.De Heropbouw van ons Belfort Encres Stephens Gemeenteraad van Yper Nouvelles Bibliographiques Cérémonie Fran^aise a Ypres IrrhuldigiBQ tmr Franscha Ssderkpiaat Ypersche Fotoclub lilting van Haandag 26 Juni 1933, om 18 uur 6 Openbare Onderstand Openbare ver pachting van 2 loten land en meersch. 8. Rijksmiddelbare school voor jongens Begroeting voor 1934. en vente au bureau de ce journal. -B-UL' _l_'mmmmmm DAGORDE 1. Processen-verbaal der zittingen van 22 en .29 Mei 1 yJ3. 2. Financiën Proces verbaal van onder zoek der stadskas 2dc 'iwart. iq33. 2bis. Wijziging aan beraadslaging van 27 Maart 1933, en van 22 Mei 1 $33 aangaande leening van 1 millioen. 3 Vleeschhaile - Standplaatsen Ver pachting Proces-verbaal goedkeuring. 4. S adsbestuur Levering van Kolen Openbare Aanbesteding Procesverbaal Goedkeuring 5. Vijverhuis van Zillebeke Lastenkohier Goedktuiing. 7. Openbare Onderstand Openbare ver' hooping van bouwgrond. q. S:s.ielijk Kerkhof Uitbreiding Optie ■van aankoop van grond. 10. Mededeelingen. De werken aan het Belfort gaan thans zienderougen vooruit. Het houten geraamte van de campanile, waarvan al de stukken op voorhand waren gereed gemaakt, leekent zich reeds goed af en de vier kleine achtkantige torentjes, die zich er rond verheffen, zijn thans ree^s volledig afgewerkt en van hunne stelling ontdaan. Het eerste ervan werd Vrijdag 16 Juni voleindigd, terwijl het laatste <d£n volgenden Donderdag, 22 Juni, voltooid werd. Niettegenstaande den goeden vooruitgang ■der wei ken en de mogelijkheid ermede in het begin van Oogstmaand gedaan te hebber, zou, raar hat schijnt, de plech ige inhuldiging van het Belfort met het aanstaande Tuinfeest niet gepaard gaan, doch slechts met sinxen van toekomende jaar plaats hebben. Men vertelt reeds dat er alsdan, te dier gelegen heid, groutsche feestelijkheden zullen plaats hebben. Ongetwijfeld zullen de groote horl ge en de uurwijzerplaten tegen dan reeds ge plaatst zijn, en dan ook misschien wel zal het er boven in ons Belfort reeds luiden van Dan zal de beiaard spelen. Mocht deze hoop werkelijkheid worden Van de kleine torentjes gesproken, is het nu bijna negentien jaar geleden dat zij geheel opnieuw hersteld werden, korts vóór dat zij door de houwitsers en brandstichtende bom men der Duitschers werden neergehaald. De vroegere Yperlingen herinneren zich nog dat, in het jaar 1911, gansch de voorgevel der Hallen, uitgenomen het Belfort, hersteld werd. In 1914, omtrent Paschen, werd het herstel van het Belfort zelf aangevangen door het plaatsen eener overgroote stelling die wel dra geheel het Belfort, van aan den grond tot aan de spits, omringde. De oorlog onderbrak de wei ken niet en de eerste engelsche soldaten zagen, bij hunne intrede in onze stad, de werklieden aan den arbeid voor het herbouwen der vier hoek torentjes. Den 3i Oogst, was het torentje .Zuid West opgedaan den 16 September, 's namiddags, was het de beurt van een twee de torentje den 6 October eindigde men het derde en, terwijl het kanon gedurig bulderde tijdens den vreeselijken slag van Yper, was het laatste torentje op het punt eveneens vol tooid te worden, wanneer de beschieting der stad begon. On demande nom et adresse du possesseur de Duizend Mengelingen de Engel Van Eeckhoudt. Ecrire a M. Boudry, in, rue Carr.ot, An vers. C'est demain, dimanche 25 Juina 12 h. l5, qu'aura lieu la bénédiction et l'inauguration d'une plaque commémorative frangaise placée dans notre Cathédrale, k l'initiative de la Chambre Syndicale de la Publicité, de Paris. II y a environ un an que notre ville regut la visite des délégués de la Chambre Syndicale de la Publicité, et c'est a l'occasion de cette visite que l'apposition de cette plaque fut décidée. M. Reubrez, de la section de Lille, y proposa notamment, aux applaudissements de tous les délégués présents, de suivre l'exemple britannique et de demander égale- ment l'autorisation de placer en notre Cathé drale une plaque a la pieuse mémoire des Enfants de France, merts pendant la grande guerre. Les premiers fonds, destinés a l'exécution de ce monument de reconnaissance, furent recueillis sur le champ, et la Chambre Syndi cale de la Punlicité se chargea ensuite de mener ce projet a bonne fin. La plaque exécutée sur les plans de M. Gil, de Lille, par le Maitre Marbrier Poulin, de Paris, a apposée Jeudi dernier a l'aile sud du transept, prés de la grande porte d'entrée latérale. L'ordre de la céiémonie d'inauguration a été fixé comme suit a 12 h. i5, M. le Doyen Vermaut, entouré du clergé, recevra les mem bres de la Chambre Syndicale de la Publicité et les autorités au portail Ouest (Place Van- denpeereboom) II les conduira auchoeur cü il leur adressera une allocution. La Maitrise chantera ensuite un motet, et le cortège se rendra par après a l'aile Sud du transept, vers l'endroit cü la plaque commé morative est placée. M. Mailliard dévoilera le mémorial poar le confier au clergé de la Cathédrale. M. le Doyen bénira la plaque et M. Gauche, président de la Chambrè Syndicale, Section de la Région du Nord, déposera unecouronne. Après un ir.stant de recueillement, les hym- nes r ationaux Frangais et Beige seront joués aux grandes orgues, et M le Doyen recon- duira ensuite les autorités vers le grand por tail oü il prendra congé. A 12 h. 3© aura lieu la remise de gerbes de fleurs au Mémorial Yprois, au Monument Bri tannique ainsi qu'au Cimetière Frangais. Les délégués des Chambres Syndicales se réur.iront ensuite, a l3 h., a 1'Hótel du Sultan pour déjeuner. Morgen, Zondag 25 Juni, gaat de plechtig heid door van de wijding en inhuldiging der gedenkplaat geplaatst in St Maartenskathe- draal, door de zorgen van de Fransche Syn dicale Kamer der Publiciteit, ter vrome nagedachtenis der zonen van Frankrijk, ge storven binst den grooten oorlog. Deze gedenkplaat, de eenigste van dien aard en die, in tegenstrijd met de Britsche gedenkplaat waarvan in verscheidene steden een exemplaar te vinden is, in geen enkele ar dere plaats meer zal te zien zijn, werd Don derdag laatst aangebracht aan den muur van den Zuidvleugel der kruisbeuk, nabij den in gang van het zijportaal. Zij werd vervaardigd door den Meester marmerbewetker Poulin, van Parijs, naar de plans van M. Gil, van Rijst 1. Te 12 u. i5 zal de Z. E. H. Deken Ver maut, omringd der geestelijkheid, de afge vaardigden der Syndicale Kamer en de aan wezige overheden aan het groot portaal, Westkant (Vandenpeereboomplaats) ontvan gen en ze naar het koor geleiden waar hij een gelegenheidstoespraak zal houden. Het zangkoor zal vervolgens een motet uit voeren en de stoet gaat daarna naar de plaats waar de gedenkplaat aangebracht is. M. Mailliard zal het gedenkteeken onthul - -g_sas 5 len om het aan de zorgen der geestelijkheid van de Kathedraal toe te vertrouwen. De Z. E. H. Deken zal de gedenkplaat wijden en M. Gauche, voorzitter der Afdee- ling van het Neorden, zal er een kroon voor neerleggen. Na een oogenblik van ingetogenheid, zal het orgel de Marseillaise en de Braban- gonne uitvoeren, en Z. E. H. Deken zal vervolgens de overheden terugleiden tot aan het groot portaal, waar hij van hen zal af scheid nemen. Om 12 u. 3o, worden er aan het Ypersch gedenkteeken, aan het Britsch monument, alsook op het Fransch kerkhof bloemen neer gelegd. En om i3 u., vergaderen de afgevaardigden der Syndicale Kamers in het Hotel du Sultan, om er te middagmalen. In den loop van den namiddag, zullen zij ons verlaten, daar de meesten denzelfden avond nog terug te Parijs moeten zijn. Met het doel eenige schoone hoekjes van de stad te gaan opzoeken en de compositie van mogelijke fotos te bestudeeren, hadden we besloten eene kleine wandeling te doen rond de stad. Op 14" dezer vertrokken wij omstreeks 19 uur. We waren begunstigd van een heerlijk weertje en dit heeft ons toegelaten enkele fotos te nemen van de schoone hoekjes van onze vestingen. In de praktijk is het van belang goed na te gaan wat op de feto zal voorkomen ook werden verschillende zichten onderzocht op het mat glas en de compositie bestudeerd. Natuurlijk bracht dit onderzoek critiek mede van de aanwezige leden, doch deze critiek was gewetscht en dit was voor allen leerrijk. Het was 21 uur toen wij in ons lokaal terug waren. De leden waren ten zeerste tevreden over de nuttige inlichtingen die hun gegeven wer den gedurende de wandeling en allen waren overtuigd dat het bestuur binnen kort nog maals een uitstapje zal inrichten. In het lokaal werd nog een korte zitting gehouden. De dagorde van de volgende ver gadering werd onder de leden besproken, alsook nog het inrichten van het uitstapje waarover reeds vroeger gesproken werd. Er was inderdaad besloten geweest een bezoek te brengen aan de West-Vlaamsche bergen, op iSn Juni, doch verschillende leden die ingeschreven waren moesten hun besluit intrekken wegens bijzondere omstandigheden. Dit uitstapje werd dan ook uitgesteld en zal bepaald doorgaan op 2" Juli toekomende. De prijs werd bepaald op 10 fr. per lid zoo de echtgenoote deze vergezelt zal de prijs van hun tweeën maar i5 fr. bedragen. Alle leden worden aangewakkerd deel te nemen aan deze excursie. Enkele punten werden nu nog besproken en het werd een aangenaam onder onsje dat toch ook zijn nut had, want allerlei zaken die betrekking hadden op de fotographie werden behandeld. Het was 22 u. 3o toen de vergadering ge sloten werd. De volgende vergadering zal plaats hebben op 28° JUNI, om 20 uur. DAGORDE: 1. Onderzoek der fotos gezonden door de fotoclubs van Brugge, Meenen en Herseaux. 2. Praktische les over het versterken van negatieven. 3. Mededeelingen. De leden die aan het uitstapje wenschen deel te nemen moeten ten laatste op Woensdag 28" Juni de vereischte som aan den schat bewaarder betalen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5