- HET YPERSCI 1E- LA RÉQION D'YPF iES londagrost - Repos domiaicai Wekelijksch Overzicht 14' Jaargang, N' 12 2 4 Juni 1933 14' Année, N* 12 - 24 Juin 1933 Bl]vneg«el Supplement Niettegenstaande al den goeden wil die langs vele zijden aan den dag gelegd wordt, schijnen al de gewichtigste vraagstukken de wereld over gedoemd tot mislukking. Er zijn ook zooveel belangen die vooreerst algemeen zijn, maar zoo gemakkelijk verdraaid worden tot eigenbelang, dat iedereen akkoord gaat tot vereffening der zaken, zoolang men slechts de breede lijnen trekt van een plan. Onmiddellijk echter nadat men toepassingsmaatregelen be spreekt, stuiten de atzonderhjke belangen tegen elkaar en men moet van meet af herDe- ginnen. Eens te meer worüt daar thans het bewijs van gegeven bij de Conferentie die Engeland te Londen bijeenriep om de munt- kwestie te regelen. Het valt niet te betwijfe len dat de ongestadigheid, die reeds zoo lang heerscht bij het pond sterling, na zijne inzin king, verhoogd door het over en weer wiege len van den Dollar sinds de goudwaarde opgegeven wierd, eene algemeene onvastheid veroorzaakt in den zakentoestand. Men besloot er dan toe weer vastheid in de munt waarde terug te brengen, zelfs zonder nog voorgoed tot stabilisatie ovér te gaan, en dit plan kreeg algemeene goedkeuring. Men ver- olijdde zich reeds in het welslagen der onder handelingen, waarbij de Amerikaansche afge vaardigden hun goedkeuring voegden, en zie.... de heer Roosevelt, die thuis andere raadgevers heeft, laat al met eens weten, dat het ontworpen stelsel van Londen een tegen kanter zou zijn van zijn bedoelingen in de Vereenigde Staten- Daarmêe wordt heel die opgebouwde stelling, vrucht van studie, arbeid en goeden wil, weer gansch nutteloos. Uit het voorgaande blijkt dat de algemeene wereldtoestand steeds zeer onrustig blijft, maar dit wordt nog in vele landen verergerd door de persoonlijke moeilijkheden. Duitschland dat onder de vingerwijzing van Hitier steeds een onrustig bijennest blijft, waar de brutale hervormingen met geweld doorgedrtven woiden, waar maat schappijen, godsdienstige en polnitke instel lingen met een pennetrek ontbonden worden, waar al wat koppig of wedei spannig is geban nen of in 't gevang geworpen wordt, heeft deze week op een ander gebied ook weer een zijner knepen uitgehaald. De Duitsche gezant H ügenberg, die tchter niet van de eigenlijke kliek van riiller is, kwam met een hervor mingsplan voor den dag, waarbij uiteengezet wierd dat Europa niet kon gered worden in dien men Duitschland niet naar boven stuwde en de metst ophefmakende vei klaring die daarin vervat was, vroeg de koloniën terug voor het Reich, ten einde lucht en uitbreiding te verleenen aan dat steeds aangroeiend en werkzame volk. Toen de algemeene verstom ming eenigszins geweken was en de toeluiste rende landen weer het spiaakvermogen terug kregen om die onzinnige verwaandheid te keer te gaan, schoof men al de schuld op den rug van den Duitschen gezant, die, zoo men uitgal, slechts in zijn eigen naam gesproken had en geenszins in opdracht zijner Regeering. Zoo draait een slimmerd zijn hoedje naar den wind. Een land dat zich echter niet door al die behendigheid laat in de luren leggen is Oostenrijk. De Hitier elementen hadden van de reis van heer Dollluss naar Londen gebruik willen maken om hetl den toestand in Oostenrijk op hunne zijde te kantelen. De plaatsvervanger viel echter niet slap en thans bij den terugkeer van kanselier DoiliYss heelt deze een bevel uitgevaardigd waarbij de Hit lerpartij in zijn land ontbonden en verboden wordt. De kanselier maakt er kort spel meê. Maar de handlangers van Hiiler hebben er reeds zoo doortastend gewerkt en invloed gekregen dat men de openbare gebouwen heeft moeten bezetten mtt mitrailleuzen om noodlottige opstandsbewegingen der Nazi te voorkomen. Ook was er leeds spraak dat zij een aanslag op den persoon van heer Dollfuss zouden in 't zin hebben en de voorzorgmaat regelen om dit te vermijden en de orde te handhaven worden thans nog verdubbeld. RIK. LEEST VERSPREIDT HET YPEFtSCHE NOMINATION Nos bien sincèies félicitations. A vis trés important Les Volontaires de Guerre 1914 1918, habi tant Ypres ou les environs, sont amicalement priés de donner leuis noms et adresses a la Rélaction de ce journal, ou a l'Hótel Regina, eu Chateau de Couihove Proven, dans le but de constituer d'urgence une section de la Fédération. Zeer Belangrijk Bericht De Oorlogsvrijwilligers, wonende te Yper of omstreken, zijn vriendelijk verzocht hun naam en adres te willen opgeven aan den Opstelraad van dit blad, ofwel in het Hotel Regina, ofwel nog op het kasteel de Couthove te Proven, met het doel dringend een afdee- ling van het Verbond te vormen. Ypres Swimming Club Malgré le temps peu favorable le public était nombreux a la lête de Dimanche dernier et les différems numéres du programme ont intéressé les assistants. Le Comité remercie les personnes qui, par leur présence a cette fête, ont bien voulu don ner une preuve de l'intéiêt qu'elles portent a notre Club, et les invite, ainsi que toute la population de notre chère ville a assister a la Grande Fête de Natation qui est fixée au dimanche 3o Juillet prochain a 3 heures. Alhoewel het weder niet al te gunstig was, waren nochtans talrijke toeschouwers aanwe zig op het feest van Zondag 1.1. Het Comiteit bedankt bij deze de personen die, door hunne aanwezigheid, hunne belang stelling voor ons streven hebben betoond, en noodigt tevens de Ypersche bevolking uit tot het bijwonen van het Prachtig Zwemfeest dat op 3o Juli e. k. zal plaats hebben. De Processie van het Heilig Sacrament L»e plechtige processie van het Allerheilig ste deed Zondag voormiddag, onder een drei genden hemel, den gewonen ommegang rond de bevlagde stad. De heeren Burgemeester, Schepenen en Gemeenteraadsleden der Ka tholiekemeerderheid volgden het Hoogwaar dige, omringd door de eerewacht onzer stads- pompiers. Deliturgische gezangen afgewisseld met de prachtige processiemarschen onzer kunstharmonie« Ypiiana de talrijke groepen der kinders, studenten, vrouwenbonden, eer ste-en eere-communicanten der verschillende parochies, St- Michielsiurners en flambeeuw dragers, waren indrukwekkend. De zegen met het H. Sacrament in het heerlijk kader onzer Groote Maikt werd ge geven door Z. E. H. Deken Vermaut, te mid den een ingetogen menigte. Nauwelijks was de godsdienstige stoet terug in St-Maavtens kathedraal als er een regenvlaag uilhrak. Feestdag van het H. Hert van Jesus De aandoenlijke bloemei hulde en bloemen- stoet onzer Ypersche schoolkinderen werd, Donderdag avond, door het weder begunstigd en leverde lijk de voiige jaren, in St Maar- tenskaihedraal, eene grootsche indrukwekken de godsdienstige plechtigheid ter eere van den Goddelijken Kindervriend. Ook was op Vrijdag de bevlagging in stad, ter eere van Christus Koning, een troostend en hertelijk huldebetoon der christene Yper sche bevolking. Eereteek «n Wij vernemen dat de heer Joseph Seys van Watou komt veieerd te worden met het eere- teeken Pro Ecclesia it I êntijice. Onze beste gelukwenscheu. In St-Maarienskalheitraai Op Zondag 2.5 Juni, wordt de Hoogmis te 10 u. opgeluisterd door h t z ingko >r St Anto- nius uit Roubaix De prachtige driestemmige mis van Alph. Moortgat zal uitgevoerd worden. Aan 't offer torium O sacium convivium vierstem mig a capella van Viadana (i6de eeuw) Op 't einde der mis Jeiusalem acclame van Noyon. Cathédrale de S-Martin A 11 1/2 heures, messe avec audition d'or- gue par M. Joseph Hanoulle, organiste de la Cathé Imle. Bedanking Heer Bruno Leo SOETE ZiELPliDSEN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 25 Juni, om 8 y» uur, in St-Jécobskei k, tot zielelafenis van Leontine DEIHOOR Vrouw van Camii.le ossieur en voor Zoon Camille Vrienden en kennissen worden uiigeuoodigu de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 25 Juni. om 9 uur, in de Kerk der E E. P.P. Carmeheten, tot ziele lafenis van Heer Gustaaf DESKAMAULT van wegens het Broederschap van de Heilige Theresia. YricnueueD kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bi) te wonen die zal gelezen worden op Zondag 25 Juni, om 11% u., in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heeren Camille VANDEN8EKGHE en Zoon Geortfes. S offelstraat, (Hazewind). V1 ieuden en kennissen worden u.igtnoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 Juli, om 8 V» uur, in St Pieterskerk, tot zielelalenis van Heer Henri OEBUSSCHERE en Huisvrouw. Vrienden en kennissen worden vriendelijk uitgenoodigd de SOLEMNEELE JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 Juli, om 8 1/2 uur, in St Jacobs- kerk, tot zielerust van Mevrouw Euphrasie WATERBLEY echtgenoot^ van Hppr [ns»nh v4ouchamps. Vrienden en kennissen worden uitgenoodtgu de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 2 Juli, om 11 1/2 uur, in St- .Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer Leon BEDDELEEM echtgenoot van Vrouw Irma Durnez. De Apotheek van La Pharmacie de reste seule ouverte le Dimanche 25 Juin Ministère de la Justice Mohitiur du 24 Juin. Est nommé Prési dent du Tiibunal de Première Instance d'Ypres, M. MATON, juge des enfants a ce tribunal, en remplacement de M. Haus, appelé a d'autres fonctions. Baron d'Udekem d'Acoz, Eere Ondervoorzitter der A fdeeling van Oost Plaanderen. Dimanchet>rochain25 Juin, alaGrand'.Messe de 10 heures. la chorale St Antoine de Roubaix exécutera la messe solernelle a trois voix d'Alphonse Moortgat. A l'offertoire O sa crum convivium quatre voix a capella, de Viadana (16" siècle) - A la fin de la messe, l'hymne Jérusalem acclame de Noyon. Heer en Vrouw Arthur Soete-Camerlynck en kinders Heer en Vrouw Alfons Menu-Soete en familie Heer en Vrouw Georges Menu Soete en. familie Heer en Vrouw Jules Soete-Camerlynck en kinders Heer en Vrouw Elie Soete-Odou en kinders Heer en Vrouw Georges Garreyn-Soete en familie Heer en Vrouw Marcel Soete-Boerhave De familiën Soete, Coene, Vermeersch en Victoor, danken, langs dezen weg, de talrijke vrienden en kennissen, voor de menigvuldige blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van hun teergeliefden vader, schoon vader, grootvader en bloedverwant, en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Mr VAN ROBAEYS Boterstraat -o- Rue au Beurre IS ALLEEN OPEN Op Zondag 25 Juni

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9