Amerika en Europa Groote keus VULPENNEN culture, tous nos villages rel a is, quand on voit l'Ypres de iq33 avec sa cathédrale et son beffroi, n'est il pis enfantin de dire Les bellfs Halles sont mortes jamais Par ces temps difficiles, il n'y a pas de po pulation plus patiente ni plus raisonnable que la nótre, mais il n'en est pas de plus lésolue ni de plus enlê;ée. Puisqu'il est impossible d'entreprendre la reconstruction totale, d'un seul coup, nous admettons comme trés sensée la decision de ne s'y prendre que petit a petit, mars nous u'admettrons jamais qu'on s'ariète. Non, les belles Halles ne sont pas mortes. Elles commencent au contraire a grandir et continueront toujours a grandir. De même qu' elle a vu renal.re a la vie nos campagnes, nos fermes, nos villages, notre ville avec sa ca thédrale et son btffroi, de même la j une gé- néralion actuelle reverra, dans toute leur splendeur sept fois séculaire, nos Halhs aux draps, parce qu'alors seulement l'ceuvre de reconstruction de la ville sera achevée. Le Soir Illustré ne voulra t il pas cor- riger en c; sens sa légende dé aitiste mais heureusement inexacte 11 le fera, I s Vprois en sont convaincus. Geld Een tooverwoord, een drijfveer van het doen en laten van al de menschen een hefboom, die de economische handeling van menschen en staten in be-veging brergt de beschikker over oorlog en vrede, het gou den kalf, dat aanbeden en gediend wordt, de god der wereld I Geld Daar hooren de menschen gaarne over spreken daar denken de stabilisatie slachtoffers met weemoed aan dat doet de handen jeuken der it fla iehelden Geld De oorlog deed fortuinen ten on der gaan en andere verrazen. Eerzime spaar ders verloren hun bezit en nieu.ve rijken ploe teren in rap vei kregen schatten. Geld 1 Een zegen wanneer het goed be steed wordt een dosmnis, zoo voor den enkeling als voor de staten. Nemen we de V. S. Daar hebben we de grootheid gehad der voortbrengst, de uitge strektheid van het afzetgebied, de financisêle almacht. Met een bevolking van 120 miljoen zielen, vertegenwoordigende V. S. slechts 7°/0 der gansche bevolking van oneen aardbol en hun oppervlakte van 8 miljoen km. slechts 5,7*/» van de ganschj bewoonbare oppervlakte der wereld. Welnu, niettegenstaande dat, verbruikten zij bij de 3/4 van de gansche wereld voort brengst in caou.chouc, petrool en zijde, 5o°,0 van dr werelcfopbrengst in tin, koper, ijzer en koffie en 36 van al de opgedolvea steen kolen. Hun inwoneis gebruikten 23 miljoen autos of 8t van al de autos, die op onze planeet bollen of 1 auto per 5 inwoners zoo men kinderen en grijsaards afrekent, bezat ieder Amerikaan zijn auto. In Engeland telt men t auto op 49 inwoners, in Frankrijk 1 op 54. De V. S. bezitten 6t °/o van al de telefonen of X post op 8 inwor ers. Europa heeft er maar 28 Frankrijk 1 post op 65 zielen. Hun voortbrengst stond ook aan de spits van de gansche wereldvoortbrengst 70 °/0 in petrool 54 in katoen, koper, hout40 in lood 38 in steenkolea 25 °/0 in graan. Uit hun werkplaatsen kwamen jaarlijks 5o miljoen ton staal en raeer dan 4 5 miljoen rijtuigen. Men had in de V. S 14.000 burgers, die ten minste 1 miljoen dollar fortuin bezaten 283 gaven een netto inkomen aan van meer dan x miljoen dollar. En het is dat land, hetwelk van de be proefde Europeesche landen onverbiddelijk betaling eischt tot den laatsten cent van de oorlogsschulden, hetwelk z.jn geld gebruikt om land zee- en luchtmacht uit te breiden, om alle mededingers den kop in te drukken. Welke schoone rol kon dat land tegenover de menschheid vervullen, waren het al Roc kefellers of Carnegies die met kwistige hand miljoenen dollars ten dienste stelden der we tenschap en der naastenliefde. Helaas 1 Het geld heeft geen hart 1 Maar het moeten sterke beenen zijn om de weelde voort te kuanen dragen. De geschiedenis gewaagt van landen rijker dan de V.S. Zij zijn verdwenen, juist door die weelde, welke op den duur alle werkkracht dooide. En reeds zien wij dat zedelijk verval, die onrustbaren de stijging der misdaden nevens dien ontzag- jken welstand opdoemen we zien het rijk der wereld met X2 miljoen werkeloo- De Amerikanen hebben zich gewoon ge maakt aan den abnormalen voorspoed, hun door den oorlog geschonken Zrj wierpen zich maar in den strijd wanneer zij de beurzen der oorlogvoerende landen ge ledigd hadden, om Europa aan zich te kete nen door ontzaggelijke leeningen aan woeker winst, om 't laatste zaadje uit 't bakje te halen. De Amerikanen leefden in weelde, zwom men in voorspoed, verteerden zonder omzien zonden hun dollars met gansche schepen vrachten naar de vier hoeken der wereld, zoo gezegd ter opbeuring, maar in waarheid om den klauw te leggen op den wereldhandel 1 Doch zie 1 Een economische crisis is als een wervelwind over dat gouden kaartenhuis gekomen en ze raken den kluts kwijt en nemen hun toevlucht tot de dwaaste middrlen het stopzetten van alle inwijking het afweren van alle vreemJe producten, het witwasschen van Duitschland, het vei krachten van het verdrag van Versailles, het torpedeeren der Conferen tie van Londen, het kelderen hunner munt. Ah Ove;voortbrengst en beursopjaging hebben altijd een einde er is een grens aan alles, wane de economische wetten zijn onver biddelijk het gaat boven de krachten van een volk, maar gedurig aan, zonder schokken, zijn financieëlen rijkdom en economische ontwik keling, steeds te doen toenemen. Europa wilde na den oorlog weerom zijn plaats innemen 'het begon te werken, bracht opnieuw voort, begon weer te verkoopen en hernam stilaan zijn rang op de wereldmaikt. En dat wil Amerika niet aannemen. Voor dat ikzuchtig land, eenmaal door velen zoo edelmoedig genoemd, moet de oude en abnormale toestand eeuwig blijven duren. Amerika alleen moet de sierlijke ri;ke ver koopster zijn en wij, Europeanen, moeten de arme, gebrekkige en hulpbehoevende koopers blijven, die hua laatsten druppel bloed geven om den prijs te betalen, opgelegd en opge drongen door de machtige tiusten en Ameri kaansche verkoopkantoren die zij bij ons in gericht hebben bij middel van kolossale pu bliciteit. Europa ten onder Europa verzii-ke opdat Amerika regeere Weg met het pond Leve de dollar I Alles omver en dat de Eurepee sche werkman lijde, zoo zijn Amertkaansche weikbroeder maar zijn auto, zijne T.S.F. be- houde. Dat is solidariteit 1 Europa staat op een tweesprong. Zal het den kop bukken oader de moket slagen van den ikzuchugen Yankee Zal het vassaal worden of zich losrukken uit den knellenden band der gestemde geldwolven Zoo ja, dan moeten de Europetsche Staten, in plaals van elkaar te verschtu en op staalkundig of economisch gebied, eens grootmoedig de handen samen slaan om het ove: moedige Amerika toe te roe pen Tot hier en niet verder 1 om de be taling der schulden stop te zetten zoo zij ge dwarsboomd worden in hun vei koop om aan geld te ge:aken om de tolmuren, die zij aan hun wederzijdsche grenzen opgericht hebben af te breken en elkaar te helpen aas grond stof! :n teneinde de Amerikaansche producten te weren. De oorlog is nu reeds i5 jaar gedaan. De driften, wtlke hij opgezweept had, zijn lang zamerhand gestild, maar nog niet ten volle uitgedoofd. Als een smeulend vuur onder de assche, laaien zij nog dikwijls op. Er blijft in de ziel van Europa een bezinksel van wrok, van mistrouwen, dat gemakkelijk opflakkert en al de pogingeu voor een bestendige wel vaart en heilzamen vrede stoort. Het is moer dan tijd dat het uitgeputte Eu ropa den w< g der verzoening onder zijn Sta ten en den weg der samenhoorigheid opga Er valt te kiezen tusschen leven en dood. Is de keus het leven, dan weg met de wapens, toltarievenoorlog, dumping, wrok en veeten en de handen broederlijk ineen om te strijden voor het bestaan. Het bijleggen der geschillen, de onderlinge vrede en een doel&ewuste samenwerking al leen kan de Amerikaansche dwingelandij en overmoed afweren. Europa mag zich niet moeien met Ameri kaansche zaken Met welk recht matigen zich de V. S. datgene aan, wat ze anderen weige ren Met welk recht willen ze de crisis doen voortduren en het wereldberoeren doen be stendigen Europa staat op een keerpunt ROBEEK. Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Verslag der Algemeene Vergadering op ZONDAG 18 JUNI 1933 De heer Casier Hector, Vooizitter, opent de vergaderii g om i5 uur en de secretaris geeft lezing van het verslag der vorige ver- gadenng. L^it verslag wordt zonder opmer- kirgen goedgekeurd. Hij beantwoordt insgelijks eenige vragen welke door verscheidene leden gesteld wor den, namelijk over het verdelgen van mieien en wollige bloedluis. De spreker wordt in zijne leerzame les aandachtig gevolgd en luidruchtig toegejuicht. 3 punten, aan Vandenbritle Cyrille voor zijne erwten kruipers aardappelen Eester- lingen aardbez'ën Madame Moutot Triomphe de Liége en Grosse Lom- barde in zijne wortels lange vroege Deuvik. 3 punten, aan Soetaert Désiié voor zijne groenten wortils, look, erwten en sjalotten. 3 punten, aan Vrouw Gustave Crepeele voor hare reuzen kropsalade. 3 punten, aan Bulckaen Valère voor zijr.e aardbeziën Ma lame Moutot erwten halve large dubbil peters-Jie en aardappelen Eesternngen. Vervolgens wordt er overgegaan tot de inschrijving voor de hofbezoeken en voor den wedstri]d van versierde vensters en balkons. ZONDAG 16 JULI 1933 om i5 uur Aigemeene Vergadering DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige ver gadering. 3) Voordracht. 5) Voorstelling van nieuwe leden. 6) Tombola. Ferd. Dethoor. Hector Casier. Stad Yper - Bericht op de Groote Markt, dr de Liberale Harmonie. Ten toonstellin g De handwerken der leerlingen van de Stadsmeisjesschool der Rijselstraat, 58, zullen er mogen bezichtigd worden op Zondag 23, Maandag 24 en Dinsdag 25 Juli, van 8 u. tot II 1/2 u. en van I u. tot 6 1/2 u De ingang is vrij en kosteloos. ter Drukkerl] DUMORTlEüR 3-4, Botsrstraat, 3-4. gehouden te Yper, In het lokaal Hotel Continental Mededeelingen Er wordt ter kennis ge bracht van de leden dat, in het laatste num mer van den «Volkstuin», een misslag begaan is geweest in het overdrukken van het verslag onzer Maatschappij. Het bestuur heeft reeds een klacht gedaan bij den hoofdopsteller, die ons geantwoord heeft in het eerstkomende nummer een terechtwijzing te zullen doen ten einde d> ze misgreep te herstellen. Voordracht De heer Hrctor Casier, Voor zitter. geeft een leerzame, klare en weluiteen- gezelte les over de s izoen weikzaimheden in den tuin en boomgaard. Aanbrengsten'. Menigvuldige aanbrengsten overdekken de tafels en worden als volgt bekroond 4 punten, aan Mevr. Pauwelyn Félicie voor hare hollandsche trosbeziën hare aaidoeziën witte Madame Moiise Vilmorain «Madame Moutot«Profes-eur Ruvernick», Quatre Saisons hare Vpersche selder en hare salade Rtuze van Yper 4 punten, aan Vrouw Arihur Bulckaen voor hare fijne spruitselder aardappelen ver nieuwde Eesteilingen; erwten Prince Albert» en aardbez.è.i Madame Moutot Tombola Een prachtige en welvervulde tombola, geleverd door het huis Paul Bou dein en samengesteld uil sieraad en bloem planten, wordt daarna onder de aanwizige leden uitgeloot en de vergadering sluit om 17 uur. 2) Mededeelingen. 4) Beoordeeling der aanbrengsten. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter Zondag 23 Juli 1933, om 8,3o u. 's avonds -- CONCERT

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2