1383 - THUYNDAG - 1933 STAD YPER «Gemeenteraad van Yper OEMEEJf TK ESTEJV Zaterdag 5 Oogst HISTORISCHE STOET Ma tndag 7 Oogst Om i3,3o u Handboogschieting aan de pers Yper-Hoekje Dinsdag 8 Oogst Om g u in Sint Maartenkathedraal, "Rouwdienst voor de Ypersche Gesneuvelden ▼an wegens de V. O. S. Donderdag 10 Oogst Zondag 13 Oogst Dinsdag 15 Oogst (O. L. V. Hemelvaart) Zond ig 20 Oogst Zondag 3 September Verslag d^r Zit ing van 3 Juli 1933 M. Van der Ghote. Ik heb het niet noodig geoordeeld een verslag over deze rt kening op te maken, gezien de Commissie van Openba ren Onderstand er een omstandigen brief heeft bijgevoegd, waarin allen uitleg gegeven wordt. Indiër, niemand wenscht opmerkingen te maken, stel ik voor deze rekening goed te keuren. M. Missiaen. lk zou wenschen eerst nog de mededeelingen af te handelen. M. Missiaen. Alhoewel ik weet dat men ons gevraagd heeft het schepencollege op voorhand te verwittigen van de vragen die wij het wenschen te stellen, zou ik hier toch een vraag willen doen over iets dat ik slechs de zen namiddag vernomen heb. Het is niet mo gelijk mijn vraag tot de volgende zitting uit te stellen, omdat het dan reeds te laat ware. Zooals ik het daar zegde, kom ik dezen na middag te vernemen dat er in Brugge een aan besteding plaats heeft voor het vervoer van werklieden van aan Yper tot aan de fransche grens, lk voorzie dat een groot deel der in woners van Yper daardoor grootelijks zal be- nadeeligd worden. Immers, ik veronderstel dat het vervoer, dat alzooin aanbesteding uit gegeven wordt, een soort monopolium zal zijn waarbij de aanbesteder alleen zal toegelaten worden het werkliedenvervoer uit te baten. Daardoor zullen veel andere personen, die zich zware opofferingen hebben getroost en "Om 18 u. Klokken geluid. Om 20,15 u. Inhuldiging met wijding van liet Beïld van O. L. Vrouw van Thuyne, aan het Belfort. Om 2o,3o u.: op de Groote Markt, Concert .door de Harmonie Vpriana. Zondag 6 Oogst Om li u. Boomgaardstraat, Concert •door de Koninklijke Harmonie van Waasten. Om 14 3o u. Optocht der H. Harte ■bonden. Om i5,3o u Plechtige Toewijding der Stad aan het Heilig Hart. Om i6,3o u Jubtlptocessie ter Eere van O. L. Vrouw van Thuyne. 1. V per's Thuyndag i383. 2. Oud Yper huldigt zijne Patrones. 3. Hulde van Nieuw Yper aan O. L. Vrouw van Thuyne. Om 20,3o u Boomgaardstraat, Concert door de Harmonie Ypriana. Om 11 u. Inhuldiging der gedenk- •plaat: JAN YPtRMAN, Belle Godshuis. Om 20,3o u R. Colaertplaats, Concert ■door de Symphonie Ypriana. Om 20,3o u. Veemaikt, Concert door de Liberale Harmonie. Om 11 u. op de Groote Markt, Concert door de Socialistische Harmonie. Om i5 u. op de Vandenpeereboomplaats, Prachtig Openluchtfeest Om 17 u op de Groote Markt, Concert door de «Harmonie Municipale deToufflers». Om 2i u Volksbal in de Halle. O n 14 u. Velokoers Groote Prijs van Yper 12e jaar. (Zie bijzondere plakbrieven). Om i5 u. in Stadsschouwburg, Prijsuit- deeling voor de Leerlingen der Nijverheids school. Om 20,3o u R. Col rertplaats, Concert door de Vlaamsche Harmonie. Om 22 u. Prachtig Vuurwerk op den Boterplas Om 14,3o u. aan de Rijselpoort, Prijs kamp in 't Lijnvisschen, De Majoor- visschers Om 17 u. op de Groote Markt, Turnfeest doer de 3t-Michiels Turners van Yper. Vastgesteld door den Gemeenteraad in zitting van 3 Juli ig33. De Secretaris, De Burgemeester, G. Versailles. J. Van dar Ghote. (Vervolg) 6. Openbare Onderstand Rekening over liet dienstjaar ig32. De heer Voorzitter leest de slatcijfers van de verschillige diensten dezer rtkening, name lijk van den gewonen en l uitengewonen dienst alsook van de landbouwuitbating. Deze laat ste dienst alleen sluit meteen ttkort, doch het geheel der rekening laat een batig slot van i.i3o.gg2 fr. 94 Al de raadsleden stemmen ja, uitgenomen de heer Missiaen die zich, als lid der Com missie van Openbaren Onderstand, onthoudt M. Van der Ghote Thans komen wij aan de bespreking van punt vijf onzer dagorde. 8. Mededeelingen. mogeliiks wel schulden hebben gemaakt om zich het noodig vervoerrfiateriaal aan te schaf fen, zwaar getroffen worden. Tot hiertoe, tel kens er een vraag van autobusdienst voor het vervoer van weiklieden toekwam, weid door de bestenuige afvaardiging het advies der stad gevraagd, en nu wil men gansch het in voege zijnde stelsel wijzigen zonder ooit de gemeenteraad erover te raadplegen. Ik wersch te weten wat de oorzaak is, wat er aanleiding geeft tot deze zoo grondige wijziging. Aange zien de uitnoodigingen tot deze aanbesteding van de stad uitgaan, denk ik wel dat het schepencollege mij daarover zal kunnen in lichten. M. Van der Ghote. Alles wat ik weet is dat er ons soms inlichtingen door de besten dige afvaardiging werden gevraagd. M. Missiaen. Ik heb uitnoodigingen ge zien met den stempel der stad er op, dit is toch wel een btwys dat zij door het stadhuis aan de autobusvoerders werden gezonden. Zoo ik mij goed herinner, staat er op die uit noodiging dat de liefhebbers het lastenkohier der aanbesteding kunnen bekomen te Brugge mits de som van 27 fr. 5®. M. Van der Ghote. Deze aanbesteding wordt uitgeschreven op het ini'.iatief van het provinciaal bestuur te Brugge. M. Missiaen. In alle geval het verwon dert mij grootelijks dat de bestendige afvaar diging vroeger telkens ons advies vroeg, en dat zij nu dergelijke groote verandering wil doorvoeren zonder ons te raadplegen. M. Van der Mtrsch. Voor ieder autobus die hier op het grondgebied der stad reed, was de bestendige afvaardiging verplicht ons advies te vragen vooraleer de toelating te ver- leenen. M. Missiaen. Ik weet het, doch ik weet ook dat er thans voor de andere gemeenten insgelijks dergelijke aanbesteding plaats heeft. M. Van der Ghote. Wij zullen dit mor gen in het schepencollege onderzoeken. M. Van Alleynnes. Zoude gemeenteraad nu geen motie kunnen stemmen waarin den wensch uitgedrukt wordt voortaan in derge lijke aangelegenheden eerst geraadpleegd ta worden M. Missiaen. Er is geen tijd meer te ver liezen, want zoo ik mij niet bedrieg is het den 9° Juli dat de aanbesteding plaats heeft. M. Lemahieu. - Dit kan maar moeilijk zijn, want dit is een Zondag. M. Missiaen. In alle geval is het in de eerste dagen van Juli, want de autobusvoer ders hebben slechts weinig tijd meer om in te schrijven. M. Van der Ghote. Wij hebben ook nog een brief ontvangen waarbij ons bericht wordt dat er in de Statiestraat, nr 56, een veloclub gesticht werd onder de benaming van De Vereenigde Sportvrienden Deze nieuwe club wenscht met aanstaanden Tuindag een velokoers in te richten, doch daar dergelijk feest tamelijk veel geld kost, vraagt zij ons een toelage te mogen bekomen. Deze velo koers zou op 8 Oogst plaats hebben. Verscheidene raadsleden zijn van oordeel dat deze vraag in de bevoegdheid valt van de feestcommissie, en de verzending van dit punt naar die commissie wordt dan ook besloten. M. Van der Ghote. Indien niemand thans nog een andere vraag te stellen heeft, zullen wij dan overgaan tot de bespreking van het vijfde punt onzer dagorde, dat zooeven uitge steld werd. 5. H Harlejeesten. Plaatsen eener ge denkplaat op de muren der Hallen. M. Missiaen. Sedert de aanstelling van den nieuwen gemeenteraad hebben wij on dervonden dat, wanneer dergelijke punten hier ter bespreking kamen, het advies van de socialistische raadsleden tot niets meer dient. Wij achten het dus nutteloos hier nog langer te verblijven en laten de verantwoordelijkheid van de te nemen beslissing aan de katholieke meerderheid over. Plaatst een gedenkplaat op de muren der Hallen of boven op den toren ofwel elJers, ons is het juist gelijk. Wij vin den het dus volstrekt nutteloos daarover lan ger te discuteeren. Hierop verzamelen de drie socialistische raadsleden hunne papieren en verlaten de raadszaal. M. Leuridan. Onze socialistische colle ga's oordeelen dat het een delicaat punt is dat ons thans wordt voorgesteld, ook voor de vlaamsch nationalistische groep is het een kiesch punt. Namens mijne striidgeneoten houd ik er aan hier te verklaren dat wij het beginsel van het gedane voorstel zeer lofwaar dig vinden en dat wij het dus zoo voor het princiep als voor de uitwerking ervan zullen stemmen. Niettegenstaande wij thans, om politieke redenen die ik vroeger reeds uiteen zette, de ingerichte feestelijkheden niet kun nen steunen, mogen wij toch, zonder gevaar van tegenstrijdigheid in onze houding, verkla ren dat wij er in beginsel mede t'akkoord zijn. Ons verleden spreekt daar immers voor, want het is in 1925, bij onze intrede in den provin cialen raad, op het initiatief dier verdoemde nationalisten dat het plan werd opgevat gansch de provincie plechtig aan het H. Hart toe te wijden. Anderzijds zija wij ervan bewust dat gij en ook de geestelijkheid, die ons thans bevecht, zullen voorbijgaan, alleen deze ge denkplaat van uiterlijke geloofsbelijdenis ge plaatst in den gevel van een burgerlijk gebouw zal blijven, en aan de nageslachten toonen welk kristelijk volk er hier ten tijde woonde. Het is dus niet om wille van u, maar om wille van de draagwijdte van dit gebaar dat wij thans een goedkeurende stem zullen uitbren gen. Aan de ongodsdienstige fractie van den raad, die daaruit mogelijks zou kunnen beslui ten dat wij in onze daden niet consequent zijn met onze princiepen, zeggen wij dat wij niet werken voor nu, maar voor later. Het plaatsen der gedenkplaat, die voor altijd aan een godsdienstige gebeurtenis zal herinneren, is de heraanknooping van een der schoonste feiten die de geschiedenis van ons diepgeloo vig Vlaanderen verrijkt In tegenstrijd met delioe ralen en met de socialisten, zijn wij van oordeel dat er geen tegenstelling bestaat tusschen de burgerlijkeen de geestelijke overheid en dat beide heel goed hand in hand kunnen samen gaan. De kathedraal met het kruis en het bel fort met den draak behooren tot elkaar. Wij willen die oude traditie weerom aanknoopen en met dit doel zulltn wij geen middels onver let laten. Wij waren deze verklaring verschul digd zoowel aan u, Mejuffer, Mijne heeren, die onze geloofsgenooten maar ook onze tegenstrevers zijt, als aan de ongodsdienstige fractie van den raad. Wij zullen dus het voor stel stemmen, omdat het voor de toekomst is. M. Vergracht. Vroeger tijd werd er hier ook een vraig gedaan om een plaat in de muren der Halle aan te brengen ter nagedach tenis der gesneuvelden van een zeker regi ment, doch de heer stadsingenieur Coomans heeft alsdan gevonden dat dit niet mogelijk, was.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5