-HET YPERSCh 1E - LA RÉQION D'YPF 2ES Bijvoegsel Supplément Wekeiijksch Overzicht ♦zielmissen 14' Jaargang, N' 15 - 15 Juli 1933 14 *nnée, N" 15 - 15 Juiilet 1933 Société de St-Vincent de Paul L'Atfiche d'trt du Jubi.é Ypiols Eeuwfeest vaa St-Vincentius Genootschap Centenaire de la Société da St-Vincent de Paul A propos de l'Affiche Jubilaire St-Vincentius Genootschap - Yper Sterfgeval f Mevrouw Edmond CAENEPEEL londagrust - Repos dominical Daar er deze week geen nieuwe kenmer kende gebeurtenissen hebben plaats gehad, kunnen wij van de gelegenheid gebiuik maken om eens een algemeen overzicht te geven van den huidigen toestand in Duitschland. Het valt niet te loochenen Hitler in zijn werk. in zijne dur( kracht, in zijn onwrikbare doordrij- vendheid dwingt daar gelaten wat er te beknibbelen valtvan allen bewondering af. Wat hij wil komt er, wat wil tegenwerken breekt, wat meende pal te staan buigt Hij heeft afbreuk gemaakt met de constitutie van Weimar het parlementarisme is weggecij ferd de partijen bestaan niet meer, ze zijn ontbonden openbare vrijheid, persvrijheid, vergaderingsvrijheid, bestaan niet meer De kopstukken Hugenberg, von Papen, von Neurath zijn schadelooze enkelingen gewor den 1 Zelfs voorzitter Hindenburg wordt met een minachtend lachje bekeken Nog één wil, nog één macht blijft er in Duitschland over, die van Hitleren var. hem alleen. Hebben wij hem het Communisme niet zien verpletteren, de Joden uitdrijven of in de boeien leggen, en het Protestantisme tot éénheid, onder zijn bedwang brengen. Ten slotte wil hij ook het Katholicisme onder den duim brengen en wij hebben het oude, rotsvaste, gevreesde Cen trum reeds tot ontbinding zien overgaan 1 Zijn plan moet en zal er door, spijts tegen stand, spijts jammeren en klagen, spijts al wat men er tegen uitvinden kan 1) Duitschland moet groot en machtig zijn en hij wil al de Duitschers vereenigen, zelfs deze die thans buiten zijne gienzen liggen tot en met Silesie, Schleswig, Oostenrijk, enz. 2) Op 't gebied van buitenlandsche politiek wil hij het verdrag van Versailles uit den weg ruimen en waar dit niet gaat, doet hij alsof het niet bestond. Zelfs is de herbewapening in vollen gang van jongs af worden de knapen opgeleid om flinke soldaten te zijn wapens zijn er reeds genoeg en thans wordt er langs een omweg gewerkt om de noodige vliegtuigen te hebben, 3) De nijverheid wordt s'ilaan onder staats beheer gebracht, het bankwezen wordt onder toezicht gehouden de arbeid wordt volgens zijne plannen geregeld, na het afschaffen der syndicaten van allen aard de grondeigendom wil hij splitsen en volgens de noodwendig heden verdeelen. Daarenboven zal hij nog de hand leggen op den handel en alles laten be redderen door den Staat De proote winkel instellingen moeten verdwijnen En als we dit alles samenbrengen en koel overwegen dan kan men niets anders zeggen dan dat er tusschen de beginselen van Hitier en deze der Russische Sovjetregeering maar weinig verschil meer bestaat, buiten de bar- baarschheid die eene al te groote rol speelde in Rusland Voor hem tellen er maar drie soorten menschen meer, die dienen onderhou den en gesteund te worden werklieden, boe ren en soldaten Als wij daarover spreken met Duitschers, waarmede wij in aanraking komen en vragen hoe zulks mogelijk is, dan trekken zij de schou ders op en 't is niet mogelijk van hen ophel deringen te krijgen de eenen zijn Joden die voor zich houden wat in hun hart broeit de anderen zijn menschen die hun lot ondergaan met duitsche tucht de anderen zijn hevige partijgangers van den Fuhrer en al wat hij doet is bewonderenswaardig. Men moet in alle oprechtheid bekennen dat hij het reeds lang uitgehouden en ver gebracht heeft, maar het spreekwoord zegt niet zonder reden zoolang gaat de kruik te water tot ze breekt Zal hij zijn werk voltooien of zal er al met eens een stronkeisteen dezen Diktator doen vallen en met hem zijn werk verbrijzelen Het buitensporig geweld heeft nog nooit rots vast werk voortgebracht. RIK. - Y P R E S Dimancke prochain, 16 Juiilet, la quête annuelle sera faite dans nos églises au profit des families nécessiteuses visitées par les membres de la conférence de charité de notre ville. Nous recommandons a la générosité de nos ccncitoyens cette oeuvre de bienfaisance een- tenaire qui vient au secours des pauvres hen- teux si nombreux de nos jours. L'Afhche artistique, annorgant les Fêtes Jubilaires de N. D. de Tuine et la Consécra tion de la Ville au Sacré Coeur, a paru cette semaine. On y voit, sur un fond d'ocre jaune, les silhouettes en grisaille de la Tour de St Martin et du Beffroi. Au milieu se détachent lesarmoiriesd'Ypres et en bas se fond dans une tonalité grisatre l'écusson polychromé des Ligues du Sacré Coeur. L'oeuvre d'un s'yle sobre et mystique est due au beau talent désintéressé de notre dévouée concitoyenne Mademoiselle Marie- Antoinette Lernould. Son hommage gracieux et symbolique aux deux grandes dévotions dè sa chère ville natale lui fait honneur. Tous les coeurs Yprois la félicitent et la remercient bien sincèrement Ypris. TE YPER Ter gelegenhsi-1 van het honderdjarig be staan van dit heilzaam liefdewerk, in l833 gesticht door den verdienstelijken Frédéric Ozanarn, worden de werkende leden, eere leden, leden der huisgezinnen gesteund door de Damen van Voorzienigheid en de heeren van St Vincentius, verzocht tegenwoordig te zijn aan de Plechtige Mis van Dankzegging die Woensdag aanstaande, ig Juliop het pa troonfeest van St Vir.centius, te zeven uur, in St Maartenskathedraal zal gezongen worden. Ook worden al degene die deze inrich ing van chiistene liefdadight id genegen zijn, ertoe uitgenoodigd. 's Avonds, te zes uur, zal in St Vincents college eene Algemeene Vergadering plaais hebben voor al ue heeren Vincentianen der Dekenij Yper. - A l'occasion de son centenaire, la société charitable fondée par Frédéiic Ozanam et répandue dans le monde entier, fête partout eet événement avec une joyeuse piété. Elle possède aussi depuis de longues anr.ées, a Ypres, ses conférences de chaiilé, patronnées par les Dames de la Miséricorde et les Mes sieurs de St-Vincent. A l'occasion de l'antée jubilaire une Messe Solenntlle d'Action dc Gi aces seia célébiée, Metcredi prochain IQ Juiilet, a sept heures, en la Cathédrale de St Martin. Le soir, a six heures, Assem blee Générale, des conférences du Doyenné d'Ypres, au Collége St Vincent de Paul. II nous revient que l'afAche artistique du Jubilé Yprois a étplacardée avec le texte frangais dans nos villes Wallonoes et dans la région du Nord de la France. C'est logique et de bonne propagande pour attirer le 6 Aoüt prochain des masses d'étrangers. On nous signale d'autre part qu'a Ypres même aucune affiche portant le texte frangais n'est a voir, pas même a la Catbé Jrale, ni a la Grand'Place cü a cAte époque de l'année il passé journellement de nombreux touristes ne pouvant lire le flamand, et quiltant notre ville sans avoir connaissar.ee des fêtes grandiosts qui s'y préparent. Nous croyons done opportun de signaler cette lacune qui ne peut ètre qu'un oubli au comité de propagande de nos fèces Jubilaires de Tuindag. Zondag aanstaande, 16 Juli, zal de Jaar lijksche omhaling ten voordeele van het lrefda digheidswerk van den H. Vincentius a Paulo gedaan worden onder al de missen in de Paro chiekerken en openbare bidplaatsen der stad. Wij bevelen dit verdienstelijk werk ten voordeele der beschaamde armen, zo© talrijk op onze dagen, aan de mildheid onzer mede burgers. Woensdag laats', is overleden, na eene lang lu ige en pijnlijke ziekte, Madame Ed mond Caenepeel, geboren dertha Uezutter, in den ouderdom van slechts 5t jaar. Zij was de dochter van wijlen heer Arthur Dezutter - Vermeesch, hoofdbeambte op het stadhuis alhier, en afkomstig van aloude Yper- sche famil'ën. Zij was een zeer liefdadige vrouw, en haar afsterven zal betreurd wor den niet alleen door hare familie maar ook door menige personen die zij wist te helpen met bescheidenheid in hunne noodlottige toestanden. Het Ypersche biedt aan haar bedroef den echtgenoot en kinders z'jr.e diepe rou v- betuiging aan en neemt deel in den jouw die hen komt te treffi-n. Mijnheer Dr Veearts Edmond Caenepeel Mijnheer Dr Veearts Alfred Caenepeel en Mevrouw Alfred Caenepeel, geboren Marie-Louise Daelman Mijnheer Ingenieur Laurent Proot en Mevrouw Laurent Proot, geboren Isabelle Caenepeel. melden met diepe droefheid het afsterven van geboren Bertha-niphonsina Henrica DEZUTTER hunne teerbeminde echtgenoote, moeder en schoonmoeder, geboren te Yper, den 5" Juli 1882 en aldaar godvruchtig overleden, den 12" Juli 1933. De lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, zal plaats hebben in St-Maartens Kathedraal, op MAANDAG 17" JULI 1933, óm 10 uur. Vergadering aan de Kerk. De personen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper, Slachthuisstraat, 42. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 Juli, om 8 1/2 uur, in St Jacobskeik, tot zielerust van Heer Bruno SOETE. Familie, vrienden en kennissen worden uit genoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 Juli, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Jules MA1LLIARD gewezen Machinist. Vrienden en kennissen worden uhgenoodigu de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 16 Juli, om 11 y, u., in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer Charles ;.OUTEISS en zijne echtgenoote Vrouw Maria GRY^OV. Vrienaen en kennissen worden uilgenoodiga de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Woensdag 19 Juli, om 8 uur, in St- Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Conrad NUUWYNCK. Les amis et connaissances soul pnes ue bien vouloir assister a la MEiSE DE REQUIEM qui sera célébrée le Dimanche 23 Juiilet, a 9 heurts, en l'église des R. P. Carmts, pour le repos de l'a ne de Monsieur le Notaire ALFRED REYNAKRT. De Apotheek van La Pharmacie de M' S N O E C K Groote Markt -o— Grand'Place is alleen open op II reste seule ouverte !e Zondag 16 Juli Dimanche 16 Juilt. en deze van et celle de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station op Vrijdag 21 Juli (Nationale FeestdagJ. Ie Vendredi 21 Juiilet (Fête Nationale).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9