-HET YPERSCHE- LA RÉGION D' Wekelijksch Overzicht 14* Jaargang, N' 16 22 Juli 1933 14' 4nnée, N* 16 22 Juillet 1933 Bijvoegsel Supplément Verleden Zaterdag werd het Verdrag der Vier dus bezegeld. De heer Mussolini heeft het bijgevolg erdoor gehaald om een overeen komst te doen teekenen tusschec de vier voor naamste Europeesche Mogendheden Italië, Frankrijk, Engeland en Duitschland. Deze vier landen hebben aldus de verbintenis aan gegaan om zich wederkeerig te raadplegen in al de gevallen van groote aangelegenheid en voornamelijk voor wat betreft het bewerken en behouden van den vrede Daarmee zijn alle moeilijkheden natuurlijk niet uit den weg geruimd, maar men gaat er toch mede eene nieuwe baan op. Italië heeft hierdoor zijn invloed zien vermeerderen Duitschland is ermêe verzekerd dat men de Hitlerbeweging erkentFrankrijk mag zich erdoor verheugen in een toenadering met Italië, en Engeland be komt meer invloed op het vaste land, waar zijn inmenging doeltreffender wordt. Maar het meest verheugend feit van dit alles is het ver dwijnen van dien overspannen toestand van wantrouwen die langen tijd bestond tusschen deze vier mogendheden de toenadering en de samenwerking hebben een grooten stap gedaan. Nochtans mag men niet te veel rekenen op die geteekende meiewerking van Duitsch land. Het Reich is opgeleerd in de manieren om anderen in slaap te wiegen, terwijl het zelf uit alle krachten voortwerkt aan 't uit voeren zijner betrachtingen. Er gaat geen week voorbij of menschen, die vol vertrouwen voortgingen op de openbare verklaringen en vredevolle uitroepingen van Duitschland, moeten nu, met schrik, bekennen dat het bij na niet te gelooven is met welke snelheid het Reich weer bewapend wordt nog pas komt de Daily Telegraph van London een artikel op te nemen van een EDgelsche die met open oogen in 't Reich gereisd heeft en stellig ver klaart gezien te hebben dat men aldaar reeds sterk gewapend is en koortsig doorwerkt om deze bewapening zoo sterk mogelijk te maken. Ook in Le Temps wijst men er nog op deze week hoe men zich behoort te hoeden voor de Duitsche ontwikkeling die thans haren gang gaat. Men zou ten andere moeten blind zijn om niet met zorg na te gaan welke wer king in gang gezet wordt om het Reich langs Oostenrijk uit te breiden. Heeft men reeds niet gesproken van een algemeenen opstand die in Oostenrijk moest uitbreken heel het land door, uitgenomen in Weenen, de hoofd stad, waar men de Regeering zou trachten af te zonderen Dat is bijgevolge een land dat zich moet verdedigen om zijne onafhankelijk heid te redden, niet tegen een vreemd leger, maar tegen eene vreemde partij die bij hem wil komen meester spelen. Dat is nog nooit gebeurd Een ander feit dat men verleden maand reeds gevreesd had maar zich gelukkiglijk niet had voorgedaan, was het stop zetten der betalingen voor de overeenkomst der marken door Duitschland. Deze tekortkoming van het Reich aan zijne verplichtingen brengt ons een gemi9 aan inkomen van meer dan 85 millioen frank. Duitschland beweert geen deviezen genoeg te hebben om met die betalingen voort te gaan en dat het de verschuldigde sommen zal storten op de geblokeerde rekening in Duitschland. Maar dit zijn uitvluohtsels, aan gezien zijn tegoed op België voor uitvoer meer dan 400 millioen frank bedraagt, 't Ware dan ook maar redelijk dat België zou ertoe besluiten zijn aankoopen in kolen te laten afrekenen op die geblokeerde markvergoedin gen. De nijveraars die kolen bestellen in Duitschland zouden hunne schuld kunnen betalen aan de Belgische schatkist en die som door de Regeering laten afrekenen in Duitsch land. Aldus zouden wij ons niet moeten beroo- ven van die groote sommen die aan ons land ten zeerste noodig zijn ©m zijn eigen geldwe zen in evenwicht te houden. Maar kleine hon den blaffen alleen, de groote bijten en loopen voort zonder zich te storen aan dat gekef Zondagrust - Repos dominical De Apotheek van La Pharmacie de M' VAN ROBAEYS Boterstraat o— Rue au Beurre Een Nieuwe Kapel te Yper Op den hoek der Dixmudestraat en Oude Houtmarktstraat is er, door toedoen van onzen stadgenoot M. Ed. Froidure, een nieu we kapel gebouwd die aan O. L- Vrouw zal toegewijd worden. Niettegenstaande de voltooiingswerken nog niet geëindigd zullen zijn, zal deze kapel den Zondag en Maandag van aanstaanden Tuin dag voor het publiek open gesteld worden. Ongetwijfeld zullen velen er aan houden hunne goede moeder Maria in hare nieuwe kapel te gaan groeten. Deze kapel zal binnen kort ook voorzien zijn van een klein beiaardspel met 29 klokken. Thans zijn reeds II klokjes opgehangen, en een aantal kinderen, die het klokkenspel beoefenen en die men aan 't vormen is om later den beiaard dezer kapel te kunnen be spelen, hebben Zondag laatst reeds enkele proefnemingen gedaan. Naar we vernemen zal de kapel ingewijd en bepaald opengesteld worden op Vrijdag 8 December aanstaande, feestdag van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenis. Un affreux accident a Tournai Vendredi dernier, 14 Juillet, la gouvernante de M. Léon Chevalier, avocat Tournai, marchait sur le trottoir du pont Notre Dame, accompagnée des deux enfants Chevalier, quand une auto particulière tamponnée par un autocamion, fit une embardée sur le trot toir du pont, renversant la gouvernante et un des deux enfants. Les conséquences furent terribles, le petit gar^on de dix ans, fut tué sur le coup, la gouvernante eut les deux genoux brisés, l'autre enfant ne fut heureuse- ment pas blessé. On a dü amputer la gouver nante des deux jambes. M. Léon Chevalier est bien connu a Ypres. II est le beau frère de M. l'avocat Joseph Van der Mersch, notre échevin. Nous présentons a Mr et Mmï Chevalier, ainsi qu'a leur familie nos plus profondes condoléances. II n'est pas concevable que de pareils accidents puissent arriver, surtout sur des ponts oü il serait élémentaire de ne pas se dépasser ni même se croiser. Sterfgeval Maandag 17° dezer is de Heer Jean Migom, rustend politieagent, alhier, na een kortston dige ziekte, in den ouderdom van y5 jaar overleden. Afkomstig uit Selzaete, waar hij den 6 Sep tember 1858 geboren werd, is de heer Migom hier te Yper gedurende 40 jaar als politie agent in dienst der stad geweest. Hij was hier van iedereen gekend en geacht, en met hem verdwijnt weeral een der oude Ypersche figuren. Om zijn moedig gedrag en goeden dienst werd hij opvolgenlijk vereerd met de Militaire Decoratie, de Reddingsmedaille vn 3de klas, de Herinneringsmedaille van Z.M. Leopold II, de Burgerlijke Eereteekens van 3dt en 2de klas en de Medaille van het Eeuwfeest. De plechtige lijkdienst van den overledene had Donderdag morgen, te 9 uur, plaats in St-Maartens Kathedraal en werd door een afvaardiging zijner gewezen ambtgenooten alsmede door een groote schaar vrienden bij gewoond. Het Ypersche biedt aan zijne bedroefde echtgenoote en kinderen de verzekering zijner oprechte rouwbetuiging aan. AandoenlijKe Rouwhulde Maandag 1.1.te iott ure had, in St-Maar tens Kathedraal, de plechtige begrafenis plaats van Mevrouw Edmend Caenepeel, geboren Bertha Dezutter, de diepbetreurde echtge noote van onzen sympathieken Dokter Vee arts. Sinds lange jaren kwam men te Yper geen zulke grootsche christene deelneming te zien. Benevens de talrijke vrienden en kennissen der stad, was vooral de landelijke bevolking uit al de gewesten der gansche streek opge komen om eene laatste hulde van hertelijke achting en dankbaarheid te betuigen aan de gedachtenis der waardige Vrouw, die geduren de twee en dertig jaren, onverpoosd de be langen der landbouwers had behertigd. Dit weze voor de beproefde heer Edmond Caenepeel en Kindeis een zachten troost in hun diepen rouw. Paula - Bertha - Simonne LAMAIRE Mevrouw Jean Dambre ZIELMISSEN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS hij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Juli, om 7 1/2 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Marie CLINCKEMAILLIE echtgenoote van Heer FranQois Seeten. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Juli, om 8 y. uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Marie PINTE echtgenoote van Heer Emile Windels. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Juli, om 8 yf uur, in St-Jacobskeik, tot zielelafenis van Vrouw Leoa DEVOS geboren Irène Dewanckel. Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister a la MESSE DE REQUIEM qui sera célébrée le Dimanche 23 Juillet, a 9 heures, en l'église des R. P. Carmes, pour le repos de l'ame de Monsieur le Notaire ALFRED REYNAERT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 23 Juli, om 11 y. u., in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Beer ea frsnw Jeai-Baptiste Biiygebaert-Folcqne. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te'wonen die zal gezongen worden op Zondag 30 Juli, om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Aimé SIERtNS der Elverdinghestraat. Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister a la MESSE DE REQUIEM qui sera célébrée le Dimanche 30 Juillet, a 9 heures, en l'église St-Nicolas, pour le repos de l'ame de Monsieur Aimé SIERENS de la rue d'Elverdinghe. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigu de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden ©p Zondag 30 Juli, om 11 y. uur, in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer Jules PLATEVOET en dochter Agoèt. is ALLEEN OPEN op II reste seule ouverte 1« Zondag 23 Juli 1 Dimanche 23 Juill. Heer en Vrouw Leon Lamaire - Struyve Heer en Vrouw Albert Lamaire - Piolon, melden met diepe droefheid het afsterven van JUFVROUW hun teergeliefd dochtertje en klein-dochtertje, geboren te Yper, den 11 December 1927, en aldaar den 15 Juli 1933, aan hunne liefde ontrukt. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. 2, Casselstraat. Mijnheer Jean Dambre - Delobel Jufvrouw Jeanne Dambre Jufvrouw Germaine Dambre Jufvrouw Pauline Dambre De familiën Delobel en Dambre, melden met diepe droefheid het afsterven van geboren Angèle - Marie - Zoë DELOBEL hunne teerbeminde echtgenoote, moeder en bloedverwante, geboren te Kemmel, den 14 Juli 1869, en godvruchtig over leden te Yper, den 16 Juli 1933. De personen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, warden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. 43, Boterstraat.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9