Hit 21' Juli feest tu Yper La Fête Nationale Internaat en Extarnaat dar Heilige Familie 4 Le Canal cTYpres k Comines Concert donné par l'Harmoaie Ypriana Aanstaande Prijsuitdeelingea PRIJSUITDEELING Lagere School 8/10 Odette Grillet, Mariette Deplancke, Monique Dekeerle, Marie-Antoinette Gekiere, Yolande Sohier. 8/10 Beatrix Verstappen, Aurore Chris- tiaens, Andréa Baert. 8/10 Anna Wyckaert, Maria Van Coillie. Middelbare Klas 8/10 Maria Maddelein, Anna Ghekiere, Martha Scrive. Middelbare Beroepsschool La remise en état de navigabilité du canal d'Ypres a la Lys fait partie de !a restauratien d'après guerre a laquelle notre arrondisse ment a droit. Com me elle ne cemporte aucune formalité préalable ni aucune expropriation, elle supprimerait chez nous, de suite et en grande partie, l'angoissante question du chö mage. Les progrès de la technique depuis 20 ans, permettent maintenant de surmonter l'obstacle que présentaient les 700 metres de la tranchée d'Hollebeke. Au point de vue commercial, l'importance de ce canal est tiès grand pour toute notre région. pour Dixmude et Nieuport, le Hainaut et le Nord de la France. Ce Samedi 29 Juilletnos mandataires légaux et les représentants des principaux journaux du pays viendront visiter l'état actuel du canal, et se rendre ainsi compte de visu de l'opportunité des travaux de restauration. Le rendez vous aura lieu a l'Hótel du Sultan, g 1/2 h., d'oü l'on se rendra a la gare pour recevoir Messieurs Claeys, Direc teur Géné-al des Ponts et Chaussées a Bruges, et Dewulf, Ingénieur Principal Bruges et visiter cette extrémité du canal qui, de la chaussée de Vlamertinghe, va re joindre au Quai le canal de Dixmude. Seront présents nos sénateurs M M. Mullie, Deponthieu, Robert Gillon, Lamertyn et Bossuyt. notre ancien député M. Brutsaert, et les dépu'és permanents MM. Comillie et Lommez. Messieurs Deoian, Missiaen, Coole, Leuridan et Butaye, empêchés, se sont fait excuser. Les journaux suivants seront représentéï La Libre Belgique, Le Peuple. Le Soir, La Nation Beige, Het Laatste Nieuws, Het Nieuws van den Dag, La Dernière Heure, l'Agence Belga. De Standaard, La Gazette, de Bruxelles Het Handelsblad, De Gazet van Antwerpen, La Métropole, d'Anvers Le Bien Public, De Landwacht et Het Volk, de Gand Le Journal de Bruges et le Brugsch Handelsblad, et nos journaux locaux De Gazet van Poperinghe, De Halle, De Vrijheid et La Région d'Ypres. MM. Claeys et Dewulf, ingénieur directeur et ingénieur principal des Ponts et Chaussées. ont bien voulu se charger de fournir aux excursionnistes tous les renseignements tech niques nécessaires. A II h. 3o, il y aura réception a l'Hótel de Ville, i 11 h. 45, exposé par Messieurs les Ingénieurs. A 12 1/2 h., a l'Hótel Ypriana, aura lieu le Luoch offert par la Chambre de Commerce et d'Industrie. L'après midi sera consacrée a la visite dw canal k partir de la tranchée d'Hollebeke jusqu'a sa jonctinn avec la Lys. Le Collége échevinal, la Chambre de Com merce d'Ypres, et la Fédération des Sinistrés de l'Arrondissement, recevront ces manda taires et ces journalistes, et les accompagne ront. Espérons que le beau temps dont nous jouissons se mainiiendra et leur permettra de tout voir dans de bonaes conditions. La ville et l'arrondissement d'Ypres y ont le plus grand intérêt. et tous nos vceux accompagneront ces sympathiques visiteurs. Zooals telken jare werd het Belgisch Na tionaal feest hier te Yper op plechtige wijze herdacht en gevierd. Benevens de openbare gebouwen waren ook nog vele bijzondere wo ningen, van in den vroegen morgen reeds, be- vlagd en vooral in de bijzonderste straten der stad waren er slechts weinig buizen waar on ze lieve driekleur niet te wapperen hing. Korts na 11 u. werden de stadsoverheden ten 3tadhuize afgehaald door het stedelijk brandweerkorps onder de bevelen van com mandant Vergracht,door de Harmonie Ypria na en door talrijke afvaardigingen met vaan del van den Invalidenbond, dea Nationalen Oudstrijdersbond en van den Bond der Bur gerlijke Oorlogsverminkten. Vandaar vertrok men, voorafgegaan door de kinderen der lf«iechtenweezenschool en van meest alle officieele en vrije onderwijsgestichten naar St- Maartenskathedraal waar, om 11 u. 3o, een plechtig Te Deurn zou gezongen worden. Deze kerkelijke plechtigheid werd opge luisterd door de tegenwoordigheid van den heer Burgemeester Van der Ghote, van de heeren schepenen Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, van Jvr. Comillie en de heeren Pattyn, Seys, Biebuyck en Vergracht, gemeenteraadsleden van den heer arrondis sementscommissaris Clinckemaille van den heer politiecommissaris Vandenbraambus- sche verders van de leden der Magistratuur geleid door de heeren Jos. Matton, voorzitter der Rechtbank van i" Aanleg, en Van Tho- renburg, procureur des Konings van de leden der Commissie van Openbaren Onderstand, van den Werkrechtersraad, enz In een woord men mag zeggen dat alle openbare diensten er goed vertegenwoordigd waren. Ook vele Yperlingen hadden eraan gehouden deze korte maar schoone plechtigheid bij te wonen. De heerlijke lofzang werd aangeheven door den Z. E. H. Vermaut, pastoor-deken, om ringd van de E E. H. H. pastoors der Yper- sche parochies en van andere geestelijken, en werd gevolgd door de uitvoering op het orgel van ons nationaal lied. De leden van de Magistratuur begaven zich daarna, in hunne rijtuigen, naar het Gerechts hof, terwijl de andere overheden, steeds ver gezeld van de Harmonie Ypriana, die haar schoonste stapmarschen uitvoerde, van het brandweeikorps en van de vaderlandslievende maatschappijen, terug in stoet tot vóór het stadhuis trokken. Daar werd, in 't bijzijn eener talrijke menigte, door de schoolkinderen, met begeleiding d^r Harmonie Ypriana onder het bestuur van M. Fr. Deridder, het lied Naar Wijd en Zijd gezongen en vervolgens door de Harmonie de Brabangonne uitgevoerd. Nadien had er op het stadhuis een korte ontvangst plaats tijdens dewelke de heer Burgemeester een warme hulde bracht aan ons geliefd vaderland en een heildronk instel de op de gezondheid onzer beminde Vorsten. Als opsluit der feestelijkheden, gaf de Har monie Ypriana 's avonds, om 8 u. 3o, op de mooi verlichte Groote Markt, een uiterst wel geslaagd concert, gevolgd door het gebruike lijk vuurwerk dat de geestdrift der duizende toeschouwers ten top deed stijgen en door een dreunende en warm toegejuichte Braban- gonne besloten werd. Cette anrée, S1 Pierre n'a pas voulu ternir le cadre magnifique et imposant de notre Grand'Place en amoncelant au dessus d'elle des nuages menagants. II les a dirigés vers l'est et l'ouest, si bien que les fagades pavoi- sées é'alaient leurs fines dentelles sous un ciel serein et que nos deux tours.témoins de notre gloire et de notre ténaci'é, s'élancaient majes tueuses et fières jusqu'aux cieux. Les accents joyeux de l'Harmonie Ypriana vinrent compléter le charme de ce oeau soir de douce ïêverie. Figuraient au programme La Muette de Portici ouverture de Auber morceau de cir- constance, puisqu'il fut le prétexte et le pré lude de notre indépendance. Le Ballet Russe de Luigini (transcr. Grogne') Impromptu pour clarinettes de Deboeck (arr. Prévost), Patrouille Alba naise de Paul Gilson, De Lustige boer Léo Fall, Danse des Plébéiens de Maquet, Le Centenaire marche avec tambours et clairons, de Vercautere. Ce programme fut exécuté d'une fagon im pepcable. N'est-ce d'ailleurs pas un délice artistique qm'Ypriana nous offre a chacun de ses concerts. A dessein nous avons omis de citer deux numé os du Programme. Vous l'avez deviné, c'est paree qu'il s'agit de deux oeuvres du sym- pathique chef, M. Deridder. Tout d'abord Marche des Braves aux cadences limpides et entrainantes, ensuite Gracieux sonrire dont le titre promet teur est largement justifié par la souplesse du rytbme et la douceur limpide de la phrase, vraiment souriante. Comme chaque fois nous avons vu .venir, a regret, la fia du concert. Pour terminer le io3' anniversaire de notre indépendance, une vi- brante Brabargonne retentit parmi les éclats impressionnants et la lumière étince- lante du bouquet d'un feu d'artifice partieu lièrement bien réussi. Au chef, aux musiciens, toutes nos plus sin- cères félicitations. Maandag 3i Juli te 10 a., in den Stedelijken Schouwburg, voor de leerlingen der Stadsjongensschool, St-Niklaas straat. te 14 u 3o, in de feestzaal van het Christen Volkshuis. St-Jacobsstraat, voor-de leerlin gen van St-AloysiusSchoolHondstraat. Dinsdag 1 Augustus te 14 u. 3o, in de feestzaal van het Christen Volkshuis, voor de leerlingen der St- Michiels- school, Elverdinghestraat. te i5 u., in den Stedelijken Schouwburg, voor de leerlingen der Stadsmeisjesschool, Rijselstraat. Woensdag 2 Augustus te 14 u., in de feestzaal der Lamotteschool, Wenninckstraat, voor de leerlingen van de hoogere klassen der Mariaschool, Beroeps- school en Huishoudklas ♦e 14 u., in de feestzaal van Stjozef's school, Meenensteenweg, voor de kinderen der bewaarklassen en de leerlingen van het ie en 2d studiejaar der scholen van den Meenensteenweg, Potyze en Kalfvaart. Donderdag 3 Augustus te 9 u., voor de kinderen der bewaarklassen en de leerlingen der lagere school van O. L. Vrouw van Tuine, Be luikstraat. te 9 u., in de zaal van Stjozef's school, Meenensteënweg, voor de andere lagere en 4de graadklassen van St Jozef's school. te 14 u., in de feestzaal der Lamo'teschool, voor de lagere klassen der Mariaschool. Vrijdag 4 Augustus te 9 u., in de zaal der Lamotteschool, St*- Catharinastraat, voor de kinderen der be waarklassen van de Mariaschool. te 14 u., in de zaal Familiekring Capu- cienenstraat, voor al de leerlingen der H. Harteschool. Op 25 Juli had in 't Gesticht der H. Familie de plechtige prijsuitdeeling plaats. We ver melden hieronder de bijzonderste uitslagen. i' Studiejaar 8/10 Louisa Deridder, Monique Degels, Henriette Marico, MicheliDe Theri, Irène Buysse, Maria Lommez. 2Studiejaar 9/10 Marie-Louise Moreels, Jacqueline Pattyn. 3* Studiejaar SI 10 Marie Thérèse Ryckaert, Mariette Vandenberghe, Anna Desramault, Valentine Breyne, Irène Toussaert, Marie Louise De- fever. 4' Studiejaar 9/10Marie Vandekerckhove, Cecile Buysse, Marie Joseph Mahieu. 5' Studiejaar o/io Renée Bouve, Lea Thierens, Leonie Vanoverbeke, Elisa Verhulst. (f Studiejaar 9/10 Irène Santy. y Studiejaar S/10 Jenny Debrabandere. 1' Studiejaar 8/10 Denise Verhulst, Maria Leroy. 2e Studiejaar 9/10 Helene Louwagie. 1' Studiejaar 8/10 Agrippine Jacques, Anna Ghekiere, Madeleine Deconinck, Celine De Beek, Yvonne Bouve. 2f Studiejaar 8/10 Rachel Van Middelem, Nelly Dea Exter.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4