Verschrikkelijk Ongeluk aan een on bewaakten Overweg Groote keus VULPENNEN Pijl 1 toont de plaats waar de auto door den train gevat werd; <ie boomen links zijn deze der groote baan Vla- «ertinghe-Pope ringhe pijl 2 toont de richting dn dewelke de .auto-reed. De plaats van het Ongeval Twee zichten van de auto nadat zij van den trein afgehaakt werd. VLAMERTINQHE Ten gevolge der herstellingswerken die men thans aan de gröote baan tnsschen Vlamer" tinghe en Poperinghe aan 't uitvoeren is, ■wordt het verkeer van Yper naar Poperinghe -te Vlamertinghe, nabij de Statie, afgeleid langs den weg naar den Ouderdom, Re- ninghelst. Deze afleidingsweg, die een groo- ten omtoer uitmaakt, wordt maar zelden ge bezigd. Meest alle autovoerders verkiezen een kleinen grintweg Casselstraat genaamd, die, juist voorbij Vlamertinghe-dorp,omtrent recht over de herberg Het Hoekje links der rgroote baan ligt. en aldaar achter de steen bakkerij Veys Cie loopt om dan ievers aan het gehucht Brandhoek opnieuw den Foperinghesteenweg te vervoegen. Op dezen igrintweg bevindt zich een spooroverweg der lijn Yper Poperinghe, die, sedert hij niet meer bewaakt wordt, thans reeds voor de tweede -snaai oorzaak is geweest van een verschrikke lijk en doodelijk ongeval. Daar immers werd over een zestal jaren een paardenrijtuig aan gereden waarin zich drie personen bevonden, -snan en vrouw werden afgrijselijk verminkt en levenloos van onder de zware treinwagons opgenomen, terwijl alleen een blind meisje -ver weggeslingerd werd en als bij wonder aan •de dood ontsnapte. Maandag laatst nu was «diezelfde spooroverweg nogmaals het tooneel van een niet minder ijzingwekkend bloedbad. Dien dag dus was Verfaillie Alfons, hande laar in ijzerwaren en alhier te Yper wonende in de Boterstraat, met zijn onlangs nieuwe auto, waarin hij nog twee kennissen had opge nomen, de genaamden Steyaert Joseph, van "Yper, en Maerten Cyrille, van Wytschaeie, korts na i3 u. van uit Yper vertrokken om zich naar Wormhoudt (Fransch Noorden) te ^'begeven waar een groote handboogschieting plaats had. Aan Vlamertinghe gekomen, verkoos hij •ook, zooals meest alle autovoerders, den kleinsten omweg en begaf zich dus langs iJhooger genoemden grintweg, nabij Het Hoekje Op hetzelfde oogenblik kwam ook der den in aantocht zijnde trein in 't geheel biet zal bèmëikt hebben. Spoorwegarbeiders, die daar nevens de baan aan 't werk waren, deden den autovoerder wel wanhopige teekens te stoppen, doch heeft Verfaillie hun teekens niet begrepen, heeft hij gemeend dat men alleen zijn aandacht wilde trekken op de daar uitgevoerde werken of heeft hij gedacht toch nog den tijd te hebben om door te rijden, men weet het niet. Het autorijtuig vervolgde zijn weg, doch was nauwelijks op de spoor lijn gekomen of het werd voor de verschrikte oogen der aldaar arbeidende werklieden, juist in 't midden aangebeukt door de zware locomotief die, na uit Vlamertinghe statie opnieuw aangezet te hebben, hare gewone snelheid aan 't hernemen was en, niettegen staande de krachtdadige pogingen van den machinist, slechts een honderdtal meters verder tot stilstand kon gebracht worden. Wat was er met de auto en de ongelukkige inzittenden gebeurd Verpletterd en verbrij zeld, verminkt en aan stukken gereden Alles was zoo onverwachts, zoo plotselings ge schied. Enkele stonden te voren kwamen daar in auto drie mannen aangereden, in den bloei van hun jaren, welgezind en vol levenslust, en nu wat was er van hen geworden Angstig liepen de enkele ooggetuigen van dit vreeselijk ongeval den trein achterna om desnoods nog hulp te bieden daar waar hunne tusschen komst nog zou mogen baten. Misschien wel minder erg dan zij eerst verwacht hadden, was het schouwspel, dat de toegesnelde en van schrik verslagen mannen te zien kregen, toch niet minder akelig. De auto, een binnenstuur van vier plaatsen, merk Ford, 4 cylinders, had gansch den lin kerkant en de portieren van deze zijde totaal ingedrukt door de twee buffers van de loco motief die in het lichte voertuig gedrongen waren en, om zeggens letterlijk .opge nomen en vastgehaakt, was het, met de drie personen er nog in, aan de zware machine van den trein blijven hangen en werd het alzoo, en werd dadelijk uit zijn neteligen toestand gered. Intusschen kwam er van langs alle kantea hulp opgedaagd. De E. H. Onderpastoor van Vlamertinghe diende de slachtoffers het H. Oliesel toe, terwijl de heer Dokter Verbeko, van Poperinghe, die eveneens verwittigd was geweest, de gekwetsten zijne zorgen kwam bieden. De veldwachter alsmede de statie overste van Vlamertinghe kwamen ook spoe dig op de plaats der ramp, en waren er wel dra gevolgd door de rijkswacht van Yper die, gezien dea steeds toenemenden toeloop van nieuwsgierigen, een strengen ordedienst in richtte. De auto-ambulance van het Rood Kruis van Yper kwam vervolgens eerst de twee zwaar gekwetsten halen om ze in allerijl naar het hospitaal te voeren, en intusschen werd, met behulp van een l5 tot 20 personen, deels spoorwegarbeiders en deels werklieden van de daar dichtbij gelegen steenbakkerij, de auto van: den trein afgetrokken en langs den kant nevens de spoorbaan neergezet. Ook de doode werd daarna van uit de verwrongen auto, waarin nog de handbogen en pijlen der slachtoffers lagen, gehaald en met den ambulattcewagen naar Yper overgebracht. Van zoodra de baan werd vrijgemaakt en na de noodige bestatigingen, kon de trein, met omtrent een half uur vertraging, zijn weg naar Poperinghe voortzetten. Wat later in den namiddag, kwam het Parket van Yper ter plaats om het noodige onderzoek te doen. Zooals wel te begrijpen is, heeft dit smarte lijk ongeluk zoowel ter plaats zelf waar het voorviel als hier te Yper, waar de slachtoffers algemeen gekend zijn, een hevige ontroering verwekt. Verfaillie Alfons, die op den slag gedood werd, was geboren te Hollebeke, den 6 November i8g3, gehuwd en vader van een 12 jarig dochtertje, en sedert lange jaren hier te Yper gevestigd waar hij een bloeienden handel in ijzerwaren uitbaatte. Steyaert Joseph had de borst ingedrukt en was ernstig aan de nieren geraakt. Hij is tegen den avond, rond 6 u. 3o, niettegenstaande de beste zorgen aan de gevolgen zijner bekomen verwondingen in het hospitaal bezweken. Geboren te Ever- ghem, den 17 Maart 1896, laat hij een weduwe en een dertienjarig dochtertje na. De andere gekwetste, Maerten Cyrille, een doorbrave man die in gansch Wytschaeie geacht en bemind is en vroeger gedurende lange jaren in dienst was van het Ministerie van Land bouw als schatter voor het herstel der landen, bevond zich eveneens in zorgwekkenden toe stand. Uit het geneeskundig onderzoek bleek het dat hij een schedelbreuk opgeloopen had en ook nog verscheidene ribben gebroken had. Niettegens'aande de ergheid zijner verwon dingen, hoopt men hem te kunnen redden. De begrafenis der twee slachtoffers van Yper had hier Vrijdag laatst plaats om 10 u. in St-Maartens kerk onder een grooten toeloop van volk. ter Drukkerij DUMORTIBR 3-4, Boterstraat, 3-4. ■de trein aangehold die de statie van Yper om i3 u. 20 en deze van Vlamertinghe om i3 u. 25 verlaat. Alhoewel men van in het begin van den grintweg van een open zicht geniet en men van daar den trein gemakkelijk kan zien aankomen alleen de nevens de spoorbaan gebouwde woning van den aldaar vroeger <iienstdoenden bar reel wachter belet den trein van uit Vlamertinghe te zien komen wanneer men zich reeds dicht bij den onbewaakten overweg bevindt veronderstelt men, gezien •de matige snelheid van de auto, dat de voer- zooals wij het reeds zegden, een goê honderd tal meters ver meegesleurd. Verfaillie, die aan het stuar zat litks van het rijtuig, gaf geen teaken van leven meer en moet op den slag gedood geweest zijn. Zijn gezel, Steyaert, die rechts van hem zat, kon nog, van zoodra de trein stilstond, op eigen middelen uit de auto kruipen en liet zich stuiptrekkend van de pijn op den graskant, nevens de spoorlijn, neer vallen. De derde reiziger, Maerten, die zich langs achter in de auto bevond, zat geknepen tusschen de verwrongen zitbanken ea kussens In verzekeringen denkt men zich altijd ia orde doch heel dikwijls is men het niet. Wilt gij het zeker zijn, of deze in orde brengen, vraagt kostelooze inlichtingen nopens uwe reeds bestaande verzekeringen aan OM ER RORYN Gevolmachtigd Vertegenwoordiger van Verzekeringen Mondstraat, 8, YPER Tel. i5q.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5