KORTBIJKSCHP ONDERLINGE Brand - Leven Ongevallen 2 Koloniale Politiek Waar zijl gij het ZÉKERST en VOORDEELIG^T verzeKerd TE KORTRIJK Voor alle ialichtiogea wende mes zich tot let Bijkantoor te Yper Rlgemeen Opziener OMER ROBYN- a M. Vermeulen, président de la Chambre de Commerce d'Ypres. Ce vote honore autant le Conseil Communal que le destinataire lui même et tous ceux qui se dévouent avec lui la réussite de cette même entreprise. La remise en navigabilité du canal sera un grand élément de prospérité pour tout l'arron dissement. 11 pourra en outre permettre l'éta. blissement de nombreuses industries qui ont besoin de la proximité d'un canal pour s'ali- menter, fonctionner, et écouler leur produc tion. II y aura bientöt 7 a ans que les travaux ont commencé lis ont trois fois interrom pus pendant de longues périodes d'années dont la dernière dure déja depuis plus de 20 ans. II ne faut plus relativeinent qua peu de chose pour en fiair avec ce travail de grande utilité publique. Tout nous permet d'espérer que le prochain projet de budget mettra a la disposition du gouvernement, adinir istra'ion des travaux pubtics, les créiits nécessaires pour repren- dre les travaux dès le commencement de l'année prochaine. II parait en effet, d'ap ès les déclarations ïécentes du ministère, que 1 celui ci ne dispose pas en ce moment de crédits disponbdes. C'est regrettable, paice que cette restauration imméiiate du canal eut permis de fournir a une grande partie de nos chö neurs du travail pour trois ans. La Chambre d<> Commerce d'Ypres o'ga- i nise un voyage d'é'.ude au canal Albert. Ce sera une excuision des plus instructives Elle permettra, a tous ceux qui s'occupent le plus activement de la quesiion, de se rendre compte de la tat; an dont, a la tranchée d'Eygen- Bils< n, la technique moderne sur- monte les difficuhés du terrain. Celles que présente la courte tranchée d'Hollebeke ne sont, parait il, que jeux d'enfai.ts a cóté de celles la. Ce voyage d'é'ude aura lieu le Mardi 12 Septembre prochain. Minister Tschoffen vroeg onlangs in den Senaat 3oo miljoen om 't tekort in Congo's begrooting te dekken. 'c Schijnt dat Congo aan dezelfde kwaal lijdt als het moederland. En aangezien ze te Biusselniet meer weten van welk hout pijlen maken, s'udeeren om de twee eindjes aan e.kaar te k ïoopen, in alle- mans zakken tasten om gemaakte putten te vullen, zijn we benieuwd van waar ze r.u die 3oo miljoen zullen halen. Wat gaat er om in de kolonie Lees eens aandachtig de redevoering van Z. K. H. prins Leopold in den Senaat gehou den en ge zult stof genoeg tot nadenken hebben. Maar hetgeen volgt grenst aan 't ongeloof lijke. Eenige dagen geleden vergaderde de Commissie van Koloniën. En die Commissie moest daar, verschiet niet, de rekeningen aan nemen over de jaren 1908 tot 1924. Die Com missie moest daarbij het vastgesteld reglement van de begrootingen aannemen over de jaren 1938 tot 1924 en de algemeene rekening over 1925. En we zijn nu 26 Oogst ig33 I En wilt ge een gedacht hebben van de schuld, die drukt op onze Kolonie? In ig3o had Congo een geconsolideerde schuld van I miljard 764 miljoen. In ig32 was die schuld geklommen tot 2 miljard 371 miljoen. Er was in ig3o een vlottende schuld van 621 miljoen in tg32 was die schuld gewor den 1 miljard. In ig3o hadden wij een onrechtstreeksche schuld van 1 miljard 742 miljoen in ig32 rees die schuld tot 2 miljard 667 miljoen. Die cijfers spreken boekdeelen. De belanghebbenden alleen zullen zich niet ongerust maken over die stijgende schuld. Wat kan het hun schelen Wat kan het failliet van Congo maken als de eigen geldbeugel er bate zou bij hebben Wat gaat er om in Congo Senator Van Overbergh schreef Het moet gedaan zijn met de al te groote ontoe rëikendheid in het hooger bestuur en in de boogere kontrool waar de Minister van Kolo niën moet toezicht houden op het beheer der Kolonie. En in de eerste plaats moet een einde worden gesteld aan die ware geld vei kwisting van de Staatsgelden. Onze Kolonie is een soort republiek, waar iedereen aan 't schotel tje wil zitten, om ongestoord te kunnen genie ten van de lekkere kruimels die van de tafel van het moederland vallen Er wordt beweerd maar de kolonie kost niets aan den Staat men vraagt slechts een tijdelijke hulp omdat er gin der ook krisis is. Neen, daar nijpt de schoen nietomdat er ginds de zelfde dwaasheden en veikwistingen aan de dagorde zijn lijk hier. Hoeveel maatschappijen werden niet ge sticht, waarvan de Staat aan de actionnaris- sen de rente verzekert van het gewaagde kapitaal Die maatschappijen hebben dan ook maar een doel zooveel mogelijk geld doen binnen komen. Zij hebben er weinig belang bij winst te botken. De Staat is daar om intrest te be talen. Veel van die gestorte kapitalen zijn reddeloos veiloren. De zwarten beschaven Edel doel maar slech's een dekmantel 1 Iedereen wilde zijn deel in zulk bescha vingswerk, t.t.z iedereen wilde een deeltje van Congo om daar een maatschappij te stich ten, kapitalen te verzamelen en den Belgischen spaarder in de netten te krijgen. En het Ministerie van Kolor.iën stond maar gronden af zonder onderzoek. Waarom Maar vraag eens hoeveel hooger bedienden beheerder zijn van koloniale maatschappijen. En al die papieren maatschappijen moeten verdwijnen. En al die miljoenen die werden opgeslorpt? Waar zijn zjheen Wie soeelde zich rijk zonder zijn eigen kapitaal te wagen Tot r.u toe gedurig maatschappijen stichten en zwijgen van opbrengsten. En du komt men aankloppen op de Bel gische Staa-skas om honderden miljoenen eruit te krijgen, die er htlaas niet te vinden zijn, ui'geput als zij is door gelijkaardige en grootere misbruiken. In andere landen kosten de koloniéa aan de Staatskassen niets. Integendeel. Waarom schoeit de Regeering zich niet op de leest van Holland en Engeland Die lan den hebben ondervinding. En dat vroeg ook Z.K.H. Prins Leopold onbewimpeld, klaar, ernstig, doelbewust. Wij moeten andere wegen op r f het groot- scheweik van Leopold II, zijn levensdroom, de steun van Belg de toekomst, gloi ie en rijkdom van 't land, gaat te loor. Kijk, zegde hij, naar Nederlandsch Indië. Na 3oo jaar bezetting zijn nog uitgestrekte gebieden niet ontgonnen. Het kolonisatiewerk bepaalde zich bij Java alleen, dat nu de 2/3 van de bevolking van Insulinde bevat, waar er geen stukje onbebouwden grond meer overblijft, waar de beschaving breed ontwik keld is en de inboorlingen stofltlijke en zede lijke voordeelen genieten, die men hun niet had kunnen geven zpo men geheel Indië ge- coloniseerd had gelijk wij met onzen Congo gedaan hebbem Dat is methode en wij missen die. Het huidig landbouwstelsel, dat in Con go nog in eere gehouden wordt, is reeds overal verlaten en bestaat hierin enkel die producten te oogsten welke de natuur zelf aanbiedt. Geld slaan, 't is gelijk hoe en den inboorling gebruiken als een stuk alaam, en dat, zegde de prins, heb ik niet gezien, noch in de Amerikaansche, Fransche, Engelsche, Portugeesche of Nederlandsche bezittingen. De inboorling is verwaarloosd geworden, zoo gaat hij voort, en het deficiet neemt on rustwekkende afmetingen aan, en de verant woordelijkheid rust alleen op een groot deel van deze die meehielpen *an het koloniaal werk, want bijna allen geloofden dat de toe komst van Congo uitsluitend lag in den voor spoed der privaat ondernemingen, en 't is mijne persoonlijke en wel overwogen over tuiging dal de Regeerirg wil ze redelijk te werk gaan, geen nieuwe concessie's meer mag toestaan De toekomst behoort aan die koloniën, waar de gronduitbatingen in de meest econo mische voorwaarden geschiecen, en dat kan enkel geschieden tenzij door tusschenkomst van den inbootling. De Europeaan bemoeie zich enkel op 't domein der wetenschap, in den aankoop, verwelken, vervoer en uitvoer der producten. Ia al de kolonies is het per honderd landbouwproducten in het totaal van den uitvoer grooter dan de andere producten samen in Congo is het omgekeerd. Er zijn in Congo, aldus de prins, twee stroomingen, eene. die het oude stelst 1 aan kleeft de andere die de rechtstreeksche uit bating door den inboorling voois aat. Van daar een aarzeling in de gedragslijn, een crisis in 't gezag en een willekeurig werken in de koloniale bedrijvighti I. Het oogenblik is gekomen om eenheid te brengen in 't bestuur en dat zoowel te Brus sel als te Kinshasa van de vruchten der kolonisatie eerlijk en wettig te verdeelen, opdat de inboorling ook zijn voordeel vinde in het werk, dat men van hem eischt en het zal uit zijn met den dwangarbeid en de neger zal dichter bij den B lg komen, dien hij nu in ygel plaatsen verafschuwt 20 °/o der ingevoerde producten in Congo zijn .slechts van Belgischen ooi sprong een "andere politic k kan ook hierin verhelpen en de nationale voortbrengst bevoordeeligen, wat de werkloosheid hier ook kan verminderen. Och had men Leopold II begrepen en zijn richtlijnen gevolgd, Congo ware voor België geen schadepost maar een bron van welvaart geweest Dat men nu ten minste het oor leene aan den Neef, die met kennis van zaken heeft gesproken, wiens woord in veel landen ophef maakten veel kan weer terecht komen. Dat het hoog tijd wordt hardhandig in te grijpen in de koloniale middens, bewijst het op de bres springen van Z. K. H. om te redden wat nog te redden is, ten bate van België. ROBEEK. Handelsregister Kortrijk g52 NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December iq32, in uitvoering van de wet van 25 Juni ig3o. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoor digers gevraagd. 8* Mondstraat - Tel- 189

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2