Kosmos - Reizen Kosmos - Toerisme 4 YPER - ROM E Groote Markt, Yper - Tel. 515. Harmonie Ypriana Vervolg 's Anderendaags verlaten wij de stad Nice met haar prachtige en hoogst moderne gebou wen, die grootelijks afsteken tegen de ouder wetsche en vuile straatjes van de oude stad. 't Weer is goed en nu trekken we op naar Gênes, omtrent 220 km. ver. Langs heerlijke banen met rotsen omgeven, krijgen wij de haven van Nice evenals het stille blauwe meer in 't oog. Welbekende en wijdvermaarde namen rijzen voor ons op in 't doorrijden van de Cöte d'Azur. Cap Ferrat met de villa Leopolda van onzen grooten Koning, Ville franche met haar haven. Eze, Monte Carlo, Monaco en wat nog al streelen het oog en schenken voldoening aan die toeristen op toer om schoone dingen te zien en de natuur te bedonderen in haar grootsche pracht. Menton wordt ook door gereden en nu zijn we in de Rivièra en aan de grenzen van Italië. Halt I goedkeuren van paspoorten en andere forma liteiten van douanen 't ging rap, wij waren goed en beleefd gediend, maar 't duurde toch X15 uur. Italia Welke pracht van planten en bloe men, welke afwisseling van kleuren en varië teiten en dit langs den ganschen weg. Euca lyptussen, palm en citroenboomen, bananen, dadelboomen, alles groeit en bloeit er in over vloed Vooral palmboomen spannen er de kroon met duizenden staan ze overal rond in hoven, op openbare plaatsen, tusschen rot sen en steenen. Zijn in 't bijzonder aan te stippen Vinti- miglia, het eiland Gallinario, Noli, Sportono en daar dichtbij de puinen van een kasteel of oude versterkingen. Om 2 u. zijn wij te Savona, waar we ons ontbijt nemen in het hotel Italia. Om 5 uur komen we te Gênes aan, waar een gids ons te wachten staat om de stad te toonen. Génesis een groote schoone stad roet uitgestrekte haven. Jammer dat on ze tijd zoo beperkt is om alles van naderbij te bewonderen. Op Zaterdag 20" Mei vertrokken we reeds om 7 u. uit Gênes met prachtig weder. We zouden langs La Spezzia rijden oin 's avonds in Pise aan te komen. Nog eens een goede 200 km. af te leggen weg.' De baan is prachtig aangelegd. Langs de eene zijde machtige ber gen, }angs de andere de Golf van Gênes. Boven op de bergen genieten wij binst langen tijd van een mooi zicht op de Vallei van Santa Marghareta met het meer van Ligurie. Te Rapallo hebben wij een half uur tijd om die lieve badstad te bezoeken. Het verwondert ons geenszins dat de groote staatsmannen hier vroeger die plaats hebben uitverkozen om de vermaarde Traité de Rapallo te komen opmaken. La Spezzia is een stad van 107 duizend in woners en de grootste militaire haven welke Italië bezit. Hier is geen spraak van dit alles te bezoeken, de tijd ontbreekt ons en na het middagmaal luidt het commando vooruit We voeren een heel eind langs platte wegen en onze auto maakt er gebruik van om er op los te gaan. Hier en daar hebben we rotsen van marmer te zien en in de verte de Italiaan- sche Alpen of Appenijnen. De stroom Ardena is overgetrokken, we bewonderen het kasteel van Dante en de talrijke kleine gemeenten kwistig en lief op de hoogten gelegen. Voorbij de stad Massa krijgen wij de puinen van Montignoso in 't oog. Langs een prachtigen en breeden weg trekken we door het sparren bosch van Macchia di Magliarino dicht bij Pise en zoo rollen wij die stad binnen langs een prachtige laan met Italiaansche cypressen beplant. Aan ons hötel Nettuno staat de gids te wachten die o'ns de weinige merkwaardig heden van de stad laat bewonderen. Eigen aardig nochtans is de wereldberoemde hellen de toren van Piza. Weze gezegd dat er in Italië tegenwoordig veel, zeer veel wordt gewerkt. De banen in de bergen zoowel als op het platte land zijn verbeterd en verbreed. De rotsen zijn doorgebroken om de moeilijke krinkelende wegen in zekere mate te vervan gen door rechte banen onder tunnels. In ste den, aan stations, aan havens worden groote werken uitgevoerd die het volk aan den arbeid houden en met eens verbeteringen en ver fraaiïogen teweegbrengen. Zondag 7d' dag van onze reis. Piza, Gros- setto, Rome, ruim 340 Km. De streek is hier plat, men ontwaart weliswaar nog enkele bergen en rotsen maar bij al het voorgaande is dit het platte land. Van tijd tot tijd krijgt men een zicht op die blauwe zee die ons zoo kalm schijnt in vergelijking van onze soms geweldige en onstuimige Noordzee. Hier is ook geen zand op het strand, maar al keien die ongetwijfeld niet aangenaam zijn voor dezen die er op moeten treden, 't Is Zondag en 7 u. 's morgens, allen gaan hun christelijke plich ten kwijten. In 't armoedig kerkje was de pastoor zeker heel verwonderd zooveel volk te zien, want buiten de Belgen was het maar dun, enkele vrouwen en kinderen. Men had vingeren genoeg aan de twee handen om ze te tellen. Tusschen Piza en Grossetto valt er maar weinig aan te stippen op een vijftigtal kilometer van deze laatste stad, te Vignale, kan men het vermaarde eiland Elba ontwaren van waar Napoleon I weieens vluchtte. Op onzen lickerkant trekken wij voorbij Pazama die op een hoogte ligt van 206 m. 't Zijn hier de olijfboomen die de streek met duizenden versieren. Grossetto bestaat insgelijks uit een oud en nieuw gedeelte dat elk zijn eigen karakter bezit. De oude vestingen werden gedeeltelijk gedempt om het nieuwere gedeel te van de stad te bouwen, terwijl het overblij vende nog als wandelingen gebezigd wordt. En nu op weg naar Rome, het einddoel van onze reis We trekken de rivier Albena over en werpen een oog op het oud versterkt stadje met kasteel dat als naam draagt Montalto di Castro. Een dergelijk stadje wat verder gele gen is Tarquinia de tijd ontbreekt ons om het te bezoeken. Op een negentig kilometer van Rome staan wij vóór de Tyreniaansche zee. Daar ligt de stad Ci vitavetchia met ver sterkte haven en ook een pauselijk paleis. Hoe nader we komen van Rome, hoe armoediger de streek er uit ziet, doch dit gaat min of meer ongelet over daar het eenige doel is het eerst de groote koepel van S' Pieterskerk te Rome te bespeuren... Een bravo barst los en we komen in de Heilige Stad aan na 1955 kilometer te hebben afgelegd. De achtste dag van onze afreis zal besteed worden om Rome te bezoeken. Voorzien van een goeden gids en wel uitgerust rijden wij met Kosmos de stad in. Een rijkdom van oude ge bouwen en monumenten en heel den dag door krijgen we daar een les in geschiedenis die ons aan de reeds lang vervlogen schooljaren doet herinneren. Het oude Rome is zeker wel iets eenigs in de wereld. Het grootsche Co liseum waar de macht van de oude Romeinen overal ten toon wordt gesteld, waar gladia toren gevechten plaats grepen en waar veel christenen den marteldood stierven. Het fo rum, prachtige en sprekende puinen, de oude vestingsmuren en de Catacomben. Onmoge lijk alles optesommen wat we zien en hooren, want onze gids vertelt maar immer voort en is een man die zijn geschiedenis wei in 't hoofd heeft Denzelfden dag brachten wij een bezoek aan de reusachtige en tevens prachtige St- Pieterskerk. Den volgenden dag, 't zij den 23 Mei, konden wij het Vatikaan bezoeken een echte droom van kunst en weelde. Het museum, gaande rijen waarin prachtige beelden prijken en waar van de muren door de grootste kunstenaars versierd zijn geworden, de appartementen van de Pauzen, de bibliotheek, de zaal van het conclaaf, enz., enz... dit alles werd met nooit voldane blikken doorloopen en bewon derd. 's Namiddags bezoek aan praalgebouwen en kerken, allen even luisterrijk en schoon. Overal moet men stilhouden, want overal is iets merkwaardigs te bezichtigen. Men zou hier maanden kunnen verblijven vooraleer al les gezien te hebben, maar daarvoor zou men moeten beschikken over veel tijd en over veel., geld Het leven immers is hier fel kostelijk. De derde dag van ons verblijf te Rome werd ingenomen door de ontvangst van Z. H. den Paus Pius XI in het Vatikaan. Wij kregen daar de eer en het geluk door den Heiligen Vader aanvaard te worden en de indruk welke men daar wegdraagt is op allen overgroot, gelijk onder welk oogpunt men het mag be schouwen. Na de ontvangst was eenieder vrij het overige van den dag over te brengen naar eigen lust en begeerte. Daarvan gebruik ma kende trok ik op naar Tivoli een heel oude stad van 14 tot i5 duizend inwoners, maar merkwaardig door hare aloude wegen en ge bouwen. Daar ziet men nog een oude heir baan uit den tijd van Julius Cesar de stad doorkruisen, 't Zijn al oude romeinsche wegen waarop men gaat de via Tiburtina, via Vale ria en via Soublasenese. Merkwaardig ook de Temple de la Sibille en de Temple de la Villa d'Este. Deze laatste is omgeven door een hof waarin honderden fonteinen water spuwen en waar het water in schuimende watervallen verder loopt. ('t Vervolgt). Eendaagsche reizen naar BEAURAING op 3o Oogst, 4, 6, 11 en 18 September. Prijs .80 fr. Tweedaagsche reizen naar BEAURAING en de GROTTEN VAN HAN op 28 Oogst, 8, 16, 23, 27, 3o September, 4, 7, 11 en 14 October. Prijs 200 fr. alle onkosten in begrepen. Onze zeer gevraagde reis naar Beau- raing - Banneux - Spa - Grotten van Han gaat door op Zaterdag 9 September (3 dagen). Prijs 35o fr. alle hotelkosten, drank, drinkgeld en toegangskaart tot de Grotten inbegrepen. Elfdaagsche reizen naar LOURDES op 3l Oogst, 5, 12 en 20 September. Prijs i5oa fr. alle onkosten inbegrepen. Twinligdaagsche reis naar ROME op 20 September. Prijs 3700 fr. alle onkosten inbegrepen. Vraagt inlichtingen en prospectussen bij De Harmonie Ypriana zal morgen ZONDAG 27 OOGST, haar jaarlijksch uitstapje naar DE PANNE doen. De eere-leden en hunne familie, de familie der werkende leaen, worden vriendelijk uit- genoodigd de Harmonie te vergezellen. De reis zal geschieden per tram zonder stilhouden in de tusschenstatiën. Vertrek uit Yper Statie te 7 u. 's morgens en 's avonds uit De Panne te 7 u om te Yper te 8 u. 40 aan te komen. De prijs heen en terug is vast gesteld op 10 fr. De genummerde kaarten dienende als reis- bewijs zijn te bekomen bij Aimé Gruwez, Voorzitter, bij wien men zich van heden af mag laten inschrijven. De betaling geschiedt bij de inschrijving Voor de kinderen beneden de 4 jaar is het vervoer kosteloos. Voor alle ingeschrevenen zullen er zittende plaatsen zijn, en de betaalde kaarten worden om geen enkele reden nog teruggenomen. Te De Panne zal het Concert der Harmonie plaats hebhen om n uur. De personen die dezen uitstap medemaken worden vriendelijk verzocht de Harmonie te volgen bij hare intrede in De Panne tot aan het gedenkteeken der gesneuvelden, waar hulde zal gebracht worden aan de slachtoffers van De Panne gestorven voor 't Vaderland. Het Bestuur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4