Een nieuwe Hoed voor 10 fr. PRI JSUITDEELI NG Daarom Heeren... De Harmonie Ypriana Poperinghe Stad Yper - Nijverheidsschool Krisistijd vergt spaarzaamheid. L. KNOCKAERT, Dixmudestraat, 53, YPER Iferwerij 3C Bleekerij 3C Nieuwwasscherlf Rouw in 24 uren. Bijzonderheid Zeer stip op staal verwen. Zondag laatst 's namiddags had in Skindies Park te Poperinghe het aangekondigd kunst concert plaats. De Harmonie Ypriana onder de bevoegde leiding van haar talent rijken muziekmeester, heer Fr. Deridder, gaf eens te meer blijken van zeer groote kunst. Die harmonie js geworden een echt keur korps, dat, door zijne verzorgde uitvoering onder het begoochelend stokje van zijn leider, de algeheele waardeering afdwingt van alwie iets voor muziekkunst gevoelt. Het prachtig programma, dat de toehoor der aangeboden werd, getuigt van een fijn kenner, die weet met welke stukken zijne kunstschaar kan geprezen worden. Nogal eenige eereleden hadden eraan ge houden de verplaatsing naar Poperinghe mede -te maken en Ypriana te vergezellen. Vele Poperingsche muziekliefhebbers waren er op gemunt de Harmonie Ypriana in hare uit voering te hooren. De Florentiner Marsch van Fucik, arr. door de Coninck, werd op meesterlijke wijze uitgevoerd en behaalde het succes waardig van dezen grooten Italiaanschen marsch daarna werd uitgevoerd Morgen, middag, avond te Weenen van von Suppé. In dit openingsstuk kon men de bevallige en ver borgde vorm der muziek van den Oostenrijk- schen toonzetter van Boccace en Pcëte Paysan smaken. Na deze« ouverture kregen wij te hooren Une soirée prés du Lac van F. Leroux deze mazuika werd op zulkdanige meester lijke wijze door den solist voor hobo vertolkt dat menigeen verrukt was door de fijnheid, van dit naïef speeltuig een droom waarin, midden een schilderachtig landschap, dorps kinderen dansen... Dan werd ons opgedischt le Ballet des Deux Pigeons van Messager met meer eenheid en samenhang kon er niet gespeeld worden. nan nog La Dernière Sérénade van F. Van de Walle, waar de solist zich als een meester in 't vak ontpopte. Als nummer 6, werd de Rhapsodie Hon- groise n° II, van Liszt, arr. door Bury, uit gevoerd in dit meesterwerk, herkenden wij de zonderlinge en driftige begaafdheid van den Hongaarschen kunstenaar. Om te sluiten de krachtige marsch du 85'. Met zulk een programma kan men de moei lijksten voldoen, ook was ieder luisteraar uiterst tevreden van deze uitvoering, onder het zoet gefluister der sidderende bladeren, in dit stille en mooie kader dat niet het minst heeft bijgedragen ter voltooiing van die kunst uitvoering. Genoeglijke stonden hebben wij daar doorgebracht, die wij helaas maar te zelden in dat kader kunnen doorbrengen. Na het concert stond voor de leden der Harmonie een lekker Poperingsch henne- potse te wachten. Is 't noodig te zeggen dat er eere werd gedaan aan de tafel, en dat eens te meer de fijne keuken van 't hotel Skindies -werd gesmaakt en gewaardeerd. Madame van Skindies zal nog lang in 't geheugea der muzikanten blijven. Dinsdag, zijnde O. L. Vrouw Hemelvaart, had in den Stadsschouwburg, onder de ge wone belangstelling, de plechtige prijsuitdee- ling plaats aan de 100 leerlingen der Nijver heidsschool van Yper. Onder het spelen van het Vaderlandsch Lied, deden de overheden hunne intrede en namen plaats op het tooneel. We bemerkten den heer Delahaye, schepen den heer V. Seys, gemeenteraadslid de heeren Beirnaert, Bossaert en Van der Ghote ingenieur, leden van den beheerraad den heer Tor deur, schoolopziener den heer Vermeulen, voor zitter der Handels en Nijverheidskamer van Yper den heer Gastel, vrederechter den heer Leclercq, bouwkundige Mej. Verhalle, bestuurster der stadsmeisjesschool Mevr. Tordeur. In de zaal bevonden zich de ouders, vrien den en oud leerlingen die er aan gehouden hadden deze plechtigheid bij te wonen. Hadden zich laten verontschuldigen den heer Van der Ghote, burgemeester den heer Van der Mersch, schepen, voorzitter van den beheerraad der school den heer Versailles, gemeentesecretai is, schrij ver-schatbewaarder den heer A. Gruwez, voorzitter der Harmonie Ypriana den heer Denaegel, bestuurder der stadsjonger sschool. Na het spelen van een puik muziekstuk door den heer Ern. Wenes, kwam de heer Delahaye, schepen van openbare werken, aan het woord en hield volgende aanspraak Dames en Heeren, Geeft ons land, geeft aan onze stad meer bekwame vakmannen, dit weze nogmaals den inhoud mijner korte rede, hier in de Prijsuit- deeling der Nijverheidsschool. Een der meest beslissende dagen van het leven is die, waarop de loopbaan van het kind gekozen wordt. Die keuze beslist immers ook over een levensgeluk een verkeerd gekozen loopbaan is gewoonlijk ook een mislukt menschenleven. En toch wordt tot dit meestal onherroepelijk besluit, vanwege ouders en kinderen, dikwijls met een onvergeeflijke lichtzinnigheid over gegaan. Niet alleen laat men zich misleiden door raad van onbevoegden, door een voor bijgaande kindergril, door gemakzucht, door ijdelheid, ja, door naijver tusschen familie leden of geburen en wat weet ik al, doch er wordt maar al te dikwijls uit het oog verloren dat er reeds onbewust over de toekomst van het kind wordt beschikt. Onwetende of verblinde ouders willen van hunne kinderen iets meer zien, de kinde ren moeten voort studeeren, een eerste bijval heeft hunne verwachtingen hoog opgedreven. Zelfs wanneer de ouders inzien dat hun kind niet voor de Universiteit in de wieg is gelegd, laten zij het voortsukkelen van klas tot klas en zien niet dat zij het leger der halfgeleerden doen aangroeien. Opgeleid in een vakschool, gedrild in de Nijverheidsschool, zouden zij een flink vak man, ja zaakleider zijn geworden. Zoo zij nu niet als mislukte Mijnheer opnieuw achter de In plaats van er nieuwe te koopen, laat uwe OUDE HOEDEN in 't nieuw kuischen en hervormen bij schaafbank terecht komen, geraken zij in all«f geval nauwelijks aan hunne eerste broodwin ning in de jaren waarop zij zich, behoorlijk opgeleid zijnde, reeds een loopbaan zouden hebben gemaakt. Van al de kinderen, die hier in onze stad nu de school hebben verlaten, is er geen en kele hij weze wie hij wil die zijne plaats in de Nijverheidsschool niet zou mogen heb ben. De hooge nood zal toch van lieverlede het handwerk weer in eere brengen. Dit zal in eere stijgen naar gelang bij onze vakmannen, met meer vakkennis, ook meer beroepsfier heid en meer beroepseerlijkheid wordt ont wikkeld. Dan ook zullen de vakmannen beter bewust worden van de nuttige en eervolle plaats die zij in de maatschappij bekleeden. Wat is een werkman toch zonder vakon derwijs Hier in de Nijverheidsschool wordt hem alles theoretisch voorgedragen. Hier leert men hem zijn vak en zijn werk ontleden en lief hebben. Van dees jaar nog is er een nieuwe leergang van mekaniek bij gekomen. Ik her haal het, in deze school zou geen enkele wer kersjongen mogen ontbreken. Hier is hunne plaats. Hier zal men hen het werk en de kunst doen begrijpen, liefhebben en beoefenen. Dan zal er voor hen werk en geen erisis zijn, wanneer zij uit die ruwe brok, uit dat roestig iets, een meesterstuk zullen hebben geboetseerd of geslegen, een meesterstuk hun naam van Ypersch kind waardig. Brengen wij de oude kunstvakken terug in eere. Wenschelijk ware het dat geheel onze Nijverheidsschool op de kunstnijverheid aan gepast worde. Ten allen tijde hebben de Yperlingen in de kunstnijverheid door hun hoogen kunstsmaak uitgeschenen. Is het oogenblik niet gekomen om dezen weg op nieuw op te gaan Verschillende kunstnijverheden verdwij nen, alzoo het kunstborduurwerk, de kunst smederij, enz. Nochtans kunnen wij in dit op zicht de concurrentie met den vreemde on derstaan, en zouden er alzoo voor onze am bachtslieden nieuwe wegen van roem en op bloei kunnen aangelegd worden. Hiertoe zou onze Nijverheidsschool moe ten medehelpen en daarom dienen er leer gangen van toegepaste kunst ingericht en gegeven te worden. Ik ben gelukkig te bestatigen dat onze Nijverheidsschool dien weg opgaat. De jon gen moet kunnen teekenen en begrijpen wat voor het dagelijksch werk noodig is, een voor werp van dagelijksch gebruik kunnen stijlee ren, een meubel kunstig kunnen ineenzetten, een slot teekenen dat het een slot is, enz.. Dat is het noodzakelijkste de teekenkunst toege past op het dagelijksch ambacht en bedrijf. Wat er nog ontbreekt in de Nijverheids school, dat is een didactisch arsenaal, 't is te zeggen, meer modellen van toegepaste kunst, opdat onze jongens er nog meer lessen uit zouden kunnen putten. Dat zullen wij trachten te bekomen. MaaF de goede wil van de Overheden en van de Commissie der Nijverheidsschool volstaat niet.... het baat niet dat de heeren Bestuurder en Leeraars zich maanden en maanden inspan nen tot het bereiken van dat doel. De goede wil der ouders moet er zijn om hunne kinde ren naar de Nijverheidsschool te zenden en ze de lessen ervan te doen volgen. Leeren wij onze kinderen den weg van de Nijverheidsschoel laat ze een ambacht aan- leeren opdat zij later als kunstenaren in hun nen stiel kunnen optreden, en dan zal er voor hen... werk t is te zeggen een bestaan ver zekerd zijn, en dan ook zal hunne bekwaam heid een eer wezen voor hen, voor hunne ouders en voor hunne meesters, Mochten wij dat zien verwezenlijken. Daarna gaf de heer Bestuurder een kort verslag over het verloopen schooljaar, waarin onder ander gemeld werd dat er, ter aanmoe diging der meest verdienstelijke leerlingen,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5