KOFFES en CHICOREI met PREMEN Christiaens S Devolder - Kortrijk Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper. Staatsleening 1933 EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE Gevonden Voorwerpen alsook voor de ambtenaars. Die handelwijze, en hoeveel voorbeelden zijn er alzoo niet, is een vreeseli ke schadepost voor de belastingschuldigen, die al die pa perasserie bureaucratie en deurwaar- dersnnkosten moeten betalen. Och kom Wat geeft dat 1 De Belgische burgers, die belasting beta- ten, er zijn er ook veel anderen hebben deze week de voldoening gehad te vernemen dat ze in 7 maand tijds meer dan 5 miljard uitgf zweet hebben als belasting 1 Dat is een reden om fier te zijn, maar die krachttoer is nog de finale niet. verre zij van daar de biljetten der belastingbureelen vullen nog steeds de kleinste zoowel als de afgelegenste brievenbussen. En zoo komt men zeer natuurlijk tot de vraag, waar al dat schoon geld heen gaat en of de Staat dezelfde spaarzaamheid gebruikt om dat bescheiden en mager miljarden inko men uit te geven als er gevraagd is geweest aan den belastingbetaler om het te kunnen afdoppen. Het ware zoo onaangenaam als onrechtvaardig indien men de mooie biljetten van 100 fr. door de vensters gooide, waarvoor men weken lang heelt moeten wroeten om ze te bezitten. De Regeering heeft er zich mee bezig ge houden, als 't kalf reeds verdronken was, volgens loffelijke gewoonte in Staathuis houdkunde. In 't Staatsbudget van rond de 12 miljard komen er 3 posten met gelijk aandeel de dienst der schuld, de maatschappelijke ver zekeringen en de bestuursuitgaven. En om het vertrouwen in de zoo broodnoodige vol macht niet te schokken, heeft de Regeering den stier bij den staart gevat in plaats van bij de horens. De Regeeiing heeft zooveel vol macht, als de partijen haar willen schenken, geen volmacht om doortastend op te treden, maar volmacht om maar voorts uit te geven. Om de openbare uitgaven te besnoeien heeft de Regeering een vloed van omzend brieven uitgegeven en controleurs aangesteld maar zoolang er geen bestuurshervorming komt, zullen er ook in dat domein geen be sparingen kunnen doorgevoerd worden. Dat zal wel voor een aanstaande crisis zijn 1 De controle over alle toelagen en hulp gelden in zake sociale wetgeving en die in het budget schitteren met 3.5 miljard, schijnt het leger van goedlevers, valsche zieken, valsche armen, cumulards en valsche werkloozen wat te verminderen. Die kuisch kan niet anders dan te goede komen aan de belastingbetalers en de echte armen. Blijft nu nog de openbare schul 1, die alle jaren, in plaats van in te krimpen, vergroot evenals het bed van Procustus. Een nieuwe miljardenleening is aan gang om het budget van 1934 op de been te brengen. Maar de ondervinding der vette jaren - waarin men ver teerde zonder na te tellen, leefde boven zijn krachten, zonder te denken dat de toekomst weieens magere jaren kon voorbehouden, moet dienen. Wie betaalt er de belas ing Een aderlating in het menschelijk lichaam verzwakt zonder twijfel het heele gestel, maar heeft voornamelijk zijn uitwerksel op de zwakke deelen; zoo ook in het sociaal lichaam en zoo is het kinderachtig voor den Staat één klas der bevolking te ontlasten om gansch de zwaarte op den rug te schuiven van het andere deel. Zoodoende handelt de Staat evenals de ge neesheer, die in plaats van een flinke aderla ting in den arm, voorwendt veel zachter te werk te gaan met zijn zieke een twintigtal steken te geven op goed uitgekozen deelen van 't li chaam. JL)e zieke zou niet meer bloed verloren hebben of meer verzwakt zijn, maar woedend worden om de twintig kwellingen, zonder nog te wijzen op het gevaar van besmetting van twintig verspreide steken dan van één enkele. Uit het voorgaande blijkt zonneklaar dat: de getroffene belastingsschuldige zelden deze is aie door den wetgever bedoeld Werd 2) de wetgever in den blinde slaat omdat de taks verschilt van het eene tijdstip tot het andere 3) met ieder nieuw bombar lement, de taks verzwaart zonder bijkomend voordeel voor den fiscus 4) de wetgever zich veel moeite geeft om rechtvaardig en democratisch te zijn, tprwijl hij al zijn tijd verliest, overwonnen als hij is door de macht der persoonlijke belangen, en ten slotte de schatting en de last op den nek vale van den kleinen burger. De Staat klaagt bitterlijk over de burgeis, die de belasting ontduiken, valsche aangiften doen en de overheid voor den aap houden. Maar dat de Staat ook wete dat het altijd geen kwade wil is bij den burger, maar een uitvloeisel van de dwaasheid en onrechtvaar digheid van de fiscale wet, die de burgers voor den aap houdtmen heeft eerbied voor wat eerbaar is. En eerbaar zijn die duizende huishoudens die het in crisistijd hard te verduren hebben, die als melkkoeien uitgemolken worden, op duizende wijzen gebrandschat worden en toch nog in staat zijn om aan den Staat het voorbeeld te geven van huishoudkunde. ROBEEK. De Regeering heeft besloten een leening van één en half milliard in België uit te geven, van i5 tot 25 September ig33. Zij is juist van denzelfden aard als de lee ning van één milliard van Maart ig32, De rente bedraagt 5 netto. De leening is aflosbaar bij uitloting binnen 70 jaar elke trekking bedraagt zeer voorname loten. De loten en rentekoepons zijn vrij van alle Rijks provincie- of gemeentebelastingen. De obligatiën zijn elk nominaal 1.000 frank en gegroepeerd in reeksen van vijf obliga iën. Zij zullen aan het publiek worden aangeboden, aan pari, tegen speciën vanaf i5 September. De inschiijving zal gesloten worden zoodra het te koop gestelde aantal stukken volteekend is, en uiterlijk op Maandag 25 September. Men mag onderschrijven aan de winketten der Nationale Bank van België of in hare agentschappen. Nochtans mogen van heden af, alle banken, financieele inrichtingen, wis selagenten en makelaars in publieke fondsen inschrijvingen ontvangen om ze daarna op i5 September aan de Nationale Bank te storten. Zooals naar gewoonte, zullen de onder- sch'ijvers niet onmiddellijk de titels der leening ontvangen. Ziehier welke maatregelen men getroffen heelt. Tegen algeheele inschrijving van het bedrag der gekochte obligatiën, zal de onderschrijver een kwijtschrift ontvangen. Tegen dit kwijt schrift zullen hem zoodra mogelijk, en ten laatste op 6 November Jg33, voorloopige stukken aan toonder van 1.000 frank worden afgeleverd, genummerd, niet voorzien van koepons, stukken welke zullen deelnemen aan de zeer voorname trekking van 18 Nov. ig33. Met ingang van 1 Mei 1934, zullen deze voorloopige titels, zonder overeenstemming van nummers, worden ingeruild tegen defini tieve, van koepons voorziene stukken. Deze ruiling zal vóór 18 Juli 1934 moeten geschie den, daar vanaf dezen datum de definitieve stukken alleen deelnemen aan de latere trekkingen. Wij wenschen de aandacht van onze lezers te vestigen op eenige maatregelen die deze leenirig zeer belangwekkend maken. Laat ons eerst en vooral het belang der uitbetaalde loten, bij wijze van trekking, on derlijnen. Gedurende de vijf eerste jaren der leening, zal men jaarlijks 852 loten voor een totaal bedrag van 45 millioen frank uitloten. Elk jaar zullen er drie loten zijn van 5 mil lioen, negen loten van één millioen en 840 loten van 25 000 frank. Er zullen twaalf trek s-SB---——-—3 kingen per jaar plaats grijpen, op i8e eiker maand. Gedurende de vijf volgende jaren, zullen jaarlijks 552 loten, een totaal uitmakend van 22.5oo.ooo frank, worden uiigeloot, hetzij dus zes loten van één millioen, zes lotin van 5oo 000 frank en 540 loten van 25.000 frank. Eindelijk, gedurende de zestig laatste jaren der leening, zullen er jaarlijks voor 7.500.000 frank loten worden uitbetaald. Aldus biedt de leening van één en half milliard de voordeelen van eene goede geld- plaatsing alsmede van een rijk gedoteerde voortdurende loterij. Wij wijzen voornamelijk op de belang wekkende eerste trekking, welke op 18 No vember plaats heeft en waaraan de voor loopige titels der leening deelnemen Deze buitengewone trekking bedraagt al de loten aan het trekkingsplan voorzien, vanaf 18 October xg33 tot 18 Juni 1934 inbegrepen hetzij 2 loten van tr 5.000.000 7 loten van 1.000 000 63o loten van 25 000 Te samen 63g loten voor een totaal bedrag van 32.75o.ooo frank. Dit is de hoogste trekking welke ooit in België heeft plaats gehad ter gelegenheid van een publieke leening. Het derde punt dat we wenschen te onder lijnen is de buitengewone kans welke aange boden wordt aan den drager van een obligatie van de nieuwe leening. Zooals we reeds hebben gezegd, zullen de obligatiën der leening gegroepeerd worden in reeksen van vijf stukken. Els lot is toegekend aan de geheel uitkomende reeks en verdeeld onder de vijf obligatiën van 1000 frank die zij uitmaken. Om een geheel lot te verkrijgen, moet men dus in 't bezit zijn der vijf titels van de door het lot begunstigde reeks. Een reeks kan nooit meer dan een lot winnen zoodra zij uitgekomen is, wordt zij vernietigd. Rekening houdend van dergelijke stipulatie en van het groot getal der loten, heeft elke obligatie een kans op vi]ftie?i van een lot te winnen gedurende de zeventig jaren. In de verklaringen die de Minister van Financiën, M. Jaspar, op I September gedaan heeft aan de pers. verklaringen welke hij 's anderendaags vóór de micro van de N.R.I. heeft herhaald, zegde hij dat het bedrag der leening gebruikt zal worden tot drie doel einden. Eerst en vooral, dient er geld gevonden te worden tot de voltrekking van de politiek der groote werken. Ten tweede, dienen de ver liezen der begrootingen van ig3t en ig3j gedekt te worden. Eindelijk wenscht de Re geering de in loop zijnde Schatkistbons, onlangs uitgegeven, terug in te trekken. Deze verrichtingen zijn noodzakelijk om het nationaal werktuigsprogramma, in 1927 door de Commissie der Groote Werken opge steld, te voltooien, alsmede om het zware werk der begrootingsversterkiDg te verze keren. Het is zich goede Belg toonen, door aan deze leening te onderschrijven. Trouwens is hef zijn geld op zeer aantrekkelijke wijze plaatsen en meteen de kans loopen van groote en talrijke loten te winnen. Daarom heeft de nieuwe leening iedereen ten zeerste aangelokt, vanaf den dag dat de Regeering haar besluit in dien zin ter kennis gaf. Gevonden Zaterdag 2 September, door de stoelvrouw van St Maartenskerk, een zwarten dameshoed. Derzelfden dag, aan de winketten der Bark van Kortrijk, een portemonnaie die aldaar door een vrouw werd achtergelaten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 3