BANK CRÉDIT ANVERSOIS NIEUWE BELGISCHE LEENING 5 °/01933 FK. 1.000 PER TITEL Bespreekt van heden af bij de Dlxmudestraat, 2 2, YPER uwe inschrijvingen op de VIJF EN VEERTIG MILLIOEN IN LOTEN PER JAAR Qroote loten Fk. 5.000.000 EEN TREKKING PER MAAND Loten en krozen zijn vrij van alle belasting UITGAAFPRI3S Bij de eerste trekking zal een totaal van 32.750.000 FRANK uitgeloot worden. Één lot op vijftien komt uit met premie. Eerste trekking 18 November ig33. De inschrijving zal gesloten worden zoohaast de leening zal gedekt zijn. A i ROM E - YP E R Maandag, i5edag,2gMei Venetie-Milanen 280 km. Platte baan te midden van een schoone en vruchtbare streek. Tusschen de bergen door blijft de baan even effen en Kos mos bolt er op zijn gemak over. Noch regen of wind kunnen hem tegenhouden en wel licht komen we te Vicence aan waar ons een half uurke rust verstreken wordt om het bij zonderste met haast te gaan bezichtigen. Een heel mooie stad, maar ja, Venetie was zoo schoon dat de indruk welke wij van daar me degebracht hebben nog bovenzwemt en al het schoone van Vicence op een tweede plan laat. Van Vicence tot Verona rijden wij mees tendeels langs oranje kweekerijen. Hier valt ons een buitenkansje te beurt. Een vriend van den heer advokaat Butaye brengt ons een bezoek in het hotel en na het middagmaal is hij zoo vriendelijk ons te geleiden en uitleg te verstrekken met kennis van zaken over al het merkwaardige in deze stad te zien. Hier dient bijzonder vermeld te worden de aloude Arena (ciicus) in marmer en graniet opge bouwd waarin 3o duizend toeschouwers kun nen plaatsnemen. Vier en zestig ingangen ge ven toegang tot de arena die met evenvetl ge mak in een koite spanne tijd kan ontruimd worden. Hedendaags worden er daar concer ten en tooneelspelen gegeven. De kerk van San Ireno uit de jaren li tot 1200 wordt ook nog bezocht en na een woord van dank aan onzen gedienstigen cicerone en een gulhartig afscheid reden we voort naar Milanen. Onder weg kwamen weer de ïraliaansche Alpen te voorschijn en langs Lonato kregen wij een prachtig zicht over het Lac de Garde Brescia een belangrijke stad hield ons niet op, daar wij met klaren dag te Milanen begeerden aan te komen. De brug over de Serio, de stad Cassano door, langs den waterloop Adda en om 7-3o u. landden we in de groote stad Milanen aan. Een prachtige stad met één millioen inwoners, vetl nijverheid en handel, talrijke kleine winkels die aanduiden dat de kleine burgerij daar nog haar plaats heeft en haar recht om te leven. Milanen kan onder veel opzichten best vergeltken worden aan Parijs breede banen, druk verkeer, uitstekend comfort ia de hotels en bijzonder goede sla ping die de reizigers toelaat hun krachten te herstellen. Dinsdag, 16' dag, 3o Mei. Met een uitgeko zen gids, die er een handje van weg heelt en zich aan kleine détails niet laat vastbinden, bezoeken wij in den kortst mogelijken tijd waarover wij beschikken de voornaamste merkwaardigheden van die alom bekende stad. Hier volgt wat er bijzonderlijk dient vermeld te worden. De nieuwe statie het park, de Vrede's poort uit Napoleon's tijd, de kerken van Ste- Marie des Graces en van S* Ambrosius. De kathedraal van St-Charles Boromée, met de crypte, het graf en de rijve van St- Charles. Iets wonderbaars en misschien wel iets eenigs ter weield. Nog te bewonderen De Beurs, het stad- hu s, de standbeelden van Leo XIII, van Victor Emmanuel en van Garibaldi, het mau solee voor de gesneuvelden van 14 18, het kasteel omringd met verstel kingen opgebouwd ten tijde van de Oostenrijksche bezetting, het koninklijk paleis. Ongelukkiglijk de tijd ontbreekt ons om het Muzeum te bezoeken alsook de befaamde Chartreuse du Piave. Kosmos staat gereed en om i.3o u. zijn we allen reisvaardig om van hier uit Italië vaarwel te zeggen en naar Zwit seriand te trekken. Aan de grenzen te Chiasso hielden we stil en, was het niet gemakkelijk om binnen Ita lië te komen, 't was evenmin gemakkelijk er buiten te geraken. Doch alles liep goed af van stapelen we waren nu het heerlijke Zwitser land ingetreden. Naarmate we ons van Mila nen verwijderen in de richting van Lugano en van af de Seveto schijnt het platte land te moeten plaats maken voor kleine heuveltjes die wellicht groote bergen worden. Cóme, prachtige villegiatuurstad in een vallei gelegen met zijn heerlijk meer aan den voet van reus achtige rotsen, is onbeschrijflijk schoon. O ver al op de bergen prijken kasteelen en gastho ven waar talrijke toeristen komen verblijven. Een echte droom Eea paal langs de baan duidt aan dat we reeds 710 km. van Rome verwijderd zijn. Mandrinio is bereikt met haar nauwe straten waar we met moeite doorkunnen met onzen zwaren kosmos. Het meer van Lugano ver vangt nu het meer van Come en de zichten «vdke wij hier aanschouwen zijn even aan trekkelijk. Rotsen van twee duizend meters hoog beheerschen de baan waarop we rijden. Te Melide wordt een brug van 800 m lang, over het meer geworpen, overgetrokken. De Salvatory berg 890 m hoog en de berg Gene- roso 5g5 m. de ondergaande zon die schijnt door laaghangende wolken en de huizen doet blinken onder haar laatste stralen zullen ons nog lang in het geheugen blijven. In blijde stemming en verrukt over al het schoone van dezen dag lijden wij op een zachte baan met roode steentjes gemaakt de stad Lugano bin nen. 't Is 5 3o u vroeger aan dan het voor zien was en nu kunnen wij op ons gemak die prachtige streek bewonderen. Woensdag, 17'dag, 3i Mei. Lugano Lucer ne. Om 6V4 u. staat onze kosmos te ronken aan de deur van ons hotel en noodigt ons uit om seffens in te stappen en te vertrekken. Prachtig weder en alles voorspelt ons een uiterst belangwtkkenden dag. De grootsch heid van het eerste Alpenzicht, de pracht en weelde van Nice en omliggende, de machtige Italiaansche gebergten hadden ons allen uiterst diep getroffen maar Zwitserland overtreit nog alles wat we tot hiertoe te zien kregen. De talrijke dorpen welke wij doorrij den liggen als rondgezaaid in die wijd uirge strekte zee van bergen Eigenaardig van bouw, alles lak in, tak uit, met nauwe straten zoo danig dat men zich meer dan eens moet af vragen hoe geraken wij hier dooi En dan die eindelooze kronkelende wegen in de ber gen die ons langzaam maar zeker op en neer waarts geleiden Reusachtige bruggen over afgronden geworpen waarin schuimende wa tervallen hunne bruisende stemmen weer kaatsen, verbinden de diepe bergkloven. Yzerwegen boven en onder alles is hier ten fijnste uitgedacht om den reizenden toerist z do gemakkelijk en ten beste mogelijk van die grootsche natuur te laten genieien. Zichtkaar- ten en lichtbeelden kunnen enkel een flauw denkbeeld weder geven van de werkelijkheid Billazona, Biasca zijn reeds voorbij en nu geraken wij tot de aan Giornico waar ieder een moet afstappen om Kosmos toe te laten zijn toeren alleen te spelen en een zeer moei lijken draai te maken, inlusschen wordt er gebruikgemaakt om een aangenaam wande lingske te doen en de gorge te bewonde ren met de rotssn die haar omringen. Op die hoogten, want we zitten hier wel van 11 a 12 honderd meter hoog, staan allerhande hotels, gestichten en huizen met een talrijke bevol king die hier als toeristen of voor gezond heidsredenen een groot deel van het jaar overbrengt. Te Faido, schoone gemeente, be ginnen de Chalets Suisses gansch in hout gemaakt. Het ondeiste gedeelte alleen is in steen men kan ze best vergelijken aan het houten huis van de Rijsselpoort te Yper. Met moeite geraken wij te Ariolo om te noenma len en terzelfdertijd onzen reiswagen op den trein te laden die hem door de St Gothard's tunnel moet voeren aan den overkant van den berg. Verder is de reis weer voortgezet met al de moeilijkheden die de bergachtige streken medebrengen. Altdorf, een prachtige villegia- tuurplaats, uiterst net, is de stad van Willem Teil. Het was ons niet gegund zijn standbeeld te bewonderen daar het voor het oogenblik in herstelling was. Dichtbij, ligt Fluelenaan den voet van het meer en hier kan de reis moge lijks per boot gedaan zijn tot aan Lucerne want 't is effen af van het schoonste dat men kan uitdenken. Donderdag, i8edag, 1 Juni. Lucerne-Straats burg 225 km. De tijd ontbrak om 's avonds veel van Lucerne te kunnen bezichtigen. Wat vooral slaat is de buitengewone heldere ver lichting van alle gebouwen en straten die in een nieuwen dag herschapen zijn. De stad zelf is doorkruist van waterloopen waarover al oude en zeer eigenaardige overdekte bruggen liggen. Onder de daken van die bruggen zijn mooie schilderijen te zien, maar zonder inlich tingen, kunnen wij ze niet verstaan en moeten we ons vergenoegen met ze te bezichtigen. We vertrokken dus uit Lucerne om 8 u. 's morgens met slecht weder. Gansch de streek tot aan bale is zeer vruchtbaar en de talrijke fruitboomen welke wrj ontwaren geven haar een sierlijk uitzicht. Or ze auto brengt ons weerom de hoogten in te midden uitgestrekte bosschen de wolken hangen zeer laag en be letten ons al het schoone te zien. Zufingen, Aarburg, Olten en Wisenberg, allen schoone dorpen, meest allen villegiat uurplaat sen die voornamelijk uitschijnen door hun buitenge wone netheid. Langs Luffulingen en Liestal met haar 6000 inwoners en haar mooie be plantingen komen we om 11.20 u. te Eale aan. Bale is een groote nijverheidsstad en binst de enkele uren die wij hier verblijven maken we er gebruik van o n met behulp van een gids de voorname bijzonderheden te bezichtigen, 's Namiddags verlaten wij het mooie Zwitser land langs een eflene baan waar niets bijzon ders het oog aantrekt. In de verte duiken de Vogezen even op maar we rijden door Neuf- Brisach met haar versterkingen omringd en dit doet ons ineens onwillekeurig denken aan oorlog en ellenden. Maar die nare gedachten blijven enkel eenige oogenblikken bij, het jong element uit onze auto weet ons allen te vergeestigen en 't is in die stemming dat we rond 6 u. 's avonds te Straatsburg binnenrij den. Daar we morgen vroeg reisvaardig moe ten zijn kan men van de stad niet veel bezien. Enkel eenige muziekliefhebbers begeven zich naar een prachtig park om te genieten van een puik symphonisch concert Vrijdag, ig'dag, 2Juni. Straatsburg Luxem burg. We moeten ongeveer 2(5 km. afleggen vandaag. De streek is bijlang naar zoo aan trekkelijk niet meer, te meer nog dat we hier bij Saverne zijn, nog een versterkte plaats, die ons aan te veel droevige herinneringen doet gedenken. Verder op hebben wij Phals bourg, het bosch Domaniale van Saverne en het meer van Condrexange. Onze leidsman doet ons de zoutmijnen opm uken en wellicht geraken we heel vroegtijdig in Luxemburg waar we gelegenheid hebben alles op ons ge mak af te zien en te bewonderen. Zaterdag, 20' dag, 3 Juni. Luxemburg Brussel-Yper. We verlaten Luxemburg 's morgens om 7.20 u. Het weder was prachtig en alles beloofde ons een gelukkige thuis komst. Nu verlangde eenieder naar huis, naar vrienden en kennissen. Zooals voor het paard dat den stal nadert geen zweep dient gebezigd te worden, zoo ook bolt onze auto in volle vaart naar Yper toe. We kijken wel rond, en al vinden we alles lief en prachtig in ons land, toch ligt al het ver- ledene nog te veel boven en beheerscht alles hier door zijne onbeschrijflijke grootschheid en macht. Einde Wie heeft 6 Beelden uit het Weslland9 gelezen Een bundeltje puike gedichten door LEO RAEKELBÓO.M, te koop ten bureele dezer aan den prijs van 5 fr. Vtrvolg

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4