5 Begrafenis van h. Ach. Verbette Mr Achiel Verbeke Lijkrede van M. Quirin Strumane Lijkrede van M. Richard Miroo BOESINGHE TERAARDBESTELLING van den Heer D'haeyere Marcel Lijkrede van den heer Arthur Adam Lijkrede van den heer Joseph Ampe Lijkrede van den h. Vandenberghe Leon Zaterdag had, onder grooten toeloop van -volk.de plechtige begraving plaats van Achille Verbeke, het ongelukkig slachtoffer van het jammerlijk ongeval, dat zich hier op de stel- plaats der statie voordeed. Een talrijke schaar werkgezellen en vrienden van den overledene, niet alleen uit Yper maar ook van omliggende steden en gemeenten, hadden eraan gehouden het stoffelijk overschot van den hen zoo plots ontrukten makker tot aan zijn laatste rust plaats te vergezellen. Voorop den stoet gingen de vlaggen van "het Nationaal Syndicaat», de Nationale Strijdersbond en De Vrije Bolders Aan den boord van het graf werden lijkreden uitgesproken door M. Quirin Strumane, na mens het Nationaal Syndicaat en H. Richard Miroo, namens zijn werkgezellen der stel plaats. Verscheidene kronen werden neerge legd namens zijn werkmakkers en de verschil lende maatschappijen waarvan de afgestor vene deel uitmaakte. a t: Dames, Heer en Sedert enkele dagen is onze afdeeling van -het Nationaal Syndikaat in rouw gedompeld door het pijnlijk verlies cat zij komt te ondergaan van haren geachten strijdmakker, Verbeke Achiel, zoo plotseling uit ons midden ontrukt door het droevig ongeval dat zich heeft: voorgedaan in het uitoefenen van zijn ambt. Makker Achiel, alle pogingen zijn gedaan geweest door uwe onmiddellijke oversten alsook door uwe werkgezellen om u te be vrijden. De onmiddellijke hulp en moedige pogingen waren vruchteloos, niets mocht baten, en als men er in slaagde u te bereiken, had de dood reeds haar gruwelijk werk volbracht. Geachte familie, het heengaan van uwen beminden echtgenoot, vader, broeder, komt ons diep te treffen. Hij is uit uw midden aan den jeugdigen ouderdom van 47 jaren ont rukt, zooals eene bloeiende roos van den jeugdigen stam, om hier te rusten in het kille graf. Vaarwel geachte strijdmakker, rust in vrede onder de schaduw van uw kruis. Makker Achiel, Vaarwel, Vaarwel. Goede Makker Achiel Zooverre is 't nu gekomen dat uw werk makkers, wanhopig en moedeloos, u tot hier moeten vergezellen, gij, de kloeke, kokende Verbeke, arm slachtoffer van dat schrikkelijk ongeval I Wat bloedde ons hart, hoe sidderden we van angst, toen we machteloos, de vreeselijke ramp zagen gebeuren. Eén geroep één geschreeuw Achiel te laat ver loren En twintig ooggetuigen stierven in gedachte met hun makker mede Hoe onverbiddelijk het noodlot, dat die trouwe bediende, die bekwame vakman, cie onversaagde wroeter op zulke gruwelijke manier ontrukt aan de liefde zijner familie, aan de vriendschap zijner meesters en ge zeilen. Want hij was méér dan een werk makker, voor ons en voor allen die hem kenden was hij een rechtzinnige vriend. Drie en twintig jaar diende hij onder ons, en in dien tijd werkte hij zooveel als sommi gen in een volle loopbaan. Hij was maar tevreden toen hij hard kon werken. Daardoor dwong hij ieders achting af. Het mocht echter niet gebeuren dat hij, na een wel volbrachte loopbaan, in de stilte van het familieleven, terugkijkende op zijn eerlijk verleden, met vertrouwen een kalm en rustig einde afwachte, neen, het jaloersche noodloot was daar, halverwege zijn loopbaan, om hem onmeedoogend, met geweld nêer te vellen. Vriend Achiel, gé verlaat ons, 't is wreed, 't is nijpend Maar uw gedachtenis blijft onder ons voortleven 1 Lang wordt er nog van uw marteldood verteld, maar nog langer wordt er gesproken van Verbeke We verbinden ons plechtig, uw figuur in eere te houden als toonbeeld van trouw en kameraderij Dit weze de bewogen afscheidsgroet van uw bedroefde makkers. Verleden week Donderdag had alhier de plechtige teraardbestèliing plaats van den heer D'haeyere Marcel, maalder, die het slacht offer was geworden van een pijnlijk moto ongeval en Zondag avond in het hospitaal te Yper aan de gevolgen zijner bekomen ver wondingen, in den jeugdigen ouderdom van 36 jaar, overleden was. De heer D'haeyere was stichter en Voor zitter der Duivenmaatschappij, lid en sedert enkele weken koning der Handbooggilde Sint Joris, ert ook lid van den Bond der Kroostrijke Gezinnen. Op het kerkhof, waar talrijke vrienden eraan gehouden hadden hem te vergezellen, werd bij zijn te vroegtijdig ge opend graf namens voormelde maatschap pijen de volgende lijkreden uitgesproken namens de DuiVenmaatschappij. Achtbare* Égmilie, Beminde Sporibroqlys, vrienden en kennissen Nooit is mij eeiie-fcending zoo lastig, als deze, welke ,ik thau^JV-te, vervullen heb, in naam der- leden ongeil rqaatschappij, namelijk tene laatste hulde en afscheidsgroet te bren gen aan den stich.t^j en Voorzitter onzer duivenmaatschappij:,, D'haeyere Marcel. Vrijdag nacht werd de droeve mare medegedeel i, dat onz«*p besten vnend .VI ai cel een ongeluk Was overgekomen. Welk een harde slag dit was, kan ik niet beschrijven. Die tijding deed ons allen verstommen. Als wij zijn toestand zagen* konden wij maar met begrijpen hoe ziek hij, was, daar de vu ige wensch hem nog te zien herstellen ons deed vas klampen aan de laatste sprankel hoop. Twee vragen bevochten onzen geest. Een langzaam herstel, ofwel het onalwendoare einde. De afwending van zijn lijden door de teedere zorgen en genegenheid, waarmede hij omringd was van hen die hem zoö liefhadden. Doch de wetenschap wist dat de dood het niet ging opgeven, maar zijn verwoestend werk ging voltooien. Beste Viiend Marcel, nauwelijks 4 jaar geleden kwaamt Gij bij mij om U we inzichten en Uw doel uiteen te zetten, waarvan de hoofdzaak bestond in het stichten eener Maatschappij met doel meer rechtvaardigheid in de dutvenliefhebberij te brengen, de lief hebbers bij te staan en het spel te zien aalt groeien. De hier zoo talrijke aanwezigen weten tot hoever Gij hierin geslaagd zijt. Van toen af, Beste Vriend, waart Gij de voorman, de baanbreker en de steunpilaar van onze inrichting. Gij streefdet on verpoosd om ze sterker en sterker op te bouwen, 'c is immers dank aan Uwe wijze en vreedzame leiding, aan Uwe schranderheid, aan Uwe fijnvoeligheid, aan Uwe krachtdadigheid, laat mij zeggen aan Uwe overgroote zachtmoedig heid, dat de bond de verbazende uitbreiding, den groei en bloei, de kracht en de macht verwierf. Gij smaaktet genot in het welslagen Uwer pogingen, Gij waart beslaafd en be kommerd om de lotsverbetering van anderen. Vriend Marcel, Gij waart bijzonderlijk vreed zaam en verduldig, twist en tweedracht deden U hartzeer. Uwe talrijke milde giften, Uwe gegeven raden en daden, Uwe onbeperkte medewerking waar er goed te doen was zijn de getuigenissen daarvan. Ik mag dus zeggen, Beste Vriend, dat Gij heengegaan zijt al goed doen. Hoe ster kend en opbeurend zijn deze overwegingen niet voor Uwe ontroostbare Gade, Uwe vier. schuldelooze kinderkens en Uwe bedroefde familie. Het is uiterst vertroostend bij deze pijnlijke scheiding, en het doet aan den ge zichteinder eene ster van hoop en vertrouwen glinsteren, die zalvende hoop uit onzen katho lieken godsdienst geput, tot op een gelukkig wederziens in de zalige eeuwigheid. De gansche duivenliefhebbersschaar en de bevolking van Boesinghe zullen in dank bare herinnering de geheugenis van den dier baren afgestorvene zorgvuldig bewaren. Rust in Vrede, trouwe Vriend Marcel. Dat de aarde U licht weze en dat de honderden vrienden hier tegenwoordig met hun christen afscheidsgroet U de verzekering geven eener onwrikbare trouwe verkleefdheid. Vaarwel, Vaarwel. namens de Handboogmaatschappij St Joris. Waarde Gildemakker Marcel, Wij staan bij uw graf Wij nemen af scheid van U Uw bestendige afwezigheid missen wij voortaan. Het eeuwige is in U Uw leven is gegroeid tot een hymne voor het volle mensch zijn U waart mensch, vol ledig, het type waarnaar alom een nieuwe wereldorde streeft Voorwaar, een koning onder de menschen verin zen wij in U Pas enkele jaren op deze gemeente, als vreemdeling kwaamt gij tot ons. Thans dragen wij U ten grave als de beste onder velen I Wij vergeten nooit de geest die in U leefde, die fijne subtiele geest, die zonder de minste aanstellerigheid, doch in ware kameraad- schappeltikheid zich overal spontaan op drong Uw geest, doorzichtig rein, hechtte allen aan U, want uw leven was vol mensche- lijke genade Organisch één met alles wat mensch zijn was. De verschillende gilden, die jj trouw bezocht, waren niet zoovele afzonderlijke vakken die, geklasseerd volgens tijd en bezig heid, om de beurt aan de hand kwamen, doch alle die takken waren samengegroeid met uw mensch zijn I U waart voor allen de gildebroeder, de kameraad, de trouwe 1 Zoo blijft U leven onder ons I Zoo staatU zelfs thans nog voor ons de stille, lichte lach, huppelend over uw wezen, het levens- rythme doorheen uw jong lichaam, met de aureool omheen al uw doorzichtige zuivere daden kameraadschappelijkheid Kameraadschappelijk zelf ging U ter dood Zoovele vrienden, die meer geworden zijn dan gelegenheidskameradenrouwen om U op alle monden leeft uw naam en wordt heden zacht gepreveld in menschelijk mede lijden. Gezegend ligt diezelfde naam op kinder monden, want allen uit deze gemeente, één geworden met uw leven, dragen uw goedheid overal rond Trouwe gildemakker, wij vooral die slechts korten tijd uw subtiele geest mochten ontleden, kunnen desondanks met te meer zekerheid gelooven in het ware van üw leven, het boven alles menschelijke, dit is schoone, van u\v geest Gebeeldhouwd staat U in ons hart als de koning, de beste onder velen Waarde Marcel, U waart vol mensche lijke genade. Wij bidden dat U moogt worden een koning vol bovennatuurlijk leven Het eeuwige blijft in ons namens de Kroostrijke Gezinnen Diepbeproefde Echtgenoote, Kinders en Ouders, Achtbare Familieleden en Medeburgers, Op mijne beurt, als Voorzitter van den Bond der Kroostrijke Gezinnen, kom ik in naam der leden een laatste vaarwel zeggen met een diepgeloovig tot wederziens aan ons afgestorven lid, uwen dierbaren echtgenoot, vader en zoon, uwen broeder en bloedver want, onzen medeburger heer Marcel D'Haeyere Van wegens menig bestuurslid uit een of ander bond, waarvan de afgestorvene Voor zitter of lid was, werd hem hier hulde ge bracht, en tevens rechtzinnige deelneming in de pijnlijke scheiding door zijn spoedig heen gaan te weeg gebracht. Wat deze honden in droefheid dompelt, is het afsterven van een innigen vriend. Zoo reeds deze scheiding de herten doet bloeden, dan kan men gissen hoe, beter dan wie ook, onze bond den slag heeft gevoeld en hier vooral kan een vaderhert be-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5