-HET YPERSCHE LA RÉOION D' Wekelijksch Overzicht Gemeenteraad van Yper La Chorale de Tourcoing a Ypres 14* Jaargang, N' 23 9 September 1933 14' <Vnnée, N* 23 9 Septembre 1933 Bijvoegsel Supplément Nos blasons épiscopaux 6 Vijverhuis Zillebeke Verpachting De 18 Bisschoppen van Yper Repos dominical o— Rue de Menin Zondagrust Meenenstkaat Remerciment Madame JEAN DAMBRE Bedanking Mevrouw JEAN DAMBRE ZIELMISSEN Heer Alfons VERFAILLIE. Heer Charles SWINGEDOUW Vrouw Sylvie DIDIER Vrouw Jeanne COUTREZ Echtgenoote van Rr Hector Vandermarliere. Heer Achille VERBEKE Heer Louis DELAERE Het is niet zonder zich angstig af te vragen wat er uit voortspruiten zal, dat men niet al leen bij ons, maar ook in veel andere landen de ontwikkeling van de duitsche Revolutie volgt. Het Reich, onder de leidirg van Hit Ier, bekommert zich niet meer over heigene men zeggen zal als het zijn leger weer her vormt, als het weer bewapent, als het al wat het vredesverdrag hem oplegde onder de voe ten loopt 1 Er was vroeger reeds, te Döberitz, een soort mobilisatie der troepen gedaan ge worden, thans had er te N ürenberg eene mon stering plaats, maar ditmaal wilde het Reich tevens een proef nemen op den tijd die noodig zou zijn om 35o.ooo man bijeen te brengen. Met 400 treinente gebruiken, rt kende men dat er drie dagen zouden noodig zijn, en de proef gaf als uitslag, dat het gedaan wierd door de duitsche spoorwegen in twee dagen Daarop hield Hitier een wapenschouw der aanvoer ders van deze 35o.ooo man en ioo.ooouitge lezen voormannen hebben aldus \óór hem ge defileerd. Een toeschouwer zegt dat men niet anders denken kon of de mobilisatie van 1914 was weer aan den gang. Maar in plaats van de opschriften Nach Paris luidde het dit maal Nach Wien (naar Weenen) en Freie Fahrt nach Osterreich 1» (kostelooze reis naar Oostenrijk 1 Die menschen vragen weer oor log, en daar er thans geen stroom verwekt wordt tegen Frankrijk, hebben zij het gemunt op Oostenrijk omdat men daar van hunne lei ding niet wil weten. Daaruit kan men genoeg besluiten dat Hitier ertoe gekomen is alles te verkrijgen van degenen die hij onder zijn hakenkruis heeft ingelijfd. Moest hij hun met den vinger eene richting wijzen om ten strijde te trekken, ze zouden oprukken als één man, om zonder zich te bekommeren om wat het ge weest is, weer een bloedigen oorlog te herbe ginnen. Hoorde men die jonge losbollen niet zingen uit voilé keel Der Tod im Felde is der schöaste Tod (De dood op 't slagveld is de schoonste dood Is het niet om te hui veren I Dat wil nochtans niet zeggen dat gansch Duitschland bij gebeurlijke oorlogs verklaring zoo eensgezind zou zijn als het eens was Maar intusschen komt alles klaar om weer in state te zijn de vuisten te laten zien erwierden reeds ontzaglijkeschepen gebouwd; de vliegtuigen worden thans op handelsgebied gebruikt, maar kunnen in een oogwenk van bestemming veranderen al die jonge troe pen hebben eigenlijk het oud soldatenpak niet aan, maar toch steken ze in een uniform dat er even goed soldaten kan van maken als bur gers Imme-s dragen ze reeds pak en zak zoo als een leger te velde en moest het oogenblik van den wapenkreet slaan dan zouden ze even ras gewapend zijn van top tot teen. En wat ons nog meer doet nadenken is dat de Nazis ook aan onze grenzen stoornis zoe ken te verwekken. Voor't oogenblik is 't na tuurlijk maar een toetsen om te weten of het gemakkelijk zou gaan of niet om iets op touw te zetten. Maar dit zijn geen goede voortee kens en een geschil dat onverwachts in 't kwade slaat is zoo gemakkelijk gekomen. Het valt moeilijk uitte maken waar de be weging heen wil en wat het somber Reich in 't schild voertZoekt het een gelegenheid om op een of andere wijze terug te winnen wat het verloren heeft of doet het Hitier alleen om zijn volk onder stoom te houden en door ophitsende voorvalletjes te voldoen aan de ge heime betrachtingen van zijne begeesterde aanhangers. Wat het ook zij, dit alles ver wekt eene onaangename spanning die de zenuwen prikkelt en de wereld nog meer onge rust maakt dan zij tot hiertoe reeds was. Er zou moeten een afleiding komen die, zonder bloedige gebeurtenissen, een afkoeling brengt. RIK. m Une rectification s'impose au sujet des blasons des évêques d'Ypres qui viennent d'être placés dans l'Abside du Choeur de la Cathédrale St-Martin. Ces 18 écus armorjés furent exécutés pour la procession de Tuindag en 1927, par notre concitoyen, Af. Camille Brillon, l'artiste- peintre réputé, dont la belle oeuvre héraldique est admirée juste titre par les connaisseurs. Zitting van Maandag 11 Sept. 1933, om 18 u. DAGORDE 1. Proces verbaal der zitting van 3i Juli 1933. 2. Politieverordening Kennisgeving. 3. Stedelijk kerkhof - Grondvergunningen. 4. Overdracht Electriciteitsvergunning - Goedkt tiring. 5. - Stadsrekening over het dienstjaar ig32. Nederlegging. goedkeuring. 7. - Openbare Onderstand. Openbare ver- kooping van grond. 8. Openbare Onde'stand Openbare ver- kooping van bouwgrond. 9. Kerkfabriek St Georges Memorial Church Begrooting over het jaar 1934. 10. Jachtrécht op Zillebeke vijver. Las- tenkohier. 11. Aangenome St- Jozefschool Meenensteen weg Kalfvaart V er smelting A kte neming. 12. M ededeelingen. Van i562 tot 1802 telde het bisdom Yper de volgende bisschoppen Martinus Rythovius wierd bisschop 2 Nov. i562 en stierf 9 Oct. 1583 Petrus Simons wierd bisschop 20 Juni 1585 en stierf 5 Oct. i6o5. Carolus Masués wierd bisschop 24 Juni 1607 en stierf 21 Mei 1612 (ontslag ïêto). Joannes Visscherius wierd bisschop 6 Febr. 1611- en stierf 26 Mei 1613. Antonius d'Hennin wierd bisschop 17 Maart 1614 en stierf 1 Dec. 1626. Georg. Chamberlain wierd bisschop 5 Nov. 1628 en stierf 19 Nov. 1634. Cornelius Jarserius wierd bisschop 18 Sept. i636en stierf 6 Mei i638. Judocus Bouckaert wierd bisschop i5 Jan. 1641 en stierf 1 Nov. 1646. Frans Joan, de Robles wierd bisschop 18 Dec. 1654 en stierf 18 Mei i65g Martinus Prats wierd bisschop 18 Feb. i665 en stierf 7 Oct 1671. Henricus Halmale wierd bisschop 23 Sept. 1672 en stierf 19 April 1676. Guilielmus Herinx wierd bisschop 24 Oct. 1677 en stierf 17 Oogst 1678. Martinus de Ratabon wierd bisschop 6 Dec. 1693 en stierf 10 Juni 1728 (ontslag i7i3). Car. de la Val Montmorency wierd bis schop 6 Mei 1713 en stierf 26 Oogst 1713. Joan. Baptist De Smet wierd bisschop 1 Maart 1721 en stierf 27 Sept. 1741 (ontslag 1732). Guilielmus Delvaux wierd bisschop l3 Mei 1732 en stierf 12 Oct. 176c. Felix Jos. Hub. de Wavrans wierd bis schop 3o Oct. 1762 en stierf 27 Oct. 1784. Car. Alex Comes d'Arberg wierd bisschop 9 April 1786 en stierf 10 Mei 1809. Na een bestaan van 240 jaar, werd het bis dom Yper door het Concordaat van 1802 tusschen de Kerken Frankrijk afgeschaft. De wapenschilden dezer 18 Ypersche bis schoppen uitgevoerd door onzen stadge noot, Heer Camille Brillon, den zoo gunstig gekenden kunstschilder, en die de Yperlin- gen sedert 1927 jaarlijks in de Tuindagpro cessie mochten bewonderen, werden thans in den loop der verleden week opgehangen in de H. Sacramentskapel onzer St Maartenskathe- draal, waar zij een uiterst gelukkige versiering uitmaken. Dimanche prochain, 10 Septembre, la Cho rale mixte Notre Dame de Tourcoing se fera entendre, a la Cathédrale de St-Martin, a la Grand'Messe de 10 heures Avis aux nombreux amateurs Yprois de musique sacrée. La Pharmacie de TEKIER reste seule ou verte 1» Dimanche 10 Sept. en van 1 tot 7 ure. et de 1 a 7 heures. De Apotheek van Mr HOU is ALLEEN OPEN Op Zondag 10 Sept. van 8 tot 12 ure de 8 a 12 heures Monsieur Jean Dambre-Delobel Mademoiselle Jeanne Dambre Mademoiselle Oermaine Dambre Mademoiselle Pauline Dambre Les families Delobel et Dambre, remercient, par cette voie, les amis et connaissances pour les nombreuses marques de sympathie leur témoignées lors du décès de née Angèle- Maria- Zoé DELOBEL leur épouse. mère et parente bien-aimée et peur It ur présence aux iunérailles. Mijnheer Jean Dambre-Delobfl Jufvrouw Jeanne Dambre Jufvrouw Qermaine Dambre Jufvrouw Pauline Dambre De familiën Delobel en Dambre, danken langs dezen weg, de menigvuldige vrienden en ken nissen voor de talrijke blijken van genegenheid ben betuigd tijdens het overlijden van geboren Angè'e - Maria - Zoë DELOBEL hunne teerbeminde echtgenoote, moeder en bloedverwante en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 10 September, om 8.3o uur, in St- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Alfons DESRAMAULT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 10 September, om 8 y. uur, in St Jacobskeik, tot zielelafenis van Heer Henri SPOTBEEN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die. zal gezongen worden op Zondag 10 September, om 9"u., in de Kerk der E E. P. P. Carmelieten, tot zielelafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 September, om 9 u., in St-Niklaaskeik, tot zielelafenis van Heer André RENET Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 September, om 10 uur. in St-Niklaasketk, tot zielelafenis van Echtgenoot van Vrouw Marie Roosebeke. Vrienden en.kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 10 September, cm ÜK uur, in St Maartens Kathedraal, tot zieléla-. fenis van Weduwe van Heer Emiel Moniez Echtgenoote van Heer Gentil Descamps. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wónen die zal gezongen worden op Zondag 17 September, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 September, om 9 u. in de Kerk der E-E. P.P. Capucienen, Kruis straat, tot zielelafenis van Echtgenoot van Vrouw Marie Devos. Vanwege de Vrije Bolders Herberg De Statie Offerande na de H. Mis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal geleden worden op Zondag 17 September, om 11 y» uur, in St Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Echtgenoot van Vrouw Eugenie Grynaonprez en Zoon Arthur, gesneuveld.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9