Keuringen en Prijskampen voor hengsten Denkt aan de Toekomst Crédit Foncier de Belgiqoe Minder premies, meer kwaliteit, van het Belgisch trekras DEKDIENST 1933-1934 Uitgifte van Grondobligatiën BANK VAN KORTBIJK -2 meer te doen. Men moet wel dwaas zijn per soonlijk nog zijn pacht te betalen als er een fonds zal bestaan, dat het zelf zal doen. Zie daar wat men reeds verscheidene malen in de omgeving heeft hooren orakelen. Het onmiddellijk gevolg van het bestaan van zulk fonds zou nog meer de luiheid aanmoe digen bij die klas van werkloozen, die verkie zen nog wat gemakkelijker te leven om niet te moeten werken want het ontslaan van hun huispacht zou het steungeld van den werkloo- zensteun en sommige bijverdiensten vergroo- ten en voor velen onder hen het bedrag van een eerlijk gewonnen loon, dat zij vroeger hadden, overtreflen. Zoo men voortdurend op den rug van den kleinen burger zal voort hameren, zal men eindigen met hem volledig te verpletteren onder de mokerslagen van een veeleischend syndikalisme op het aambeeld van het harte loos grootkapitalisme. Maar zoo de midden stand of kleinburgerij de steunpilaar, de motor en de ziel is der beschaving, zoo ook zal zijn verdwijning aan de moderne staten het zelfde lot geven als aan het stervende Romeinsche rijk, waarin men enkel een kaste bevoordeeligden en een menigte ellendelin gen en slaven vond. Men weet hoe zulks gebeurde. De eeuwen oude cultuur stortte ineen op het einde der vijfde eeuw maar het verval was reeds veel vroeger begonnen het trage ontbindingspro cessus van de Grieksch Latijnsche maatschap pij dagteikende reeds van het tijdstip van keizer Augustus Vruchteloos hebben de Ro meinsche keizers gepoogd het verval te strem men met maatregelen, die zoo wonderwel gelijken op de dekreten, volmacht en besluit wetten van de hedendaagsche regeeringen om de crisis te overwinnen, die meer zedelijk dan economisch is. Ze slaagden er enkel in, het verval te verdagen, maar konden de ramp niet vermijden En zoo kende Europa verscheidene eeuwen van politieke en sociale anarchie. Niets anders meer dan groot kapitalisten en proletarië s ziedaar waar men komen zal Liefde vraagt wederliefde en dat is maar re delijk. Tot nu toe heeft men gezwicht voor het groot kapitaal en heeft men de werkende klas omhoog geholpen gene hebben hun machti ge bar kinstellingen en deze hun syndikaten, en een heelen hoop steunfondsen, terwijl men den immer zwoegenden burgerstand met een immer stijgende woede heeft aangevallen en op ziin nek al de sociale hervormingen schoof, welke men aan de andere standen niet dierf vragen. Wanneer nu zal er een volksvertegenwoor diger in de Kamer opstaan om door een wet een steunfonds te eischen voor de kleine bur gerij om haar toe te laten de menigvuldige belas'ingen te betalen. Dit steunfonds zou natuurlijk de miljoenen kiijgen door bijdra gen van de andere twee standen, voor wien de kleine burgeiij zich zoo dikwijls heeft geslachtofferd. Of ware dit soms te veel ge vraagd Liefde vraagt immers wederliefde, is het zoo niet De put voor den midienstand is reeds ge graven weldra, zoo men op den ingeslagen weg voortgaat, zal men er zijn rampzalig karkas kunnen instooten een grafschrift ont breekt er slechts nog aan, en dat kan volgen- derwijze opgesteld worden Hier ligt begraven De Middenstand of Kleine Burgerij, Eeuwenlange steunpilaar der Maatschappij, vereerd met de loffelijkste getuigenissen der geschiedenis, afgebeuld, doodgemarteld, miskend, verguisd, als slachtoffer der naastenliefde gevallen op het crisisveld. 19 ROBEEK. Daarvoor is mijn geld bereid. En kwaliteit vindt gij altijd, ja, In Chicorei PACHA. Deze keuringen en prijskampen zullen plaats hebben als volgt Voor de ie omschrijving te Brugge, op Dinsdag 3 October ig33, om 10 1/2 ure voor middag, ter Burgplaats. Voor de 2e omschrijving te Thourout, op Woensdag 4 October ig33, om 10 ure voor middag, ter Burgplaats. Voor de 3e omschrijving te Gistel, op Dinsdag 10 October ig33, om 10 ure voormid dag, langs de Hoogstraat. Voor de 4* omschrijving te Dixmude, op Maandag 9 October ig33, om 10 1/2 ure voormiddag, op de Groote Markt. Voor de 5' omschrijving te Kortrijk, op Donderdag 12 October ig33, om g 1/2 ure voormiddag, langs de Vandenpeereboomlaan. Voor de 6e omschrijving te Yper, op Donderdag 5 October 1933, om 10 3/4 ure voormiddag, ter Groote Markt. Deze keuringen en prij-kampm zullen op het gestelde uur beginnen met de hengsten van drie jaar, dewelke allen stipt alsdan moeten tegenwoordig zijn. om eerst in groep door de jury te kunnen in ooger.schouw genomen worden. De hengsten worden gebrand onder de manen van den linkerkant met de letter O alvorens aan de jury voorgesteld te worden. De goedgekeurde worden daarenboven ge brand met de letter A. Deze wordt geplaatst links van de letter O. De prijskamp voor de provinciepremiëa en de bewaringspremiën van 10.000 ff. zal ge houden worden te Brugge, op Dinsdag 7 No vember iq33, om 11 ure voormiddag, ter Burg plaats. Om eene provinciepremie en om gelijk wel ke bewaringspremie te kunnen bekomen, moeten de hengsten ingeschreven zijn in het studbook van het Belgisch trekpaard. De inschrijvirgsbulletijns der te keuren en aan de prijskampen deelnemende hengsten, moeten naar het Provinciaal bestuur gezonden worden vijf dagen vóór den dag der keuring of prijskamp. Exemplaren van dit bulletijn zijn te ver krijgen in het bureel 7 van het provinciaal bestuur. De samenstelling der omschrijvingen is aan geduid in het besluit der Bestendige Deputatie van 25 Augustus rg33, hetwelk, benevens de provinciale verordening ter verbetering der paardenrassen, opgenomen is in het Bestuu lijk Memoriaal der Provincie deze beslissin gen kunnen dus in de gemeentehuizen geraad pleegd worden. Met het hernemen der Winterlessen, trek ken wij nogmaals de aandacht der ouders op het overwegend belang van het technisch onderwijs dat in de Nijverheidsschool gegeven wordt. Indien het eenigszirs mogelijk is, kunnen zij aan hunne jongens, geen beteren dienst bewijzen dan ze tot geschoolde arbeiders op te leiden en hun het zoogenaamd technisch onderwijs te bezorgen. Wat is eigenlijk een «geschoolde» arbeider Een geschoolde werkman is deze, die de manier waarop alles ineenzit verstaat hij weet hoe en waarom er moet gewerkt wor den en hij beseft dan ook het fijne van zijn stiel. Hij kan schetsen en teekeningen maken, en ook de noodige berekeningen doen, als het zijn moet en daardoor geraakt hij veel ge makkelijker naar welbetaalde postjes die welstand in huis brengen kunnen. Maar al te vaak worden, bij gebrek aan eigene krachten, de beste en schoonste plaat sen door vreemde krachten bekleed. Spijtig genoeg, in ons land zijn er geen geschoolde arbeiders in voldoende getal om het hoofd te kunnen bieden aan de vreem de concurrentie. Het technisch onderwijs zal daarin "oor zien door het vormen van stielmannen, meestergasten, teekenaars en werklieden voor alle nijverheden. Door de hardnekkige concurrentie der naburige landen, worden wij verplicht den economischen strijd aan te binden dien men ons opdringten willen wij niet op de wereld markt verdrongen worden, zoo moeten wij vóór alles beschikken over gevormde stiel mannen, die hun vak volkomen meester zijn. Wil de nijverheid bloeien, dan moet de werkman van heden ontwikkeld en geschoold zijn, hij moet wetenschappelijk onderlegd zijn, opdat hij de machienen die hij bedienen moet zou kunnen leiden, regelen en stellen, opdat hij het materiaal zou kunnen verdeelen volgens wetenschappelijke en economische regels. Alleen het technisch onderwijs kan onze jongens voor de nijverheid opleiden, want het geeft meer dan beroepsbekwaamheid en han digheid. Het technisch onderwijs geeft aan den werkman het bewustzijn van zijne waarde versterkt zijne onafhankelijkheid en laat hem toe de richting te kiezen, die hij het best geschikt acht. Het technisch onderwijs is kapitaal, voor den leerling en voor de maatschappij het is een der hoeksteenen van onzen stoffelijken opbouw en een der machtigste factoren en meest doeltreffende middelen tot het verede len van ons volk. Het zou niet moeilijk vallen talrijke getui genissen aan te halen van nijverheidshoofden om nog meer het belang van het technisch onderwijs op alle gebied te doen uitschijnen maar iedereen is er heden zoo diep van door drongen, dat allen er zich voor inspannen, opdat dit onderwijs groeie en bloeie ten bate van Land en Volk. Mcgen de jongelingen zich met geest drift inspannen voor dit heerlijk werk van volksopbeuring vroeg of laat, zal het be kroond worden m*t de stichting van een machtige handelsvloot, die steeds meer ge zochte producten naar de verst afgelegen lan den vervoeren zal 1 Aan de ou lers hoort het toe hunne jongens door het technisch onderwijs in vak en nijverheidsscholen te laten opleiden. Dat de ouders dus aan de toekomst hunner kinderen denken. Het is voor hun het gepaste oogen blik om, zonder verder te dralen, het besluit te nemen hunne jongens, bij de heropening der leergangen, naar de Nijverheidsschool te zenden. Het beste erfdeel, dat later aan de kinderen ten goede komt, bestaat minder in rijkdom en geld, dan in kennis en bedrijvig heid, die eikeens persoonlijke waarde hooger opvoeren. Heropening van de Nijverheidsschool, Maandag 2 October, te 6 uur 's avonds. Inschrijving van nieuwe leerlingen, Zondag 1 October van 10 tot 12 uur voormiddag. GANSCH KOSTELOOS. INTREST 5 ZUIVER VAN ALLE TEGENWOORDIGE EN TOEKOMENDE LASTEN Die obligatiën uitgegeven door deze maatschappij met een bestaan van bijna 100 Jaar, en beschermd door de SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE, zijn eene volstrekt zekere plaatsing. Onder meer zijn zij geklasseerd in de portefeuille van de ALGEMEENE SPAAR- en LIJFRENTKAS en van talrijke maatschappijen. AGENTSCHAP EIV WEST VLAANDEREN Naamlooze Vennootschap gesticht in 1873 Y P K R Hypotheekleeniagen aan voordeelige voorwaarden. BELGISCH GRONDKREDIET Xnmloozi Maatschappij Quticht in 1835

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2