Crédit Foncier de Belgiqae 2 BELGISCH GRONDKREDIET liimlsizs Hiitichipiij geiticht ia 1835 Uitgifte van Grondobligatiën Het Komensch Roetje Kan er aan de Crisis een einde gesteld worden BANK VAN KORTBIJK EN WEST VLAANDEREN Wat maar alleen een premie geeft, De crisis zal nooit opgelost worden zoolang het egoisme of de zelfzucht der volkeren den hoogen toon voert in het wereldconcert. De crisis kan wel opgelost worden, indien in alle landen, de massa overtuigd ware van het nut van de internationale samenwerking indien de afgevaardigden tot de menigvuldige Conferentién er enkel een hulpmiddel tegen de crisis zochten in plaats van een zelfzuchtig nationaal voordeel. Het is een dagelijksch gebeuren. Men gaat ter Conferentie met het groote bewustzijn dat een overeenkomst noodzakelijk is maar eens ter groene tafel gezeten wil geen enkel natie geen duimken breed afstand doen van een verworven economische positie om een ander natie uit den nood te helpen, maar tracht inte gendeel haar positie nog te versterken en zoo na dagenlange woordenschermutseling, tegen eenbotsen van belingen, wordt de onmogelijk heid van een overeenkomst ingezien en wordt de internationale warboel nog een graad erger. De redmiddelen om de crisis op te lossen zijn genoeg gekend men hoeve ze maar te grijpen en toe te passen. Wij noemen de totale afschaffing van allen toltarievenoorlog en veroordeeling van het beschermingstelsel en den terugkeer tot den goud standaard. De middelen om die twee hefboomen in wei king te stellen ontbreken ook niet. We noemen den Volkenbond en de Bank der internationale regeli gen. Wat er ontbreekt is de vaste wil der regeeringen om het einde der wereldanaichie te willen gelijk de volke ren ernaar verzuchten en verlangen. Die verzuchting der natiën beantwoordt aan een drang naar orde en waarheid die de menschheid beheerscht. Want wij allen, wij hebben een behoefte aan waarheid, goedheid en schoonheid wij allen, wij hebben een haard te verdedigen, zielen van kindeken op te voeden Hewel, zoovelen als we zijn, om orze be stemming van menschen te bereiken om ons doel van hu:svaders, huismoeders, wei kers, denkers te vervullen, om al onze geestelijke en stcff lijke noodwendigheden te veizadigen, wij allen, zeg ik, hebben een hoofdzakelijke en dringende behoefte naar een atmosfeer van vrede, van zekerheid voor den dag van morgen. Maar laat ons niet vergeten dat de Vrede een dochter is van de Liefde niet zoozeer van de Rechtvaardigheid de Vrede wordt niet opgebouwd door rcchtrn maar wel door plichten. En daarom, wil men het einde der wereld crisis nak 2nd zien, wil men den dageraad be groeten der wederopstanding en wederge geboorte tot een nieuw economisch leven, dan stake men eens en voor goed met al die tir«^r.ïconferenties men houde er slechts nog een enkele, waarin al de Natiën eensgezind en broederlijk haar rechten vergeten om nog slechts aan den algebiedenden en hoofdzake INTREST 5 ZUIVER VAN ALLE TEGENWOORDIGE EN TOEKOMENDE LASTEN Die obligatiën uitgegeven door deze maatschappij met een bestaan van bijna 100 Jaar, en beschermd door de SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE, aijn eene valstrekt zekere plaatsing. Onder meer zijn zij geklasseerd in de portefeuille van de ALGEMEENE SPAAR- en LIJFRENTKAS en van talrijke maatschappijen. AGENTSCHAP lijken plicht te denken van onderlinge hulp. Zoo handelende zullen de regeeringen, zonder iets te moeten slachtofferen van de wezenlijke goederen harer respectieve lan den, de macht en de kracht vinden om zich te verheffen boven haar kleingeestige zelfzucht, om een internationaal recht te scheppen, om onder haar het prachtig rijk te verzekeren van een internationale rechtvaardigheid. Ontwapening niet alleen der wapens, maar ook der gedachten. Vrede en zekerheid der toekomst, zullen de crisis overwinnen. God gave het 1 ROBEEK. Meermalen hebben wij protest aangetee- kend tegen den erbarmelijken staat van het Komensch Roetje Met des te meer vol doening vernemen wij dat de Rechtbank voor Oorlogsschade volgend vonnis komt uit te spreken Openbare zitting der Rechtbank van Oorlogs schade van de Arrondissementen Yper en Veurne, 9' Kamer, zitting houdende te Yper, den 25 September ig33, te 9 1/2 uur. Nr 491460 (schade aan goederen). In zake de stai Ypervertegenwoordigd door haar schepencollege. Tegen den Belgischen Staat. Aangezien uit de plaatsschouwing, tot de welke de Rechtbank in dato i5 September 1933 overging, is gebleken dat, in onderhavig geval, de stad Yper geenszins een volledige herstelling ip natura der door oorlogsfeiten geledene schade bekwam Immers, tijdens voornoem le plaatsschou wing werd er door de Rechtbar k vastgesteld dat het kwestieuse werk bekleeding in Rou benite op zeer gebrekkeltike wijze werd uitgevoerdde laag Roubenite is ontoereikend en zeer dun op talrijke plaatsen, en kin dus voor een normaal gebruik der baan niet die nen, daarenboven werden op talrijke plaatsen de voorooilogsche kasseis eenen der baan, tijdens het uitvoeren van kwestieus onier- nemings werk, zelfs niet uitgedaan Dat er dus ontegensprekelijk een causaal verband bestaat tusschen de gebrekkclijke uitvoering der wei ken en den thans slechten toestand der gebetonneerde bestrating Aangezien daarenboven dient opgemerkt, dat de stad Yper aan de onderneming in kwestie teenemaal vreemd is gebleven, en deze later, na de voltooiing der werken, nooit, hetzij uitdrukkelijk, hetzij stilzwijgend, heeft aanvaard of goedgekeurd Aangezien daaruit volgt dat er hier van geene heistelling of vergoeding in natura ernstig kan sprake zijn, daar de bedoelde ge betonneerde bestrating thans op talrijke plaatsen vernietigd is en zelfs aliijd minder waardig is geweest dan den vooroorlogschen kasseiweg Dat diensvolgens de vraag tot homologatie van wege den Belgischen Staat als ongegrond dient van de hand gewezen. Om deze redenen De Rechtbank gehoord M. Van der Mersch en den H. Staatskommissaris, Verbeke Louis, in hun wederzijdsche middelen en besluit- selen, verwerpt de vraag tot homologatie als ongegrond, en zegt dat de geteisterde der halve tot heden niet is vergoed geweest wegens de schade door oorlogsfeiten onder gaan en betreffende de vernieling van den kasseiweg van leper naar Komen. Kosten ten laste van den Staat. Tegenwoordig Matton Jozef, d. d. Voor zitter bij wettig belet van den titelvoerende, Verbeke Louis, Staatskommissaris, Dehem Maurice, griffier. Woensdag laatst heeft de Commissie, door de Regeering ingesteld om de nieuwe richting te onderzoeken, welke aan onze politieke economie moet gegeven worden, haar eerfete zitting gehouden onder voorzitterschap van M. Georges Theunii, Staatsminister. Die Commissie bestaat uit de HH. Jussiant, voorzitter van de Handelskamer van Antwer pen Gustaaf-Léo Gérard, bestuurder van het Middencomiteit der Nijverheid Van Zeeland, bestuurder der Nationale Bank en Mullie, senator. Die heeren vertegenwoordigen res pectievelijk de belangen van den Groothandel, der Nijveiheid, van het Bankwezen en van den Landbouw. De Regeering, met een beroep te doen op die groote bevoegdheden, heeft zich geschikt naar den wersch uitgedrukt door de Com missie van Buitenlandschen handel. Aan een kleinen kern van kundige personaliteiten heeft zij de zorg opgedragen de maatregelen op te sporen om onze nationale economie, zoo wreed geschokt door vreemd protectionisme, ter hulp te komen en eenigszÏDS mede te wer ken om de crisis op te lossen. Nieuwe economische richting I Welk mirakel gaat die Commissie nu te weegbrengen, na zooveel Commissies, samen spraken, onderhandelingen, samenkomsten, overeenkomsten, vergelijken, pacten over het zeltde onderwerp en die allen uitloopen op een roeiende eensgezindheid der deelnemende leden om zoohaast mogelijk nog eens samen te komen om eindbeslissingen te nemen De oude richting deugt dus niet meer. Het is duidelijk te zien aan onzen uitvoer, welke allesbehalve schitterend is. Wij verkoopen niets meer, of bijna niets aan die landen die de middelen hebben om hun bestellingen te betalen en deze die bij ons koopen zijn, over het algemeen genomen, geen stipte of eerlijke betalers. Moet men dan getrouw blijven aan een systeem, dat vroeger den voorspoed der natie bewerkte, maar nu ons tot wurgers toe be knelt In andere woorden, moet men in zake economie alle schoone woordjes, beloften, vriendschapsbanden over het hoofd zien om de wet der wedervergelding toe te passen We wenschen dat de vraag juist gesteld worde, om inet verstand, beleid, en is het noodig, hirdhandig opgelost te worden. Wenschen we 01 k dat zulk initiatief het begin weze, in al'.e domein, zonder de politiek uitte sluiten, van een herstel der werkelijkheid en een objectiviteit waarvan de noodzakelijk heid zich reeds sedert lang deed gevoelen. Het is een bewezen feit dat de politieke zekerheid van Geneve niet kan en niet zal komen het is even zeer bewezen dat de voorspoed niet zal terugkeeren van Oslo, Ouchy, Locarno, Parijs of Londen. Maar is de wet der wedervergeldiEg wel het gepaste middel om de crisis op te lossen De ondervinding der laatste jaren heeft het tegendeel bewezen. De landen, welke de beschermingsmaatregelen van een ander natie, met dezelfde beperkingen beantwoorden, hebben de kwaal nog verergerd. En dat is verstaambaar De vreemde, die den invoer uwer producten takseert, berokkent u een schade maar, wanneer gij de zijne takseert, veroorzaakt gij u een tweede schade, omdat gij u moedwillig veroordeelt de zijne duurder te Letalen. Omdat de vreemde u benadeeligt, slaat gij u zelf in de boete hij verarmt u en gij ruineert u zelf. De wet der wedervergelding is slechts een oorlogsmiddel maar oorlogsmiddelen bren gen geen vrede, geen overeenkomst integen deel verbittering en verscherping. Nieuwe economische richting 1 Welke gaat de nieuw benoemde Commissie inslaan om de crisis op te lossen Naamlooze Vennootschap gesticht in 1873 HypetheeWeeniagen aan voordeelige voarwaarden. En niets voor kwaliteit 'n heeft, Dat heb ik liever niet, en ja Voor kwaliteit de Chicorei PACHA.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2