HET YPERSCHE LA RÉQION D'YPRES Groot TURNFEEST Zondagrast - Repos dominical Bijvoegsel Wekelijksch Overzicht De Auto-school Couvreur 14* Jaargang, N' 2 3 30 September I933 14" *nnée, N# 26 30 Septembre 1933 Supplément Winteruur Het Feest der Beenhouwers Nos Visiteurs Croix Rouje de Belgique ZIELMISSEN Als tegenhanger van het zwart uitziend ta fereel 't welke we verleden week moesten op hangen, hebben we een meer aanmoedigend vooruitzicht gekregen op de ontwikkelingen die zich voordoen op de Ontwapeningscou ferentie. Wij lieten reeds voorzien in ons vorig schrijven dat de ophitsende werking van Duitschland een tegenslag moest verwekken. Inderdaad zien we thans dat de Fransch En- gelsche besprekingen, die dezen laatsten tijd te Parijs gehouden werden, eene heel andere wending dan vroeger hebben genomen. Wat meer is, komen ook de Vereenigde Staten over naar de Europeesche zienswijze. Engeland, Frankrijk en Italië zijn het dus eens gewor den dat er toezicht zou uitgeoefend worden op de bewapeningen. Dit toezicht zou strek ken over een tijdperk van vier jaar, gesteund op de basis van het vredesverdrag. Na dit tijdverloop, indien de overeenkomst voldoen de nageleefd werd, zou er overgegaan worden tot eene eerste beperking, waarbij tevens aan Duitschland enkele toegevingen zouden ge daan worden om zijne bewapening in even wicht te brengen met zijn te verdedigen land- uitgestrektheid. En de Amerikaansche afvaar diging stelt zich ook daarmede akkoord. Dit wil echter niet zeggen, dat alle moeilijkheden op denzelfden siond verdwenen zijn. Neen. want Frankrijk vraagt tevens 't gene heel natuurlijk is dat men bestraffende maatre gelen zou treffen tegenover degenen, die het akkoord niet naleven. En Engeland vindt daar bezwaren op tegen Duitschland dat deze controol in princiep aanneemt, vraagt echter op zijn beurt dat men een korter ter mijn dan 4 jaar zou aannemen en wenscht van heden af zijn beperkte bewapening te mogen uitbreiden 1 Ten slotte eischt het Reich ook dat de andere landen onmiddellijk zouden ver plicht worden hunne bewapening van heden in te krimpen. Zoover staan de zaken voor 't oogenblik. En om toegevingen te bekomen, pleiten de openbare redenaars, kopstukken van Hitier, Vrede 1 Pas enkele dagen geleden preekten zij oorlog Terwijl het zieh op bovenvermeld terrein inlaat met de algemeene Europe sche aange legenheden, is Amerika in volle werking om het Roosevelt-plan in zijn eigen land alle mo gelijke uitbreiding te geven. Naast dit plan krijgen de partijgangers der inflatie stilaan vol- doeniog zou men zeggen de Dollar heeft reeds 40 °/0 van zijne vroegere waarde verlo ren. Dit moet noodzakelijker wijze het buiten land aanlokken om in de Vereenigde Staten aankoopen te doen. Het buitenland zal er ech ter zijn uitvoer ook door zien verminderen en Engeland wil daar middel in schaften, door zijn Pond- Sterling op de hoogte van den Dollar te houden. Het Pond heeft ook 40 r/0 zijner waarde laten schieten. De katoenplanters vra gen aan den heer Roosevelt onmiddellijk af doende maatregelen te nemen door de prijzen te doen stijgen ten einde den nieuwen oogst niet volledig te zien verloren gaan. Er werd dan ook goedgekeurd den omloop der bank briefjes met drie milliard dollar te vermeerde ren. Er is daarbij ernstig sprake geweest den dollar terug te laten glijden tot 55 zijner vroegere waarde, ongeveer 20 fr tegen 36. Frankrijk zit ook sedert meer dan een jaar reeds te worstelen met de moeilijkheden zijner begrooting. De parlementaire groepen zijn het niet eens nopens de toe te passen maatregelen en reeds verleden jaar hoorde men dezelfde redevoeringen die thans weer uit gesproken worden dit is een afdoende be wijs dat men sedert 12 maanden nog geen stap gevorderd is. Het tekort in den financieelen toestand der Staatskas is daarbij echter niet blijven stilstaan de gaping vermeerdert steeds en niemand durft het aan de radikale middelen toe te passen die zulken toestand vergt. En nochtans een land als Frankrijk be zit meer dan welk ander de stof om zulke gaten te stoppen. RIK. beroemd in 14 steden sedert i5 jaren heropent autoleergang Zondag, 10 1/2 tot 12 1/2 uur, te Yper, Gr. Markt, IN DE TROMPET Zie gunstprijs en uwe voordeelen ter affiche. In den nacht van 7 tot 8 October aanstaande, te 3 uur, wordt de tijd een uu^ achteruit ge steld zoodat 3 uur zomertijd alsdan overeen zal komen met 2 u. wintertijd. Alle uurwerken zullen dien avond van een uur moeten verach terd worden, en de t'einen, die binst den nacht rijdenzullen rond 3 u 's morgens in de dichtst- bij gelegen statie een uur blijven staan om als dan volgens de nieuwe uurregeling voort te rijden. Zondag I October, te 11 uur voormiddag in den Stadsschouwburg Van den Peereboomplaats door de Katholieke St-Michiels Turners van leper. PROGRAMMA 1° Oefeningen op het rek 2° Bokshs>en door afdeeling leerlingen 3° Oefeningen op dubbele baar. 40 Gezamenlijke oefeningen voor beginne lingen. 5° Gezamenlijke oefeningen met blokken door afdeeling Volwassenen 6° Gezamenlijke oefeningen voor leerlingen 7° Reeks vlakke pyramieden. 8° Gezamenlijke oefeningen vr volwassenen. q° Reeks pyramieden op 3 ladders. Vrije ingang voor iedereen. Op Zondag 8° October ig33 viert de been- houwersbond van Yper en omliggende zijn 25 jarig bestaan. Te dier gelegenheid wordt een feest op touw gezet. Vergadering 's morgens om 11 u in 't lokaal Hotel du Nord Statiestraat, van waar de maatschappij vertrekt, voorafgegaan door het muziek Ypriana, naar de Kathedraal St Maar- tens, waar een zielmis ter nagedachtenis der afgestorvene leden wordt gelezen. Daarna zullen bloemen aan het monument der gesneuvelde soldaten neergelegd worden. Om 12 u. 1/4 plechtige ontvangst op het stad huis gevolgd van een feestmaal. Ten einde de leden toe te laten het feest bij te wonen, doen wij beroep op de dienstwillig heid der huisvrouwen opdat ze dien dag vóór 10 uur 's morgens hunne noodigheden bij den beenhouwer zouden afhalen, dit om de Brey- deltjes toe te laten ook eens hun dag te kun nen vieren. La saison touristique qui se termine a été, cette année, passablemeut bonne, quoiqu'en disent certaines personnes qui ne sont jamais contentes, mêmequand tout va pour le mieux, et a dépassé de loin les prévisions les plus op timistes. Outre la visite des touristes indivi duels qui nousarrivaient journellement en trés grand nombre, notre ville a aussi regu pen dant ces quelques mois de vacances la visite de différents personnages de marque et d'im portants groupes de pèlerins anglais, dont quelques uns ont même séjourné plusieurs jours en ville. Mardi dernier encore nous est arrivé un groupe d'environ 25 membres de la Garde Royale, du Guardsdepot de Caterham, qui venaient de passer avec succès leur examen et faisaient un voyage d'études de plusieurs jours en Belgique et en France. Ce groupe de Royal Guards sous la conduite du Major Trew, se composait de 2 officiers, 10 sous of ficiers et plusieurs soldats. Arrivés ici le matin par le train d'Ostende, ils ont passé la jourr.ée dj Mardi visiter le secteur d'Ypres et les nombreux cimetières des environs. Le soir, a 9 heures, ils ont as- sisté a la sonnerie du Last Post et ont dé- posé une couronne sous le Mémorial Britan- nique de la Porte de Menin. Nos hótes ont logé a 1' Hotel Excelsior et sont part s, emportant le meilleur souvenir de leur séjour a Ypres, le Mercredi matin vers 10 heures pour se rendre a Arras oü ils sé- journeront durant deux jours et visiteront les anciens champs de bataille de la Somme, avant de rentrer en Angleterre. Mardi dernier, a eu lieu la séance des examens pour l'obtention du diplome d'am- bulancier et ambulancière 'e la Croix Rouge. O >t léussi celui ciM 11 Deduytschaever, Vanheu'e, Matelaere, Roudin, Valcke et Lamps, Mm' Duyck Monsieur Petit. A tous nous piésentons nos meilleures félicitations Le Comité. Kapel van O. L. Vrouw van den Frezenberg Oefeningsplein. Zondag I October, Wijding en Inhuldi ging van het Beeld der H. Kleine Theresia. 's Namiddags te 3 uur, Plechtig Lof, aanspraak door den E. P. Anselmus, en Plechtige Wijding. Kerk der FE. Paters Karmelieten, Mondstraat Triduutn der H. Kleine Theresia Zondag 1 October te 9 u., Plechtige Hoogmis te 5 u Plechtig Lof en Sermoen. Maandag 2 October te 7 u., Mis met zang 's avonds te 7 u., Plechtig Lof en Sermoen. Dinsdag 3 October Feestdag der H. Kleine Theresia. - Te 7 u., Plechtige Mis met oefeningen en zegen 's avonds te 7 u., Plechtig Lof, Sermoen, wijding en uitdeeling der roosjes, zegen. De sermoenen worden gepredikt door den E. P. Dominicus. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 October, om 8 uur, in 't Belle Godshuis, tot zielelafenis van Vrouw Clemence ANGILLI5 en overleden echtgenoot Heer Leopold HOF van wegens de familie Hof Duprez. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1October, om 9 uur, in St-Nikiaaskerk, tot zielelafenis van Heer Théophile HERREMAN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag I October, om 9 uur, in de Kerk der E E. P. P. Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Alphonse VERFAILLIE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 October, om 8 V» u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Gustaaf VVNCKE en zijn Zoon Jules. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 October, om 8 y, uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Marie PRIEM Echtgenoote Alois Raes. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 October, om 9 uur, in St-Niklaaskeik, tot zielelafenis van Heer René DELOBEL. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 October, om 9 uur, in de Kerk der E- E. P. P. Carmelieten, tot zielelafenis van V^ouw Bertha MOLEIN. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat oRue au Beurre IS ALLEEN open Op Zondag 1 Oct. reste seule ou verte le Dimanche 1 Oct. van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de 1 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9