-HET YPERSCHE - LA RÉOION D Zondagrasf - Repos doninicai De Auto-school Couvreur 14* Jaargang, N' 2 8 14 October 1933 14 Année, N° 23—14 Octobre 1933 Bijvoegsel Supplément W ek eiij k sch Ot? erzicht Onderscheiding Distinction Benoeming van Burgemeesters Gevonden Voorwerpen De Groote Missie Mission Générale a Ypres sterfgeval ROBERT DECLERCQ Bedankingen Heer Isidoor DEWILDE Heer Achille VERBEKE ZIELMISSEN Groote Markt o— Grand'Place Met de steeds aanmatigende eischen van het Reich, kan de werkzaamheid der ontwa peniogsconferencie maar moeilijk vooruit. En toch is er deze week eene merkelijke ver andering gekomen in de gunstige vooruitzich ten. Tot hiertoe stond Frankrijk altijd alleen om te bewijzen dat het hem niet mogelijk was, in de huidige omstandigheden, om meer toe gevingen te doen dan het reeds gedaan had. En in plaats van daarmede in te stemmen, waren Amerika en Engeland maar genegen, zoogezegd om wille van den vredeom Frank rijk voort te stuwen op den weg der inschikke lijkheden. Maar al met eens, naar gelang er meer beknopte onthullingen gedaan werden over de bewapening en de inzichten van Duitschland, hebben de Vereenigde Staten van Amerika en de Britschë Regeering inge zien dat zij gevaarlijk spel speelden. Het is thans eene uitgemaakte zaak dat Frankrijk deze twee mogendheden aan zijne zijde voelt, en dat de meening van Italië ongeveer dezelf de is, zoodat deze vier landen het thans eens geworden zijn om te verklaren dat het niet mogelijk is eenige bewapeningstoelatingen te geven aan het jammerende Reich. Indien het waar is en niets laat toe eraan te twijfelen dat Duitschland bewapend is zooals ver schillige dagbladschrijver, zoowel in Enge land als in Frankrijk, het hebben klaar ge maakt, dan is er geen land dat beter bewapend is dan het ontwapende Duitschland. Dit geldt niet alleen voor vuurwapens, kanonnen, vlieg tuigen, tanks en andere verdelgingsmiddelen die in zeer korten tijd kunnen opgesteld en te voorschijn gebracht worden, maar nog op een veel breedere schaal voor verdelgende stikgassen. Als men leest wat personen, die daarover zeer goed schijnen ingelicht te zijn, daarvan schrijven, dan is 't waarlijk om erbij te beven. Er blijft dan maar eene hoop meer over 't is dat die fabrieken, waar men deze doodelijke gassen maakt, gekend zijnde, ook weldra door luchtbombardementen zouden kunnen vernietigd worden. De bedreiging die uitgaat van dat oorlogs zuchtig land moet zoo wat overal dringender gevoeld worden immers heeft men in Zwit seriand ook al de koppen bijeengestoken om de grens langs dien kant uit beter in verweer te stellen. Men zou immers achter de groote trekken van een plan gekomen zijn dat ditmaal een overval langs Zwitserland liet voorzien. Te Brussel heelt onze minister der landsver dediging ook in allerhaast een ministerraad vergaderd. Wat er daarin besproken en ont huid werd is men niet tot in 't fijne te weten gekomen. Nochtans is het zeker dat, niette genstaande den moeilijken financieelen toestand iedereen ermede akkoord ging om de noodige en hooge kredieten door minister Devèze gevraagd toe te staan, ten einde de verster- kingswerken onzer bedreigde grenzen te laten uitvoeren. Nu het Reich ziet dat het iedereen, langs alle zijden, tegen zich krijgt zal het daardoor zijn stormzucht niet wat intoomen Dit ware te wenschen, want niemand die met gezonde rede de zaken overweegt, zou in koelen bloede er durven aandenken weer zulke angstwek kende moorderij, als wij reeds gezien hebben, over de wereld te ontketenen, te meer dat het ditmaal nog veel afschuwelijker zou toegaan dan het voordezen is geweest. Men zou beter het voorbeeld volgender Zuid-Amerikaansche Staten die een verbond komen aan te gaan om het oorlogvoeren vlakweg af te schaffen en om alle geschillen op vreedzame wijze bij te leggen, daarbij voorstellende dat alle grond verovering verboden is. RIK. Tijdens de zitting van het schepencollege van Dinsdag io" dezer, heeft de heer Van der Ghote, burgemeester van Yper, in tegenwoor digheid der heeren schepenen en gemeentese cretaris, het Burgerlijk Eereteeken van 2d-' klas overhandigd aan den heer Julien Deprost, stadsbode, als belooning voor de goede en getrouwe diensten die hij gedurende meer dan 25 jaar aan de stad bewezen heeft. Het Ypersche wenscht den vereere- merkte hartelijk proficiat om zijn welverdien de onderscheiding. Nous apprerons avec plaisir que Monsieur Alphonse Cailliez, ancien é'ève de notre Ecole Moyenne vient rie parser avec distinc tion l'épieuve finale d'ingénieur- chimiste a l'Universi'é de Gand. Nos plus vives félicitations. Naar wij vernemen ziinde eerste klokken en trom Tiels voorden beiaard toegekomen. Dit klokkenspel dat hier in ons Belfort zal opge haneen worden, was eerst bestemd om in de wereldtentoonstelling van Chicago te prfiken, en naar het schiint is het onder alle opzicht een goed gelukt klokkenspel dat de bewonde ring van alle kenners afdwingt De drie uurwiizerplaten van de horloge ziin ook reeds gereed. Zij hebben ieder een door snede van 4 m. 40 en decijfers een hoogte van o.go m. Zij werden door het huis Douche van Yper ge.maakt. Ook het horlogewerk is reeds besteld, zoo dat alles doet voorzien dat het niet lang meer zal aanslepen eer wri opnieuw het uur van op het Belfort zullen hooren slaan. Bij Koninklijk Besluit zijn tot burgemeester benoemd van Komen, de heer Dujardin M. Draneutre, de heer Lahousse P., in ver vanging van den heer Reypens A., overleden. Het Ypersche biedt aan beide nieuwe burgemeesters zijne welgemeende geluk- wenschen. Een paar dameshandschoenen, op de Bui tenwandeling, Meenenpoort. Zaterdag 7 October, een huissleutel op de Markt. Zondag 8, door Vrouw Doolaeghe Arthur, een halssnoer. Al deze voorwerpen berusten op het poli- tiebureel. Acht Paters Redemptoristen komen de groote H. Zending of Missie prediken te leper. Alle menschen met een ziel zullen de Missie oefeningen gretig volgen, de christene waar heid overwegen, hun zielezaken effen maken. De Missie zal aangekondigd worden door het gelui der klokken van al de kerken van stad op Zaterdag avond 21 October, om 7 u. Het openingssermoen wordt gepredikt op Zondag 22 October, 's namiddags om 3 u. Van Maandag 23 tot Vrijdag 27 October 's morgens om 7 u onderrichting en 's avonds te 7 u.. Rozenhoedje en groot sermoen. Op Zondag 29 October, in de vier parochie kerken te 2 1/2 Rozenhoedje en sermoen daarna wordt een gezamenlijke en openbare hulde gebracht aan den gekruisten Zaligma ker, en, op de Groote Markt, aan de Halle, wordt de gedenkplaat der Toewijding van de stad leper aan het H. Hart plechtig inge huldigd. De Missie oefeningen worden voortgezet op Maandag 3o en Dinsdag 3r October, en de groote sluitingsplechtigheid zal plaats hebben op Allerheiligen 's namiddags. Indien alle christen menschen van leper ijverig bidden en wei ken voor het welslagen van de H. Missie, gaan wij heerliike dagen te gemoet, dagen van zegen en geluk. Des sermons frangais seront donnés, en la Cathédrale St-Martin, par le R. P. Van Hoeymissen, Rédemptoriste du Lundi 23 Octobre au Vendredi 27, air.si que le Lundi 3o Octobre, a 5 h. du soir. Lundi 27 Novembre: CONFÉRENCE par le R P. Hénusse S. J au profit de l'oeuvre des Dames de la Miséricorde. Mevrouw Weduwe Robert Declercq-Donche en kinders Mevrouw Weduwe Emile Declerrq- Laevens en familie Mijnheer en Mevrouw Emile Donche-Duthoy en familie De familiën Declercq, Donche, Dutboy, Verweirde en Laevens, melden U met diepe droefheid het afsterven van MIJNHEER De plechtige lijkdienst, gevolgd door de begrafenis, zal plaats hebben in St-Maartenskerk, op MAANDAG 16 OCTO BER om 10 uur. Vergadering in de kerk De personen die, bij vergetelbeid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzacht dit bericht ais dusdanig te aanzien. De familiën Dewilde en Vandaele, danken langs dezen weg. de vrienden en kennissen voorde talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het af sterven van bunnen teerbeminden oom en bloedverwant, en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrouw Weduwe Achille Verbeke-Devos Heer en Vrouw Henri Gadeyne-Verbeke Heer Félix Verbeke Vrouw Weduwe Félix Verbeke-Declercq Heer Charles Devos-Sienaert De familiën Verbeke en Devos, danken de vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van deelneming hen betuigd tijdens het afsterven van en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezengen worden op Zondag 15 October, ®m 8 y. u., in St JacoDsketk, tot zielelafenis van Heer He tri HOFLACK en Vrouw Klodie HOLLEVOET Vrienden en kennissen worden uugenoodigu de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 October, om 9 uur, in St-Niklaasketk, tot zielelafenis van Heer *chie! VERBEKE Vanwege zijne werkm-'kkers der stelplaats. Vrienden en Kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 15 Octobercm 11 y« uur, in St Maarieas Kathedraal, tot zielela- ftnis van de Gezusters DFDULLE en Vrouw PINTE. Vrienden en kennisseu worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 October, om S 1/2 uur, in St Maartens Kathedraal, tot ziele lafenis van Heer Hector LAMMERS Brugge steenweg. 67. Viienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 22 October, om 11 y« u., in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Emile TALON en zijn overleden huisvrouw Felicie Resseel echtgenoot wan Vrouw Irma Spilleboudt. De Apotheek van La Pharmacie de Mr S N O E C K is alleen open op II reste seule ouverte Ie Zondag 15 Oct. |j Dimanche 15 Oct. van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de 1 a 7 heures. beroemd in 14 steden sedert i5 jaren heropept autoleergang Zondag, 1© 1/2 tot 12 1/2 uur, te Yper, Gr. Markt, «INDE TROMPET». Zie gunstprijs en uwe voordeelen ter affiche..

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 11