KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - Kortrijk Ti keop in alle goeie winkels, - PremiedepotG. Laroye, 20, foomgiardstraat, Yper. EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 4 en prtivincie. Misschien ware er middel, met aan die school de noodige verbeteringen te brengen, grootere toelagen te bekomen. M. Van der Mersch. Z >o gij het verslag van dea heer Bestuurder leest, dan zult gij zien dat onze stedelijke muziekschool thans in eerste categorie gerangschikt werd. Vroeger was zij in tweede categorie. Dit is dus wel het schoonste bewijs dat de inrichting der mu ziekschool goed is en aan de vereischten be antwoordt. M. Lemahieu. Ik ben verheugd dit te vernemen, doch het ware mij nog aangenamer moest zij ook, in plaats van de tweede klas, de eerste klas toelagen ontvangen. M. Missiaen. Dit is reeds gebeurd. M.Srys. De heer schepen Lemahieu zal thans zeker ja stemmen, gezien de toelagen vermeerderd werden M. Litttahieu. Ja, ik heb er niets tegen een goedkeurende stem uit te brengen als ik hoor dat de hulpgelden verhoogd zijn. De voorgestelde begrooting wordt hierop met eenparige sttmmen goedgekeurd. It. Nazicht der stadskas 3dt kw irtaal M. Van der Ghote. De ontvangsten be droegen de som van 5 ooo 710 fr. g5 en de uitgaven beliepen tot 4.837-833 fr. 92, een overschot later de van 162 877 fr. o3, som die in '1 bezit van den heer Stadsontvanger was en juist bevonden werd M. Missiaen. Ik heb eigenlijk geen be merking daarop te maken, doch ik vind dat het verslag zoo beknopt is tn ons geen den minsten uitleg geelt over de gedane kasbewer kingen. Ik zie erin dat het nazicht der stads kas den 20 September 11. gedaan werd en dat de stad op dien datum nog een kredietopening van g5o.ooo fr. D< zat in le Bank van Kortrijk. Nochtans, ik herinner mij dat de gemeente raad over enkele maanden een leening van een millioen hetft gestemd om het gebruikte geld drzir k.edietopening, die den 3o Juni eindigde, terug te betalen. Zou ik mogen de reden weten waarom die terugbetaling niet gedaan werd M. Van der Gk.te. De gemeenteraad heelt niet een leening, maar wel twee leenin gen gestemd. De eene, voor een bedrag van een half millioen, is reeds goedgekeurd ge worden en de gelden, door het Gemeente krediet te onzer beschikking gesteld, werden sedert den 20 September bij de Bank van Kortrijk gestort. Voor wat de tweede leening betreft, hebben wij tot op heden daarover nog geen verder nieuws van uit biussdontvangen. 12. The i3th Belgian Field Artillery Gedenksteen Voorstel. M. Van der Ghote. Het l3th 8elgian Field Artilleiy, dat hier binst den oorlog aan de zijde der Engelschen voor de verdediging der stad Yper gestreden heeft, vraagt de toe lating om een gedenkplaat te mogen plaatsen aan den gevel van het huis Giuwez, rtchts van het monument der Ypersche gesneuvel den. Het schepencollege, na met die heeren in aanraking te zijn gekomen, stelt aan den gemeenteraad voor een beraadslaging te nemen waarbij het aan de overlevenden van dit regiment toegelaten is hulde te brengen aan hunne gesneuvelde s:rijdmakkers en hier een gedenkplaat, opgesteld in dt engelsche, fransche en vliamsche taal, aan te brengen. M. Leuridan. Dit voorstel is de epiloog van een reeds oude en versleten kwestie, die nwe vooizaten schier 6 jaar lang heeft-bezig gehouden. Ik veronderstel dat het voorstel thans uitgaat van het schepencollege zelf, namelijk voor wat betreft de plaats waar de plaat zal aangebracht worden, en dan het paaimiddel der bijvoeging van den vlaam schen tekst. Ik herinner mij dat hier vroeger halsstarrig geweigerd werd die plaat op de muren der Hallen te laten aanbrengen. Later werd een voorsiel ge laan om ze op de muren van het vleeschhuis te mogen plaatsen, en nu is dit omgezet in een voorstel om de plaat nevens het gedenkteeken der Yperlingen aan te brengen. De heer burgemeester heeft ge* schudhoofd wanneer ik zegde te veronder stellen dat dit nieuw voorstel een suggestie van het schepencollege was. Wie dan heeft deza wijziging voorgesteld Ik weet dat het alleen van academisch belang is hier over deze vraag te redetwisten. Wtj zullen, zooals vroeger, ertegen stemmen en om onze houding te verrechtvaardigen wil ik alleen verklaren dat wij niet aannemen kunnen dat alzoo op officieele of officieuse wijze de ophemeling gebeure van den oorlog en al zijn miseries. Wij zijn daar tegen. Ten tweede moet ik doen opmerken dat het democratisch en vlaamsch element der bevolking van Yper op het punt is verslagen te worden nu dat het zoolang die kwestie heeft geweerd. Men zegt ons dat het een Belgisch regiment is dat zijn riooden wil huldigen. Doch het zijn niet de overlevenden van dit regiment die ons deze vraag doen, zij gaat alleen uit van een fraternelle bestaande uit een kern van wat allesbehalve democra tisch en vlaamschgezind is. Wij zouden ons reeds gekrenkt moeten gevoelen alleen door den luimigen brief dien in den bundel steekt en waarcij de voorzitter dezer fraternelle ons die vraag richt. Ik heb er eenige zinnen van opgeteekend. Die brief is een model van het affront dat men te Brussel aan onze taal aandoet door ze alzoo te martelen. Doch gansch de kwestie laat ons geweldig kuud, en wij zullen er dan ook tegenstemmen. M. Missiaen. Zooals de heer L'uridan het komt te zeggen, is het de eerste maal niet dat deze vraag hier voor den raad komt. Vroeger werd deze zaak hier in 't lang en in 't breed besproken en ik heb mij er steeds energiek tegen verzet dat een aantal fascisten hier zouden komen meester maken van de gebouwen der stad. Zij zijn de vijanden van h^t volk en willen ze dan ook in niets helpen. Daarom zullen wij insgelijks nogmaals tegen deze vraag stemmen. M. Pattyn. Wij zijn er niet tegen dat hulde gebracht worde aan de gesn uvelden van den oorlog, doch maken alle voorbehoud voor wat betreft het plaatsen dezer gedenk pbat. M. Van der Ghote. Beide redenen, door de heeren Leuridan en Missiaen aangehaald, zijn volgens mij alleen drogredenen. Die hee ren zijn mis wanneer zij beweren dat de ver broederingen enkel bestaan uit fascisten en vijanden van het volk. Ik oniken niet dat er enkele ziji die het wat hoog op hebben, doch ik ben zeker dat er in die verbroederingen geen spraak is van politiek. Dit zijn alleen vereenigingen wier leden soms bijeenkomen en de oude gehcugenissen en h**iinneiingen van den ooi log uit den dijk halen. De heer Leuridan is mis war.reer hij zegt dat het voor stel van h^t schepencollege uifgaat. Na de kiezingeu hebben we daarover een nieuwen brief ontvangen, wij zijn mat het bestuur dier verbroedering in onderhandeling getreden en het is, na de zaak grondig te hebben onder zicht, dat we nu voorstellen de vraag te aan vaarden. Voor wat hetrett de modaliteit der later te bepalen feestelijkheden of de gebrur- lijk te verleenen toelage, daarvoor zullen we eerlijk genoeg zijn om het gedacht van den gemeenteraad erover te vragen. Hier is er thans alleen kwestie hulde te brengen aan het eenig Belgisch regiment dat voor Yper gestre den heeft. Te Yper bevinden zich thans uit sluitend engelsche en fransche monumenten en gedenkplaten, zoodat de vreemdelingen die hier komen in de meening verkeeren dat er geen Belgen aan de verdediging van Yper hebben deelgenomen. Het is om dat te ver mijden dat wij eraan houden aan de vraag van het i3th Belgian Field Artillery voldoening te geven. M. Leuridan. De heer burgemeester wijst op de gevoelens van zuivere broeder lijkheid... M. Van der Ghote Het is onnoodig daar over langer te redetwisten. M. Leuridan. Ik heb toch het recht uwe bewering terecht te wijzen. Geeft hen dien vertrouwelijken en schoonen naam niet van verbroedering. Het zijn fraternelles voor ge heel België en voor geheel Vlaanderen, de suppoosten van een kliek officieren. Om te weten hoe het volk tegen hen gekant is, hoeft gij slechts den dag der Antwerpsche furie te herdenken, toen die fraternelles met al hun gedoe uit Antwerpen zijn geranseld geweest. Ik was erbij en herinner mij dit nog zeer goed. Hun eenig doel is de oude oorlogsfeiten te her denken en te vieren, zij zijn een militaire ma chine in den dienst van den Staat. Het 3de li nie, waartoe ik behoorde, en dat in den ech ten zin van het woord een linieregiment was dat steeds in het vuur stond, bestaat thans al leen in den V. O. S. bond, misschien zijn eenige overlevenden in den Socialistischen Oudstrijdersbond, doch in geen anderen, niettegenstaande een verwaaide baron, zekere d'U iekem d'Acoz, hier ook gepoogd heeft een fraternelle te stichten. M. Van der Ghote. Ik heb geen lust daarover een gat in den nacht te praten. Ik weet dat gij u niet zult laten bekeeren en ik ook niet, daarom stel ik voor si flens tot de stemming over te gaan. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Vergracht, Van Alleynnes en Van der Ghote neen de hee ren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Leuridan en Verbeke. 13. Stadseigendommen Jachtrecht Zille- beke Openbare verpachting Goedkeuring. M. Van der Ghote. De openbare ver pachting van het jachtrecht op den vijver en de stadseigendommen te Zillebeke heeft den 26 September 1.1. plaats gehad. Zooals gij het waarschijnlijk reeds weet, werd de jacht toe gewezen aan de heeren Robert en Henii Milot van Rijst 1, voor de jaailijksche som van 25oo fr. Deze verpachting wordt zonder opmerkin gen goedgekeurd. 14. Overdracht elcctriciteit vergunning. Goédkeuring. M. Van der Mersch. Over een maand besliste de gemeenteraad deze kwestie eerst door de Commissie der werken te laten onderzoeken Ik vraag aan den heer schepen van Openbare Werken dat hij ons thans het advies dezer Commissie zou willen mede- deelen. M. Delahaye. De Commissie der wei ken heeft vergaderd en den heer schepen Van der Mersch gtlast de zaak op juridisch gebied te onderzoeken. Ik denk dat er van ons allen niemand meer dan den heer schepen Van der Mersch btkwaam is den ju iaischen kant van het vraagstuk na te gaan, en h j zal ons dan ook zijn oordeel kenoaar maken. M. Mis iaën. - Zijt gij zoo bevreesd de zaak uiteen te doen dat niemand het durft aanpakken M. Van der Mersch. Het is met groot genoegen dat ik het advies van de Commissie der werken gehoord heb. (Gelach). Mijn oor deel is dat wij absoluut de vraag der maat schappij moeten stemmen. Het geldt hier immers geen verandering doch alleen maar de versmelting van twee maatschappijen. De raad is niet verplicht dit te stemmen, het schepencollege is, volgens mij, gemachtigd dit alleen te doen doch, niettegenstaande het daartoe niet verplicht was, heeft het toch goed gevonden de kwestie voor den raad te breDgen. Daar bestaat immers een voorgaande van In 1925 werd de verandering van de Centrale Gaz et Ekctricité door het sche- pencolltge alleen geteekend en dit werd alzoo door de bestendige afvaardiging goe igekeurd. Dit is dus wel het bewijs dat het schepen college Levoegd was deze verandering goed te keuren. Nu is de gemeenteraad geroepen ja of neen te stemmen, zooniet zal het sche pencollege dan alleen een beslissing moeten nemen. M. Leuridan. Indien ons advies niet noodig is, waarom vraagt men het dan M. Van der Mersch. In ig33 heeft het schepencollege het goed gevonden de zaak

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4