Radiosport - E. Christlaen Philips Telefunken Zenith Hervorming van den Staat lepsrschs Fotoclub Déclarations- Passavant Nieuwe RADIOTOESTELLEN mede! 1934 2 =a_ it==^=»i=iB^r-ii nas BEPROEFT bij U thuis, in stad of op den buiten, zonder KOSTEN nech VERBINTENIS, de Te beginnen van 1325 fr. Krediet van 12 tot 18 maanden. Q Oude toestellen worden overgenomen. 0] 54, Rijselstraat, YPER t«i. 301 verbinding van de vaart naar Yper, of 24 km. 874, en eindelijk 6) de verbinding van de Yzervaart nemen tot aan Yper, of i5 km. 336, 't zij in 't geheel een afstand van 187 km. 184. Ooor het niet herstellen der vaart Yper- Komen, moeien de schepen dus, om een afstand van i5 Km af te leggen, thans een omweg doen van 187 Km. 184. Dit cijfer alleen is welsprekend genoeg en toont eens te meer het nut aan der vaart Yper Komen. Alle verder commentaar schijnt ons over bodig, doch we zijn toch gerechtigd ons af te vragen hoe lang nog de Regeering de oogen zal sluiten en zal blijven weigeren ons terug te geven wat ons rechtmatig toekomt. Of ver kiest ze misschien de mitlioenen, die de vaart van Yper naar Komen vertegenwoordigt, voor eeuwig reddeloos veiloren te laten gaan in plaats van, met weinig bijkomende kosten, dit kapitaal weer vruchtbaar te maken? Aan haar daarop het antwoord te geven. Gelijk alle zaken, die in het begin uitmun tend schenen en volkomen aangepast aan de tijdsomstandigheden, sleet ondergaan, uit de mode geraken en dienen vervangen of verbe terd te worden, zoo ook gaat het met onze instellingen, die met den tijd ontaarden en niet meer beantwoorden aan den huidigen tijd zij ook moeten vervangen of veranderd worden. Wat zien we op onze dagen in het oude Europa en zelfs ook in de Nieuwe Wereld gebeuren Een algemeene omwenteling, die al de princiepen der XIXC eeuw wegdrijlt Och De loop der geschiedenis blijft immer en altijd dezellde. Sedeit de XVIe eeuw is ieder eeuwbegin gekenmerkt door een alge heele kentering der politieke en economische gedachten zoo ging het in de XVI' eeuw met het Lutheranisme na de oorlogen van Karei V en Frans I in de XVIIe eeuw na den Dertigjarigen Ootleg; in deXVIIFeeuw na de oorlogen van Lodewijk XIV' in de XIX' eeuw na de oorlogen van Napoleon. En hoe zou het in de XXe eeuw anders gaan na de grooiste wereldi amp, die er ooit heeft plaats gehad. M aar wat nu op te merken valt is het ver schil in de kentering nu 1 ij vroeger de om wentelingen in het verleden waren altijd gericht tegen de Uitvoerende Macht om haar alleenheerschappij afbreuk te doen de dy- nasliën waren te machtig, te willekeurig nu geschieden de omwentelingen tegen het Wetgevend lichaam, omdat die Staatsmacht niet meer beantwoordt aan zijn zending maar zoo men nu een krachtdadiger regiem verlangt, wil men toch dat het niet autccra tisca maar volksgezind weze, t t. z. dat reke ning houdt mee de belangen der massa, waar door men de Natie wil verstaan. Die om wen elingtn geschieden ook niet meer evenals vroeger door een Staatsaanslag, beraamd door een handvol mannen met de medeplichtigheid of de onverschilligheid van het leger, maar door een opmarsch van onteloare militianen, geschoold en gedrild buiten de wettige macht. Zoo gebeurde het met Italië onder Mussolini en in Duitschland onder Hitler zoo wil men het ock in België wagen, maar ons land is wel het laatste land van Europa om zich' aan zulk avontuur te verbranden. Wij zijn omgeven van groote en naijverige geburen die maar op 's lands ont binding wachten om zich van de uiteenval lende brokken meester te maken. Het economisch leven verdringt de Politiek en het is klaarblijkend dat de politieke toe sthnd in Europa niet zoo geschekt zou zijn, indien de economische toestand zelf niet in diep verval verkeerde. In België ook beheerscht de staathuishoud kunde het politiek leven. En het is juist daar om dat de Staat, gelijk hij nu samengesteld is, uit zijn eigen onbekwaam zijnde om het ge heel en al de bijzonderheden van het econo misch vraagstuk op te lossen, dat al deze die denken en overwegen aansturen naar de her vorming van den Staat onder den drang der onverbiddelijke noodzakelijkheid. Neen, België hoeft geen Führer» of een Dictator België heeft geen Hitler of Mus solini noodig, maar diene terug te keeren naar den geest van onze vaderen van i83o geest die den waren weg heeft afgebakend tot voorspoed en algemeen welzijn en waarvan mei nu totaal afgeweken is. Men heeft te veel gecentraliseerd en te véél gebureaucratiseerd men heeft den Koning zijn recht schier ontnomen zijn Minis ters te benoemen de Ministers zijn de speel bal geworden der pariijtn de vertegenwoor digers der natie's de poesjenellen van geheime cluus, en de gestemde wetten een misbaksel om de kieskudde te vleien acht tlagen na het verschijnen eener wet ot een Volmachts- besluit, komen een aantal bepalingen, afge dwongen door partijmededinging, er het uit- weiksel van belemmeren en veranderen in een doolhof, waaruit niemand nog wijs kan. De verantwoordelijkheid is uit het politiek leven verdwenen, en juist dat is de gapende afgrond, waarvoor België staat. Hervorming van den Staat in dien zin dat iedereen op zijn eigen plaats gesteld worde en benevens een ronkenden titel ook verantwoordelijke daden stelle. Het moet uit zijn met de theoretische ver antwsordelijkheid der Ministers. Een Minister kan den Staat op zijn manier dienen de eenigste bestraffing die hij kan ondergaan is het verlies van zijn portefeuille wat ook aan dezen kan overkomen, die den Staat goed dient, en bij de eerste titeluitdeeling wordt hij zoowel als de laatste gedecoreerd. En zoo iedereen in hetzelfde geval is, kan men zich afvragen hoe er nog menschen ge vonden worden om den Staat goed en belang loos te dienen. De Koning benoemt en stelt de Ministers af dat is zijn reentze zijn dus voor hem verantwoordelijk en voor niemand andeis het artikel der grondwet van i83i dat aan den wetgever voorschrijft zoohaast mogelijk een wet op de ministerieele verant woordelijkheid te stemmen, heeft nog geen toepassing gevonden wanneer komt de praktijk de theorie vervangen Het moet uit zijn met de theoretische ver antwoordeliikheid van de gekozenen der Natie ze is van geen tel onder het regiem van algemeen .stemrecht en evenredige ver tegenwoordiging. Een gekozene, aan het hoofd der lijst kan zich alle dwaasheden ge troosten hij is en blijft gekozen voor 't leven hij kan de zittingen den rug toekeeren of binst de zittingen, zoo hij er aanwezig is, eer, goed dutje doen, hij is en blijft Senator of Volks vertegenwoordiger. Waar is de daadwerke- li ke verantwoordelijkheid Zij is nochtans het Alpha en Omega van alle politieke vertegenwoordiging. Het moet uit zijn met de theoretische ver antwoordelijkheid der ambtenaars de onbe kwaamste, die hun loopbaan danken aan politieke invloeden of geheime aanbevelingen, beklimmen de sporten van de bestuursladder met alle bijbedieningen, nog rapper dan de bekwaamste of gewetensvolle Staaisdienaa-s De minister die voor 't eerst in zijn depane ment aanlandt, waarvan hij weinig op de hoogte is, wordt de gevangene van zijn per soneel, dat sterk door zijn onmisbaarheid er alle voordeel voor zich uittrekten zoo komt het dat zooveel ambtenaars rijkelijk leven v„n drn officieel n bureelkaas met minimum werk en al de gunsttn, al de voordeel n, al de cumu's van nietsdoen bt komen ten koste van de Staatskas en de belangen der bijzonderen, die ze moeten vullen. Verantwoordelijkheid dus in al onze open bare instellingen en als natuurlijk gevolg "ge zag» want niemand kan verantwoordeli;k heid aanvaarden, zonder 't noodige gezag te bezitten. De echte kwaal van ons politiek le ven is het beslaan van geheime machten nevens de grondwettelijke zij houden veel draadjes van 't bewind in handen en zonder hun toela ting gebeurt er nietszoo wordt het parlement een komedie, waar de gekozenen denken den Staat zelf te wezen en enkel poesjenellen zijn. De Staat moet ophouden de voorraadskast te zijn der collectiviteit, het schandaal der uit sluitingen en ongelijkheid der belastingen moet eindigen. Die hervormingen zijn onmo gelijk, zeggen sommigen. Zoo de regeering, gewapend met al de rechten en macht die de Grondwet haar verleent, haar gezag 1 iet kan gebruiken om den Staat te hervormen en terug te brengen tot zijn wezenlijke rol, dan staat de weg open voor een dictator, want het volk is tien huidigen erbarmelijken toestand beu tot walgens toe. M. HETT. Verslag der Zitting van iz October iq33. De zitting werd geopend om 20 u. i5. De heer Voorzitter geefc het woord aan den Secretaris tot het geven van eenige mede deelingen. Het Bestuur heeft beslist voortaan meer practische lessen te geven en met dit doel heeft het besloten een donkere kamer in te richten die voldoende ruimte zou bezitten om aan een zeker aantal leden toe te laten de lessen te kunnen volgen. Daartoe hebben we ons tot het Stadsbestuur gewend maar kunnen tot heden nog geen ani woord mededeelen. De winteilessen die de club zal geven, zullen veel bijdragen tot het uitbrei len van de ken nissen van alle leden. Er zal ook een programma opgemaakt worden van de te geven lessen en zoo mogelijk zal ieder lid een korten inhoud krijgen van alle nuttige inlichtingen betreffende deze lessen. Het lijdt geen twijfel dat de theorie met de praktijk moet gepaard gaai en we hopen dat de genomen beslissing eer. flinke hulp zal zijn tot het vormen van gevorderde fotoliei- hebbers Terloops wordt erop gewezen dat voor den toekomenden wedstrijd de deden eigen werk hoeven te leveren. Na deze mededeelingen neemt de heer' Vandromme het woord tot het geven van een les aangaande het monteeren van fotos. De heer Voorzitter geeft ons eenige nuttige inlichtingen over dit belangrijk deel der foto grafie. Welke zijn de afmetingen aan de fotos te geven Ze hoeven niet te klein te zijn er, daas om geeft M. Vandromme de afmetin gen op die aan te prijzen zijn met de voor en nadeelen. Op welke wijze hoeven de fotos gemonteerd te worden Welke afmetingen mogen de randen hebben Mo^en dé fotos onder glas gemonteerd worden Nog andere vragen kunnen gesteld worden. Alles werd op een wijze behandeld die aan de aanwezigen den indruk gelaten heeft dat een fotografie op een wijze voorgesteld kan worden, die dé moeilijksten kan bevredigen. M. Vandromme heeft ook de aanwezigen in het bezit gesteld van een syllabus die op de les betrekking had. De zitting werd om 22 uur gesloten. en vente au Bureau de ee Journal

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2