-HET YPERSCI 1E- LA RÉGION D'VPF 2 ES Zefldagrist - Repos dtniiical 14' Jaargang, N' 29 2t October 1933 14~ Année, N# 29 21 Octobre 1933 Bijvoegsel Supplément Wet op de Openbare Dronkenschap A LLEH HEILIGEN De Groote Missie Begint Bedanking Heer Henri WILLEKENS Wekelijksch Overzicht Op het oogenblik dat iedereen dacht dat er, ten slotte,toch iets bevredigends zou loskomen van de ontwapeningsconferentie op toogen blik dat men weer nieuwe toegevingen zou doen om vrede te kunnen handhaven, heeft Duitschland eene bom doen springen waar van de knal aan de vier uiteinden der wereld opschudding heeft verwekt. Plotselings, zon der voorbericht, brutaal weg, liet het Reich weten dat het alleman inden steek liet en zich terugtrok uit den Volkerenbond en deontwape ningsconferentie. Al die mooie kasteeltjes met gulden dak, waarop de vredezonne moest schitteren, vlogen met den slag aan stukken. M aar laten wij even nadenken en ons onttrek ken aan die algemeene verblufling en wij zul len bestatigen dat er niets in de handeling van Duitschland is dat ons zoo s eik verwonderen moet. Hoever stond het in de ontwapeningscon ferentie Wel Duitschland, niettegenstaande zijne kuiperijen, eischen en bedreigingen, was overtuigd dat het niet bekomen kon wat het wilde. Het zag met schrik eene samenwerking ontstaan tusschen Frankrijk, Engeland, Ame rika en Italië Gansch zijne zoo teeder ge koesterde hoop van de oud geallieerden ver deeld te zien viel in duigen. Wat vroeg Duitschland? Dat alle landen en voornamelijk de naasthij- gelegen mogendheden hunne bewapening zou den verminderen, maar dat het Reich zijne bewapening zou mogen vermeerderen Dit kon nu eenmaal door niemand aange nomen worden en het Reich voelde maar al te wel dat het den bal misgeslagen had en Hitier bekwam juist het tegenovergestelde van 't gene hij gezocht had. Maar Hitler had zijn volk begeesterd en opgedreven Men zag naar hem op als naar den man die alles kan en alles bekwam wathij wilde en wat hij beloofde! En hij bekwam in werkelijkheid niets....dan tegenslag Zie maar eens Zijne brutale werking tegen de Joden ver wekte algemeene afkeuring Zijn sluipend in werken op Oostenrijk en zijn kuiperijen tegen Dollfuss, zijn grootsche plannen der aanslui ting botsten aan stukken op het ijzeren harnas van zijn tegenstrever. Om zijn nederlaag te dekken werd er gewag gemaakt van weer wraak op de geleden nederlaag van den wereldoorlog maar de eenige uitslag daar van was dat de tegenkanting in de wereld heviger werd, dat Zwitserland kredieten stem de om zijne grenzen te versterken, dat men in België hetzelfde pad volgde, dat Engeland eens te meer vei klaarde dat het woord zou Jiouden om onze onafharkelijkheid te vrijwa ren, dat de tegenstand tegen zijne herbewa pening heviger werd bij de groote mogend heden Al zijne ophefmakende hervormingen in 't binnenland, die welstaed en weelde moesten terugbrengen, hebben niets teweeg gebracht, dan een slaafsche gehoorzaamheid, onder dwang, zonder verbetering. Moest Hitier dan het hoofd neerleggen en bekennen dat zijne berekeningen valsch waien Dan zou men den man niet kennen I Neen 1 hij sloeg geweldig op tafel op de tafel van den Volkerenbond, op de tafel der Ontwapeningsconferentie, op de tafel van dan Reichstag. Hij verklaarde urbi et orbi dat men Duitschland wilde versmachten, dat het niet toegelaten was aldus met een machtig volk te handelen I En hij zou bewijzen dat hij gansch het Duitscbe volk als een man met zich had hij verklaart den Reichstag ont bonden, schrijft algemeene verkiezingen voor op 12 November aanstaande, en houdt daar bij eene volksraadpleging om ja of neen te zeggen op zijne handelwijze. Hij weet daarbij dat er maar eene partij meer zal bestaan na deze verkiezingen de ziine, en dat de over- groote meerderheid der bevolking, zoo niet allen, hem uit schrik zullen gelijk geven. En dan blijft hij De Man van zijn volk. Maar wij mogen intusschen ook tevreden zijn,want daarmede is iedereen in 't buitenland tegen hem en het oorlogsgevaar wijkt. RIK. Te koop ten bureele dezer De Burgemeester der Stad heeft de eer aan zij te medeburgers kenbaar te maken dat op aanstaande, de gebruikelijke vaderlandsche plechtigheid zal plaats hebben ter eere der Belgische Soldaten en deze der bondgenuo- ten gesneuveld op het eereveld. Al de maat schappijen der stad worden uitgenoodigd te willen deel nemen aan den stoet die zal ge vormd worden op Woensdag 1 November 1933, om 10.45 u. Groote Markt. De familieleden der gesneuvelden worden uitgenoodigd te vergaderen rechtover het stadhuis om 10.45 u. Wegwijzer van den optocht Groote Markt, Dixmudestraat, Janseniusstraat, Vandenpee reboomplaats, Neermaikt, Groote Markt, Meenenstraat, Meenenpoort, Maarschalk Frenchlaan, Kerkhof. Yper, 10 October ig33 De Burgemeester J. Van der Ghote. Liggende Pers De leden der Handboogmaatschappijen Willem Teil en Yper-Hoekje worden uitgenoodigd tot de POTJES&CHIETIN- GEN op de liegende pers in de verwarmde zaal der herberg Au Saumon alle Maan dagen van af 23 October, om 6 uur 's avonds. De viiendenschietingen zullen plaats heb ben den tweeden Maandag der maand, om 5 1/2 uur. Op Zondag 22 October, groote gebeur tenis in de stad leper Opening van de alge meene missie of zending. lederen dag tot 1 November, in de vier parochiekerken van de stad, worden bijzondere predikaties ge houden door E. Paters Redemptoristen, uitstekende volkspredikanten In St- Maartens, EE. PP. Desmyter en Geerebaert. In St-Pieters, EE. PP. Gtlin en Van Heybeeck. In St Jacobs, EE. PP. Van Linden en Vander Meeren. In St Niklaas, EE. PP. Van Hoeymissen en Van Lierde. In de Capucienenkerk, predikt E. P. Maiie Joseph, Capucien uit het klooster van Edinghen. De openingsplechtigheid heeft plaats op Zondag 22 October, te 3 u. Rozenhoedje, gezang, groot sermoen en plechtig Lof. Allen op post a. u. b. vanaf den eersten dag Op de weekdagen wordt 's morgens om 7 u. een onderrichting gehouden en 's avonds om 7 1/2 u. het groot sermoen (voorafgegaan, om 7 u door het Rozenhoedje en de aanbe velingen). Het zullen cagen zijn van ernstig nadenken voor alwie verstand heeft, dagen van vrede en geluk voor alwie het hart op de rechte plaats heeft. Geheel leper komt te been om iederen dag die roerende missie oefeningen bij te wonen. SERMONS FRANCAIS Les personnes d'expression frangaise seront heureuses de saisir l'occasion qui leur est offerte d'assister a toute une brillante série de sermons franpais, en l'église de St - Martin (Chapelle du T. S. Sacrement). Les sermons seront piêchés, a partir du lundi 23 octobre, après le salut de 5 h., par un éloquent Rédemptoriste, le R. P. Van Hoeymissen. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station IS ALLEEN OPEN Op Zondag 22 Oct. reste seule ouverte 1« Dimanche 22 Oct. van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de 1 a 7 heures. Oistincfion Nous apprenons avec plaisir que Monsieur Maurice. Cocle, Trésorier de la fabrique de la Cathédrule de Saint Martin, vient de rece- voir du Saint Siège la Croix Pro Ecclesia et Pontifice. Cette belle distinction est la récom- pense bien mérités pour le grand et inlas- sable dévouement dont a fait preuve M. Cocle ft qui de plus a érun précieux collaborateur de notre ancien et rnoubliable doy^n M. le chanoine Delaerpet de Monseigneur Lamiroy, évêque de Bruges ancien doyen d'fpres. A c ite occasion nous tenons a signaler qu'un des ascendants de M. Maurice Crcle, l'archiprêtre Charles Ignace Cocle, était éga- lemenc trésorier de la Cathédrale de St- Martin en 1721. Sa pierre tombals armoriée existait avant guerre a l'église de St-Jacques. Son fiére Charles Frangois Cocle était chanoine de St Martin pn 1711. Lundi 27 Novembre: CONFÉRENCE par le R P. Hénusse S. J au profit de l'oeuvre des Dames de la Miséricorde. Vrouw Weduwe Henri Willekens-Hosten Heer en Vrouw Frans Desodt-Wiilekens en dochtertje Edith Heer en Vrouw Telesphore Pottillius-Willekens Heer en Vrouw Alphonse Demauw-Willekens Heer en Vrouw Raphael Willekens-Depreytere en dochterlje Gisèie en bloedverwanten, bedanken voor het bijwonen der begrafenis van ZIELMISSEN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 October, om S 1/2 uur, in St- Maartens Kathedraal, tot ziele- lafenis van Heer Hector LAMMERS Brugge steenweg, 67. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 October, om 8 y« u., in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Pettus VERSLIJPE en Huisvrouw. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZfELMIb bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 October, om 9 uur, in St-Niklaaske'k, tot zielelafenis van Heer Auguste HARTEEL. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 October, om 9 uur, in de Kerk der E E. P. P. Carmelieten, tot zielelafenis van Heer August DEBOUTTE gepensionneerde kantonnier en Huisvrouw Eulalie DECLERCQ Vrienden en kennissen worden uttgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 22 October, om 11 u., in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Emile TALON en zijn overleden huisvrouw Felitie Rosseel echtgenoot van Vrouw Irma Spilleboudt. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 October, om 9 uur, in de Kerk der E. E. P. P. Capucienen, Posthoornstraa', tot zielelafenis van Heer Henri wVILLEKENS. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 29 Octobercm 11 uur, in St Maartens Kathedraal, tot zielela fenis van den Heer Pierre VAN LERBEIRGHE echtgenoot van Vrouw Julie De Laere Dixmudesteenweg, 16. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op loensdag 1 November (Aller heiligen), om 9 uur, in de Kerk der E-E. P.P. Carmelieten, tot zielelafenis van Hr en Vw Alphonse LATOUR-BAYEN en Zoon Jules

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9