Léon Jonckheere - Boulanger Raphael Conlier - Jeackheere, Opvolger I Voor Bouwstoffen. Landbouwkalk, Vlakke en Gegolfde Platen, alle merken van Tegels en andere Bouwstoffen, alsook voor Kolen en Brandhout 9, Elverdinghestraat, IEPER - Tel. 384 1 Het U der werk stelle »rkloozen Muzikale Kring Ypriana Wendt U in volle vertrouwen tot het oud en best gekend Huis werklieden die gewoonlijk, binst den zomer, in de brijkovens en in de beetvelden arbeiden en 's winters, gedurende de drie slechtste maanden van 't jaar, hun broodwinning in de fabriek van Veurne verzekerd hadden. Hoelang zal deze sluiting duren Hoelang zullen de arbeiders der suikerfabriek de ran gen der werkloozen vermeerderen Dit zijn zooveel vragen waarop thans met zekerheid niet kaa geantwoord worden. Alleen kin er gezegd worden dat men zal moeten wachten totdat de winterregens het waterpeil in de Yzer en in de Loovaart zullen verhoogen, doch zulks kan nog vele weken en misschien wel maanden duren. Er is echter nog een andere vraag waarop wij wel met zekerheid een antwoord kunnen geven, en die vraag luidt als volgt Wanneer zal de suikerfabriek van Veurne hare bedrij vigheid volledig en onbelemmerd verzekerd zien Zooals wij het reeds zegden was deze fa hritk vóór den ooilog te Waasten gevestigd, waar zij het noodige water aan de Leie ont leende. Na den oorlog werd er door den beheer raad besloten de fabriek in de onmiddellijke omgeving van de stad Yper herop te bouwen, ten einde ze mier in het center der beten- streek te hebben. Door de jammerlijke nala tighïid der Regeering die, spijts het herhaald aandringen, steeds het herstellen der vaart van Yper naar de Yzer uitstelde, kon dit be sluit niet ten uitvoer gebracht worden en, moe van wachten naar de nooit vervulde beloften, zag de beheerraad zich verplicht, bij gebrek aan watervoorraad te Yper, de suikerfabriek elders te vestigen, namelijk te Veurne waar zij het water in de Loovaart kon putten. Sedert hare oprichting aldaar is het de eerste maal dat zij, door de waterschaarschte en door de te groote inmenging van zeewater in de Loovaart, verplicht is hare poorten te sluiten. Doch deze buitengewoon droge zomer, deze uitzonderlijke toestand kan zich de volgende jaren nog voordoen. Hetzelfde voorval van nu zal zich nog zooveel te gemakkelijker herhalen naarmate de scheepvaart op de vaart Yper- Yzer in belangrijkheid zal toenemen en de sluizen van Nieuwpoort dan ook zooveel te meer zullen moeten werken om die schepen te versassen. Om de vernieuwing van dit voorval te voorkomen, om te beletten dat de suikerfabritk later nog zou moeten stilleggen is er maar een middel en 't is het herstellen der vaart van Yper naar Komen. Het herstel dezer bestaande vaart zal dus niet alleen, zooals wij het vroeger reeds zoo dikwijls zegden, den voorspoed van Komen, Yper, Dixinude, Nieuwpoort en alle andere aanpalende gemeen'en bevorderen, maar zal ook den welstand van Veurne cn de onge hinderde bedrijvigheid der suikerfabriek ver zekeren. Het water der Leie, dat in de vaart van Komen naar Yper zal gepompt worden, zal toelaten het waterpeil in de vaart van Yper naar de Yzer, in de Yzer zelf en ook in de Loovaart ten allen tijde op een voldoende hoogte te houden. Alsdan zal er, spijts dro gen zomer, nimmer meer waterschaarschte in gezegde vaarten te vreezen zijn, en alsdan ook zal de suikerfabriek, zooals voor den oor log, terug door het Leiewater kunnen gespe zen worden. Dit is de eenige oplossing om dergelijke ramp, zooals Veurne er thans een te betreu ren heeft, te vermijden. Wij verhopen dan ook dat de stedelijke overheid alsmede de Handels- en Nijver heidskamer van Veurne, het belang inziende dat de vaart Yper Komen ook voor hen biedt, niet langer meer zullen aaizelen zich bij onze werking aan te sluiten, dat zij de hand zullen nemen die wij hen toesteken en samen met de heeren burgemeesters van Yper en Komen, samen met de Handelskamer van Yper zullen ijveren veor de verwezenlijking van onzen rechtmatigen eisch de herstelling der vaart van Yper naar Komen. Het voorbeeld volgende van tal van steden en gemeenten, die reeds sedert lang de werk leozen bezigen voor het uitvoeren van aller hande nuttige werken van onderhoud en herstelling van gemeente eigendommen, komt de stad Yper op hare beurt het Koninklijk Besluit van 3l Mei 11. toe te passen, waarbij het toegelaten is de werkloozen, wier statu taire kasdagen ten einde zijn en die dus uitsluitend en alleen nog door den Staat gesteund worden, te gebiuiken voor werken van openbaar belang. Met dit doel werd hier een commissie samengesteld die uit de volgende leden be staat Voorzitter de heer Van der Ghote, burge meester der stad. Secretaris de heer Versailles, gemeente secretaris. Leden van stadswege, de heeren De lahaye, schepen van Openbare Werken, en Odent, stadsbediende van patronale zijde, de heeren Vergracht, liberaal gemeenteraadslid, en Mahieu, kathol.; en voor de werklieden, de heeren Pattyn, gemeenteraadslid, voor de christene werklie den, en Bossaert, voor de socialisten. Volgens beslissing dier commissie, die het vraagstuk onderzocht en de uit te voeren weiken aanduidde, werden de werkloozen ingedeeld in verschillige groepen, per syndi caat. Er werd vervolgens overeen gekomen dat er, als proefneming, zou begonnen worden met het te werk stellen der werkloozen, aarde werkers en fabriekwerkers, die gewoonlijk geen bepaalden stiel uitoefenden, om dan uaderhand in de maand OCTOBER al de werkloozen, die steun genoten gedurende SEPTEMBER, aan het werk te stellen. De eerst uitte voeren werken zouden hoofd zakelijk bestaan in het herdelven der grachten langs de gemeentewegen en in het kuischen der beken. De door de commissie vastgestelde voor waarden zijn berekend op een basisloon van 3 fr. 5o per uur, (basisloon voor het arron dissement Yper), waarbij de stad dan r.og uit hare kas een bijkomende vergoeding van ro voegt, zoodat de te werk gestelde werkloozen dus. feitelijk een uurloon van 3 fr. 85 ontvangen. Om uit te rekenen hoeveel uren werk een weiklo' ze voor de stad moet leveren, wordt de hoofdsteun door voornoemd basisloon verdeeld. Deze hoofdsteun bedraagt 9 fr. per dag voor de gehuwde en de ongehuwde weikloo zen boven de 25 jaar, en 7 fr. per dag voor de ongehuwde beneden de 25 jaar. Een weiklooze, die 7 fr. hoofdsteun geniet en bijvoorbeeld twintig dagen in de maand naar de werkloozencontrole is geweest, zou dus 140 fr. als hooldsteun getrokken hebben. Berekend aan 3 fr. 5o per uur moet hij dien volgens daarvoor 40 uren werk in de volgende maard leveren. Gedurende de laatste i5 dagen van Septem ber werkten een honderdtal werkloozen en voerden namelijk de volgende werken uit Het kuischen der Zillebeke vuilbeek, het herdelven der grachten langs de Wulve- en Wieltjestraten, het effen maken van den ver bindingsweg langs de vaart tusschen den Poperinghe en den Veurnesteenweg, het versterken der oevers van Dickebuschvijver, enz. Van deze werken zijn er voornamelijk twee die ter algeheele voldoening werden uitge voerd, namelijk het kuischen der zoogenaamde vuilbeek van Zillebeke en het vereffenen van een weg dien den Vlamertinghe- met den Veurnesteenweg verbindt. Deze weg waar vroeger niemand met een kruiwagen door kon, ligt thans even schoon en even effen als de beste onzer lanen. Andere werken beantwoorden minder goed aan de verwachtingen, doch dit is mogelijks te wijten aan het gemis van controle, daar de aangestelde persoon onmogelijk op al die ver schillige plaatsen te gelijk kan zijn, en ook misschien wel aan den onwil dien sommige werkloozen nog steeds aan den dag leggen. Zoo zijn er die nog beweren dat men ze doet werken voor 35 centiemen per uur, en die maar niet begrijpen willen dat ze werkelijk 3 fr. 85 per uur ontvangen voor den gele ver den arbeid. Voor deze maand werkt men met grootere ploegen die onder toezicht staan, hetgeen ongetwijfeld meerdere voldoening zal geven. Op de ongeveer 275 volledige en de onvolle dige van meer dan 8 dagen werkstilstand zullen er ongeveer 225 wei ken. De 5o overige dienen gerekend bij degenen die 55 jaren tellen en niet meer zullen opgeroepen wor den, of bij die welke sedertdien reeds werk gevonden hebben. De werkloozen zelf beginnen stilaan beter al het nut en het voordeel van den genomen maatregel te begrijpen en velen zijn nu reeds tevreden het werken, dat zij helaas veel te lang ontwend waren, weer te mogen opnemen. Zoodoende zullen er tal van nuttige werken, kunnen gedaan worden en allen, die eenigs- zins van goeden wil zijn, kun ren slechts een zaak betreuren en 't is dat dit stelsel niet vroeger reeds werd toegepast. De winter is aan de voordeur, met zijn aangename winterfeesten. Men hoort reeds spreken van de SLe Cecilia. De Symphonie is hard aan 'c siudeeren voor de Cecilia Mis. De Harmonie blijft ook niet rustig. Bal, en wederom is er spraak van kinderfeest, 't was prachtig verleden jaar, nietwaar De Har monie is reeds op gang om inlichtingen voor haar eerste groot wii.terconcert en men hoort de namen uitspreken der beste artisten uit den Muntschouwburg van Brussel, 'k Ben overtuigd dat het weer iets puiks zal zijn. Maar voor de Harmonie, zal de Symphonie ons eerst een voorsmaakje geven met een prachtige Tabagie. In een woord 't is al aan t werk, bij Ypriana, elk spant zijne beste krachten in. Men voorzegt ook een reeks nieuwe stapmarschen. Do re mi fa sol. Verzorgd werkSpoedige beditning.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2