Wekelijksch Overzicht La première Seirée de Gala des Amitiés Francaises Gevonden en Verloren Voorwerpen Allerhande Nieuws Het ophefmakend lawaai door Duitschland gemaakt bij het ontslag nemen uit Natiën- bond en Ontwapeningsconferentie, dat eene algemeene opschudding in de wereld bracht, heeft na kalm overdenken, alles weer tot de stilte laten terugkeeren. Het Reich en Hitier mede, moeten zelf wel eenigszins onthutst zijn dat men niet meer spel maakt met hunne bul derende gebaren. Men heeft henzeer kalm ge antwoord 't is goed, als ge 'tjzoo toch wilt En Duitschland staat alléén, zoo gansch alléén, dat het zich troosten moet met de opjagende redevoeringen die de aanstaande verkiezingen en de volksraadpleging van 12 November voorafgaan. En daar men aan Hitier en zijne aanhangers geen stof gegeven heeft om tegen uit te vallen, komen al de machtige redevoeringen hierop neer Het Verdrag van Versailles is de oorzaak van de vernedering van ons land. Het is niet te ver dragen dat zulk machtig en bloeiend land zou de verstooteling worden van Europa, dat men het zou behandelen als een onbehendig kind dat met geen mes mag spelen 1 En om aflei ding te geven roept men op alle tonen er is geen volk dat meer vredelievend is dan wij, maar al de andere landen liggen overbewa- pend op ons te loeren en wij zouden de mid delen niet mogen bezitten om een aanval af te slaan Wij willen gelijke rechten met de andere landen en dan eerst zullen wij met kracht kunnen medewerken aan het bevorde ren van den vrede Helaas, niemand laat zich door die schoone woorden bewegen, ten zij het verblinde, opgezweepte duitsche volk, dat een afleiding moet vinden om zijn ontsto ken koorts te bedaren. Als we thans een blik= werpen naar het ander uiteinde van de wereld, moeten wij bestatigen dat het in Amerika ook niet vlot, zooals men van de moderne, stoute plannen van den heer Roosevelt verwacht had. Mocht de Voorzitter der Vereenigde Staten door zijn persoonlijken durf en doortastend optreden een oogenblik de gunst zijner onderhoorigen gewonnen hebben, thans schijnt de kaart ge keerd 1 In een groot gedeelte van het land zijn de landbouwers ten volle in opstand en werken uit al hunne krachten tegen het in grijpen van Roosevelt. Hunne werking heeft als gevolg gehad dat de kleinhandel hun voor beeld volgt.In de nijverheidsstreken breken er overal werkstakingen los en de grootnijver heid alsook de hooge financiën voelen met den dag de onrust aangroeien. De heer Roose velt had met opzet ertoe gewerkt de prijzen te doen stijgen, maar de boeren onthouden zich van te koopen en in de steden zoekt de verbruiker de laagste prijzen. En met dit alles staat de winter voor de deur dit tijdperk is minder geschikt dan alle andere om verbete ring in den toestand te brengen. Van een anderen kant zijn er verschillige strekkingen om de waarde van den Dollar te bepalen. Sommigen willen het peil ervan tamelijk hoog houden, anderen, en deze zijn 't grootste ge tal, willen drukking uitoefenen om over te gaan tor de inflatie. Het werk is lastig en de strijd is hard. De geldelijke t®estand in Frankrijk is al even onrustig. Dit rijke en uitgestrekte land, weet langs geen kanten de middelen te vinden om evenwicht te brengen in de begrooting. Er is een tekort en men weet niet hoe het aan te vullen. In werkelijkheid weet men het zeer wel, maar de politieke partijen zijn zoodanig verdeeld en staan zoo koppig tegenover elkan der, dat geen enkele akkoord gaat om, met de Regeering, de voorgestelde lasten aau te nemen. En aldus zagen wij deze week het ministerie Daladier omverwerpen. Wie zal het aanvatten zijn werk op te nemen Tot nu toe staat zulks niet vast. Maar wie het oek zij, hij zal veel vooroordeelen en partijkneve larijen moeten over boord werpen, zooniet Jcomt er weer geen vast bewind aan het stuur. RIK. La première soirée de gala des Amitiés Frangaises a eu lieu mercredi au Vieil Ypres La salie était comble A cette occasion, nous avons eu l'heureux avantage de revoir sur notre scène l'excel- lente troupe de M. Charles Mahieu qui, on se le rappelle, nous donna il y a un an, avec tant de brio, la renommée comédie de MM. Fonson et Wicheler Beulemans a Mar seille Cette fois, c'est en représentant une autre pièce des mêmes auteurs La Demoiselle de Magasin que M. Charles Mahieu et ses talentueux collaborateurs se sont fait chaleu- reusement applaudir. Cette oeuvre vaut la précitée, ce qui n'est pas peu dire elle a d'ailleurs connu maints succès sur les'scènes des grandes capitales. Ce qu'il y avait d'intéressant pour nous, c'était d'en avoir l'interprétation par un spé cialiste du genre. L'an dernier nous avons entendu plusieurs fois des spectateurs émettre eet avis on ne se figure pas bien un autre acteur que Charles Mahieu dans le ióle de Beulemans Les auteurs du film Le Mariage de Mellt Beulemans avaient déja remarqué cela avant nous Dans le róle du personnage Deridder (que nous croyons être un cousin de Beule mans M. Charles Mahieu fut done incom parable. Ajoutons qu'un éloge non moins grand est dü a tous les autres artistes, dont l'habileté sut rendre l'interprétation de la pièce parfaite- ment hemogène. R. D. Nous rappelons a Messieurs les membres des Amitiés Frangaises que le jour de la Toussaint aura lieu dans l'avant-midi le pèlerinage annuel, organisé par l'administra- tion Communale, pour honorer la mémoire de nos défenseurs de la grande guerre. Nous engageons tous nos membres a prendre part a ee cortège. Réunion autour du Drapeau, sur la Grand' Place, a io h. 45. Le Président Arth. Butaye. Gevonden. Vrijdag 20 October, in de Recollettenpoort, een valies inhoudende be noodigheden voor kraambed. De vinder, M. Dethoor Maurice, 34, Tegelstraat, houdt de valies ter beschikking van den eigenaar. Z®ndag 22, door Mevr. Madden, een kin- dersacoche in goed. Berust ten politiebureele. Maandag 23, in een cinema, een regen scherm door Mevr. Rotsaert, 35, Lombaard straat, die het ter besch'kking van den eigenaar houdt. Denzelfden dag. door M. Maurice Vander marliere, een klein kinderpelsje dat ten poli tiebureele werd afgegeven. Verloren. Vrijdag 20 October, tusschen Yper en Noordschote, een moto taksplaats nr 12536, door M. Odent Eric van Hollebeke. Over enkele dagen, door Mvr. We Vander- meersch, een kerkboek. Yper Terug geopend Sedert Zaterdag is de Donkerpoort, waar sinds den oorlog tengevolge der herstellingswerken aan het Belfort alle doorgang belemmerd was, terug toegankeli k voor de voetgangers. Al de materialen werden er opgeruimd en tal van oude Yperlingen hebben met veel voldoening en ook met een wel te begrijpen nieuwsgierig heid eens onder die oude poort gewandeld, waar zij sedert zoovele jaren niét meer onder mochten gaan. Deze opening zal voorzeker ook groot genoegen doen aan de bewoners der Markt en Rijselstraat die zoo hum weg naar de Vandenpeereboomplaats van een eind verkort zien. Ghelutve. Landlooper. De ge naamde Vanóermeersch, 28 jaar oud en zon der middelen van bestaan, werd alhier ver leden week Vrijdag door den veldwachter aangehouden en, wegens landlooperij, door den heer vrederechter veroordeeld om veor onbepaaléen tijd te Merxplas opgesloten te worden. Er)i ongeluk. Donderdag avond, rond 5 u., kwam de 79 jarige Ghesquiere Leon, wonende te Zantvoorde, langs den steenweg van Meenen naar Gheluwe gqgaan. Op zeker oogenblik hoorde hij een auto trompen en week dan ook wat op zij tot dicht bij de tram lijn die langs de baan ligt. Daar het geweldig; regende en de ouderling zich met zijn regen scherm beschutte, had hij de electrische tram niet bemerkt die in aantocht was. De onge lukkige man werd langs achter door de tram gevat en met geweld ten gronde geslin gerd. De ouderling die den schedel gekloven en vijf ribben gebroken was, werd in allerijl naar de St Joriskliniek te Meenen gevoerd. De geneesheeren hebben weinig hoop hem te kunnen redden. Reninghelst. Brand. Tijdens de afwezigheid der echtgenooten Achiel Ver- kruysse Barbez is er opeens, korts na den middag, brand uitgebroken in hunne woning. De pompiers, die spoedig ter plaats kwamen, gelukten er nog in enkele meubels te redden, doch het huis kon niet meer gevrijwaard worden en is in de vlammen opgegaan. Passchendaele. Diefstal In het klooster der Eerw. Zusters van het St-Jozefs hospitaal hebben onbekenden 's nachts in de achtergebouwen binnengebroken en er een twintigtal konijnen ontstolen. Westvleteren. - Brand. 's Namid dags, rond 4 uur, is er door een nog onge kende oorzaak, brand uitgebroken in een strooimijt toebehoorende aan landbouwer D. Masson. Het vuur kon onmogelijk uitgedoofd worden en van de mijt, die niet verzekerd was,, bleef er niets dan een hoop asschen over. Meessen. Brand. Bij den landbou wer Doise JElie, bij wien men den oogst aan 't dorschen was, is er rond 8 u. 3o 's avonds een hevige brand uitgebroken die drie schel ven oegstvruchten, de dorschmachine en den binder vernielde. Dank het moedig optreden der pompiers kon een tractor, alsook de wagen met den benzine voorraad en een erwtenschelf gered worden- De brandweer mannen hebben er hard moeten wei ken om den vuurpoel te bestrijden en bleven ganscfr den nacht op de plaats van het onheil. Komen. Moedige daad. De kolen handelaar Vermander Leonard was op de sta tie bezig met kelen te lossen toen zijn paard, dat hij uitgespannen had, als verschrikt op de vlucht sloeg. De briefdrager Ruys Gaston, ziende dat het schichtig paard in de richting van een groep spelende kinderen voorts ren de, sprong zonder aarzelen naar den kop van het dier en gelukte erin, doch niet zonder moeite, het tegen te hou len. Zonder de moe dige tusschenkomst van den heer Ruys hadden er voorzeker ongelukken te betreuren ge weest. Deze kranige daad werd aan de be voegde overheid medegedeeld. Staden. Velodief aangehouden. Een kerel die een rijwiel voor een spotprijs trachtte te verkoopen, werd door de politie over de herkomst van de velo ondervraagd en door eenige strikvragen in de war gebracht, eindigde de man met te bekennen dat het een gestolen rij wiel was. De kerel werd dan ook aangehouden. Komen. Omvergereden. De ge naamde Bertrand Maria, i5 jaar oud en wonende in de Bruggestraat, werd aangere- reden door den 29 jarigen Marcel Vandamrre, van Wervick die per moto huiswaarts reed. Het meisje, dat verscheidene kneuzingen bekomen had, werd naar hare woning gedra gen waar ze de noodige zorgen ontving. Een onderzoek is ingesteld om de verantwoorde lijkheden te bepalen. Wervick. - Verkeersongeval. Nabij de Komen en de Ten Brielenlaanhader Dins dag namiddag een aanrijding plaats tusschen de auto van M. Laconte Omer, marktkramer te Meenen, en de auto van M. Dellon Jules, marktkramer te Wevelghem. Het voertuig van dezen laatste werd vrij erg beschadigd, doch geen van bei le voerders werd gekwetst. De rijkswacht deed ter plaats de noodige vast stellingen. Landlooper.— Dinsdag kwam de 57 jarige Vande Kerkhove Alois, van Meulebeke, zich alhier in de gendarmerie aangeven en verkla ren geen bestaansmiddelen meer te bezitten. De vrederechter veroordeelde hem om voor 3 jaar en 3 maanden op Staats kosten te Merxplas te gaan wonen. Ongelukkige val. De echtgenoote Joseph De vos, wonende Leiestraat en moeder van zeven kinderen, was Dinsdag bezig met haar wasch in de keuken te drogen te hangen en was daarvoor op de tafel gaan staan. Opeens verloor de vrouw het evenwicht en viel zoo ongelukkig door het venster op den koer uitgevende, dat een ader van haar arm was doorgesneden en zij overvloedig bloed ver loor. Een geneesheer diende haar de eerste zorgen toe en deed ze daarna naar de kl niek. overbrengen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 8