KORTRUKSCHF ONDERLINGE Groote overwinsing van Pacha De Volkenbond Herdenking van den Slag van Ypsr 3 Waar zijt gij het ZEKERST en V0QRDEELIG5T verzekerd Brand - Leven Ongevallen Algemeen Opziener OMER ROBYN- Duitschland is met een opzienbarende daad uit den Volkenbond getreden en daardoor is die naoorlogsche instelling weer op den voor grond getreden wij hebben het nuttig geoor deeld, om eens klaar en duideliik aan onze lezers uit te leggen, wat de Volkenbond is, waarin zijn werking bestaat, welke zijn moge lijkheden zijn en welk gevolg dat hooghartig gebaar van Duitschland kan hebben. Hoe langer de groote oorlog 1914 1918 duurde en hoe meer slachtoffers er vielen, hoe dieper de gedachte doordrong, dat h?t mensch lom, voor de toekomst, moest gevrij waard worden voor dergelijke geesels. Professor Woodrow Wilson, president der Vereenigde Staten van Amerika, mag be schouwd worden als de eigenlijke ontwerper van het plan, om oorlog, zooniet geheel, dan toch haast onmogelijk te maken. Hiisfelde een stuk op - het PACT waarin zijn vredesgedachten en inzichten zijn vervat het diende als inleiding voor alle vredesverdragen, bij het einde van den wereld oorlog, de overwonnen naties opgelegd. Het PACT bevat 26 artikelen, waarin de mid delen worden opgesomd om een blijvenden vrede tot stand te brengen, steunende op rechtvaardigheid en erkenning van het recht. De Volkenbond is een bond van Staten om het recht te waarborgen en den vrede te bestendigen. Hij werd ingesteld den 10 Janua i 1920 en trad onmiddelh k in werking, door de bekrachtiging van den vrede van Versailles. Evenals alle handelsmaatschappijen en bur gerlijke vereenigingen bezit de Volkenbond een regUment of Statuut Dit staaf in het Pact. Om zijn doel na te streven schrijft het Statuut drie groote organen voor Vergade ringRaad en Secretariaat. De vergadeiiig is de algemeene vereeniging van al de Staten, leden van den Bond. en heeft plaats ieder jaar, in September. Elke Staat zendt drie afgevaardigden, doch voor de stemmingen beschikt elke Staat maar over één enkele stem. De Raad bestaat uit tien leden. Van deze tien zijn er vijf permanente of vaste en vijf vervangbare. Het weze hier terloops aange stipt dat B -lg'è om zijn ridderlijk gedrag binst den oorlog te erkennen en te beloonen, een vaster, zetel in den Raad had,evenals de groot- moger dheden Engeland, Frankrijk, Italië en Japan. Toen Duitschland in den Volken bond trad, eischte het ook ee* vasten zetel België was weer het schaap men nam dood eenvoudig zijn vasten zetel af om hem te schenken aan zijn overweldiger en woordver breker. De vijf niet permanente leden worden dóór de Vergadering aangesteld. De Raad vergadert vier maal per jaar, ge woonlijk te Geneve. Elk lid van den Raad heeft er maar één stem. Als de Raad een kwestie bespreekt van een land, dat niet in den Raad vertegenwoordigd is, wordt dat land uitgenoodigd een afgevaardigde te zenden. De Raad behandelt de loopende zaken van den Bond en mag, even als de Vergadering, elk vraagstuk behandelen, dat den wereld vrede raakt. Het Secretariaat is gevestigd te Geneve en vormt het dagelijksch bestuur van Raad en Vergadering. Het moet dus het werk van Raad en Vergadering gereed maken, en na gaan of de getroffene beslissingen uitgevoerd worden Op het Secretariaat moeten alle over eenkomsten tusschen landen worden inge schreven. Is een verdrag te Geneve niet ge boekt, dan wordt het als niet bestaand en dus ongeldig beschouwd. De rechtbank van den Volkenbond is het Permanente Hof van Internationale Justitie. Het Hof, gevestigd in Den Haag, bestaat uit vijftien onafhankelijke rechters. Deze worden gekozen uit de geleerdste en gezaghebbendste kenners van internationaal recht. Het Hof behandelt de zaken, welke de niet akkoord gaande partijen voorleggen, en beslist over bijzondere gevallen. De Volkenbond heeft voer taak alle geschil len welke tot oorlog zouden kunnen voeren, vriendschappelijk te regelen, en verspreidt over de gansche wereld de gedachte van samenwerking en wederkeerige hulp. Al de Staten, leden van den Bond, moeten hun geschillen, die ze onderling niet kunnen oplossen, aan den Raad onderwerpen. Wordt de beslissing van den Raad niet aanvaard, dan maakt hij een verslag op om het geschil èn de voorgestelde oplossing te doen kennen. Stemmen al de leden van den Raad voor deze oplossing, dan verbinden ze zich meteen die partij te steunen, die de oplossing aanvaardt. Wordt het verslag niet door al de leden aan genomen, dan blijft iedereen vrij te handelen om zijn recht te doen erkennen. Moest een lid toch tot oorlog overgaan, zonder zijn ver bintenissen tegenover den Bond na te leven, dan krijgt de oorlogszuchtige al de Staten tegen zich. Rijst ten geschil op tusschen twee Staten, waarvan maar r lid, of ook geen ei k-1 lid is van den Bond, dan kan deze nog bemiddelend optreden. Om de internationale samenwetking te be vorderpn heeft de pond een reeks afdeelingen ingericht, waar deskundigen van de verschil lende landen de onderscheiden kwesties be spreken en oplossen zoo kwam tot stand De economische en finarcieele inrichting orn handels nijverheids en gelibelangen te regelen. Dank zij deze afdeeling werd Oosten rijk van den ondergang gered. De inrichting voor het verkeer om in de wereld de vrijheid van het vervoer te water, per spoor of in de lucht te verzekeren. De hygiënische inrichting om de volksge zondheid te bevorderen- De ajdeeling voor beperking der bewapening waar men nooit kan overeenkomen, duikerke speelt, sjacheit en elkander tracht den baard af te doen. De afdeeling voor den handel in opium en andere verdoovende middelen. De commissie ter bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen. De commissie voor intellectueele samenwer king, door uitwisseling van leeraars, onder steunen der geleerden, enz. Door de vredesverdragen werden de Duit- sche koloniën onder voogdij van sommige Mogendheden gesteld. Deze beheeren die streken als afgezanten of mandatarissen van den Volkenbond zoo kreeg België Urundi en Ruanda te beheeren. Elk jaar mseten zij over die gebieden verslag uitbrengen. Het Saarbekken, koolgebied van Duitsch land, wordt tot 1934 op last van der Volken bond geregeerd door een Commissie van 5 leden, waaronder één franschman en één inwoner van het Saargebied. In 1934 zal een volksstemming over het lot van die streek beslissen. Door het verdrag van Versailles werd Dantzig vrije stad. De Raad van den Volken bond benoemde er een hoog Commissaris om de geschillen te regelen, die tusschen Dant zig en Polen zouden kunnen ontstaan. In enkele Europeesche staten leven volke ren, die van taal en godsdienst verschillen, naast elkaar. Om te beletten dat de sterkste de zwakkere zou onderdrukken, waakt de Volkenbond en beschermt de minderheden. De theorie van den Volkenbond is heel schoon, men ziet het uit het voorgaande maar de praktijk blijkt heel anders te zijn. Amerika, die hem in het leven riep, maakt er geen deel van groote Mogendheden, die in den schoot van den Volkenbond geen gelijk Handelsregister Kortrijk 952 NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de TE KORTRIUK Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December iq32, in uitvoering van de wei van 25 Juni ig3o. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoor digers gevraagd. Voor alle ialichtiigen weide aea ziek t»t het Bijkantoor te Vper 8, Mendstraat - Tel- 119 konden halen, zijn er met klank uitgetrokken, zooals Argentina, Spanje, Japan en nu Dui'schland. Waar bleef de werking van den Volkenbond tijdens de vervolgingen in Mexico, de gruwelmoorden in Rusland, de massa moorden in Irak waar is zóne werking in zake ontwapening het is niet genoeg te dur ven wanneer het kleine natiën geldt, maar hij moet ook zijn macht kunnen doen gevotlen wanneer het groote volk-m betre't en hierin is hij veelal te koit gebleven is na zooveel jare 1 staan de handel in blanke slivinnen afgeschaft of de handel in verdoovingsmid- delen te niet gedaan en moeten wij daar om 4 miljoen bijdrage betalen, wanneer zoo veel landen het beter kunnen doen dan wij, om een heel leger diplomaten, deskundigen en economisten benevens een groot getal schrijvers te onderhouden en te voorzien ia die tallooze bijeenkomsten, conferenties, die toch geen steek houden. Moeten wij nog voort betalen als zooveel anderen het niet meer doen Wordt.er nu niet meer gevochten in de wereld Zie naar de Staten in Zuid- Amerika, naar Cuba, naar het verre Oosten overal buldert het kanon en viert de oorlogs gruwel hoogtij, terwijl in andere streken de minderheden in slavernij geketend worden. Neen de Volkenbond is geen bond van vol ken, die elkander de hand leenen om met elkaar in vrede en in verstandhouding te leven het vertrouwen is er uit en Den Haag of Geneve is niet meer in staat den angst, die het menschdom omkfemt, om reden van nakende gebeurtenissen, weg te nemen. Ah Deze die het lot der landen in handen dragen, hebben een zware verantwoordelijk heid. De vrede is een zoo groot goed en is het wel waard, dat men er voor offers mag brengen en zqo de Volkenbond een instelling is om den vrede te bewerkstelligen, dan dienden alle regeerders in samenhoorigheid te werken om hem te steunen, uit te breiden en zijn gezag te eerbiedigen. Verdwijne de Volkenbond geheel, t. t. z. verdwijne alle controol en samenhoorigheid, dan gaapt het graf van het menschdom wagewijd open en is het uit met alle beschaving M. HETT Dinsdag laatst. 3i October, hing zooals telken jare op zelfden datum de nationale vlag te wapperen aan den gevel van ons stadhuis, ter gelegenheid van de I9e verjaring van den grooten Slag van Yper, dien or ze Engelsche bondgenooten hier den 3r October 1914 lever den en tijdens denwelken zoovelen hunner mannen hier sneuvelden. Ook te Londen werd deze historische ge beurtenis herdacht De leden van de Ypres League begaven zich Zondag laatst, onder leiding van Burggravin Plumer, weduwe van Maarschalk Plumer die tijdens den oorlog het bevel voerde over de Engelsche troepen in het Ypersche, naar het graf van den Engel- schen Onbekenden Soldaat en legden er, in tegenwoordigheid van den Belgischen gezant, M. de Cartier de Marchiennes, en nadat het muziek der doedelzakken een Lament had uitgevoerd, een prachtigen bloemenkrans neer ter nagedachtenis van de 25o.oco Brit- sche officieren en soldaten die tijdens den oorlog op het slagveld van Yper vielen. Tijdens deze herdenkingsplechtigheid hield de E. H. Clayton een gelegenheidsaanspraak, waarin hij onder meer het volgende zegde Op honderd meter van hier staat het groot gebouw van het Foreign Office, waar zich een document bevindt dat onthult wat de lotsbestemming van het Engelsche volk zou geweest zijn indien onze soldaten tiidens den oorlog hun leven niet hadden geofferd. Zonder deze helden had Engeland zes milliard pond sterling moeten betalen en zijn grond gebied zou de Duitsche bezetting hebben moeten dulden totdat deze schuld zou ver effend zijn die een groote perscampagne tegen de wet op de chicorei heeft gevoerd. Deze staat in de chicorei 15 water toe en, wat onge looflijk is een onbeperkte hoeveelheid water in de vette Chicorei. De Minister van Gezondheid, getroffen door deze campagne, heeft een herzieningsontwerp van deze wet opgemaakt met een beperking van 12 vochtigheid. Dit is wel Chicorei Pacha heeft sedert 108 jaar nooit anders dan extra drege chicorei geleverd. Zij is wel wat duurder maar oneindig beter en ook veel voordeeliger.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 3