Léon Jonckheere - Boulanger Almanachs Hachette Vermot Raphael Ciilier - Jeockheerr, Opvolger Une Proposition Bizarre Voor Bouwstoffen, Landbouwkalk, Vlakke en Gegolfde Platen, alle merken van Tegels en andere Bouwstoffen, alsook voor Kolen en Brandhout 9, Elverdinghestraat, IEPER - Tel. 384 2 Bij den Middenstand Wendt U in volle vertrouwen tot het oud en best gekend Huis tion du budget spécial des Réparations Les dépenses permanentes afférentes a la reparation des dommages de guerre vont former un nouveau chapitre le chapitre II du budget de la Dette Publique pour l'exercice 1934 et y figurent pour la somme formidable de 1,448,200,909 23 lr. Les pensions de guerre exigent un crédit de 791,500,000 fr. contre 816 millions en tg33. Le surplus des créiits est représenté par des pensions militaires d'ancienneté soit 189 millions et la charge des emprunts con tractés par l'Etat pour la liquidation des dommqges de guerre ainsi que par la dette de l'Etat vis a-vis de la Banque Nationale (So millions). Seu'.e la recette a effectuer du chef de la convention des marks, soit 2o6.55o,eoo fr pourra ètre envisagée a titre de compensation. Effectivement la charge totale de la Dette Publique. s'élèvera a 562 millions or contre 217 millions or avant la guerre. II se comprend dès lors que les abus qui ont pu naitre a l'occasion des réparations des dommages de guerre doivent soigneusement être dépistés et énergiquement réprimés. II importe aussi de ne pas laisser subsister plus longtemps l'organisme autonome qui, depuis i5 ans, s'occupe de la liquidation des dommages de guerre. 5a suppression permet- trait de licencier dts agents tempoiaires depuis i5 ans - dont les traitements grèvent inuulement le budget de l'Etat. II en est de trène des juridictions spéciales s'occupant des affaires de dommage de guerre Déjh l'exposé géréral du budget pour l'txer cice 193 c parlait de la suppression des juridicions spéciales des dommages de guerre dont les attributions, forement réduites, seront confiées aux tiibunaux civils qui auront a apurer les deri.iers litiges restés en souftran ce et annor.Qiit qua le transfert pourra, selon toute viaisemblance, êrre réalisé au l" janvier Iq31 Sous le bénéfice de c^s observations, la majorité de la Commission des finances pro pose a la Chambre le vote du budget. Le Rapporteur, Le Président, E. De Winde. M. Hallet Le rapport sur le budget de ig33, préser.té par la commission de la Chambre des repié- sentants, se trouve reproduit ci dessus II renferme des passages qui nous intéressent tout paiticulièrement. II est vrai que la liquidation des dommages de guerre touche a sa fia, mais cda n'est vrai que pour ce qui concerce l'organisme judi- ciaire qui fixe le montant des indemnités. Puissions nous en dire bientót autant en ce qui concerne les paiements Nous sommes ici plus intértssés que n'importe qui a ce que tout soit vite fioi. Seulement, il ne faut pas que l'on se figure, sur les bancs de la Chambre, que l'on lerait des économies üe temps et d'argent en sup priinant l'organisme judiciaire qui siège a Ypres. Si depuis 3 ans, sous prétexte d'éco nomies on n'avait supprimé tous nos com- missaires d'Etai au point qu'il n'en reste plus qu'un seul en fonction, certainement aujourd'hui il ne serait plus resté de dossiers a étudier ni d'affaires a juger au s;ège d'Ypres. II court en certains milieux des conceptions bizarres Quand un homme, sérieux en affaires, désire vraiment qu'une grande quantité de besogne soit abattue en un court laps de temps de fagon a n'avoir plus a s'en préoccuper longtemps, il prendra au besoin un personnel supplémentaire. Nos sphères législatives et exécutives pensent autrernent il faut que 9a fiaisse vite, nous ne voulons plus que 9a dure, par conséquent.... supprimons notre personnel Le rapporteur du budget des Finances raisonne de la même manière. Tout cela est enfantin, c'est faire comme les autruches qui ferment les yeux, dit on, pour ne pas voir le danger. Ce qui reste de dossiers, peu ou prou, doit étre examiné, conclu et jugé. Pour y ariiver vite rien de tel que de conserver le personnel au courant et par conséquent le plus expédilif. Si on confiait l'examen et le jugement de ce qui reste de nos dossiers au Tribunal civil d'Ypres, est ce que la besogne avancerait plus vite Ce serait tout le contraire. Est ce que ce serait plus économique Ce serait de nouveau tout le contraire, puisqu'il faudrait augmenter le personnel du Tribunal. Or ce personnel est permanent. Prenons les choses comme elles sont. Le personnel actuel du Tribunal des dommages de guerre d'Ypres est déja réduit au dela des limites raisonnables, mais tel quel, il donne le maximum possible de rendement. Si au lieu d'un seul commissaire de l'Etat nous en avions deux, oh I alors tout marcherait dou blement vite et l'organisme actuel pourrait ètre licencié fin 1934. Et nous serions, nous les sinistrés, les pre miers a pousser un immense soupir de soula- gement Mais si la Chambre et le ministère veulent faire durer le plaisir, qu'ils confient la liqui dation de ces dossieis au Tribunal civil. Dans 5 ans, ce ne sera pas encore fini. 't Zijn lastige tijden voor de middenstan ders. Op hen, zwaarder dan op alle andere standen, drukken de lasten dezer economische crisis. Velen zijn tot in hun bestaan bedreigd en verkeeren in een toestand zonder uitkomst. Anderen wroeten en zwoegen onophoudend om boven water te blijven en vragen zich met oniust af hoe ze de twee eindjes zullen kun nen aaneenknoopen. De handelaais, de klein ni,, veraars zien hunne zaken vei kwijnen, hunne inkomsten vermindei en, hunne lasten integendeel groeien met den dag aan. Steeds worden nieuwe taksen afgekondigd, nieuwe verplichtingen uitgevaardigd. En de midden stander moet maar gedurig afdoppen. Of hij nog kan, vraagt men niet. jarenlang immers heeft hij goedwillig aan den Staat de vrucht geofferd van zijn hard labeur. Het gebeurde wel eens dat er tusschen kannen en glazen tegen de al te overdreven taksen werd ge mord, maar veel verder kwam het nooit. Herinnert gij U nog, middenstanders van Yper en omliggende, den tijd dat de controle op de taksen vele slachtoffers had gemaakt Er werd een vergadering bijeengeroepen en meer dan vierhonderd burgers beantwoordden dezen oproep. Men besloot een arrondisse- mentsbond te stichten met atdeelingen in alle gemeenten. Hoelang heeft het geduurd Tot eenieder in orde was met de taks Daarna zag niemand meer om elk bekommerde zich nog slechts om zijn persoonlijke zaken en de arrondissementsbond viel in den doofpot. Zoo gaat het gewoonlijk bij den middenstand. Om hun belangen te verdedigen zijn de we klieden vereenigd in machtige syndicaten, de grootkapitalisten in ttusten en consortiums. De burgerij, de middenstand daartegen is niet vereenigd en loopt verdeeld. Juist daarom is het dat de zwaaiste lasten steeds op hunnen iug geladen worden. Door haar gebrek aan veieeniging is de burgeiij, genepen tusschen arbeid en kapitaal, machteloos om zich te verdedigen. Aan alles komt echter ten einde, ook aan de lijdzaamheid der burgerij. Do laagst afgekondigde taksen op de pro ducten der pasteibakkerij en inzonder de taks op het vervoer die een aanslag beteekent op het bestaan van veel eeriijke lieden hebben de verbittering onder den midden stand ten top doen stijgen Ze zijn het beu steeds als melkkoe te dienen aan den Staat. Over gansch het land roert entwat onder den middenstand. Van de politieke mandatarissen moet de mi ldenstand jammer genoeg niet veel ver wachten. Wel werd in kiezingstijd het ver dedigen van de belangen van den middenstand op de programma's geschreven, wel kwamen sommige candidaten op, én voor de werklie den, én voor de landbouwers, én voor de mlddenstande> g, maar wat is van al die kiesbeloften in huis gekomen Hoeveel maal reeds zijn ze voor de belangen van den mid denstand op de bres gesprongen Hoeveel van de door hen voorspiegelde ontlastingen zijn er reeds toegepast Op al deze vragen is het antwoord ontkennend. De middenstan ders ondervinden maar al te wel dat de poli tieke mandatarissen op hen slechts beroep doen om met hunne hulp des te gemakkelijker hun zeteltje te veroveren, om daarna eens gekozen nog enkel andere doeleinden na te streven... Is het dan te verwonderen dat de midden stand, aan zijn lot overgelaten, andere wegen wil inslaan en zich zelf wil organiseeren Het blijkt immers maar al te klaar dat de midden stand op niemand anders dan op zich zelf mag rekenen. Van dit standpunt uitgaande, zijn eenige mannen samen gekomen en heb ben de grondslagen gelegd van een nieuwe vereeniging, die zich Burgerstrijd noemt, en in de eerste plaats de stoffelijke belangen van den Middenstand, buiten alle godsdien stige en partij politieke opvattingen, wil ver dedigen. Zij eischt vereenvoudiging van ons fiskaal stelsel, is voorstaander van de belas ting aan de bron en van een corporatief regiem, en bestrijdt de grootwarenhuizen, die zooveel schade berokkenen aan den klein handel. Deze nieuwe vereeniging legt een groote bedrijvigheid aan den dag. In alle hoeken van de provincie werden alreeds ver gaderingen gehouden en afdeelingen gesticht, zoo onder andere te Roestlaere, te Thielt, te Kortrijk, te Dixmude, te Veurne, te Biugge, te Poperinghe, te Gheluwe, ook te Yptr. Burgerstrijd heeft zich krachtdadig tegen de nieuwe vervoertaks verzet en heeft samen met andere reeds bestaande organismen, uit andere deelen van het land, een protestbe- looging te Brussel op touw gezet, die alreeds voor uitslag heeft gehad dat de vervoei taks zal herzien worden. Burgerstrijd zoekt samenwerking met andere reeds bestaande vereenigingen en streeft voor een eenig front van alle burgers en middenstanders. Is het dan wonder dat deze nieuwe vereeniging in tal van burgersmiddens waar tengevolge van de nieuwe en steeds stijgende lasten alge meene misnoegdheid heerscht sympathiek wordt onthaald en in korten tijd reeds een talrijke schaar aanhangers telt Dit succes wordt echter met leede oogen door sommige pa tij politic kers gezien. Het verontrust ztkereheeren dat, tengevolge van de door hen gewilde of gedulde fiscale maat regelen, talrijke eerli.ke burgers die tot dtn ondergang gedoemd zijn, hen den rug beginnen toe te keeren en elders redding willen zoeken. Het is nochtans het natuurlijk gevolg van hun gemis aan belangstelling vuor de grieven der burgeiij. De politiekers zien met angst een deel hunner kieskudde wegloopen en ze roe pen haar in hunne partijbladen achterna Gaat niet loopen, blijlt bij ons 1 Wij zullen precies hetzelfde doen. En ze halen hun lang vergeten kiesmanifesten terug voorden dag en beginnen opnieuw al de verbeteringen uit te bazuinen die ze voor den middenstand be loofd hebben te bewerken, maar waarvan nog geen enkele bekomen werd Integendeel. De middenstand is op een kruispunt. De toekomst zal ons leeren indien de wezenlijke organisatie van den middenstand in een eenig en machtig organism een werkelijkheid kan worden of slechts een utopie is. bezsi iii I'»' inn mui in teifaËiaaiasgBaMHMi pour 1934 en vente au bureau de ce journal 34, Rue au Beurre, 34, Ypres. Verzorgd werk. Spoedige bediening.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2