KOFFIES en CHICOSEI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrijK Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstiaat, Yper. Vrede of Oorlog Het Sinte Ceciliafeest Concert en Prijsuitdeeling EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE Leest en verspreidt Het Ypersche Stad Yper - Muziekschool A Een heele samenleving kijkt op naar die twee woordjes. Zestien jaar heeft men ge werkt om den duurgekochten vrede op vaste grondslagen te zetten en de angst onder de volkeren is er nog niet uit. Het hooghartig verlaten van den Volkenbond door Duitsch land is genoeg geweest om het vreeselijk woord oorlog wederom op aller lippen te leggen en den schrik voor nabije rampen om het hart te slaan met een beklemd ge moed slaat iedereen zijn dagblad open en gaat den wedloop na van de regeeringen naar be wapeningen iedereen kijkt op naar Duitsch land om te zien wat de heksenketel daar broeien zal, wanneer de vulkaan zal los barsten. Vrede of oorlog Iedereen weet dat een internationale be wap?nirg onvermijdelijk moet uidoopen op een internationaal corfltct en dat de gewa pende vrede,waarmee men zoo hoog oplooit, een toekomenden oorlog baait. Maar zoo alle landen, die den wereldvrede genegen zijn, tegenover de schaamtelooze en oneerlijke handelwijze van Duitschland, de handen inren slaan en samenwerken om paal en perk te stellen aan de Germaansche oor logsdrijverijen, om Hitier als een gevaar voor den wereldvrede te aanzien en hem in de onmogelijkheid te stellen om zijn sneede plannen uit te voeren, dan verzwindt ook aan den internationalen hemel het dreigend oorlogsgevaar. Tot hiertoe heeft men de oogen gesloten. Versailles verbrokk* 1 Je het katholieke Uostr n rijk en liet het dweepzieke, protestantsche Duitsche keizerrijk ongeschonden.Dat was de eerste en grofste fout. Men gploofde in Strese man en zijn politiek en men willigde één voor één Duitschlands eischen in bezetting, oorlogsschulden, herstellingen, ontwapening, alles verzwond als een zeepbel men liet er het militarisme voortwoekeren, de jeugd mili tariseeren, den wraakgeest ontwikkelen tot het uiterste en nu staat men voor een volk, dat een tweece maal Europa te vuur eite zwaard wil zetten. Duitschland wil niet meer doorgaan als een overwonnen land, vergooit alleoorlogs?chu1d. wil op gelijken voet staan met de overwin naars en alles weer hebben wat hem uit straf afgenomen werd daarom verliet het Geneve, omdat Geneve een kijkje wilde nemen over den Rhijn om te zien wat daar zooal omging aan bewapening en barbaarschheid, en nu staan Engeland, Frank ijk, Amerika en Italié verbluft te gapen bij het zien dat al hun toe gevingen enkel geleid hebben tot overmoed en moedwillig verzaken aan alle verplichtin gen om de binnenlandsche gruweleu, die zich heden in de-concentratiekampen en gevange nissen voordoen, naar het buitenland te doen overslaan. Maar de Duitsch*. bewapening staat onder kontrool van Versailles Goed, maar die kontrool is door de toe gevendheid der verbondenen lot een minimum gebracht. Vier jair gf leden werden de Duit sche jongens van 16 jaar gedrild en geoefend onder de leus Frontheil en nu staan ze als jongelingen evenals in 19(4 met het Dtu schland er alles op de lippen. Parijs bezit een berucht dossier over Duitsche geheime bewapening dit dossier heeft ge wezen minister Daladier aan Engelsche en Amerikaansche afgezanten getoond. Waarom wordt er niet gehandeld Welke geheime machten laten die in 't oogspringende ver krachting toe van het Vredesverdrag Och Hitier heeft den mond vol van vrede eu ontwapening hij werkt, niet om aan te vallen, maar om zich te verdedigen zegt hij maar van welk buurland heeft hij een aanval te vreezen Van geen enkel de goede wil van de «ver winnaars staat tr borg voor en dat weet Duitschland oak. Hadden de Duitschers den oorlog gewonnen, ze ha Iden Parijs en Londen bezet en zouden er gebleven zijn totdat de laatste cent der oorlogsschatting zou uitbetaald geweest zijn, gelijk ze deden in 1871. Dat hebben de overwinnaars van 1918 niet gedaan en de gevolgen van die lakschheid zijn niet uitgebleven. Hitier en zijn bende houien voortdurend staande dat het Duitsche volk, met zijn 70 miljoen inwoners, verdrukt en vernederd wordt door de andere Europeesche landen, de nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag zullen onder dien indruk staan en de binnen landsche toestand zal op die wijze tegenover Europa verscherpt worden die stemming van 12 dezer moet een tweede kaakslag zijn tegenover al de landen, die Duitschland wil len dwingen zijn woord te houien. De kome die der Duitsche verkiezingen, waar alle partijpolitiek is uitgeschakeld, moet het bui tenland b« invloeden om door den uitslag dier volksstemming aan de wereld te toonen dat geheel het volk achter den Fiihrer s'aat om den smaad van 1918 uit te wisschen; heel die komedie moet dienen om het middel in de hand te krijgen om een geweldige bewa peningspolitiek door te voeten. Heel het buitenland kent en begrijpt dat kluchtspel zal het handelen naar de om standigheden Heel de wereld staat gekant tegen Duitschland 't is nu het oogenblik om doortastend op te treden. Dreigt er oorlog? Ja, zoo men Duitschland laat begaan Kan men hem vermijden Ja, zoo men een einde stelt aan alle lakschheid en men met alle middelen, die het vredesverdrag aan de haud doet, de stipte naleving zijner bepalin gen eischt. De oorlog moet vermeden worden Daarom, moet er gehandeld worden, wil men de kwaal niet dieper laten wortel schieten. Het eerste moet zijn het treffen van maat regtlen van ekonomischen aard en die maat regelen mo ten zoo scherpen bijtend zijn dat de lust en de mogelijkheid om een oorlog te voeren er vanaf zijn. De Volkenbond, moet het aflront hem aangedaan, gevoelen en den geweiienaar toonen dat hij nog machtig ge noeg is om den blokus tegenover Duitschland door te voeren honger is de beste leermees teren de onbeperkte uitsluiting van Duitsch land kan reeds voldoende zijn. Dan komt de bewappningskontrool door het verdrag van Versailles nog altijd van kracht ze diene in geweten haar werk te doen, met het dossier der Duitsche geheime bewa pening bekend te maken en de radikaalste middelen te gebruiken om de g- heime bewa peningsnesten uit te roden. Geen enkele toegevingen meer doen aan het trouwelooze land en eerbied voor zijn hand teeken rischen in al de verschillende verdra gen en doet het Ddtschland niet, geen oogen olik aarzelen om een veel verder bezetting van Duitschland te doen dan ten tijde van den Ruhr zulke bezetting zou geld vragen maar ooilog zou er nog veel maer eischen. FYankrijk, Engeland en Ital:ë moeten «en einde stellen aan onderlinge meenirgsver schillen en onderduimschen naijver; een steike vereeniging van alle buurstaten met Neder land, België en Zwitsei land erbij kan Duitsch landdwingenom voorlangen tijd inzijn schelp terug te kruipen Een ijzeren vuist alleen kan het Duitsche volk tot het bewustzijn brengen, dat het niet opgaat de wereld in rep en roer te zetten. Komt die eensgezinde werking onder de vroegere verbondenen tot daden en past men aan het meineedige Duitschland de dwang maatregelen toe, waartoe men gerechtigd is en waarmee men reeds te lang gewacht heeft, dan komt de rust weer in ons geschokt Euro pa en kan eindelijk na 16 jaar opdagen, de vredeszon doorbreken. Anders niet M. HETT. Zooals vroeger jaren richt de Muzikale Kring Ypriana een reeks feestelijkheden in ter gelegenheid van het naamfeest van Sinte Cecilia, patrones der muzikanten. Op Zondag 26 November, om 11 u. 1/2, wordt in St - Maartenskathedraal een MIS gelezen ter nagedachtenis der Ypersche muzi kanten gesneuveld voor 't Vaderland en der overleden werkende leden van de afdeelingen Harmonie en Symphonie. D<ze Mis zal opge luisterd worden door de Symphonie Ypriana die, onder de leiding van haar bestuurder, M. G. Van Egroo, en met de medewerking van M. Hanoulle, orgelist der Kathedraal, de volgende stukken zal uitvoeren 1Invocation (gebed) H. Moerman 2) Andante de la Sym phonie Italienne F. Mendelssohn 3) Marche Religieuse (Alceste) C. W. Gluck Na die plechtigheid, Optocht door de stad en, om i3.3o u Banket voor de eere en werkende leden. Op Maandag 27 November, om 4 uur namiddag, in de Cinemazaal Ou i Yper R. Colaertplaats, prachtig KINDERFEEST, de kleine lievelingen van de eere en werkende leden aangeboden. Dit feest zal bestaan uit een komieke cinemafilm, aangeboden door M. Brussin, uitbater der Cinema, en een ver- toocing van goochelaaistoeren uitgevoerd door professor Mainro, van Brussel. En eindelijk op Dinsdag 28 November, om 8 u. zeer stipt, in de zaal van «Oud Ypei», prachtig BAL met groot o k st en kostelooze tombola. De prijzen voor deze tombola worden met dank aanvaard door den Heer Aimé Gruwez, voorzitter der Harmonie, of mogen ook aan een der leden van het Bestuur overhandigd worden. Het groöt Kunstcorcefl der Harmonie zal plaats hebben in December, vóór Kerstdag. De tabagie avond, door de Symphonie inge richt, is bepaald op Donderdag 7 December aanstaande. Alwie nog wenscht eertlid te worden van den Muzikalen Krirg Ypriana, gelieve zich bij den Heer Aimé Gruwez te laten inschrij ven. De jaailijksche bijdrage is als volgt vast gesteld 25 fr. voor een persoonlijke kaart en 35 fr. voor een lamiliekaart. De Beheerraad maakt bekend dat er schik kingen werden genomen opdat het Concert en de Prijsuitdeeling zouden kunnen plaa's hebben in den Stadsschouwburg en niet in de Feestzaal der school OP ZONDAG 12 NOVEMBER 1933 te i5 uur, in den Stadsschouwburg V a aden peereboomplaats PROGRVMMA 1) Voorspel uit het Opera Lohengrin voor Symfonie. R Wagner 2) Air des Bij>ux Ch. Gounod uit het Opera Faust door Mej. Van Caeyseele Germaine l' Prijs (1933). 3) Air Varié voor viool Ch. De Reriot door Mej Bultirick Ivonne le Accessiet (1933). 4) Papillons, voor Klavier R. Schumann door Mej. Souvage Beatrix. 2e Prijs met onderscheiding (1933). 5) a) Herbergprinses J. Blockx b) Heimwee L. Blomme door Mej. Van Caeyseele Germaine. 6) Bourrée Fantasque, Em. Chabrier voor Klavier. door Mej. De Jonghe Madeleine. 1* Prijs. 7) Prijsuitdeeling. 8) Egynont L. van Beethoven Openingsstuk voor Symfonie. - VRIJE INGANG -

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4