-HET YPERSCf iE- LA RÉGION D'YPR ÏES Zondagrast - Repos dosmica üa Burfltm ester van Ypsr naar Lorden Ovsrlijdsn van Esiw. Heer Arthur Bras Wekeiijksch Overzicht 14* Jaargang, N' 32 1 November 1933 14 Année, N" 32 11 Novembre 1933 Rljvoegflftl Supplément Boterstraat o— Rue au Beurre Syndicale Kamer der Aannemers Burgexlijtts Stand van Yper Bedankingen Alice IV1 I O IN C Y K T L I A ZIELMISSEN Alles schijnt weer voor een tijdje in de kalmte vervallen Geene ophefmakende noch vooruitspringende gebeurtenissen zyn deze week de dagbladen komen verluchten In Duitschland gaat men er alleen met hoogdravende woorden op los om de verkie zingen en de volksraadpleging, die binnen enkele dagen moeten plaats hebben, eene belangrijkheid te doen krijgen, die zij eigen lijk niet hebben. Heeft men in een volksver gadering niet hooren uitkraaien door een der leiders, dat deze vei kiezingen Duitschland weer in zijne eer moeten hei stellen Hoe zou dat kunnen zijn Het volstaat zeker dat het Volk, op bevel van Hitier, zegge wij geven u gelijk, wij willen niet meer van het Diktaat van Versailles dat zegt dat wij schuldig zijn en dat wij den oorlog verloren hebben Dit alles kan niet anders bestempeld worden dan met het woord komedie Een andere verandering is er neg in den toestand geko men alles schijnt uit te wijzen dat het Reich, sedert zijn lawaaimakend uittreden uit den Volkerenbond, zich erg alleenstaande begint te gevoelen. De heer Goering ging een reisje aan naar Rome, zoogezegd zonder politieke bedoelingen. Maar 't duurde niet lang eer men wist dat er met den heer Mussolini druk gesproken werd over den nieuwverwekten toestand. En nu zou Duitschland rekenen op eene tusschenkomst van die zijde om de zaak jes weer voorzichtig, op eene of andere manier, in den haak te schuiven. Er lag daarbij nog iets anders op het hart van den Führer Mussolini zou hulp beloofd hebben aan den heer Dolfuss, om met Italiaansche troepen tusschen te komen indien een overval gedaan werd op Oostenrijk van over de duitsche grens. Daarop heeft de gezant van Hitier moeten beloven die dreigende troepen, waar van wij vroeger reeds gesproken hebben, wat verder op te schuiven. Intusschen heeft er in Enfi eland eene be langrijke bespreking plaats waar de ontwape ningskwestie op het voorplan komt. Aldus werd de toestand besproken die voortspruit uit de nieuwe houding van Duitschland. Noch tans staat een zaak vast, dat al de vooraan staande mannen van de Engel? che Regeeiing plechtig verklaren dat zij zullen getrouw blij ven aan de geteekende verdragen, voorname lijk de overeenkomst van Locarno, niettegen staande eender partijen zich aan zijn verplich tingen wil onttrekken. Er werd ook uitgezien naar afdoende middelen om ertoe te komen eene algemeene vermindering van bewape ning aan te vangen. De knoop is echter zeer moeilijk om door te hakken Duitschland heeft zich eenerzijds weggetrokken en daarbij heeft het zijne bedoeling laten kennen zelf zijne bewapening weer op te drijven daar naast komt de toestand van Frankrijk, dat zich hoe langer hoe meer bedreigd voelt, juist omwille van het voorgaande, en dat dus moei lijk kan overgehaald worden om zijn verde digingsstelsel te verzwakken. In Frankrijk zelf heeft men voor 't ooger,- blik niet veel tijd om zich over deze belangrijke zaak te bekommeren aangezien er meer tas- telijke moeilijkheden voor de hand liggen. Men is er toe gekomen in betrekkelijk korten tijd een nieuw ministerie samen te stellen. Maar naar alle vooruitzichten staat het zoo zwakjes opzijn beenen, dat men het niet lang in even wicht zal kunnen houden. De voornaamste landspartijen liggen zelf ondereen overhoop, zoodat de vooruitzichten van eensgezinde ver- eeniging maar heel povertjes zijn. En noch tans is het hoogstdringend dat men de midde len vinde en aanneme om de begrooting in orde te brengen. Het gerucht loopt reeds dat er sprake zou zijn van ontbinding der Kamers. Daarmee is er voorloopig nog niets aan den toestand verholpen. RIK. De Apotheek van I La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS is alleen open op ij reste seule ouverte lt Zondag 12 Nov. Dlmanche 12 Nov. van 8 tot 12 ure en van i tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de 1 7 heures. De heer Van der Ghote, burgemeester van Yper, is op uitnoodiging van de St-Martin's Association Vrijdag morgen naar Londen gereisd waar hij officieel zal omvangen wor den en de grootsche feestelijkheden, aldaar ter gelegenheid van de i5e verjaring van den wapenstilstand ingericht, zal bijwonen. Ook de heer Vandenbraambussche, politie commissaris van Yper en Voorzitter van het Last Post Comiteit, was uitgenoodigd om de plrchtigh:id te Londen bij te wonen, doch belet zijnde, heeft hij zich laten verontschul digen. De heer Burgemeester zal eenige dagen te Londen verblijven en er den gast zijn van M. en Mevr. Ree. Het Ypersche wenscht aan den ver tegenwoordiger der stad Yper een voorspoe dige reis. van 't Arrondissement Yper Op de jongste vergadering der Syndicale Kamer, den 17 October 1. 1. gehouden, werd besloten de loonen der geschoolde arbeiders in het bouwbedrijf, met fr. o.25 per uur te verminderen. Deze beslissing werd aan de Provinciale Looncommissie medegedeeld, door haar goed gekeurd, en aan de werkersvereenigingen ter kennis gebiacht. Dus met aanvang der maand November zullen de loonen voor geschoolde arbeiders 4.00 fr. per uur bedragen. Het Bestuur. Verklaringen van 4 tot 10 Nov. iq33. Geboorten Elslander Willy, Rijsselsteenweg, 23. Du- malin Jacqueline, Zonnebekestwg, 106. Dequecker Jac ques, Dixmudestraat, 20. Hreyne Bertha, Hoornwerk, 14. Mion Jacqueline, De Haernestraat, 8. Ghisquiere Raphael, Tegelstraat, 61. Wildemeersch Irène, Dicke- buschsteenweg, 83. Huwelijken Vancoillie Henri, metser en Beke Elodie, huishoudster, beiden te Yper Demuynck Sylvaan, meka- niekwerker en Denys Maria, naaister, beiden te Yper. Overlijdens Ghillebert Karei, 83 j. zb. wedr Devolder Ludovica, Poperinghestwg, 99. Santy Sidonia, 76 j zb. wede Woets Eugenius, Klaverstraat, 27. Bras Arthur, 60 j geestelijke Bestuurder van Belle Godshuis en Sint Jans hospitaal, G. de Stuersstraat, 4. Monteyne Carolus, 27 j., fabriekwerker, ongehuwd, Zonnebekesteenweg, 1C6. Keignaert Camille, 61 j., metser, echtg. Bekaert Eudoxia, L. Thouroutstraat, 25. Huwelijksbeloften André Deveeuw, schildersgast, te Be- veren bij Rousselare, en Laura Radé, huiswerkster, te Beve- ren bij Rousselare, voorheen te Yper. Roger Knockaert, haarkapper, en Marie Ossieur, naaister, beiden te Yper. Eduardus Romelart, timmerman, te Oostende, en Martha Buyck, zb. te Oostende, voorheen te Yper Jean Claerhout, brijkenbakker te Yper, en Marie Vandamme, fabriekwerkster te Waasten. Henri Messiaen, baarkapper, te Yper en Alice Rassaile, dienstmeid te Voormezeele, voorheen te Yper. Het is met een gevoel van innige droefheid dat wij het overlijden vernomen hebben van den Eerweerden Heer Arthur Bras, den sym pathieken en verkleefden geestelijke bestuur der van het Belle Godshuis en van het St Jans- Hospitaal. Eerw. Heer Bras, Yperling van hert en ziel, en de geschiedenis zijner geliefde geboorte stad kennende, had er zich voornamelijk op toegelegd in het Belle Godshuis de schoone oude gebruiken, dagteekenei de van de stich ting van het Godshuis door Salomon Belle en Christine de Guines, weer in eer te herstellen. 't Is alzoo aan hem te danken dat wij, op de groote kerkelijke plechtigheden van het Godshuis, de prachtige middeleeuwsche klee derdracht der kloosterzusters mogen bewon deren. Hij heeft zich ook uiterst verdienstelijk weten te maken voor de herinrichting en de opschikking van het zoo stemmig kerkje van het Belle Godshuis, alsmede voor de rang schikking der kostelijke tafereeltn en oude kunstvoorwerpen die tijdens den grooten wereldoorlog van de vernieling konden gered worden. De Eerw. Heer Bras was een schoone Ypersche figuur, uiterst ge fienstig en min zaam, die van al zijn medcl u gers geacht en bemind was. Hij was tevens nog medewerker van ver scheidene katholieke dagbladen en had s »men met den hr Cornillie. een uiterst geprezen werk uitgegeven over de geschiedenis onzer Sint- Maar ten skathed ra al. Wij bieden aan Mevr. Valentine Bras, aan Heer en Vrouw Georges Bras en familie de verzekering orzer oprechte rouwbetuiging aan. Heer en Vrouw Santé MION - MION danken vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van deelneming die ze ontvingen bij het verlies van hun teergeliefd dochtertje Mr and Mrs R. COLLICK desire to thank all their friends for the kindness and sympathy shown in their sad bereavement, and all who attended the funeral and sent such beautiful floral tributes. 15, Chaussée de Bruges, Ypres. Heer en Vrouw R. COLLICK danken vrienden en kennis sen voor de talrijke blijken van deelneming hen betuigd bfi het afsterven van hun teergeiiefd dochtertje en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Het nationaal verbond der oorlogsinva liden. afdeeling Yper, noodigt de bevolking uit, het plechtig JAARGETIJDE te willen bijwonen in St- Maartens Kathedraal, op Zaterdag 11 November, om io ure, ter nagedachtenis van de gesneuvelde en over ledene makkers van den oorlog. Namens het Bes'uur De Schrijver, De Voorzitter, Oscar Molein Isaï Gruwez. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS nij te wonen, die zal gezongen worden op Zondag 12 November, om 8 H u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Leon DEVOS geboren Fène Dewanckel. Op Zondag 12 November, om 8 y. u., in St Pictersk rk, -gezongen MIS, ter gele genheid der Vier Gfkroonden patroon der Bouwwerkers. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 November, om 9 u., in de Kerk der E. E. P. P. Carmelieten, tot zielelafenis van Vrouw Valerie VERCOUTER Weduwe van heer Kerrinckx vanwege ce confrérie van St Joseph. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19November,om 7M u., in de parochiale kerk van Brielen, tot ziele lafenis van de familiën DUMORTIER en CAMERLYNCK. Yper - Hoekje. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 19 Novembercm 8 y» uur, in St Maartens Kathedraal, tot zielela fenis van Hr Henri LEiVYLLIE en dochter Irma. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 November, om 9 u in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Henri WILLEKENS gewezen Kantonnier. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 19 November, omny. uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Elisa VANDE LANOITTE echtgenoote van Heer Arthur Weckesser.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9