-HET YPERSCHE- LA RÉGION D' Wekelijksch Overzicht 's Konings Naamfeest 14* Jaargang, N' 3 4 25 November 1933 14" Année, N" 3 4- *5 Novembre 1933 Bijvoegsel Supplément Vraagt ons een abonnement voor bel jaar 1934 en gij ontvangt ons blad GRATIS gedurende gansch de maand December. Te Deum N. S. B. - F. N. C. Burgerlijke Stand ran Yper L'enterremenï de M. Paul Leroux a Wervicq Sterfgeval Edmond Marie-August SIMOENS Bedanking ZIELMISSEN Zondagrast - Repos dominical Stort daarvoor 18 fr. ep postcheckrekening 46.173 (Dumortier, Ypei) of ten bureele 3q, Boterstraat, 34, Yper. De politieke gezichteinder is weer zoo beneveld en somoer geworden als het don kere winterweder dat wij thans hebben. Na de ophelmakende verkiezingen in het Reich, staat iedereen als 't ware met open mond te gapen, om te weten wat er van die zijde zal uitbreken. Zekere onthullingen door een wel ingelichte pers aan 't licht gebracht, laten ons verstomd staan, niettegenstaande hetgene wij reeds vermoedden, voor de macht op alle gebied die het verslagen Duitschland heeft kunnen samenstellen, niettegenstaaande aller oogen op hem gevestigd waren. Daarbij komt die steeds opgehitste gisting die onder het jonge en het militair element der bevol king gehouden wordt en waaraan slechts een vonkje moet gegeven worden om de bom te doen losbarsten 1 Daarnevens hebben wij den machteloozen toestand van den Volkerenbond, die stilaan uiteenbrokkelt Japan gaf aan deze instel ling reeds een gevoeligen kreuk op zijn voorbeeld trok Duitschland zich met lawaai ook terug. Nu veelt men daareDbove» dat Italië, dat waarschijnlijk door meer andere landen zou gevolgd worden, ook gading voelt om weg te blijven. Wat blijft er dan nog over aan gezagvoerende landen Al niet veel meer. En een doorslaand bewijs dat er maar weinig meer te hopen valt, is het uiteengaan der Conferentie te Geneve, zonder de minste beraadslaging of bespreking. De heer Hender son heeft het woord genomen om te zeggen dat er, voor 't oogenblik, te veel oneenigheid, of liever te weinig overeenstemming heerscht, tusschen de betrokken landen om de al te gewichtige punten die te berde moeten komen, te kunnen drijven naar een afdoende oplos sing. Beter ware 'c, zegt hii, dit alles voor een tijdje uit te stellen en alleen de comitei ten te laten voortwerken om algemeene voor stellen te bestudeeren. Dat al de landen binst dien rusttijd gebruik maken, vraagt hij, om de aangelegenheden rijp te overwegen en uitvoerbare plannen op te stellen. Intusschen loopt alles niet op wieltjes bij de inwendige 01 de van het Reich. Want ter gelegenheid van de 45oe verjaring van het Protestantisme door Luther ingevoerd en dat een triomffeest moest zijn, is er een oneenig heid en een scheuring van belang ontstaan in het huidige protestantisme van het Reich. En als de inwendige orde gestoord blijft, heeft men minder tijd om aan buitenlandsche doel einden te werken. Een afwisselend tafereel komt tusschen al die onaangename vooruitzichten gegeven te worden door de algemeene verkiezingen in Spanje De socialisten en radicalen, die na het omverwerpen van den Spaanschen troon, het land meester werden en alles in 't werk gesteld hebben om de gemoederen langs hunne zijde te scharen, hadden ook uit alle krachten gewerkt om meester te blijven van het land. Nochtans, zooals overal, komt er voor alle partijen een oogenblik dat zij door verkiezin gen moeten laten uitspraak doen, door de burgers, om hunne vertegenwoordigers aan te duiden. Nu hebben zulke verkiezingen plaats gehad, en niettegenstaande het voor de partijen der orde zeer moeilijk was te strijden tegen eene macht die beschikt over al de middelen dia een landsbestuur in han den heeft, komen deze te voorschijn met een schitterende zegepraal de tot nog toe geken de uitslagen geven aan de kandidaten der 10 lijsten der rechterzijde het ongehoopt getal van 194 zetels, terwijl de radicale sodalis tische zijde slechts 111 zetels behoudt, en de vooruitstrevende socialisten met communisten 3g zetels verkrijgen. Daarmeê is de strijd echter niet ten einde, want in Spanje wordt nog een tweede beurt verleend aan de kiezers en de eindzege hangt dus van deze tweede raadpleging af, die plaats zal hebben op 3 December. Amerika blijft nog immer doelloos rond tasten om uit zijn oeconom'schen wantoestand te geraken. De brutale inzinking van den Dollar en de massa aankoopen van goud, hebben geen zienlijke verbetering gebracht in het gemis van herwordende bedrijvigheid. Daarenboven komt de heer Sprague, Raad gever bij den dienst dt r Schatkist, een gevoe ligea slag toe te brengen aan het werkplan van den h^er Roosevelt, door brutaal weg zijn ontslag te geven, omdat, zoo zegt hij, op zulke wijze geen nuttig werk kan verricht worden RIK. Maandag a. s. 27 November, wordt ter ge leger heid van 's Konings Naamfeest, te 11% uur, in St Maartens Kathedraal, een plechtig «Te Drum gezongen. De leden worden dringend uitgenoodigd deel te nemen aan het Plechtig Te Deum op Maandag 27 November, ter gelegenheid van 's Konings naamfeest. Bijeenkomst aan het Stadhuis om 11 uur. Verklaringen van 18 tot 24. Nov. i$33. Geboorten Grimonprez Anna, Statiestraat, 34. Meu- tewaeter Liliane, Dickebuschstwg, 155. Huwelijken Knockaert Roger, haarkapper en Ossieur Marie, naaister, beiden te Yper.Oewilde Hendrik, aarde werker te Langemarck en Hahn Julia, fabriekwerkster te Yper. Overlijdens Gheldof Maria, 3 j. 6 m. 17 d. Klaverstr,, 8. Lane Aubell, II j. 10 m scholier, Bollingstraat, 8. De- salmon Camiel, 71 j., ineester-behanger, echtg. Van Beveren Elodia, Rijsselstraat, 7. Simoens Edmond, 57 j., fruithan delaar, ech' David Mathilde, Statiestraat, 21. Cherchye Maria-Ludovica, 72 J. zb weduwe Parein Ignatius, Rijssel straat, 38. Huwelijksbeloften Joseph Geldof, werkman, te Nieuport, voorheen te Yper, en Paulina Reybroeck, zb., te Nieuport. Emilius Descamps, fabriekwerker, te Langemarck en Ger- maine Pluym, werkster, te Boesinghe, voorheen te Yper. Jeudi dernier, a to heures, a eu lieu l'en- terrement de Monsieur Paul Leroux, Bourg mestre de la Ville de Wervicq En fête du cortège marchaient l'Harmonie Royale et l'Harmonie Onder Ons jouant des marches funè ires et suivies des sociétés de la Ville avec drapeaux en berne. Vint ensuite le clergé suivi du corbillard, dont les coins du poèle étaient tenus par Mes sieurs Clinckemaille, commissaire d'Arrondis sement, Vande Candelaere, ff de Bourgmestre, le Docteur D'Hondt, Vander Heyden, bras seur et Delva, lieutenant de l'Harmonie Royale. Vint la familie avec deuillants suivie du con seil communal, de toutes les netabililés trop longues a énumérer. Un grand nombre de communes étaient officiellement représentées, il y avait plusieurs délégations venues de France, une délégation de la Douane avec le lieutenant Deblauwe en tête, la Gendarmerie et la Police locale. Les enfants de toutes les écoles, accompa gnés du personnel enseignant, formaient la haie sur tout le parcours. Les lanternes de l'éclairage public étaient allumées et voilées de c.'êpe. Les honneurs étaient rendus par le corps des Pompiers en armes, commandé par le lieute nant Decour. Le cortège était suivi de milliers de person- nes venues pour rendre un dernier hommage au regretté B jurgmestre. C'étMt vraiment grandiose de voir öéfiler cette foule recueillie. Au cimetière plusieurs discours furent pro noncés par M. Vande Candelaere ff de Bourg- mestre, au nom de l'administration commu nale, par M. Delva au nom de l'Harmonie Royale, et par M Geuten, au nom de la société régionale des habitations La Lys dont le défunt était Président. II était i3 heures quand la grande masse revint lentement du cimetière. En un mot, ce fut une cérémonie dont beau coup garderont le souvenir. VILLE D'YPRES CEuvre des Dames de 'a Miséricorde Sermon de Charité Pièché par le R. P. Hérusse S. J. en l'église St M irtin, Lundi 27 Novembrea 6 h. 1/2 du soir. Une quête sera faite apiès le sermon au profit de l'oeuvre. Les personnes empêchées d'assister au sermon peuve^t envoyer I- ur r ffrande chez la Présidente. M lle Donrk. >ue de M-nin, 44 Mevrouw Edmond Simoens, geboren Mathi'de David Mijnheer en Mevrouw Henri De Clercq-Simoens en kinders Mijnheer en Mevrouw Jules Foré Simoens en kinders Mijnheer en Mevrouw Marcel Simoens-Waterbley De familiën Simoens en David, melden met diepe droefheid het afsterven van hunnen teer beminden echtgenoot, vader, schoonvader, grootvader en bloedverwant MIJNHEER geboren te Frugge, den 27 Juni 1876, en overleden te Yper, den 23 November 1933. De plechtige lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, zal plaats hebben in de parochiale kerk van St-Niklaas, op MAANDAG 27 NOVEMBER, om 9 uur. Vergadering in de kerk. Noch bloemen, noch kronen. De vriendenen kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. 21, Statiestraat. Mevrouw Weduwe René Bryxis, geboren Marie-Louise Joos Mijnheer en Mevrouw Robert Bryxis-Indervuyst Mijnheer en Mevrouw André Bryxis-Philip Mijnheer Urbain Bryxis De familiën Bryxis, Lombaerd, Joos en Gheerardyn, danken, langs dezen weg, de talrijke vrienden en kennissen voor de menigvuldige blijken van innige genegenheid hen betuigd bij het afsterven van Heer René-Amand-Olivier BRYXIS en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 26 Nev2mber, om 8 V. u in de Kapel van O. L. Vr. Hospitaal, tot zielelafenis van Vrouw Marie VERLEURE. Lange Thourou'straat. Vrienden en kennissen worden uitgencodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 26 Novtmber. om 8 V» uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Robert DEC'LERCQ van weeens de Gilde van O L.V. vanThuyne. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen, die zal geleztn worden op Zondag 26 November, om 8 Vt u.,inSt Pieterskerk, tot zielelafenis tan Heer Louis LOGIER echtgenoot van Vrouw Clemence Windels en hun Zoon Camille. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 3 Decembercm 8 Y» uur, in St Pieterskerk tot zielelafenis van Heer Alfons DESRAMAULT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 December, om 9 u., in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Henri WILLEKENS gewezen Kantonnier vanwege de Centrale van Openbare Diensten. De Apotheek van La Pharmacie de M' HOUTEKIER Meen ens ti aat oRue de Memo is alleen open op Ij reste seule ouverte le Zondag 26 Nov. Dimanche 26 Nov. van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de 1 a 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 11