2 6. Stedelijk Leerwerkhuis Begrooting over het diensrj iar ig34 geweest. M. Van der Ghote. In feite was ze alleen tegen de winaso's gericht. Ik stel voor thans deze politieverordening te stemmen. Stemmen ja: de heeren Lemahien, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jufvr. Cornillie, de heeren Biebuyck, Van Alleynnes en Van der Ghote neen de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Leuiidan en Verbeke. 2) De heer Voorzitter geeft lezing eener tweede politieverordening, genomen in datum van den 19 October laatst en waarbij het aan de Dinasogroepeeringen verboden wordt in 't openbaar oefeningen te verrichten. Die verordening wordt zonder bespreking goedgekeurd. Alleen de heeren Leuridan en Verbeke stemmen er tegen. 3. Financiën Aanvraag van krediet. M. Van der Ghote. Er wordt voorgesteld een krediet van 85oo fr. te stemmen voor het aankoopen van een nieuwen ketel voor de centrale verwarming in de Middelbare school, gezien er een ketel Duiten dienst is. M. Biebuyck. Is het bedrag van het kre diet, dat gevraagd wordt, vastgesteld gewor den tengevolge eener aanbesteding M. Van der Ghote. Neen. M. Delahaye. Het is tengevolge van hst herstellen der centrale verwarming. Een der di ie ketels is vol barsten en zou meer kosten van herstellingen dan een nieuwen Het voorgesteld krediet wordt hierop een parig gestemd. 4. Staahmiddelb. School Rekening 1Q28. M. Van der Ghote. Het ministerie heeft ons laten weten dat, op de rekening van 1928, de gemeente nog een som van 2182 fr. 07 ver schuldigd blijft. Ik stel voor deze rekening goedtekouren zooals zij ods teruggezonden is. Al detegenwoordige raadsleden stemmen ja. 5. Stjostj's Beroepschool Begrooting over het dienstjaar ig34. M. Van der Ghote. Dit punt stond reeds op de dagorde onzer laatste zitting vermeld, doch werd op een aanmerking van den heer Missiaen verdaagd om te weten welke som er ingeschreven werd als ontvangst voor het werk der leerlingen. Bij nader onderzoek der begrooting hebben wij nadien bemerkt dat er daarvoor onder artikel twee der ontvangsten een som van 1000 fr. voorzien was. M. M issiaenIk veroorloof mij deze be wering, als zou dit reeds in de te ste K groo ting voorzien zij- geweest, ten stelligste u gtu te spreken. De heeren Delahaye en Biebuyck beweren dat die som er reeds in vermeld was. M. Missiaen. Ik houd staan van neen. Ten andere, gij hebt hier zelf in de begrooting naar die som gezocht en ze niet gevonden. M. Delahaye. De heer Seys heeft cns hier tijdens de laatste z tting dit krediet doen opmerken. M. Van der Ghote Ik mag den heer Mis siaen de verzekering geven dat deze begroo ting hier nooit uit de buretlen is geweest D:t is dus wel een btwijs dat het krediet erin reeds vooizien was M. Missiaen. - Ik houd vol dat deze som er niet in stond. Ik heb de begrooting goed nagezien en mijn oogen geloof ik het best van al. Indien de heer Stys dit krediet motst ge zien hebben, dan zou men het ors ook stffens doen opmerken hebben. M. Van det G iote. Dit werd eerst gezien wanneer de bespreking van een ander punt reeds begonnen en de begrooting uitgesteld was. M. Missiaen. Ik blijf niettegenstaande alles mij alleen houden aan wat ik zelf gezien heb. Thans wilde ik een paar andere opmerkingen maken. Vooreerst, het eerste ontwerp sloot juist in evenwicht en au komt daar een som van 1000 fr. bij en toch klopt ze weer. Ten tweede, de voorziene som van 1000 fr. is ver beneden de waarheid. Iedereen weet dat de vrije Beroepschool een soort atelier of fabriek is geworden waar men werk van iedereen aan vaardt. Het volstaat u de stadsrekening na te zien en daarin alleen zult gij reeds een hoogere som vinden door de stad betaald aan de Beroepschool voor werk door de leerlingen uitgevoerd, daar alleen hebt gij reeds meer dan xooo fr., zonder rekening te houden van het werk voor auderen gedaan. Voor wat mvj betreft, ik meen dat, gezien den moeilijken toestand waarin de stadsfinancies zich bevin den, er vooraleer een toelage aan de stad te vragen eerst een ernstige begrooting zou mee ten opgemaakt worden die rekening houdt met het betaald werk der leerlingen. De toe lage aan de Beroepschool is een zwaren last voor de stad en daarbij, zeoals het hier vroe ger reeds gezegd werd, doet deze school een groote concurrentie aan de andere handelaars en ambachtslieden van stad. De heeren Seys en Vergracht komen op hunne beurt de raadszaal binnen. M. Delahaye. De nieuwe bestuurder der Beroepschool heeft deze som van 1000 fr. in de begrooting ingeschreven alleen voor memo rie. Na onderzoek gedaan ter plaats en na bestatigi-rg mag ik verklaren dat er daar in die school geen werk voor anderen meer gedaan wordt. Alleen in het derde jaar was een leer ling bezig een werk uit te voeren voor een anderen, omdat deze de noodige machines niet bezat. Doch er is wel besloten geweest geen ander werk meer uit te voeren voor stad. M. Van Alleynnes. Ik kan dit budget niet goedkeuren, omdat er daarin een toelage der gemeente voorzien wordt. Eer wij die toelage goedkeuren, zouden wij eerst de stadsbegroe- ting moeten onderzoeken om te zien of het voor de stad nog mogelijk is tusschen te komen ten voordeele dezer Beroepschool die reeds van de provincie een toelage van 67.000 frank en van den Staat een hulpgeld van 116.000 fr. bekomt, zoodat het Comiteit maar heel weinig meer in de kosten der school moet bij iragen. Ik vraag mij af zoo het niet mogelijk ware daar wat besparingen te doen Zoo, onder meer, zie ik in de begrooting dat er een som van 5ooo fr. voorzien is voor bestuurskosten, 5ooo fr. voor onderhoud van mobilair, 5ooo fr. voor aankoop van werk tuigen, enz. Er zijn daar nog tal van andere posten die, met eenige besparingen te doen, zouden kunnen verminderd worden zoodat de stad er niet meer zou moeten in tusschen komen en alzoo haar eigen akeligen toestand zou kunnen verbeteren. Indien wij de ons voorgestelde begrooting nu reeds goedkeuren, dan gaan wij terzelfdertijd de verbintenis aan de erin voorziene toelage te verleenen. Daar om vraag ik aan den raad deze begrooting thans niet goed te keuren. M, Van der Mersch Wij hebben het recht niet drze begrooting te veranderen. De stad geeft alleen een toelage van 10 000 fr., maar heeft het recht niet de begrooting te difcuteeren, dat is de wet. M. Van Alleynnes. Dit zijn advokaten streken Ik voor mij beweer dat de stad door de goedkeuring der begrooting verbonden is M. Van der Mersch. Neen, bier geldt het all en de begrootiag en er is een groot ver sch'.l tusschen het sttmtnen over een budget en het verleenen eener toelage. M. Van Alleynnes. Van zoodra wij de begrooting stemmen, verplichten wij ons dan ook de erin voorziene toelage van to.ooo fr. voor 1934 te geven. M. Van der Ghote. Ik stel voor te stem men over het voorstel een som van io.ojo fr. als stadstoelage in de begrooting in te schi ij ven. Stemmen ja: de heeren Leirahieu, Dela haye, Van der Mersch, Patty.i, Jvr. Cornillie, de heeren seys, Biebuyck, Leuridan, Verbeke en Van der Ghote neen de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. M. Van der Mersch. De begrooting voor 1934 sluit met de som van 5o.no fr. ia ont vangsten en uitgaven De ontvangsten ver- deelen zich als volgt 10.522 fr. toelage van ds stad, i5.io8 fr. van de provincie en 24.480 frank als aandtel van den Staat. M. Missiaen. De begrooting voor *g33 van het stedelijk leerwei kbuis werd nog niet goedgtkeurd, doordat er een onverschil was tusschen Staat en stad. M. Van der \ler0d1. Ja, ik ga l'akkoord met den heer Missiaen. Berst meende ik dat deze begrooting iecds goedgekeurd was, doch van zoodra de heer Missiaen het zegt, herinner ik mij dat zulks nog niet gedaan werd om de reden door hem opgegeven. De begrooting voor het jaar ig33 sluit met 51.416 fr. in ontvang sten en uitgaven, dus om1 rent dezelfde som als r.u. Thans zijn de vroegere moeilijkheden vereffend en Staat en provincie zijn beieid hunne wedeizij isch toelagen te betalen. M. Leuridan. Ik stel voor thans de reke ning 1933 evengoed als de begrooting 1934 goed te keuren. Kan dat niet zijn De heer Van der Mersch antwoordt ont kennend. M. Leuridan. Ik stel deze vraag alleen maar om te wijzen op het onsamenhangende van wat thans gebeurt, immers nu wilt gij de begrooting van 1934 goedkeuren voor deze van 1933. M Va.n der Mersch. Het is onze fout niet zoo de begrooting van ig33, tengevolge van sommige moeilijkheden, door den vreegeren gemeenteraad niet kon goedgekeurd worden. M. Van der Ghote. Wij komen zoo pas te vernemen dat de moeilijkheden verdwenen zijn en de zaak dus geregeld is. Thans zouden wij de begrooting van ig33 bij hoogdringend heid op de dagorde kunnen brengen. Indien niemand daaitegen opkomt, stel ik vooreerst de hoogdiingendheid te stemmen. Dit wordt met eenparige stemmen aange nomen. M. Van der Ghote. En nu leg ik de be grooting van 1933 samen met die van 1934 ter stemming. Beide hegrootingen worden algemeen goed gekeurd. 7. Autobusdiensten Wëgenistaks. M. Van der Ghote. Wij hebben vanwege den heer Gouverneur, in datum van 14" dezer, een brief ontvangen waarbij hij ons laat weten dat de provincie, ingevolge het reglement op het verkeerswezen der autobusdiensten, be sloten heeft een taks te heffen van 5 centiemen per rijtuig en per kilometer afgelegden weg op de openbare en regelmatige autobusdiensten die de provinciebanen gebruiken. Deze taks zal om de vier maanden moeten betaald wor den. In dit schrijven wordt tevens gevraagd zoo de gemeenten, om de eenvormigheid van de taks, niet geneigd zijn het voorbeeld der provincie te volgen en aan den heer Gouver neur te willen verklaren of ze besloten heb ben ook deze taks te heffïn op de autobusdien sten die de gemeentewegen gebruiken. Ik moet doen opmerken dat het stemmen dezer taks onze begrooting niet zal in evenwicht brengen. Deze taks is van weinig geldelijk belang, doch is eerder een formaliteit om tot de uniformiteit in het regiem der autobus diensten te komen. Het schepencollege stelt dus voor een taks van 5 centiemen per rijtuig en per kilom< ter afgelegden weg op de ge meentewegen te h:flen op de regelmatige autobusdiensten. M. Lemahieu. Die taks heeft meerbelarg dan de heer Burgemeester er wil aan hechten. De sta 1 bezit immers twee grintwegen, name lijk de Wieltjestraat en de Wulvestraat, waar dagelijks autobussen voorbijrijden die het weikvolk van Langematck en elders naar Frankrijk voeren. Deze gemeentewegen heb ben van dit vervoer veel te lijden Tot heden hebben wij aliiji gevraagd dat zij uitsluitend de Staatsbanen zouden gebruiken, doch aan deze vraag hebben de autobusvoerders nooit geen gevolg gegeven. Volgens mij is de voor gestelde taks rechtvaardig en zij zal dienen om de gemeentewegen te onderhouden. De stad zou door de p litie eens kunnen doen nazien welke autobussen langs onze gemeentewegen voorbijrijden, zooiat het dus gemakkelijk ware deze taks toe te passen. De autobus voerders kunnen de gemeentewegen vei mij den en dus aan de betaling der gemeentetaks ontsnappen, doch dan moeten ze de groote baan volgen en tot in de stad komen om ver volgens langs den iMeenensteenweg naar Meenen en Frankrijk te rijden. Om die rede nen houd ik eraan dat de taks gestem i worde. M. Coutelle. Wat zult gij doen met het Komensch roetje dat reeds sedert zoolang voor het verkeer gesloten is M. Lemahieu. Wij zijn daarvoor in onder handeling. M. Van der Mersch. Ik zal daarop in de geheime zitting antwoorden. M. Bonnet. De heer schepen Lemahieu heeft daar zooeven gesproken van te doen na gaan welke autobussen de gemeentewegen ge bruiken. Wie zal men met dit onderzot k ge lasten of zal men misschien tot het stelsel van de octroi terugkeeren M. Lemahieu. Dit is niet noodig, wij kun nen gemakkelijk weten welke autobussen daar voorbijkomen. M. Bonnet. Voor de regelmatige autobus diensten, ja. Doch niet voor de auto's die slechs nu en dan of e:ns bij toeval daar voor bijrijden. M. Lemahieu Vroeger werd er hier steeds gezegd dat het best ware dat de autobussen de gemeentebanen niet bereden, doch tot nu toe hebben de uitbaters ons bij hunne aanvraag om toelating nog nooit gezegd langs welke wegen zij rijden. Z j zouden ons deze inlich tingen moeten verschaffen. M. Van der Ghote. De taks wordt alleen maar gtëischt van de bestendige openbare autobusdiensten die een concessie hebben. De ze die slechts eenmaal bij toeval de gemeente- banen ontleenen en de private auto's zijn dus van de taks vrijgesteld. Wij zullen de bespre-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2