Groote overwint ing van Pacha 3 8 a) Kerkfabriek van St Maartens Be grooting over het dienstjaar 1934. M. Van der Mersch. De ontvangsten be loopen tot de som van 63g8 fr. en de uitgaven totÓ2i3 fr., een batig overschot latende van i85 fr. Hierbij is nog een verslag geveegd, doch het is zeker onnoodig ervan lezing te geven. king van die kwestie, die van zoo gering be lang is, hier maar eindigen. M. Verbeke. De autobusvoerders hebben het thans reeds zeer moeilijk en hebben groote lasten te dragen. Volgens mij mogen zij ver geleken worden aan de boeren die het nu ook heel lastig hebben, en als landbouwer zou de heer schepen Lemahieu, alhoewel hij persoon lijk misschien niet te veel van de crisis te lij den heeft, met de autobus voerders wat mede lijden moeten hebben in plaats van hunne lasten nog grootelijks te bezwaren. M. Lemahieu. Het is de provincie die de ze taks aan de stad oplegt, want het schrijven dat zij ons gericht heeft is omtrent zooveel als de taks opleggen. Waarom zou de stad de taks ook niet mogen heffen, wanneer Staat en provincie ze reeds eischen M. Van der Ghote. De discussie is geslo ten. Het schepencollege stelt voor een be raadslaging te nemen waarbij een taks van 5 centiemen per rijtuig en per km. afgelegden weg zal geëischt worden van de regelmatige openbare autobusdiensten die de gemeente wegen, op het grondgebied Yper gelegen, be rijden. Stemmen ja de heeren Lemahieu, De lahaye, Van der Mersch, Pattyn. Jvr. Cornil- lie, de heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Bonnet en Van der Ghote neen de heeren Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke. b) Kerkfabriek van St Pieters Begrooting over het dienstjaar 1934. c) Kerkfabriek van St Jacobs Begrooting over het dienstjaar 1934. d) Kerkfabriek van St Niklaas Begrooting over het dienstjaar 1934. Deze vier begrootingen, waarvan de heer Voorzitter de slotcijfers mededeelt, worden achtereenvolgens zonder opmerkingen en bij afzonderlijke stemming goedgekeurd. De hee ren Missiaen en Vergracht onthouden zich telkens, terwijl de heeren Bonnet, Coutelle en Van Alleynnes iedermaal tegen stemmen. Onthouden zich nog bij de stemming over de begrooting der Kerkfabritk van St Jacobs, de heeren Lemahieu en Biebuyck, als leden dezer Kerkfabriek de heeren Delahaye en Van der Mersch onthouden zich insgelijks om dezelfde reden voor de begrooting der Kerk fabriek van St Niklaas. g. Stadsbibliotheek aRekening over het dienstjaar 1932. De rekening wordt eenparig goedgekeurd. b) Begrooting voor het jaar 1934. M. Van der Mersch. De begrooting sluit met 4000 fr in ontvangsten en uitgaven. Deze begrooting wordt zonder opmerkin gen gestemd. 10. Openbare Onderstand Begrooting over het dienstjaar 1934 Neder legging. M. Van der Ghote. Ik heb de eer de be grooting der Commissie van Openbaren Onderstand op het bureel neer te leggen. Is het noodig ze naar de Commissie van finan ciën te zenden De raadsleden antwoorden bevestigend en de heer Voorzitter besluit de begrooting voor onderzoek naar de Commissie van financiën te verzenden. 11. Openbare Onderstand Openbare verpachting van landgoederen Proces-verbaal. M. Van der Ghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft den 26 October 1.1. een beraadslaging genomen waarbij zij be sluit de onroerende goederen gelegen te Voor- mezeele, voor dewelke er tijdens de openbare verpachting van 19 September geen voldoen de aanbod gedaan werd, in der minne te verpachten. Lot een, zijnde 1 ha. aren land en meersch zou gevoegd worden bij de hof stede van Hector Lemahieu en door dezen in gebruik genomen worden aan dezeltde voor waarden der andere landen, 't zij aan den jaarlijkschen prijs van 72$ fr. per hectare. Het tweede lot, zijnde 91 a 90 ca. land, waar voor het eerste aanbod slechts 400 fr. be droeg, zal verpacht worden aan Barbez mits de som van 567 fr- Per jaar- De raad brengt hierop een gunstig advies uit. Alleen de heeren Lemahieu en Missiaen, deze laatste als lid der Commissie van Open baren Onderstand, onthouden zich. 12. Openbare Onderstand Onderhouds- dag der behoeftigen in de gestichten gedurende het jaar 1934 Vaststellen van den prijs. M. Van der Ghote. De Commissie van Openbaren On ierstand heelt den onderhouds dag der behoeftigen in haar gestichten gedu rende het jaar 1934 als volgt vastgesteld 12 fr. in het gasthuis, 20 fr. in het moedei huis, en 7 fr. 20 in het Godshuis Nazareth, de Bel le, St Janshospitaal en de weezengestichten van Yper en Locre. Al de raadsleden, buiten de heer Missiaen die zich onthou It, brengen een goedkeurende stem uit. 13. Openbare Onderstand Proces ver baal van onderzoek der kas voor het en 3d kwartaal. De heer Voorzitter geeft lezing dezer ver slagen die geen opmerkingen uitlokken. 14. Stadseigendommen a) Verpachting van een perceel grond. M. Van der Ghote. Mevrouw We Deco ninck heeft ons een verklaring gedaan waarbij zij, met aanvang van 31 December aanstaande, wenscht te verzaken aan de pacht van een perceel grond, waarvan de huur aan wijlen haar echtgenoot werd toegestaan den 22 Mei 1926 mits den jaarlijkschen prijs van 100 fr. Thans vraagt de heer Gustaaf Vandenbussche, wonende bij de Rijselpoort, de pacht van dezen grond, die bij zijne woning gelegen is, aan dezelfde voorwaarden te mogen overne men. Het schepencollege stelt aan den raad voor het de machtiging te verleenen om deze overschrijving van pacht te doen Al de raadsleden stemmen ja. b) V er pachting van de Casematte deel makende van Het Houten Peerd De pachter dezer casematte heeft ons den 26 September laatstleden geschreven dat hij zijn pacht met 1 Januari 1934 opzegt om reden dat zijne woonplaats thans te ver van daar is afgelegen. In een brief vraagt de Commissie van Openbaren Onderstand ons deze case matte te mogen pachten voor 3, 6 of 9 jaren aan den jaarlijkschen pachtprijs van 700 fr., 't zij dus aan dezelfde voorwaarden van vroe ger. Dit wordteveneens zonderopmerkingen ge stemd. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. i5 Stadsrekening over het dienstjaar 1932 Goedkeuring. De heer Burgemeester geeft lezing van het volgend verslag De stadsrekeningen sluiten voor het dienst jaar ig32 met een tekort van 1.348.500 fr. 85 erin begrepen het mali van ig3l, 870.586 fr. 52. Dit tekort is niet toe te wijten aan het feit dat gedurende dit jaar de in de begrooting voor ziene kredieten zoulen overschreden zijn ge weest. Het bedrag der overschrijdingen is slechts van 19 625 fr. erin begrepen een over schrijding van 12 478 fr. 10 voor het Fonds der gebrekkelijken en verminkten, die door een gelijke meerdere ontvangst van den Open baren Onderstand gedekt is, zoodanig dat het bedrag der overschrijdingen op 7.147 fr. 86 moet herleid worden. Dit tekort is niet alleen lijk te wijten aan het feit dat bij 't opmaken der begrooting enkele ontvangsten overschat wer den, zooals verblijfstaks ig.5oofr voorziene gewone ontvangsten 225.800 fr. waarop maar ongeveer 175.5oo fr. ontvangen werd, maar vooral aan hét feit dat enkele belangrijke ont vangsten binnen het nuttig termijn niet wer den geïnd, onder andere 78.000 fr. voor inte resten op oorlogsschadevergoeding, som die mijn inziens in den gewonen dienst niet mocht in aanmerking kamen 35.ooofr. voor ©peen tiemen op wedden en loanen 200.000 fr. voor straatgebruik en 63o 000 fr. voor aandeel en opcentiemen op Staatsbelastingen, 't zij samen g33.ooo fr., bedrag dat moet herleid worden en waarvan het debet van stadsreke ning bij het Gemeentekrediet voor 1932 moet afgetrokken worden. Die leemte werd in zekere mate gedempt door enkele posten der gewone ontvangsten die, zooals de opbrengst die een groote perscampagne tegen de wet op de chicorei heeft gevoerd. Deze staat in de chicorei 15 water toe en, wat onge looflijk is een onbeperkte hoeveelheid water in de vette Chicorei. De Minister van Gezondheid, getroffen door deze campagne, heeft een herzieningsontwerp van deze wet opgemaakt met een beperking van 12 °/0 vochtigheid. Dit is wel Chicorei Pacha heeft sedert 108 jaar nooit anders dan extra droge chicorei geleverd. Zij is wel wat duurder maar oneindig beter en ook veel voordeeliger. der watervoorziening, 17.000 fr., plaatsgelden der markten, 16 000 Ir., foren, 14 700 fr., en fonds der gemeenten, l32.ooo fr., de voor ziene ontvangsten met ongeveer 180 000 fr. overtroffen hebben. Een ander feit, waarop ik het noodig acht uwe aandacht te vestigen, is dat de gewone uitgaven ten bedrage van 4 toi.820 fr. 6t de gewone ontvangsten, 't zij 3 275 83) fr. 71, met 825 989 fr. 90 overtref fen, terwijl de buitengewone ontvangsten ten bedrage van 3.i20.o85 fr. 17 de buitengewone uiigaven, of 2 934.009 fr. 6o, met 166.075 fr. 57 overtrtfl n. Dit buitengewoon boni, waarvan 5oo.ooo fr. voor achterstallige stadsaandeelen en opcentiemen op Staatsbelastingen alswan- neer er slechts 450.000 fr. in de begrooting voorzien waren, heeft dus gediend om in zekere mate het schadig slot van den gewonen dienst te dekken. Laat ons tei loops opmer ken dat voor ongeveer 33o.cOj fr. voorziene buitengewone uitgaven Biet werden verwe zenlijkt, zooals voor werkloosheid i6o.#oofr. voor ouderdomspensioenen i5g 5oo fr. en voor de werken aan de Bellewaerdebeek, ongeveer 5o.ooo fr. Laat ons nog erbij voegen dat gedurende dit dienstjaar door het Ge meentekrediet, voor onwaarden op belastin gen ig3o en 1931, 27.284 fr. 26, en voor te veel ontvangen aandeel in het Fonds der gemeenten voor ig3t, 66921 fr. 78, een glo bale som van g3.6o6 fr. 04 vooruitgenomen is geweest. Het steeds aangroeien van het scha dig slot der rekeningen, dat van 898.000 fr. in ig3o, van 708.856 fr. 52 in ig3i gestegen is in 1932 tot r.348.500 fr. 85, is naar mijn ge dacht te wijten aan het feit dat, in zake stads- financies, de twee groote princiepen, die den grondslag zijn van een financieel beheer, dik wijls miskend zijn geweest, namelijk ten - eerste dat een zeer nauw evenwicht moet bestaan tusschen de gewone uitgaven en de gewone ontvangsten, en ten tweede dat, indien het gewaagd is met gewone ontvang sten buitengewone uitgaven te financeeren, het onbezonnen is met buitengewone ent- vangsten gewone uitgaven te dekken. Derge lijke methodes moeten fataal naar faling lei den En het bewijs van de degelijkheid dezer opmerking vind ik in de stadsr keningen zelf ingeschreven. Ik moet immers bestatigen dat de stad voor verlenging der kaaimuren, de werken aan Vlamertinghe- en Veurnesteen- wegen, rooiïngsplan, werkloozenfonds, ouder domspensioenen, hovingen en beplantingen, pensioenen voor gewezen schoolonderwijzers, werken aan de vijvers en maken van voorlan den ongeveer 2.470.000 fr. heelt uitgegeven, uitgave die slechts verzekerd werd tot het bedrag van 2. ro3.ooo fr. opgebracht als volgt: verkeoping van grond i53.ooo fr., oorlogs schade op ruiterijkazerne 1.240.000 fr., en op stadsarchief 710.000 fr., 't zij een tekort van ongeveer 365 000 fr. Het is hier noch mijn inzicht noch mijne bedoeling tegenover gelijk welk beheer ook kritiek te willen uitoefenen, de hypnose van onui puttelijken rijkdom, die na den oorlog ontstaan is, draagt er grooten- deels de schuld van. Het is mij genoeg den toestand zorgvuldig om te schrijven en duide lijk te maken. De toestand is weinig roos kleurig. Een nauwe aanpassing van de be grooting voor 1934, het toepassen van een politiek van strenge besparingen, een fiikaal offer van de bevolking kunnen slechts dezen toestand goed maken. M. Missiaen. Wanneer ik het ambt van schepen van financiën heb neergelegd, dan was dit op een oogenblikdatde stadsfinanciën er geheel normaal uitzagen en wel zoodanig dat zij lieten voorzien dat de rekening ig32 ©m- trent in evenwicht zou sluiten en dat het zelfs zou mogelijk geweest zijn het vroeger tekort van 700.000 fr. eenigszins te verminderen. Ik ben dan ook grootelijks verwonderd te verne men dat er een deficiet is van r.348.500 fr. Wanneer ik nu de oorzaken daarvan onder zoek, dan kom ik tot den volgenden indruk de rekening ig32 is het gevolg der begrooting van 1932 die door mij, socialist, opgemaakt werd, terwijl de volgende begrooting van 1933 het werk is van mijn opvolger, dus van de ka tholieke meerderheid. In het schepencollege heb ik altijd gezegd in staat te zijn de stads financiën te verbeteren. Als men nu ziet dat tijdens mijn beheer het deficiet met 600.000 fr. gestegen is en dat men daarna er in lukt dit dtficiet in kolossale mate te verminderen, dan zal men zeggen dat Missiaen slecht beheerd heeft en dat mijn opvolgers het zeer goed ge daan hebben. Daarom wil ik hier doen opmer ken dat een groote ontvangst, namelijk g33.ooo fr. van de gewone ontvangsten, die normaal binnen de zes maanden van het volgende jaar moest binnenkomen, dat, zeg ik, daarvan geen centiem ontvangen werd. Verders was er een som van 200.000 fr. als straatbelasting v®or-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 3