4 zien die normaal in ig32 moest ontvangen worden voor het jaar ig3i en daarop werd eveneens geen centiem ontvangen. Voor de opcentiemen op de Staatsbelasting op wedden, leonen en pensioenen had men een ontvangst van 35.*oo fr. voorzien, en daarop hebben wij niet alleen nog niets gekregen, maar de belastingsbiljetten werden zelfs nog niet uitgegeven, 't Zelfde geldt voor de taks op de balkons en loggia's en nochtans de rol dezer belasting bestaat. De balkons verande ren niet en men moest alleen fhaar een kopij van de rol van het voiig jaar maken. Alzoo zrjn er verschillige belangrijke sommen dieniet ontvangen werden en die in 't begin van ig33 hadden moeten inkomen. Als aandeel op de Staatsbelastingen moest de stad een som van 63o.ooo fr. ontvangen. Verleden week nog heb ik in de commissie van financiën aan den heer Burgemeester gevraagd wat er van die som geworden was. Wij weten nu dat er door Minister Renkin wat gedraald is gewor den met de inning der Staatsbelasting, dech na de kiezingen heeft Minister Jaspar bevel gegeven onmiddellijk de inningervan te doen. Thans zijn er reeds voor i 1/2 milliard ach terstallige Staatsbelastingen binnengekomen, zoodat dus oak het aandeel van de stad zou moeten binnengekomen en bij het Gemeente krediet ter ontlasting van de stad gestort zijn. Dit groot tekort is dus grootelijks aan de nalatigheid van den Staat te wijten. Ik neem aan dat het niet meer toegelaten is de inkom sten in de rekening van ig32 in te schrijven wanneer ze in ig33 ontvangen worden, en zulks is niet gemaakt om het werk der gemeen tebesturen te vergemakkelijken, doch ik zou toch aan den heer Burgemeester willen vragen niet alleen den zwarten kant van den financieelen toestand der stad te toonen. In zijn verslag, dat hij daar straks heeft voorge lezen, wordt gezegd dat het deficiet der rtke ningen steeds aangroeit, van 898.000 fr. ia ig3o is het tot op 1.348.500 fr. gestegen in ig32, en ook dat tal van inkomsten, voor een bedrag van ongeveer 1 millioen fr., niet ont vangen werden. Ik ben daarmede ten volle t'akkoord, doch het tegenwoordig deficiet is niet het gevolg geweest van overschatting der voorziene kredieten. De artikelen der ontvang sten zijn in de begrooting niet overschat ge weest. Slechts een enkele, namelijk dë verblijfs taks, heeft aan de verwachtingen niet beant woord, doch niemand kon voorzien wat thans gebeurt. Volgens de inlichtingen, door de politie ingewonnen in de drank en spijshuizen en andere inrichtingen waar slaapgeleger hei i aan de vreemdelingen gegeven wordt, moest deze taks in ig3o een som van 5o.ooo fr. opbrengen, doch daar het jaar 1 g31 reeds ver gevorderd was toen de taks gestemd werd en deze alleen voor omtrent een halfjaar zou kunnen geïnd worden, werd er slechts een som van 25.000 fr. ingeschreven. In ig32 was de toeloop der vreemdelingen wat verminderd en men voorzig daarom ook maar dezelfde som voor gtheel het jaar. Doch niemand heeft kunnen voorzien dat de vermindering van vreemden hier zoo groot zou geweest zijn. Indien wij het geheel der begrooting nemen, dan moet men bekennen dat hit tekort van 1.348.500 fr. meest voortkomt uit het niet ontvangen van zeer belangrijke som men. Tot hiertoe sprak ik enkel over den gewonen dienst, doch in de buitengewone ontvangsten was ook een som van 400.000 fr. ingeschreven als ontvangst op oorlogsschade, die aan de stad reeds sedert jaren veischul digd is en die wij dus gerechtigd waren te ontvangen. Daarvan is echter nog niets in huis gekomen. Verders was er nog een andere som van 162.000 fr. als ontvangst op oorlogs schade die niet is ingekomen alhoewel wij het recht hadden de betaling ervan te verho pen. Hadden al die sommen ingekomen, dan zouden wij een som van 1 400.000 fr. meer ontvangen hebben,zoodat er dus een overschot zou geweest zijn in plaats van een dtficiet, zoo de voorziene ontvangsten normaal waren binnengekomen. Ik heb eraan gehouden deze bemerkingen te maken om alzoo op voorhand het mistrouwen te voorkomen en te beletten dat men zou kunnen denken dat Missiaen de oorzaak van het deficiet is. M. Verbeke. De heer Missiaen is voor zeker nu gerustgesteld en is er in gelukt thans zijn vroegeren titel van Mijnheer Taks kwijt te geraken, gezien de heele reeks taksen die op de dagorde van vandaag komen. M. Van der Ghote. Dit komt hier niet van pas. Zooals ik het in mijn verslag zegde, wil ik hoegenaamd geen kritiek uitoefenen tegenover gelijk welk bestuur. Ik moet daaraan ook nog toevoegen dat de staat der rekening geenszins den toestand der stad vertegenwoordigt. Veel ontvangsten zijn niet ingekomen en daaraan kan niet een bestuur iets verhelpen, dit is nu mers afhankelijk van omstandigheden die bui ten het bereik der gemeentebesturen vallen. Vooraleer hun aandeelen te kunnen ontvan gen, moeten zij wachten totdat de rollen der belastingen door de heeren Controleurs zijn opgemaakt en de belastingen door den Staat ontvangen worden Het tekort zal in het loo- pende jaar grootendeels kunnen gedempt wor den. De rol der bel isting op wedden en loonen alsmede deze op het straatgebruik zijn opge maakt, ook de rollen der Staatsbelasting zul len in 't begin van Januari uitgegeven worden. Als schepen van financiën is het alleen mijn zending te zien of de financiën van stad goed zjn. Ik heb misschien wel wat te veel den zwarten kant bekeken, doch thans komen de inkomsten binnen en zullen wij ook de oorlogs schade ontvangen die wij verwachtend waren, zoodat wij toch met vertrouwen het jaar 1934 mogen te gemoet zien. Ik heb alleen maar wil len doen uitschijnen dat het steeds gevaarlijk is met buitengewone ontvangsten gewone uit gaven te dekken. De stadsrekening wordt hierop goedge keurd. De heeren Van Alleynnes, Leuridanen Verbeke onthouden zich. 16 Gemeentepersoneel Pensioenen. M. Van der Ghote. De heer Gouverneur heeft ons een brief laten geworden waarin hij vraagt hem te laten weten zoo de stad geneigd is zich t^gen 1934 met gansch haar personeel bij de pensioen en omslagkas van den Staat aan te sluiten. Hat scheper college stelt voor een beraadslaging te nemen waarbij al de leden van het stadspersoneel bij de provinciale pensioenkas zullen blijven waar ze nu aange sloten zijn. M Missiaen. En wat is de reden daar van M. Delahaye. De omslagkas, waarvan spraak in den brief van den heer Gouverneur, is een sprong in 't onbekende. Nu bezit deze kas o fr. o centiemen. Meest a) de gemeente bedienden van gansch West-Vlaanderen heb ben onlangs den wensch uitgedrukt te mogen behouden wat zij nu reeds voor hun pensioen gespaard hebben Na Nieuwjaar zal dezi om slagkas de pensioenen uitbetalen. Met wat zal zij dit doen Met de gelden van twee of drie k issen Hier hebben de gemeentebedien den een bediendenpensioenkas ingericht die heel goed werkr. Zondag toekomende zal er daarover een vergadering in de provincie be legd worden. De gemeentebesturen storten thans regelmatig de bijdragen bij de pensioen k is en tot heden is er nog nooit de minste klacht daarover geuit geweest. Ik denk dat het 01 Zin plicht is te doen lijk elders en de verworven rechten der bedienden te handha ven. Nu betalen de bedienden 6 °/0 hunner wedden en de gemeenten 7 per c int bij de pen- sioenkis, wat zullen zij bij de omslagkas inoe ten betalen Het is niemand die het weet. M. Missiaen. Verschilt dit gedacht niet met dat van den opsteller van het verslag dat in den bundel steekt Ik ken de zaak niet, doch indien ik dit verslag goed gelezen heb, dan wordt daarin juist het tegenovergestelde beweerd. M. Delahaye. Ja, doch de bediende, die het verslag oprniek, heeft de zaak niet gron dig overwogen. M. Missiaen. Dan zal ik over die zaak niet stemmen omdat ik ze ni;t ken en er twee verschillige meeningen daarover zijn. M. Van der Ghote. Indien het morht noodig blijken, dan kunnen wij later nog altijd een nieuwe beraadslaging nemen. Thans stel ik voor een beraadslaging te nemen waarbij, gezien de gemeenten die z lf het pensioen harer bedienden op zich nemen bij de omslag kas zullen aangesloten worden, en gezien het stadspersoneel van Yper reeds bij een pen sioenkas aangesloten is, besloten wordt den toestand onveranderd te laien en de stads bedienden bij de laatste pensioenkas te laten blijven. Drze beraadslaging wordt met acht stem men goedgekeurd. Onthcu len zich de hee ren iVIissiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridanen Verbeke. M. Van der Ghote. Ik wil hier eerst een verklaring doen vooraleer de bespreking aan te vangen der punten 17 tot 27 der dagorde die betrek hebben op ile vernieuwing van Lsten of op de toepassing van nieuwe taksen. In het schepencollege hebben wij over enkele dagen het ontwerp der stadsbegrooting voor 1934 opgemaakt, rekening houdende met de cijfers der begrooting van ig33 en ook met sommige meerdere ontvangsten die verwezen lijkt werden, zooals voor de verpachting van Zillebekevijver en voor de opbrengst van de wckclijk.ehe markt. Verdei-s hebben wij ook nog rekening gehouden met de besparing op de openbare verlichting en de vermeerdering van de vergoeding der gasleiding. Doch daar bij hebben wij ook verliezen te boeken, name lijk op de opcentiemen op Staatsbelasting die met 110.000 fr. verminderen en met een ver mindering van 5o.ooo fr. voor het straatge bruik Daarmede sloot de begrooting met een tekort van 252 000 fr. Wij moesten daarbij echter nog een uitgaaf voorzien van 245.000 frank als betaling van het stadsaandeel in het Crisisfonds, som die ons door het Gemeente krediet per maand afgehouden wordt. In ge val de stad geen nieuwe uitgaven te dragen had, dan zouden wij met het heflen der hier na voorgestelde opcentiemen op Staatsbelas ting op het inkomen, op wedden, loonen en pensioenen, op mobilair, met de vernieuwing der gemeentetaks op voertuigen, honden, bals en muziekinstrumenten, er in geslaagd zijn de begrooting daaromtrent in evenwicht te slui ten, zoodat deze laatste taksen in alle geval toch moeten vernieuwd worden Ongelukkig lijk moet de stad nog een uitgaaf voorzien van 25o.ooo fr. voor het Werkloozenfonds. Daar bij moet er volgens de rekening van den Staat nog een tekort van 55o.ooo fr. vereffend wor den. Wij hebben de rekening ontvangen van hetgeen de Staat in 1934 eischt, zij bedraagt een bijdrage van 10 op de uitgaven van het Crisisfonds of een som van ongeveer i5o.ooo frank voor het jaar 1 g33, 5 c/« op de uitgaven van het Crisisfonds in 1934, omtrent ioo.ooo frank geraamd, en dan nog een som van 287,000 fr. als terugbetaling der voorschotten van hst Crisisfonds gedurenJe de jaren 1929 tot ig32. Dit maakt te samen een tekort van ongeveer 540.000 fr. dat wij als gewone uitgaaf in de begrooting moeten schrijven. Wij moesten deze uitgaven voorzien. Het sche pencollege heeft de zaak grondig onderzocht en besloten zich aan te sluiten bij de beweging die hier in Wf st-Vlaanderen is ontstaan en die ernaar streeft te weigeren de bijdrage van 10 °/o voor ig33 als uitgaaf in den gewonen dienst te voorzien, maar deze in den buiten gewonen dienst in te schrijven. Daarmede ware het mogelijk het defiiiet van den gewo nen dienst met iSo.ooo fr. in te krimpen. Doch het tekort is nog zeer groot. Niettegen staande dat mag ik van nu reeds verklaren dat wij verzaken aan de heffi ig van de 20 buiten gewone opcentiemen ten titel van crisisbe lasting. Met de grooter ontvangst van onge veer 220.000 fr. die wij vooizien, komen wij dus nog met een tekort van i3o 000 fr. dat wij gedurende de bespreking der stadsbegroo ting zu'len moeten zotken te dekken. Het t chepencollege is door die opgedrongen lasten gedworg^n de verhooging der taksen voor te stellen. Daarbij wil ik hier doen opmerken dat wij een som van ongeveer 735.000 fr. moeten voorzien in 1934 enkel en allien voor de wei kloosheid. Indien wij nieuwe taksen voor stellen, dan is het niet voor het plezier taksen te leggen, maar omdat er geen ander middelis. M. Missiaen. De belangrijkste rol die aan de leden van een besturend lichaam is voorbehouden, is de controle der rekening en der begrooting. Voor wat mij persoonlijk be treft, ben ik voorstander van een gezonden financieelen toestand. Niettegenstaande men mij destijds Mijnheer Taks noemde, zooals de heer Verbeke het daar straks nog herin nerde, en deze spotnaam in kiezingstijd nog al veel tegen ons gebruikt werd en er mis schien wel in eenige mate heelt toe bijgedra gen om onze macht te verminderen, blijf ik niettegenstaande dit voorts beweren dat er voldoende inkomsten moeten zijn om de uit gaven te dekken. Doch wij hebben nog geen kennis gekregen van de stadsbegrooting voor 1934, wij weten nog niet wat er noodig is en zoo er geen veranderingen mogelijk zijn. Die begrooting zal vandaag op het bureel neerge legd worden en er kan dus gemakkelijk ge wacht worden totdat de raadsleden de be grooting ontvangen hebben. Wij hebben weliswaar verwittigd geweest dat het ontwerp van begrooting ter onzer inzage lag, doch een eenvoudige lezing ervan is niet voldoende om zich een gedacht van de begrooting of van de mogelijke wijzigingen te kunnen vormen. In die voorwaarden en met het inzicht ons nader in te lichten, vraag ik dat de begrooting eerst aan de raadsleden zou uitgedeeld worden. Alzoo zal het hen mogelijk zijn ze eerst te bestudeeren om daarna met kennis van zaken hun gedacht te zeggen. Indien er werkelijk nieuwe taksen noodig zijn, dan zijn het wij niet die de stemming ervan zullen beletten. M. Van Alleynnes. lk sluit mij aan bij de verklaring van den heer Missiaen en, zooals ik het reeds zooeven zegde bij de bespreking der toelage van 10.000 fr. aan de Beroep-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4