school, willen wij al de uitgaven zien en uit pluizen ten einde te kunnen nagaan indien er geen besparingen mogelijk zijn in plaats van die zware offers aan de bevolking te moeten opleggen. Wij vragen dus om eerst in het bezit gesteld te worden van de noodige in lichtingen om dan met kennis van zaken te kunnen oordeelen. Ik heb eveneens geen ver slag ontvangen over de stadsrekening. M. Van der Ghote. Dit werd slechts aan enkele raadsleden medegedeeld. M. Van Alleynnes. Allen hadden dit ver slag moeten ontvangen. Ik vraag zooals de heer Missiaen dat wij eerst de begrooting zouden mogen ontvangen vooraleer over de ons hier voorgestelde taksen te moeten stem men. M. Verbeke. Ik beaam ten volle de ge zegden van de heeren Van Alleynnes en Missiaen en wijs er op dat de opcentiemen zoodanig verhoogd zijn dat zij eerder op een coëfficiënt geh)ken. Volgens mij ware het de wagen voor de paarden spannen moesten wij te werk gaan zooals de dagorde van dezen avond is opgesteld. Thans zien wij niet het minste nut de voorgestelde belastingen te stemmen, en daarom will in wij licht maken -om te zien of het wel noodig is de lasten, die reeds zwaar genoeg drukken, nog te ver- hoogen. M. Van der Ghote. Ik beken dat ik met den heer Verbeke oordeel dat het lastig en onpopulair is taksen te moeten leggen, doch wij staan voor een toestand die met geen .andere middels te verhelpen is. M. Missiaen. Wij weten het niet. M. Van der Ghote. Neemt de begrooting -van verleden jaar en gij zult zien dat er daar een tekort is van 400.000 fr. Thans stellen wij een vermeerdering voor van opcentiemen en taksen voor een totaal bedrag van 220.000 frank, zoodat men dus nog 180.000 Ir. zal imoeten besparen en er dus nog, om tot die -som te geraken, heel wat besnoeiingen tijdens de bespreking der begrooting zullen moeten .gedaan worden. Ik neem aan dat het veel beter had geweest eerst het ontwerp der be grooting aan de raadsleden te kunnen mede deelen, doch ik moet doen opmerken dat de Staat ons slechts sinds den 28 October 11 die groote achterstallige sommen voor de werk loosheid heeft teruggevraagd. Indien wij nu de bespreking over de volgende punten der dagorde verdagen en zoo de opcentiemen niet tegen den i" December aanstaande gestemd zijn, dan zal de stad verplicht zijn zelf de rollen op te maken en de belastingen te innen. De controleurs zullen dit dan niet meer doen, zoodat dit dus nogmaals grootere kosten voor het stadsbestuur zou medebrengen. M. Leuridan. Mijn meening is dat de raadsleden niet alleen eerst in de gelegenheid moeten gesteld worden het ontwerp der be grooting te bestudeeren, maar dat de jaar- lijksche algemeene bespreking, artikel per artikel der begrooting, eerst zou moeten plaats hebben, omdat wij slechts alsdan, na de stemming of verwerping van elk artikil, den juisten toestand der balans zullen kennen. De begrooting zou eerst volledig moeten afge handeld worden, ten einde, zoo noodig, alsdan het uitkomstcijfer te dekken met het heften v m taksen. Dat gij nu dit laatste werk vooraf wilt doen, is niette begrijpen. Het is immers niet genoeg nu de lasten te stemmen opdat de begrooting daarmede zou gedaan zijn, al het werk zal daarna nog te verrichten ztjn. Gij weet, weliswaar, van nu reeds dat er een put te vuile-1 is, doch zoolang de begrooting niet gedaan is, kunt gij niet weten wat er nog kan gespaard worden om den put van vei le -den jaar te vullen. Daarom vraag ik dat de begrooting eerst zou afgehandeld worden. M. Van der Ghote. Is er iemand die een motie tot verdaging wenscht in te dienen Ik vind dat het onmogelijk is een put van 400 000 it. te dempen met besparingen alleen. Met het voorstel van het schepencollege te aan vaarden en de taksen te stemmen, dan blijft er nog een som van 180.000 fr. te vinden en in de begrooting te besparen. M. Leuridan. Dit is een goed richtsnoer te weten welke besnoeiingen in de begrooting zullen gedaan worden. M Missiaen. Mijnheer de Voorzitter, laat mij toe aan te diingen Gij stelt ons in een on mogelijke positie, de gemeente! aad kan som mige uwer besparingen niet aannemen en an dere wel, zoodat alles wat vandaag gedaan -wordt weer zóu vervallen. Indien gij er echter zan houdt vandaag de taksen af te handelen, dan nemen wij geen deel aan de bespreking omdat wij niet weten zoo uwe vraag gegrond is of niet. M. Van Alleynnes. Ik stel voor eerst de begrooting neer te leggen en de verdere be spreking te verdagen om te onderzoeken of het heffen der taksen wel noodig is. M. Van der Ghote. Ik leg de motie tot verdaging van den heer Van Alleynnes ter stemming. M. Lemahieu. Ik wil echter eerst nog doen opmeiken dat de verdaging niet te lang mag duren. De taksen moeten gestemd wor den tegen den I December aanstaande. M. Van der Ghote. In veertien dagen tijd is het onmogelijk de begrooting te onderzoe ken om er de mogelijke besparingen te vinden en daarna de noodige taksen te stemmen. In dien de Staat ons het tekort vroeger had ken baar gemaakt, dan zouden wij ook eerder on ze voorzorgen hebben kunnen nemen. Doch wij hebben de rekeningen van den Staat pas den 28 October ontvangen en wij moeten met de noodige taksen tegen den 1 December ge reed zijn. Indien de gemeenteraad met het voorstel van verdaging instemt, dan is er geen middel meer om op doelmatige wijze de noo dige gelden te ontvangen. Het is daarom dat ik persoonlijk aandring opdat de bespreking zou doorgaan. Ik leg thans het voorstel van den heer Van Alleynnes ter stemming. Stemmen ja de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke neen de heeren Lemahieu, De lahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jufvr. Cor- nillie, de heeren Seys, Biebuyck en Van der Ghote. M. Van der Ghote. De motie tot verda ging is dus verworpen met 8 stemmen tegen 7. M. Missiaen. Wij zullen niet langer dis- cuteeren, stemt direct al wat gij wilt, doch de katholieke meerderheid zal dan ook de verant woordelijkheid ervan dragen. M. Van der Ghote. Wij aanvaarden deze verantwoordelijkheid, daar wij wel overtuigd zijn dat ons voorstel het eenig middel is om den financieelen toestand der stad te verhel pen. M. Leuridan. Het is kwaden wil vanwege de rechterzijde zelfs het voorstel van een voudige verdaging te verwerpen. Mijn voor stel was veel lastiger en vroeg eerst de begrooting volledig af te handelen. Maar het voorstel der liberalen en socialisten ging zoo ver niet, en zelfs dat verwerpt ge. Zij vreegen alleen maar in 't bezit gesteld te worden der begroeting en zouden daarna de bespreking der voorgestelde taksen aanvaard hebben. Uwe handelwijze is een teeken dat gij een slag in 't geniep wilt slaan waarvan wij nog de draagwijdte niet zien. Hierop verzamelen de heeren Van Alleynnes, Vergraeht, Leuri Jan en Verbeke hunne papie ren en verlaten de raadszaal. M Missiaen. Vooraleer de bespreking der taksen te beginnen, ware het niet moge lijk eerst de laatste punten der dagorde af te handelen. M. Van der Ghote. Dtze punten zullen ook wel aan de beurt komen. M. Missiaen Dan is het nutteloos dat wij hier nog langer blijven, gezien wij toch geen deel aan de bespreking over de taksen zullen nemen. Hierop verlaten de drie socialistische raads leden insgelijks de zittingszaal. Hat meerendeel van h-t opgekomen publiek volgt hui voorbeeld, zoodat er langs achter in de zaal wat gerucht gemaakt wordt. De heer Burgemeester gebiedt echter stilte en vervolgt de zitting. 17. - H<fjing voor vijf jaar van a) 90 opcentiemen 20 buitengewone opcentie men voor een jaar ten titel van crisisbelasting op de Staatsbelasting op het inkomen. b) 25 opcentiemen op Staatsbelasting op wed- den, loonen en pensioenen. c) 90 opcentiemen cp Staatsbelasting op het mobilair. M. Van der Ghote. Het schepencollege stelt voor ren beraadslaging te nemen waarbij, aangezien de lasten van de werkloosheid zo© danig verhoogen, be.-loten wor It voor een termijn van twee jaar, in plaats van vijf jaar zooals eerst voorgesteld werd, volgende op centiemen te heffen a) 90 opcentiemen op de cedulaire grondbelasting door den Staat giï id 90 opcentiemen op de inkomsten der roerendein België aangewende kapitalen, en 90 opcentiemen op Staatsbedrijfsbelastingcn op de in België gemaakte winsten in de nijverheids handels ot landbouwuitbatingen en op de winsten der vrije beroepen, opdrach ten en betrekkingen, aisook op alle winst gevende bedieningen andere dan voormelde uitbatingen. Een vergoeding van 20 centiemen per artikel zal aan den Staatsontvanger toege kend worden voor het gebeurlijk veranderen der rollen wegens het laattijdig aanzeggen der opcentiemen. b) 25 opcentiemen op Staatsbedrijfsbelas tingen op de verscheidene wedden der open bare of private ambtenaren en bedienden alsmede alle loonen, pensioenen en lijfrenten met uitzondering van de jaargelden tot onder houd. Deze opcentiemen worden door den gemeenteontvanger geïnd, doch de rollen worden opgemaakt door de tusschenkomst van den Toeziener der Belastingen aan wien daarvoor een vergoeding van 3o centiemen per rolartikel zal toegekend worden. c) 90 opcentiemen op Staatsbelasting op het mobilair. E«n vergooding van 20 centie men per artikel wordt aan den Staatsontvan ger toegekend voor het gebeurlijk wijzigen der rollen wegens het laattijdig aanzeggen der opcentiemen. M. Lemahieu. De 90 opcentiemen op de grondbelasting zullen omtrent hetzelfde op brengen gelijk de 70 opcentiemen die vroeger voorzien waren, daar de grondbelasting van 10 tot op 7 per cent werd teruggebracht. Wij waren dus verplicht de opcentiemen te verhoogen om hetzelfde bedrag van vroeger te ontvangen. De voorgestelde beraadslaging wordt hier op met eenparige stemmen door de acht nog aanwezige raadsleden goedgekeurd. 18. Taksverordening op de gewone voertuigen Hernieuwing. M. Van der Ghote. Het is dezelfde taks als in 1933 die wij voorstellen te hernieuwen. Deze taks werd overgenomen van den Staat en is vastgesteld als volgt 40 fr. voor voer tuigen met twee wielen, 6o fr. voor voertui gen met meer dan twee wielen en met een trekdier, en 80 fr. voor voertuigen met meer dan twee wielen en met verschillende trekdie ren. Voor de belastingsplichtigen die van de bedrijfsbelasting zijn vrijgesteld, wordt de taks op de voertuigen met de helft vermin derd. De hernieuwing dezer taks wordt eveneens voor een termijn van twee jaar, aanvangende met I Januari 1934, voorgesteld. Op voorstel van den heer Burgemeester wordt dit met eenparige stemmen aange nomen. 19. Taksverordening op het straatgebruik Hernieuwing. M. Van der Ghote. Het schepencollege stelt voor de oude 'taksverordering op het straatgebruik voor twee jaar te hernieuwen, met verandering van artikel twee waarbij 7 ontlasting toegestaan wordt aan de huis gezinnen die minstens drie kinders hebben. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. 20. Hernieuwing voer vijf jaar van 80 op centiemen op de Provincie belasting op de honden. M. Van der Ghote. Er wordt voorgesteld dezelf Je taks van vroeger, 't zij 80 opcentie men op de provinciale belasting op de honden, voor een termijn van 5 jaar, eindigende den 3i December ig38, te vernieuwen. Al de tegenwoordige raadsleden stemmen ja. 2t. Heffing voor vijf jaar van 25 opcentie men op Staaistaks op openbare vertooningen en vermakelijkheden, inbegrepen de openbare bals ingericht in herbergen of danszalen en de mu zi'.ktuigen in de herbergen en andere openbare inrichtingen. M. Van der Ghote. Gezien de 10 opcen tiemen, die vroeger geheven werden, met 3l December aanstaande ten einde loopen, en daar het schepencollege oordeelt dat de vroegere belasting thans mag hernieuwd en tot op 25 opcentiemen gebracht worden, stelt het voor 25 opcentiemen te stemmen voor 5 jaar op Staatstaks op de openbare vertoo ningen en veimakelijkheden, inbegrepen de bals en de muziektuigen in herbergen, dans zalen of andere inrichtingen waarvoor de stad een speciale belasting heft. Dit voorstel wordt eenparig aangenomen. 22. Hernieuwing voor vijf jaar van de Gemeentetaksvetordening op de openbare bals ingericht in herbergen of danszalen. M. Van der Ghote. Het is de oude taks van 1932 die wij voorstellen, met aanvang van 1 Januari 1934, ongewijzigd voor 5 jaar te vernieu-ven. Deze taks is vastgesteld als volgt in herbergen of danszalen van min dan 40 m2, 10 fr. per dag van 40 tot 200 m2, 20 fr. per dag van 200 tot 25o m2, 3® fr. per dag, en van meer dan 25o m2, 40 fr. per dag. Al de raadsleden keuren dit voorstel even eens goed. 23. Hernieuwing voor vijf jaar en wijziging van de Gemeentetaks ep de muziektuigen in de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5