POOT B AL L C.S Y.-Il-F.CTMelt De Verbinding Leie Yzer 14e Jasr, N° 35 - 2 December - 1933 - 14e Année, N° 35 - 2 Décembre Weekblad bet Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de Arrondissement d'Ypres flan onze Rbonnenten Dezer dagen zullen de briefdragers de kwijtbrieven voor de hernieuwing van het abonnement op "HET YPERSCHE" ten huize komen ontvangen. De prijs is bepaald op 18 fr. voor het heele jaar. Daar het kwijtschrift slechts ÉÉN enkele MAAL wordt aangeboden, vragen wjj onze trouwe lezers deze som gereed te houden en desnoods hunne huisgenoo- ten te verwittigen het kwijtschrift bij zijn eerste aanbieding te voldoen. Wij durven bij onze lezers op een goed onthaal rekenen en betuigen hen daarom bij voorbaat onzen besten dank. fl nos Rbonnés Les facteurs des postes présenteront incessamment au domicile de nos abonnés les quittances de renouvellement d'abon- nement pour 1934. Le prixest de 18 fr. pour toute l'année. Les quittances n'étant PRÉSENTÉES QU'TJNE SEULE FOIS, nous prions nos fidèles lecteurs de donner des instructions leur familie pour que le reou soit payé él la première présentation. Nous osons espérer un bon accueil de la part de nos lecteurs et les en re- mercions d avance. Handels- en Nijverheidskamer yper Op ZATERDAG 2» DECEMBER, te 8 ure 's avonds, in het Hotel du Sultan Algemeene Statutaire Vergadering. DAGORDE 1. Jaarverslag. 2. Rekeningen ig33. 3. Begrooting 1934. 5. Mededeelingen en Besprekingen. K. B. V. B. C. S. Y. Ypersch Stadium Zondag 3 December 1933 Om io uur voormiddag C. S. YPER - IJl - STADE MOESGROEN Om 2 uur namiddag Ingangsprijs match van lle 3 fr. match van lil' x fr. 5o (Tribuun i fr. opleg) Onder dien titel verscheen er in het week blad Het Nieuw Rousselare van 19 No vember 11. een verslag over een vergadering die, den g November ig33, door de Cercle Industriel van Rousselare in het Café St-Georges belegd werd met het doel de verbinding van Rousselare met de zee langs Dixmude-Nituwpoort >e bespreken. De heer advokaat De Grave, secretaris der Handelskamer van Veurne, nam er het woord en zegde onder meer, volgens wij in bedoeld verslag lezen, dat de Handelskamer van Yper, in 19.9 of 1920, een wensch had uitgedrukt ten voordeele der verbinding te water van Rousselare met Jixmude. De spreker wees er voornamelijk op de kentering welke sedert dien tijd in de Ypersche klingen is ingetreden en de bewering van den heer advokaat De Grave werd door zijn toehoor ders aanzien als een argument te meer dat pleit in het voordeel der verbinding Leie Yzer langs Rousselare om. Gezien den verkeerden indruk teweegge bracht door deze onvolledige en dus ook onjuiste voorstelling van vroeger genomen beslissingen, komt de Handels en Nijverheids kamer van Yper, in datum van 25 November 11., volgende terechtwijzing aan Hjt Nieuw Rousselare te sturen met bede van opname Yper, den 25 November ig33. Wij bidden Ued., als recht van antwoord, in het eerstkomend nummer van uw geëerd blad volgende terechtwijzing te doen verschijnen op dezelfde plaats wair in uw nummer van 19 November het verslag verscheen der ver gadering in het Café St-Georges» gehouden. Wij lazen daarin dat De heer Paul Degraeve, advokaat en secretaris van de Handelskamer van Veurne, een vergelijking miek tusschen het optreden van het Dixmudsche tusschengeméentelijk comiteit en dat van Yper. De belangen van beide ging hij na, cijfers werden genoemd, data aangehiald en in deze volledige docu mentatie stak een zeker feit de oogen uit, namelijk dat in 1919 of 1920 (de juiste datum is ons ontsnapt) door de Handelskamer van Yper een wensch werd uitgedrukt om de verbinding te water van Rousselare met Dixmude te verwezenlijken Om de grootsche indruk, door deze ver klaring verwekt, zijn volle gewicht te geven verhaasten wij ons uwe talrijke lezers en de toehoorders dezer vergadering de volledige inlichtingen te geven geput in de verslagen onzer Kamer en het weekblad Het Yper sche 1°) Algemeene Vergadering van 3 Novem ber 1923. Daarna stelt de heer Voorzitter aan de vergadering den heer Degraeve,advokaat te Veurne, vóór en verleent hem het woord. In eene koite en welgepaste aanspraak doet die heer de gevolgen uitschijnen van eene samenwerking der veischillige Handels kamers van Veurne, Dixmude, Nieuwpoort en Yper, ten einde malkaar te ondersteunen en naar middelen uit te zien om verbetering te bekomen in den toestand van onze ge- westen en dit bijzonderlijk betrekkelijk het herstellen en aanleggen van waterwegen om hierdoor het aanlokken van nijverheden te betrachten. Daarop deden eenige leden het voorstel van eene vergadering te houden van afge- vaardigden dier verschillige steden. Dit werd algemeen aangenomen en de heer De- graeve gelastte zich met het beleggen der vergadering Verslag te vinden in Het Ypersche 17 Nov. ig.'3. Op iD December verscheen in Het Ypersche van de hand van den heer De graeve zelf, het verslag zijner voordracht. Hij handelde over den bloei onzer steden en voornamelijk Yper in de Middeleeuwen en toonde tevens hoe Nieuwpoort de haven van in en uitvoer was van dien handel. Hij sprak alsdan over den val van Yper. Hij besprak de nij vei heden die in onze streek mogelijks zou den kunnen ingevoerd worden. Dan deed hij een oproep tot de samen werking der Handelskamers. Er moet, zegde hii, in het Westland tusschen de verschillige steden een gewestelijken han- delsbond gesticht wordeu met het doel de gewichtige vraagstukken van de toekomst te bespreken en in den besten zin op te lossen». Wat zal er daar onmiddellijk besproken worden als middel zeg Je hij verder. Het eerste punt is van de oude water- wegen te herstellen (men lette wel op waterwegen en niet waterweg, 't is te zeggen Yper- Yzer en Yper-Leie). «De vaart Yper naar de Yzer moet weldra komen. Daarin zal uw handelsbond den volledigen steun vinden van de andere bonden van geheel de streek en de stem der vereerigde handelaars van het Westland zal ongetwijfeld van heoger hand aanhoord worden Wanneer het herstel der oude verbin- dingen ('t is te zeggen verbinding Yzer- Yper Leie) bekomen is, zullen de bonden hunne oogen houden op vei beteringen die zouden moeten bekomen worden En dan breidde hij zich uit over een dezer mogelijke verbeteringen de verbinding van het Rousselaersche met Dixmude, liever dan te zien dat Rousselare met Brugge zou verbonden worden. Het eerste punt van de dagorde behelsde 52e3p5-shhbsss HET YPERSCHE Ynnwilgtiij der Getetaterden, Club*, ens. LA REGION D'VPRES Org* ne de ('Association des Sinistréa, des Clubs Yprois, etc. Seheer, Opstel en Aankondigingen 34. Botsrstraat, 34, Yper Abonnement 18 tr. 00 per jaar Buitenland 32 fir. Men kan imehrtjitn in «tie Rslgisehe <xMikantnre.ii Tel. 500 35 ct. het nummer lont ertttseli ge.wet 'er* Ridncüon, Administration et Pabltclti 34. rue au Beurre, Ypres Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 tr. On «ent s'abonner dans tout let bureaux de potte Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Let articles non stgnès sent refuses 4. Kiezing van 4 uittredende en herkies bare leden van het bestuur. Heer Uitgever, 20) Verslag der algemeene vergadering van 1 December iq23.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 1