Léon Jonckheere - Boulanger Raphael Ceulier - Jonckheere, Opvolger 9, Elverdinghestraat, IEPER - Tel. 384 4 Voor Bouwstoffen, Landbouwkalk. Vlakke en Gegolfde Platen, alle merken van Tegels en andere Bouwstoffen, alsook voor Kolen en Brandhout Wendt U in volle vertrouwen tot het oud en best gekend Huis uwen kant, dit alles heeft dien vooruitgang kunnen verwezenlijken Die verstane houding is voor Ypriana de verzekering van het doel te kunnen bereiken dat ook onze leuze is Hooger en Hooger op Ook bij het besta- tigen van dezen vooruitgang, is er voor ons, hoofdmannen, niets te lastig, geen opofferin gen zijn te zwaar. Niets verschaft ons meer voldoening, dan te zien dat ieder muzikant rekenschap houdt van hetgeen gedaan wordt, dat ieder lid be langstelling stelt in de persoonlijke wei kingen ten voordeele der Harmonie. Het jaar tg32 ig33 is wederom, onder opzicht van bijval, een prachtig jaar geweest. De twee winterconcerten hebben bijzonder in den smaak gevallen de Rapsodie Hon groise de Ballet des deux Pigeons de Ouverture van Guillaume Teil meesterlijk uitgevoerd, hebben onze Eereleden in bewon dering gebracht. De uitvoering voor de Han- dalsfoor heeft de liefhebbers der omstreken da Harmanie Ypriana doen schatten. Dit van 2t Juli, half kunst half volksconcert, is bij zonder aangenaam geweest aan de Ypersche bevolking. En den Zaterdag van Tuindag hebben de aloude Yperlingen, die dan komen een koekestuitjen eten, kunnen bestatigen dat Yper reeds, onder opzicht van muziek kunst, ten minste zijn rang van vroeger heeft bereikt. Wat de volksconcerten betreft St Pieters. Kiekenmarkt, Montmartre, de toeloop van volk, de toejuichingen zeggen genoeg daar is er altijd meer en mter bijval. Buiten stad, te Poperinghe, te De Panne, heeft Ypriana een allerbesten indruk gemaakt en, op gunstige wijze, onze stad nog meer doen kennen. Ja, beste vrienden, ik herhaal het u, de beste verstandhouding tusschen werkende leden, bestuurder en bestuursleden, is de zekerheid van de zegepraal Mochten wij lange jaren de Belgische leuze toepassen Eendracht maakt macht tot bloei onzer schoone Harmonie Ypriana. Hier moest ik eindigen... maar de voor zitter wil aan geen plichten te kort blijven. Het jaar ig33 is voor mij een jaar van reizen geweest. Eerst de reis naar Rome en ik ben geheel den tijd allerbest vervangen geweest door orzm sympathieken ondervoorzitter, bijgestaan van onz m eerevoorzitter, geholpen door gansch het bes uur. De tweede reis was niet van denzelfden aard. en hier heb ik gevoeld, tot in het diepste van mijn hart, hae groot de genegenheid, de vriendschap, 'k zal zeggen de liefde was, van alle leden voor hunnen voorzitter. En daarom in één woord aan allen, voor allen, dank... duizendmaal dank I Daarna kwam de heer Arm. Donck, eere voorzitter, aan het woord en sprak volgende rede uit': Mijne Heeren, Over enkele weken zagen wij vol angst naar het Noorden op De auistere wolk, die onzen blauwen hemel bedreigde, is verdwe nen. En wij mogen gerust met veile betrou wen inde toekomst, den sympathieken Voor zitter der Harmonie, Mijnheer Aimé Gruwez, gelukwenschen en toejuichen. Mijnheer Gruwez, ik ben waarlijk aange daan als ik den lof, welken gij uitgesproken hebt, naga. Wil verzekerd wezen van mijne dankbare hoogachting. Mijne Heeren, Ik sluit mij aan Lij de welgemeende woorden van dankbaarheid en welverdienden lof, welke de heer Voorzitter der Harmonie komt toe te zwaaien tot den heer Burgemees ter, tot den heer Commandant van het Brand weerkorps, de heeren eereleden, bestuurders en werkende leden van Ypriana. Ik moet in 't bijzonder de heeren Voor zitters der afdeelingen bedanken en geluk wenschen, die niets sparen om Harmonie en Symphonie steeds hooger te doen klimmen. Zij mogen verzekerd wezen dat ik hunne werking naar waarde schat. Ik moet ook een bijzonder woord van dank sturen tot de heeren onder voorzitters, chefs en bestuursleden der beide afdeelingen, die zoo krachtig en zoo bereidwillig hunne voorzitters bijstaan. Met heeren van deze waarde durft men alles aangaan. In een woord, mijn besten dank voor de verkleeldheid en opoffering van allen, en voor al hetgeen zij hebben gedaan tot het bevorde ren der kunst ten dienste van openbaar nut in leed en vermaak. Mijne Heeren, De muziekkunst is de hoogste der schoone kunsten, omdat zij onstoffelijk is, en juist daarom, kan zij hoogten beklimmen welke andere, als beeldhouw of schilderkunst, niet bereiken kunnen. Deze buitengewone, verhevene en rijke kracht van uitdrukking, heeft onze vriend, hrer Giuwez, weten te bezigen, toen hij de herdenking van den Wapenstilstand en de Doodenhulde inrichtte, en de diepe gevoelens van de hergeboren stad Yper door muziek uitdrukte. En nu heeft onze chef Deridder deze gevoelens getoonzet in zi n roerend gelegen heidsstuk Aan de Gesneuvelden Ypriana, geboren uit de puinen, mag nu als de ziel van de stad aanzien worden geen gelegenheid van bedied. of rond haar komt de gansche bevolking geschaard om in leed of vermaak te sympathisseren. Dat is aan u allen te danken, Mijne Heeren, groot of klein, aan uwe eendracht. Blijft dien geest, dien u samen bracht, behou den, en Ypriana zal nooit vergaan. LEVE YPRIANA Deze hartelijke woorden werden warm toe gejuicht en aan de ovatie die den heer Gruwez, die tot tranen toe bewogen was gebracht werd, scheen er bijna geen einde te komen. Ook de heer Burgemeester nam vervolgens het woord om Ypriana voor haar gulhartige uitnoodiging te bedanken, uitnoodiging, zegde hij, die hij met des te meer genoegen aanvaardde daar de Harmonie Ypriana ook steeds ten allen tijde bereid is om de plech tigheden en feesten van stad door hare ge vierde medewerking op te luisteren, en daar hij alzoo ook a's burgemeester van Yper, in de gelegenheid is gesteld het bestuur en de werkende leden van Ypriana openlik te be danken voor de uitstekend - diensten die de Harmonie aan de stad bewijst en voor de goede en vruchtdragende propaganda die zij voor de stad maakt. Verders miek de heer Burgemeester den lof der H irmonie, die hij een der beste muzieken van de streek noemde, en zegde dat, zoo zij dergelijk hoog kunstpeil bereikt had, dit vooreerst dank was aan den goeden vooroorlogscher. geest van verstand- houc ing en samenwerking van bestuur en leden, die buiten en boven alle politieke be trachtingen, niets anders beoogen dan de gemartel ie en geteisterde stad Yper herop te doen leven en onder muzikaal opzicht haar vroegere faam terug te geven, en vervolgens O' k dank aan de ijvervolle werking van het uitsu kend bestuur en vooral van den talent vollen en verdienstelijken chef Ik ben eens, zoo ging de heer Burgemeester verder, in de gelegenheid geweest een der herhalingen van de Harmonie bij te wonen en de vraag is alsdan bij mij opgekomen wie van u, ofwel de muzikanten, ofwel de chef, het meest geduld meest hebben. Ik ben er ook tot de overtui ging gekomen dat er van beide zijden water in den wijn moet gedaan worden. Wat de heer Gruwez voor Ypriana, voor ons allen doet, moet ik hier niet meer herhalen. Steeds staat hij ten dienste van eenieder, niets is hem te veel noch te lastig als hij maar dienst kan hewiizen, en voor het inrichten van feesten mag men steeds op den heer Gruwez rekenen. Dit jnat hebben wij allen cm zijnentwil met den angst op 't liif gezeten, doch ik ben ten zeerste verheugd hem hier weer gaaf en ge zond in ons midden terug te zien en ik ver- f nop dat hij nog lange jaren aan het hoofd vaa Ypriana zal mogen blijven De heer Purge mor ster besloot deze enkele woorden met het uitdrukken van een tweevoudigen versch, vooreerst dat Ypriana, aangevoerd door den heer Deridder, onder ziin burge meesterschap weldra aan een prijskamp zou mogen deelnemen en er een beker behalen, en hij verzekerde hier dat hij alsdan op den prijskamp zou tegenwoordig zijn, en ten tweede dat de schoone maatschappij Ypriana steeds meer en meer zou mogen bloeien en groeien. Hij eindigde met zijn glas te ledigen op den bijval en op den voorspoed der Har monie Ypriana. Ook de goede en aanmoedigende woorden van den heer Burgemeester mieken den besten indruk en werden meermaals door langdurig applaus onderbroken. De heer Deridder sloot de reeks aanspra ken, dcch werd reeds bij zijn rechtstaan, vooraleer hij zelfs begon te spreken, met oor- verdoovend handgeklap begroet, hetgeen genoegzaam bewijst hoe gaarne hij van zijne muzikanten gezien wordt. De chef bedankte vooreerst hartelijk de heeren Burgemeester, eerevoorzitter en voor zitter voor hunne welgemeende lofwoorden waaraan hij z?er gevoelig was. Vervolgens bedankte hij de muzikanten voor hunne spon tane hu'de en zegde hoe gelukkig hij was vandaag 1 e: schoone feest van Ste Cecilia te mogen beleven, en vooral aan het hoofd te mogen staan van zoo een keurbende muzikan ten die hem zroveel voldoening verschaffen. Het jaar ig33 is voor Ypriana een groot jaar geweest, tijdens hetwelk, zooals de heer Voorzitter het daarstraks herinnerde, moeilij ke muziek werd uitgevoerd, onder meer de «Rapsodie Hongroiss» van Liszt, de Ballet des deux Pigeons» van Messager, enz. Bij het leger, zoo vervolgde de heer Deridder, ben ik dikwijls in de gelegenheid geweest deze stuk ken te spelen, en ik mag hier gerust verklaren dat er op de uitvoeringen van Ypriana niets te zeggen vak en dat het leger ze niet beter zou kunnen weergeven. Te De Panne heeft Ypriana dit jaar een harer prachtigste concer ten gegeven. Voor mij echter is het niet moei- ltjk schoone en groote muziekstukken te spe len, alswannéer al c'e muzikanten stipt de herhalingen volgen En onder dit opzicht moet ik u, mijne geliefde muzikanten, uit ganscher harte bedanken. In gansch het jaar waren er slechts twee of drie afwezigen, en zulks is aangenaam voor een chef Dit jaar hebben wij ook angstige oogenblikken beleefd. Onze geliefde heer voorzitter is erg beproefd geweest en wij met hem, doch thans hebben wij de groote voldoening htm hier terug in ons midden te hebben. Al heeft hij ons met zijne zoo vriendelijke en gemoe' delijke taal ni t kunnen toespreken, toch hebben de enkele woorden, die de heer Gruwez ons heeft kunnen to?sturen, ons tot in het diepste van ons hart getroffen. Pas uit de kliniek teruggi keerd, nog maar half her stel 1, was zijn eerste bekommering, zijn eerste vraag te weten hoe hot de Harmonie stelde. Dit zegt genoeg hoe de heer Gruwez ons allen bemint en ik mag hier lui lop en zonder gevaar van tegengesproken te worden vei kla ren dat niet een voorzitter voor zijn maat schappij zou doen wat de heer Gruwez voor Ypriana doet. Mijn vurigste wensch is dan ook dat hij weldra volledig zou mogen her steld worden en dat hij ons dan weer, zooals vroeger, een zijner zoo hartelijke en zoo graag aanh torde aanspraken zou kunnen toesturen. Leve Ypriana Deze woorden werden insgelijks langdurig toegejuicht en aan den heer Gruwez, die zijne aandoening niet meer kon verbergen, werd hierop een machtige en wil verdiende ovatie gebracht. De heer voorzitter vestigde vervolgens de ei kentehjkhei Ism idai le.voor io jaar lidrnaat- sch ip der Haonotne op de bo-st van den heer Joseph Suencn, dien hij om zijn voor beeldige stiptheid, zijn groote gehech1 heid aan Verzorgd werk. Spoedige bedhning.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4