-HET YPERSCHE- LA RÉQION D'YP RE& Zondagrnst - Repos dominical Ffcijvoegsel Supplément Wekelijksch Overzicht 14' Jaargang, N' 55 - 2 December 1933 14 Année, N' 35 2 Décembre 1933 PICCADILLY Amitiés Frangaises Symphonie Ypriana MUZIEK AVONDFEEST Het Naamfeest van Koning Albert Eervolle Onderscheidirgen Feestviering in St Maartens Zuydschote Onderscheiding Bedanking Heer ROBERT DECLERCQ ZIELMISSEN De internationale politiek schijnt sedert enkele dagen een nieuwen weg op te gaan. Zooals wij 't reeds gezegd hebben, moet men, niettegenstaande alle beproefde redmid delen, bestatigen dat de Volkerenbond heeft uitgeleefd. Om er het fijne van te vatten, moet men maar denken aan de woorden van een engelsch diplomaat die beweerde dat ce Vol kerenbond het paradijs is der kleine Staten. En inderdaad, daar kon men maatregelen tref fen om de geschillen der kleine Staten te rege len, om recht te doen aan sommige klachten, om verbittering te doen verdwijnen. Waarom? Omdat die kleine Staten als 't ware onder voogdij staan en dat ze maar weinig zelfs niets meer te praten hebben als de groote Staten die hen omringen hun eene beslissing opdrin gen. Heel anders is het met de mogendheden. Hunne belangen strijden te gewei iig tegen el kander en ze zijn alle even sterk, zoodat zij niet gedwongen kunnen worden naar den goe den raad van anderen te luisteren. Maar er schijnt eene andere oplossing in 't verschiet te komen, zooals wij hierboven zegden. De onderhandelingen namelijk van land tot land. Eerst en vooral is daarvan zeer groote voorstander de heer Mussolini, die, buiten den Volkerenbond om, reeds het ver drag der Vier heeft weten tot stand te brengen. Thans heeft Duitschland een stap gedaan op dien weg. Met een zijner eerste tegenstrevers, Polen, heeft het reeds een verdrag op touw om elkander niet aan te vallen En een tweede stap werd gedaan om rechtstreeks onderhan delingen aan te knoopen met Frankrijk Daar toe werd reeds eene eerste bespreking aange knoopt, te Berlijn, met den franschen gezant. Als dat eenigszins gaat, zullen er verder voor stellen gedaan wot den om tot eene ovet een komst te geraken. Dit valt natuurlijk in den smaak van Italë en Engeland, dat niettegen staande zijne bovenmenschelijke pogingen den Volkerenbond zag zinken, laat zich zulk red dingsmiddel insgelijks welgevallen. Als het op die wijze kan gaan om vrede in Europa te bewaren, waarom zouden wij dat ook niet dar.kbaar aannemen Jammer genoeg staat Frankrijk op geen voordeeligen grond voor 't oogenblikom zich met de noodige helderheid van geest aan dit vraagstuk te wijden. Zijne regeering is nauwe lijks opgesteld, of ze gaat weer aan 't wanke len. Het ministerie Sarraut was nauwelnks recht of het lag weer in den grond Zal het thars opgerichte Bestuur krachtdadiger en meer leetbaar zijn Misschien Er moet toch eens een man gevonden worden die het knoei en zal doen stilleggen en de noodige maatre gelen treffen om den geldelijken toestand van de Schatkist in evenwichtte brtngen. Hoeveel ministeries hebben zich daar nu in korten tijd niet opgevolgd, die de puikste verklaringen aflegden, bij hun optreden, en waarvan jam merlijk niets kwam. De menschen gelooven aan die schoone woorden niet meer en als men geen geloof en geen vertrouwen meer vindt in zijn eigen land, hoe zou men er dan verkrijgen in het buitenland Daartegenover staat Italië met zijn Musso lini, die het vertrouwen heeft en Duitschland met zijn Hitler, die door 43 millioen menschen heeft laten uitbazuinen dat zij hem als leider willen en hem hun vertrouwen schenkt n. Eene onderneming meteen man vol wilskracht aan 't hoofd, die weet waar hij heen wil en daar toe de gepaste middelen gebruikt, gaat voor uit en bekomtzelfs hetgene onmogelijk scheen. Maar als de kopstukken het niet eens zijn, dan kan de zaak, hoe goed zij in den grond weze, immers niet vooruit. Vooraleer aan eigenbe lang en politiek partijvoordeel te denk n zou de lransche Regeering zich eerst daarvan moeten laten overtuigen en de partij die dat zou doen zou het naderhand ook op eigen veld winnen. Zjover hebben het die mannen echter nog niet gebracht. RIK La représeotation de Maitre Bolbec et son Mari piécédemment annoncée pour le 5 Décembre, a cü être remise, par suite d'un cas de foice majeure, au Mercredi 13 Décembre courant. Le Comité. De leden en hunne familie worden uitge- noodigd op het dat zal gegeven worden op Donderdag 7 December, te 20 uur zeer stipt, in de zaal van het Oud Yper Reré Colaertplaats, met de welwillende medewei king van Mijnheer INOËU EDOUARD Virtuocs Xylophonist. Ter gelrgenheid van 's Konings naamfeest werd Maandag 11 27 November, te 11 u. 3o, een plechtig Te Deum g( zorgen in onze Kathedraal. De Harmonie Ypriana, samen met het stedelijk brandweerkorps, de plaatselijke bon den der Oorlogsinvaliden en Oudstrijders met hunne vlaggen, gingen de Stadsovei heden ten stadhuize afhalen en leidden ze tot aan het kerkportaal. De plechtigheid werd eveneens opgeluisterd door de tegenwoordigheid van den heer Clirckemaille, arrondissementscom missaris, van het magistraat en tal van andere overheden. Ook veel geloovigen hadden er aan gehouden daar aanw, z g te Hjn. Na de kerkelijke plechtigheid keerden de Overheden, steeds voorafgegaan door de Harmonie Ypriana, naar het stadhuis terug waar een ontvangst plaats had tijdens dewelke de heer Bu'gemeester ons Vorstenhuis deed toejuichen. Werden beroemd tot Ridder in de Leopolds orde M. J. Matton, voorzitter der Rechtbank van Eersten Aanleg te Yper. M. A. Weckesser, apotheker te Yper, voor meer dan 25 jaar dienst als lid der provinciale Gezondheidscommissie van West Vlaanderen. Z. E H. Kanunnik R Vervaecke, pastoor deken van St Bertinuskerk te Popeiinghe. Werden vereerd met het bijzonder Coope ratie eereteeken van 2dt klas M. Jarss ns Joseph, opsteller van ie klas der telegraaf, te Yper, en M. Geldhof Hznri, Staatsgepensionneerde, te Yper, beiden sedert meer dan to jaar bestuurslid der Coöperatieve Spaaizaamheid», te Yper. Het Ypersche biedt de vereeremerkten zijn beste en rechtzinnigste gelukwenschen aansfe Maandag, om 12 u. 's middags, na afloop der officieele plechtigheid van het «Te Jeum» gezongen tergelegenheid van 's Konings naam feest, huldigde de Harmonie Ypriana haren verkleefden en sympathieken Ondervoorzitter, heer A. Weckesser, om de schoone en wel verdiende onderscheiding die hem te beurt was gevallen, en voerde zij ter eere van den nieuw gedecoreerden, op de Groote Markt, een dreunende Braban^onne uit. Die feestviering zal geschieden ter eere van de H. Barbara, Patrones van den goeden dood, en acht dagen duren van 3 tot 10 December. De devotie tot de Sinte Barbara is een eeuwenoude lepersche traditie. En heel de stad doet mee. Uit de vier parochies komen de christene menschen naar die schoone oefe ningen in St Maartens. Als prekikant zal optreden een flinke Pater Redemptorist, E. Pater Gelin, die onlangs de groote H. Missie op prachtige wijze gepredikt heeft, in St Pieters. Nogeens zullen onze menschen, acht dagen lang, hun hart mogen ophalen en van die deugddoende sermoenen genieten. De oefeningen der octaaf zullen eiken avond opgeluisterd worden door heerlijk gezang en zijn geschikt als volgt Op Zondag 3 December te 3 u. Rozenkrans, openingssermoen en plechtif Lof. Op de weekdagen van 4 tot 8 December twee sermoenen daags 's morgens, een korte on derrichting onder de H. Mis van 7 u.;'s avonds, te 6 u.. Rozenkrans, Sermoen en plechtig Lof. Op Zondag 10 December zal de octaaf luis terrijk besloten worden. Ongetwijfeld mag men rekenen op een machtigen toeloop en vurigen ijver. Met genoegen vernemen we dat op 's Ko nings naamfeest, Meester Jus. Balduck het eereteeken van 2e kla-se ontving voor de maatschappelijke hulp verleend aan de be volking. We werschen hem hartelijk proficiat en nog vele jaren tot welzijn van Zuydschote. MIIÉIill'llimiia ■MimnHII I III I Min ifilll mill III Vrouw Weduwe Robert Declercq Donche en kinde; s Vrouw Weduwe Emile Declercq Laevens Heer en Vrouw Emile Donche Duthoy Jufvrouw Maria Declercq Heer Daniel Declercq Heer en Vrouw Maurice Declercq - Van Cayseele Julvrouw Madeleine Donche Heer en Vrouw Michel Donche-Demoor Heer en Vrouw Arthur Donche Demoor en kinders De familiën Declercq, Donche, Duthoy, Verweirde en Laevens, in de onmogelijkheid te antwoorden op de talrijke blijken van innige deelneming hen be tuigd tijdens het afsterven van dasken hier alle vrienden en kennissen voor het aandoenlijk deel dat zij in hun rouw geno men hebben. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 3 Decembercm 8 54 uur, in St Pieterskerk tot zielelafenis van Heer Alfons DESRAMaULT. Vrienden en kennissen worden uiigenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 3 December, om 8 54 u., in de Kapel van O. L. Vrouw Hospitaal, tot zielelafenis van Heer Isidore DE WILDE-DEW ULF Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 December, om 9 u. in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Henri WILLEKENS gewezen Kantonnier vanwege de Centrale van Openbare Diensten. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELVIIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 December, om gu., in de Kerk der E. E. P. P. Carmelieten, tot zielelafenis van Mijnheer en Mevrcuw VAN WINSEN en Zoon Alfred. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 3 December, om u y* uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Leon JONCKHEERE der Elverdinehestraat. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen, die zal gezongen worden op Zondag 10 December, om 8y. u., in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Robert DECLERCQ van wegens den Katholieken Kring. Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 Decemberom 9 u., in de kerk der E. E. P. P. Karmelieten, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe Louis DUMORTIER geboren Catharina Dewitte. De Apotheek van La Pharmacie de M' S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place reste seule ouverte le Dimanche 3 Dec. IS ALLEEN OPEN Op Zondag 3 Dec. van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de 8 a u heures et de 1 a 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9