HET VPERSCHE- LA RÉGION D'YPRES Zondagrnst - Repos dominical BI]voegsel Supplément Wekelijkscb Overzicht Leest en verspreidt Het Ypersche Rechtbank van Oorlogsschade Eervoile Onderscheidingen Christen Middenstand - Yper DAVIOSFONDS In St- Maarteris Burgerlijke Stand van Yper Necrologie Monsieur Hector JONCHEERE t ZIELMISSEN 14" Jaargang, N' 38 - 9 D-camber 1933 14 Année, N" 38 9 Décembre 1933 De tweede beurt der verkiezingen in Spanje heeft den uitslag van de voorgaande bevestigd het land heeft laten zien, dat het, alhoewel in meerderheid Republikeinsch blijvend, genoeg heeft van den warboel en de fanatieke Regeering der Radicalen. De Con servatoren hebben de meerderheid der zetels: 2oo, 't zij bijna de helft der Cortès. De heer Leroux heeft veiklaard dat hij geen Regeerirg wil vormen met de Socialisten. Nu valt te zién of hij de meerderheid wil vormen met de Rechterzijde, het Cent um en de Radical-n, dan zou zijn stelling onoms'ootbaar zijn. Maar men mag niet vergeten dat daaronder zekere groepen zijn die openlijk uiikomen als koningsgezinden, terwijl de Conservatoren meestal Republikeinsch zijn. De Socialisten zouden eraan houden dat die verdetling plaats hebbe, zoo zouden zij zich aansluiten bij de Communisten om hun plannen weer boven te halen. Tengevo'ge van dit alles, is de toestand nog niet al te geruststellend de vooruitstre vende partijen zoeken immers van de verwar ring gebruik te maken om eene omwenteling uit te lokken. Reeds twee zulke pogingen werden op touw gezet, doch gelukkigltjk kon den zij verijdeld worden, omdat de Regeering een soort staat van bi Kg heeft uitgeroepen Dit is meer dan elders noodig in een land waar het bloed gem kkelijk kookt en waar burgeroorlog gemakkelijk uitbreekt. Alles zal nochtans spoedig opklaren want de Cor tès worden deze week nog hijeengeroepen en de Voorzitter der Republiek moet dan onmiddellijk eene Regeering samenstellen die de richting der meerdeihdd weergeeft. Uit de bepalingen van het Vredesverdrag moet er weldra een beslissing genomen wor den over het lot van h t zoo vaak vei melde Saargebiet van Duibchland Hoe zit deze zaak ineen, zal men wellicht vragen. Ziehier Het Saarbekken dat zeer rijk is aan koolmijnen, bijna 2000 Km2 oppervlakte heeft en 775 000 inwor.eis telt, werd bij de vredesonderhandelingen door Frankrijk opge eischt, omdat het 100 jaar vroeger aan dit land toebehoorde. Maa dit zou in 't ver volg een voortdurende twistappel geweest zijn tusschen Frankrijk en Duitschland. Daarom wilden Wilson en Lloy 1 George daar niet in toestemmen. Maar de fransche Regee ring deed toen een ander voorstelHet «Saar gebiet» zou tot in ig35 onder het Bsheer staan van den Volkerenbond en dan zou er eene volksraadpleging plaats hebben om te weten bij wien het wilde aansluiten. Intus schen zouden de koolmijnen door Frankrijk uitgebaat worden, in vergelding der vernielde koolmijnen uit 't Noorden, die door de Duit- schers binst den oorlog moedwillig ontred derd werden. De Nazi hebben alles gedaan wat zij konden om het volk aan te trekken naar het Reich. Maar Hitler is toch wat bekommerd om den uitslag en vraagt dat men hem het Saargebied maar zoo zou terug ge ven, hij zou er Frankrijk eeuwig dankbaar om zijn Doch met dit voorstel vindt hij maar weinig gehoor. Alleen zou men er misschien toe besluiten deze volksraadpleging in 1934 te laten gebeuren. Het is een zeer belangrijk vraagstuk, waarvan men moeilijk den uitslag kan voorzien. Naast de talrijke maatregelen die door Voorzitter Roosevelt getroffen werden in Amerika om geld in de Staatskas te brengen, is zeker wel een der voornaamste het heffen van'tverboi der sterke dranken. Dit heeft thans plaats gehad het verbruik van bier en wijn werd weer geoorloofd en gaf natuurlijk aanleiding tot een machtig verbruik van dtze dranken, waarvan het meerendet 1 der burgers zoolang beroofd werden. Men weet echter dat het totaal gemis aan drarken eigenliik nooit bestaan heeft, want de smokkelaars, die er met geweld op los gingen, bi achten nog altijd ontzaglijke hoeveelheden sterke dranken in het land. En iedereen zocht naar het be hendigste middel om ervan voorzien te zijn. Nu de invoer weer vrij is zal die winstgevende smokkelhandel ook verdwijnen en zal men de duizenden tolbeambten, die hem moesten trachten te verhinderen, ook aan ander werk kunnen gebruiken. RIK. YPER - VEURNE De bureelen van het Staatscommissariaat en van het Herbeleg, ziin overgebracht in de Muziek chcol, Hondstraat. De zit ingen der Rechtbank hebben plaats in de Nijverheidsschool, O L. Vrouwstraat, 8, waar de t.u-eelen van de Griffie gevestigd zijn. Les 1 ureaux du Commissariat d'Etat et du Remploi sont désormais transféiés k l'Ecole de Musiquerue des Chiens. Les audiences du Tribunal des Dommages de Guerre ont lieu a l'Ecole Industriellerue Notre Dame, 8 tü sont au?si étaMis les bureaux du Gri ff j. Io het Staatsblad verschenen de volgende onderscheidingen Werden benoemd tot Ridder in de Leo polds irde, de heer Vergracht Maurice, bt vel- hebber van het stedelijk brandweerkorps, te Yper. Tot officier in de Orde van Leopold II heer Julien Gillioen, groot oorlogsinvalide. Werden toegekend de gouden palmen der Kroonorde aan den heer Van Sevenant Ca mille, toegevoegde politiecommissaris, te Yper De gou den medaille der Orde van Leopold II aan den heer Beddeleem Eugène, wacht meester van het stedel k brandweerkorps te Yper, voor 3o jaren dienst De zilveren medaille der Orde van Leopold II aan de heeren Faes Henri en Sinaeve Jules, voor 3o jaren dienst bij het pompierskorps, te Yper Het Burgeilijk Kruis van 2° klas voor 25 jaren graad bij het brandweeikorps aan de heeren Py r ck t Va'ère en Vandevelde Valè'e; en de Burgerlijke medaille van 2e klas voor 25 jaren dienst bij het brandweerkorps aan de heeren Brnnetl Chat les, Derudder Pierre, Geeraets Richard, Wenes Alphonse. «Het Ypersche biedt aan allen zijne harte lijkste gelukwenschen. Zondag 17 December, 's avonds om 5 uur, in de Bovenzaal van den Katholieken Kring, groot en prachtig avondfeest aan de Leden en hunne familie gulhartig en kosteloos aange boden. B nevens he.t jaarverslag hebben wij een korte voordracht door onzen aller vriend M. Omer Decuypere van Rousselare. De heer Leo Desseyn, de alomvermaarde kluchtzanger van Middelkerke komt met een gansch nieuw programma ons een paar uren verzet en vreugde bezorgen. Al de leden herinneren zich nog wel het overweldigend succes over twee jaar van deze gulle maar heerlijke vlaamsche leute. Dus op Zondag 17 December allen naar ons familiefeest. Namens het Bestuur van den Christen Middenstand van Yper De Voorzitter, G. Delahaye. Donderdag 14 December, te 8 uur 's avonds, in de Feestzaal van 't College, Bollingstraat, Voordracht over HENDRIK CONSCIENCE door Z E. H. o. Van Ric, Voorzitter van het Davidsfonds te Brugge. TOEGANG VRIJ. Tot sluiting van de plechtige octaaf ter eere van de H. Barbara, luisterrijk gevierd in St- Maartenskerk, zal de begaafde en bezielde predikant - Redemptorist, E. Pater Gelin, een toespraak houden op Zondag 10 December onder de Hoogmis (10 u.) en de Mis van 11 1/2 uur. 's Namiddags wordt veel volk verwacht in de sluitingsplechtigheid te 3 uur, Rozen hoedje en sermoen Lof en Processie binnen de kerk. Verklaringen van den 2 tot den 8 Dec iq33. Geboorten Lamaire André, ZonnebekestWK, 382. Hae- zebrouck Guido, M. Plumerlaan, 74. Woussen Paul, Hukkerstraat, 14. Huwelijk Lignel Maurice, smid en Noliet Palma, dienst meid, beiden te Yper. Overlijdens Vanoverschelde Leonia, 70 j. huishoudster, ech'e Riquière Marcellus, Zonnebekestwg, 184. Devos Julia, 38j zb. ongehuwd, Lange Thouroutstr., 25. Raes Maria, 72 ).,zb. weduwe Verkouter Gustavus, Zonnebeke- steenweg, 270. Lannoo Maria-Ludovica. 69 j hotelhoud ster, weduwe Dolfen Augustus, Groote Markt. 2 Ronde- lez Pelagie, 68 j z. b., echtg Victoor Henricus, Meenen- steenweg 33. Vanbesien Maria, 28 j., fabriekwerkster, ongehuwd. Lange Thouroutstraat, 25 Sennesael Charles, 68 j gareelmaker, echtgt Dedier Paulina, De Haernestr, 28. Huwelijksbeloften Maurice Duwel, metserdiender, en Julia Woussen, fabriekwerkster, beiden te Yper. Henri Dekaezemaker, fabriekwerker, en Simonna Morel, fabriek werkster, beiden te Yper. Monsieur Arthur Joncheere Monsieur et Madame Maurice Debergh Joncheere Ma demoiselle Maria |oncheere Monsieur et Madame Maurice Joncheere-Derouck Monsieur et Madame Jacqu s De^ergh- Heck Monsieur et Madame Al iert Rangeón- Debergh Mademoiselle Yvette Joncheere Mademoiselle Jacqueline Joncheere ont la deuleur de faire part de la perte ciuelle de leur père, beau père et grand'père, r.é Ie 12 Mai 1856, a Pervyse, et décédé en son domicile, de Rouer, 3g rue Ecuyère, le 3 Décembre ig?3, muni des Sacrements de l'Eglise. L'inhumation a eu lieu le Jeudi 7 Décembre ig33, a to h. 3o, en l'Eglise Saint-Patrice, sa paroisse, dars la plus stricte intimité. Les personnes qui. par ou'»H, n'auraient pas regu de lettre de fafie part. sont priét s de considérer le p ésent avis comme en tenant ljpu Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS hij te wonen, die zal gezongen worden op Zondag 10 December, om 8V1 u., in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Robert DECLERCQ van wegens den Katholieken Kring Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag LO December, om 9 u., in de kerk der E. E. P. P. Karmelieten, tot zielt lafenis van Vrouw Weduwe Louis DUYIORTIER geboren Cathaiina Dewitte Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 Decembercm 8 *4 uur, in St Pieterskerk tot zielelafenis van Heer Constant WATERBLEY en zijne huisvrouw Amelia WYCKAERT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 Decemberom 8 i4 uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Polydore DECONINCK echtgenoot van Vrouw Louise Struyve. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 25 December (Kerst dag), om 8y« u in St Jacobskeik, tot ziele lafenis van Heer en Vrouw Joseph DE PLANCKE. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o - Rue de la Station is alleen open op II reste seule ouverte lé Zondag 10 Dec. |j Dimanche 10 Déc van 8 tot 12 ure en van i tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de 1 a 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 11