Almanachs Hachelte Vermot 14e Jaar, N° 36 - 9 December - 1933 - 14e Année, N° 36 - 9 Décembre Wanneer bekomen wij dagelijks eenige treinen YPER - ROESELAERE en terug Weekblad - - bet Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres flan onze flbonnenten Union des Anciens Élèves de l'École Moyenne de l'État a Ypres Oud - Leerlingenbond der Staatsmiddelbare School te Yper Almanachs de Liége et Pittoresque De Vaart Yper-Komen Faut-il un Consul de Carrière dans le Nord HET YPERSCHE m VwMnigtng der GetelMrden. :he Clubs, essxn. LA REGION D'VPRES Organs de I'Association des Sinistrés^ des Clubs Yprois, etc. Mekeer, Opstel m Aankondigingen 34. Boterstraat, 34. Yper Abonnement 18 ix. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men An* insihrt/ren In alle Selglsehe postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Naamloose artikels geweigerd Rtd&cllonAdministration et Publlcité 34. rue au Beur re, Ypres. Abonnement 18 fr. GO par an Etranger 32 fr. on neat s'attonner dans tout les bureaux de paste Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Lee articles non stgnis sent relusts De briefdragers zijn aan het ontvan gen der kwijtbrieven voor de hernieu wing van het abonnement op HET YPERSCHE De prijs is bepaald op 18 fr. voor het heele jaar. Daar het kwijtschrift slechts ÉÉN enkele MAAL wordt aangeboden, vragen wij onze trouwe lezers deze som gereed te houden en desnoods hunne huisgenoo- ten te verwittigen het kwijtschrift bij zjjn eerste aanbieding te voldoen. Wij durven by onze lezers op een goed onthaal rekenen en betuigen hen daarom bij voorbaat onzen besten dank. Le Comité rappelle aux membres qu'un BAL PRIVÉ sera donné, au profi: des bourses d'études, ce Samedi 9 Décembre 1933, a 21 heures, en la Salle Lapiere, rue des Chiens, avec le concours du fameux orchestre PICCADILLY du Memlinck» du Zoute. Les intéressés qui, pir erreur ou par oubli, n'auraient pas regu d'mvitation sont priés de s'adresser a M. Van Nieuwenhove, 45, rue de Lille les membres, empêchés d'assister au Bal, pourront envoyer leur obole a M. Van Nieuwenhove. Het Comiteit herinnert aan de leden dat een PRIVAAT BAL zal gegeven worden, ten voordeele van de studiebeurzen, op heden Zaterdag 9 December 1933, om 21 uu-, in Lapiere's Zaal, H mdstraat, met mede weiking van het betaamd orkest «piccadilly» uit den Memlinck van De Zoute. De belanghebbenden die, bij misslag of vergetelheid, geen uitnoodiging zouden ont vangen hebben, zijn verzocht zich te wenden tot den heer Van Nieuwenhove, 45, Rtjssel straat, aan wien de personen die het feest niet kunnen bijwonen hunne giften mogen toe sturen. pour 1934 en vente au bureau de ce journal 34, Rue au Beurre, 34, Ypres. Een Interpellatie in den Senaat Tijdens de Senaatszitting van Woensdag diende de heer Senator Gillon, van Kortrijk, een interpellatie in over de herstellingswerken uit te voeren aan de vaait van Yper paar Komen. De achtbare spreker gaf een korte schets der vroeger uitgevoerde werken en ook der moeilijkheden die men aldaar tegenkwam en die te wijten zijn aan den aard van den grond, die zich op een klein gedeelte althans niet leent voor het graven van kanalen. Doch elders is men ook dergelijke moeilijk heden te boven gekomen, namelijk aan het Alberikanaal, en de. heer Gilljn vroeg zoo er hier op dezelfde wijze niet kon te werk gegaan worden voor de vaart Yper Komen Dit ka naai is van straf episch en economisch belang en de herste lingswerken zouden aan vele werkloozen bezigheid verschaffen. Dit is een werk van openbaar nut, waarvan de kosten 3o tot 35 millioen min zwaar om dragen zou den zijn dan den prijs van het ontworpen kanaal Dixmude Rousselare dat 60 tot 70 mil lioen zou kosten. Ten slotte verklaarde de heer Senator Gillon dat het herstel der vaart Yper Komen niet alleen Yper, maar gansch de provincie aanbelangt. Bij de voortzetting van de bespreking over de begrooting van openbare werken in de zitting van Donderdag morgen, heeft de heer Senator Mullie op zijne beurt eveneens aan gedrongen voor de spoedige voltooiing van het kanaal Yper Komen. De heer Minister beloofde daartoe te zul len doen overgaan wanneer de financiën het toelaten. Wij bedanken de heeren Senators Gillon en Mullie om hunne zoo gepaste tusschen- komst en verhopen wel dat wij voorts op hen zullen mogen rekenen om de belangen van onze streek te verdedigen. Al is het antwoord van den heer Minister nog zeer vaag, toch behelst het een belofte, hetgeen dus reeds wat meer is dan wat men tot hiertoe bekwam. Wij mogen thans uit het antwoord besluiten dat, ver van ertegen opwerpingen te maken, de heer Minister r.u het ontwerp van herstel der vaart Yper Komen genegen is, maar dat alleen nog de huidige financieele moeilijkheden de uitvoering der werken beletten. In afwach ting der betere tijden, die onvermijdelijk vroeg of laat zullen aanbreken, ware het goed van tijd tot tijd eens den heer Minister aan zijn belofte te herinneren. Wij weten nu dat wij daarvoor op de heeren Gillon en Mullie mogen rekenen en wij bedanken hen hier nogmaals voor den verderen steun dien zij ons zullen verleenen. Le Comité du Trésor est actuellement saisi d'une proposition tendant a nommer a Lille un consul chargé de traiter toutes les ques tions concernant le travail des frontaliers. Cette proposition a attiié notre attention, et nous nous sommes enquis de la possibilité de faire nommer un consul de carrière, beige et connaLsant parfaitement les deux langues. II nousaé'.éiépondu que cette éventualité n'était pas a rejeter, et rencontreraitau contraire l'at tention des milieux gouverne.nentaux. Maïs ïl est nécessaire d'é.udier cette question d'une manière approfondieet d'avoir a ce sujet toute la documentation qui justitie pareille nomina tion. Non seulement les industriels et les com- me?9ams, mais tous les habitants de la région sont directement intéressés a ia création de ce consulat. II ne nous suffit pas d'avoir des consuls honoraires, qui se contentent de rem- plir leur besogne administrative. II nous faut dans le Nord un consul qui ait toute son acti- vité consac.ée aladéfense des inté ê'.sbelges, et qui deplus recherche les mille et une lagans de faciliter nos relations avec les centres in dustriels frai gais. Le régime protectionniste excessif qui étuuffe la France actuellement de* vra connaitre bientötde sé. ïeustsaUé.iuations. II est évident que ces attéauations prendront la forme de conventions particulières avec les pays voisins et que des modifications fragmen- taires interviendront au début. Si ces modifi cations sont le fruit denégociations exclusives entre le Quai d'Orsny et la iue de la Loi, elles ne se feront qu'au profit de la grosse industrie et négligeront incontestablement les intéréts régionaux II est de fait, cependant, que de nombreuses améliorations seraient réalisatl.-s pour nos contrées, par la seule connaissance approfondie des besoins compiémentaires des haoitants des deux cötés de la frontière. Com ment renseigner d'une fagon continue et docu mentée le ministère des Affaires Etrangères, si nous n'avons pas en France une personne chargée uniquement d'établir quels sont ces besoins, comment il est possible de les équi- librer. L'économie de nos pays désaxés par la crise n'est en général qu'une défensive au jour lejour, sans plan d'action, sans volonté con structive. Cet état de chose provient essentiel- lement du bu eaucratisme txctssif de notre administration centrale. Pour y remédier et rendre de la vie ce corps paralysé, il faut retrouver des points de contact avec laréalité. Aucune mesuien'atteindrait mieux ce but que

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 1