KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens S Devolder KortrijK Tl kiop in alle goeie winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Poomgaardstraat, Yper. Nieuwe Aanval op den Spaarpot SNOECK's Almanakken Gemeenteraad van Yper Maïtre Bolbec et son Marl EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 6. Vreemdelingenverkeer Politiever ordening. 9. - Openbare Onderstand Begrooting 1934. Amitiés Frar^aises d'Ypres he Cercle Bot re I a Ypres Er is kwestie in de dagbladen van een voorstel opgevat door volksvertegenwoordi ger M. HL Jaspar, strekkende om voor de hypothecaire t chuldbekentenissen een mora torium in te stellen, in andere woorden voor al de verbintenissen aangegaan vóór i De cember ig33 zou het termijn verlengd worden va.n drie jaar. Daarenboven zou de schulde naar, wiens lasten het derde deel van zijn geheele ir komst overtreffen, een vermindering ervan mogen vragen aan de Rechtbank. En zoolang de wet niet in toepassing zeu zijn zou de bepaling, de uitvoering voorziende in geval van nietbetaling, gansch opgeschorst worden. Men begrijpt welke stoornis in de zaken die niéuwe wet zou medebrengen. De hypotheken zouden het grootste gedeelte der waarborg verliezen, vermits de terugbetalingen zouden onzeker worden, en in België waar meest al de verknopingen van onroerende goederen geschieden met hulp van hypotheek-leeningen, zullen dat soort van zaken al moeilijker worden. Daaruit zouden de schuldenaars, b^geerende te verkoopen, om zich te ont basten, zulks niet kunnen doen zonder groote varliezen Langs een anderen kant zouden de geldschieters, om de vermindering van zekerheid te vergoeden, hoogera intresten eiSchen. De zaak is van belang want op de 28 5 miljard hypothecaire schulden, bestaande eibde 1932, telde men amper het vierde dag- teekenende van 1928 en 1929, tijdvak waarin de onroerende goederen konden gelegenheid geven aan hypotheken die zij nu nog moeilijk zouden kunnen dragen. Och de hypothecaire schuldeischers zijn maar een domme kudde van kleine spaarders, die hun spaarpenningen toevertrouwd hebben aan de Spaar en Lijfrentkas, aan Spaarmaat schappijen, aan hun notaris, of die met hun spaarpotje, stuiver bij stuiver bijeenvergaard, obligaties van onze hypothecaire maatschap pijen gekocht hebben of van het grondkrediet. Hiet zijn ook de geringe lieden die van hun «irfkomen de regelmatige stortingen afhouden vQor de verzekeringsmaatschappijen op het leven en de pensioenkassen. Meent de voorsteller de groote naamlooze -hypothecaire ondernemingen te treffen Maar dié zijn slechts de beheerders van het goed van duizenden kleine aktionarissen Heeft hij den terugslag berekend van zijn uitsluitings wet Het is zeker en vast dat de Nationale pensioenkas voor bedienden een groot deel vajo haar aktief geplaatst heeft op hypotheek schuldvorderingen. Hoe zal ze haar verbin tenissen kunnen nakomsn, de pensioenen betalen der oude bedienden, weduwen en wcezen, indien de wet M. H. Jaspar haar berooft van het inkomen dier plaatsing En wat voor de algemeene Spaar- en Lijfrentkas en voor de levensverzekeringen, en de spaar leassen der syndicaten voor bedienden, werk lieden, boeren Van den anderen kant, zoo het Parlement zich geneigd toont om een moratorium toe te staan aan hypothecaire schuldenaars, zal het ook gedwongen worden hetzelfde te doen voor alle pandleeningen tot zelfs aan die personen die zich aan dwaze spekulaties over gegeven hebben en nu in 't nauw zitten. Het is dus niet te verwonderen dat de Federatie van notarissen van België heftig het voorstel bekampt en bij monde van professors Arsiaux, Baudhuin, en De Leener bestatigt dat het feit alleen van het neerleggen van het wetsvoorstel een aanzienlijke schade berok kent aan het hypothecair krediet en de voor steller twee dwalingen begaat a) de voorge stelde maatregel schaadt het krediet noodig aan den middenstand b) de grootkapitalisten doen geen hypothecaire leeningen meer sedert den wapenstilstand. Zij hebben niet vergeten dat ze goudfranken leenden en papierfranken weerkregen. Nu heeft men nog 3 groepen van hypothe caire leeners i® de spaarders, bestaande uit kleine en midden burgerij, die bescheiden leven van inkomsten voortkomende van plaat singen op lang termijn 2° de personen wier zulke plaatsing door de wet opgedrongen is minderjarigen, onvoorwaardelijke, zekere ge stichten, enz. 3® de hypothecaire maat schappijen en verzekeringen Begrijpt men nu al het hatelijke van dat wetsvoorstel Het is een gevaarlijk iets, wanneer de Re geering haar toevlucht meent te moeten nemen tot maatregelen die het vertrouwen, dat de Staat moet inboezemen, schokken. Zoo hebben we sedert den wapenstilstand meermalen onteigeningen zien afdwingen, die echte aanslagen waren op de eenvoudige eerlijkheid en waarvoor de enkeling, moest hij er zich aan vergrijpen. achter slot en grendel zou vliegen. Maar in onzen tijd van verwarde begrippen en cisis ook in eerlijk heidsgevoel is alles toegelater zoo zagen we dat door de uitwisseling der Duitsche marken en de daardoor genoodzaakte uitgifte van miljarden bankbiljetten, het eerlijk gewonnen of gespaard geld de zes zevenden van zijn waarde verloor Die eerste inflatie verminderde op duize lingwekkende wijze de koopkracht van ons volk en deed zonder evenredigheid den prijs van alle zaken, arbeid en voortbrengselen, ongehoorde ciifers bereiken, terwijl de zaken verlamden, de crisis in nijverheid en handel het daglicht zag en onze schatkist in de groot ste geldmoeilijkheden kwam. Die geldmoeilijkheden van den Staat baar den weldra een nieuwe on'sMtenis onder de spaarders, namelük de schatkistbons, uitge vonden om dezelfde moeilijkheden te over winnen, waren hun vervaldag nabij en plots werd de uitbetaling uitgesteld en zoo moesten vele lieden, die erop rekenden, te kort bliiven aan hun verplichtingen of hun bons met groot verlies verkoopen. Zoo ging het vertrouwen in de Staatsuitgif- ten te loor en zoo men nog inschrijft op de leeningen, is het door verzoeking naar de groote voordeelen aan premie's welke eraan verbonden ziin. Dan kwam de consolidatie en stabilisatie of de eierkoek van Minister Francqui. Maa>\ onder al de geldplaatsingen, die nog wat zekerheid en aantrekkelijkheid bezaten, was er eene die gezocht bleef namelijk degeld- plaatsing op grondpanden of hype'heken, omdat ze aan over ouds beschutte tegen ver lies van kapitaal en intrest. En nochtans, men moest eens ondervinden dat ook daar onver wachte ontgoochelingen kunnen opkomen, want de personen, die voor den oorlog geld op hypotheek hadden belegd, kregen bij de terugbetaling, na den oorlog, enkel de waarde van het zevende deel hunner geleende gelden terug. De goudfrank was hertooverd in papierfrank Maar de eene zijn dood is den andere ziin brood. Zoo kwam het hier ook dat vele hypotheekschuldenaars in voordeelige voor waarden hun goederen vrij en onbelast konden maken, zonder zich te bekommeren over 't verlies dat hun schuldeischers moesten ondergaan. En toch bleven de plaatsingen op hypotheek de voorkeur behouden. Is het nu om dit vertrouwen een maal te meer te ont stellen, dat er spraak is om een soort van nieuwe onwettige onteigening door te voeren Menigeen begint het lot van den werkloozn te verkiezen boven dat van den eerlijkee spaarder deze wordt verpletterd, gene met alle middelen geholpen. M. HETT. voor 1934 zijn verschenen en te koop ten bureele dezer, 34, Boterstraat, 34. Zitting v. Maandag 11 December 1933 om 18 uur. DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 20 No vember iq33 2. Stedelijk Kerkhof - Grondvergunningen. 3. Stadseigendommen a) Barmlanden Vernieuwing van kort tijdige pachten b) Pachtv er mindering. 4. - Begrafenisdienst a) Begrafenisrechten Aanvulling b) Gr on dv ergunningen Wijziging. 5. Stadsjooren standplaatsen Openbare verpachting Lastenkohier 7. Vleeschhalle KramenVerpachting. 8.Leening van 287 000 fr. bij het Gemeente krediet om stadsaandeelen in het crisisfonds voor 1920 i$32 terug te betalen. 10. Openbare Onderstand - Eigendommen Openbare verpachting bij schriftelijk aanbod. 11. Stadsbegrooting voor het jaar 1934. 12. Medeieelingen Le Mercredi 13 Décembre prochain, a 8 heures 1/4 précises, en la Salie du Vieil Ypres Place Colaert, Représentation Théatrale. Au programme Pièce en 3 actes de G. Berr et L. Verneuil. Distribution Edmond Bolbec Mrs Charles Gontier Robert Valentin André Gobert Rebiscoul André Bernies Arthur Henri Georges Colette Bolbec Mmes Flore Frig Maoda Kramsen Betsy Varrés Cecile Pointet Hélène Dussart Mise en scène de Mr André Gobert. Ainsi que nous l'avons annoncé, c'est Dimanche 24 Décembre, que la Section de la Ligue des Poilus de France donnera sa matirée théatrale. Le Comité d'organisation s'est assuré le concours du répu'é Cercle Botrel de Lille qui viendra interpreter une opérette en un acte inédite de Dallenne, Au Déclin du Printemps avrc une délicieuse musique du M sestro Jules Dupriez, professeur au Con servatoire de Lille, et «La Couvée», émou- vante comédie en 3 actes de Brieux. La distribution comporte les noms de MM. Seree Lucelly, Renaud de Vallauris et Emile Ferza, ir prix du Conservatoire Mme Simone Bernhardt, M'u Yvonne Les- cornez, Jane Lerom et Paule Crombez, lr prix du Conservatoire. En plus d'une Symphonie et d'un Jazz, des intermèdes seront remplis par le fort téror D'Haen, du Choral des XXX et Renaud de Vallauris, de l'Union des Chansonniers de France, accompagnés au piano par M'"e Jane Morel, ir prix du Conservatoire de Bruxelles. Prix des Places Premières 12 fr Secondes 8 fr.Troisièmes 5 fr. On peut se procurer des cartes au local des Poilus de France, «Hotel du Nord». rue de la Station chez M. Clayes, 36. rue de Lille et a la Papeterie Dumortier, 34, rue au Beurre, a Ypres - La Salie sera bien chauffée. Lts places seront réservées moyennant 1 fr. de supplément d la Salie Lapiere le Samedi 23 Dé cembre de 2 a 5 h. et le Dimanche 24, de 9 h. a midi.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4