KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrijK Te koop in alle goede winkels, - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardsl aat, Yper, EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE onderrichtingen en volgens de wet op het ver blijf der vreemdelingen in België, is men thans verplicht in ieder hotel een register te houden waarop al de vreemdelingen, die er vernachten, ingeschreven worden De hotelhouders en logementgevers moeten zien dat het register goed in regel gehouden wordt, want zij zijn verplicht de lijst der ingeschrevenen iederen dag aan den burgerstand over te maken. Dit is lastig maar 't is wet. Het schepencollege stelt dan voor een politieverordening door den gemeenteraad te doen bekrachtigen waarbij de hotelhouders verplicht zijn alle dagen in den voormid Jag een uittreksel van hun loge- mentregister, vermeldende de lijst der vreem delingen die den nacht in hunne inrichting door gebracht hebben, op het bureel van den bur gerstand in te dienen De overtreders dezer verordening zullen gestraft worden met een boete van 5 tot i5 fr. Volgens de ministerieele onderrichtingen mo< t het verblijf der vreemde lingen iederen dag aan het ministerie aange geven worden. Dit geschiedt door tusschen komst van het bureel van den burgerlijken stand en 't is daarom dat de hotelhouders en alle logementgevers verplicht zijn dieinlichtin gen in dit bureel in te dienen. De voorgestelde politieverordening wordt hierop goedgekeu d. Alleen de Heer Cou telle onthoudt zich. 7. VleeschhalleKramenVerpachting. M. Lemahieu. De tegenwoordige pacht der kramen in de vleeschhalle loopt ten einde met3t December aanstaande. Overlaatst wer den deze kramen maar voor 6 of 7 maanden verpacht, omdat wij alsdan nog niet wisten water met de vleeschhalle zou gedaan worden. Nu zien wij dat de Commissie van het Mu seum nog geen aanspraak maakt of nog niets doet om de lokalen der vleeschhalle te bezet ten. De inkomsten van het museum zijn om zeggensonbeduidend, verleden jaar bedroegen ze 77 fr. meen ik. In dpze omstandigheid ware het spijtig ce beenhouwers uit de vleeschhalle te verdrijven, en volgens mij ware het best de vleeschkramen nog voor een termijn van drie jaar voorts te verpachten. Wij mogen de groote hoop koesteren dat intusschentijd de zuidwest vleugel der Halle zal opgebouwd zijn, althans tot aan de verdieping, en indien de gemeenteraad alsdan daarmede zou l' ak koord zijn, ware er misschien middel om de beenhouwers dan in dien vleugel der Halle te plaatsen en de vleeschhalle aan het museum over te laten. Ik vraag dus aan den raad de volgende beraadslaging te willen stemmen het schepencollege wordt gemachtigd de kra men der vleeschhalle opnieuw te verpachten voor een termijn van drie jaar, ingaande den 1 Januari 1934. M. Van der Mersch. Ware het niet moge lijk de verpachting maar voor een jaar toe te staan, daar de Commissie van het Museum misschien reeds vroeger een beslissing zou kunnen nemen M. Biebuyck Indien de verpachting jaar lijks toegestaan wordt, dan zouden er ook mis schien nog nieuwe beenhouwers bijkomen. M. Lemahieu Welk voorstel moet er nu ter stemming gelegd worden Het schepen college stelt voor de pacht voor drie jaar te vernieuwen, terwijl sommige raadsleden dit liever maar voor een jaar zouden doen. Indien dit laatste voorstel aangenomen wordt, dan zou men ook een instelprijs kunnen vaststel len. Ik denk dat wij den instelprijs wel op 600 fr. mogen bepalen per kraam voor een jaar. M. Seys. Ik weet niet welk voordeel het ware de pacht maar voor een jaar toe te staan. Indien de beenhouwers van nu reeds zeker zijn daar drie jaar te mogen blijven, dan be staat er ook meer kans dat de pachtprijzen hooger zullen kunnen vastgesteld worden, op voorwaarde nochtans dat er voldoende rucht baarheid aan die verpachting gegeven worde. M. Van der Mersch. Volgens mij ware het beter de pacht maar voor een jaar toe te staan, en dan zien of het museum daar niet kan ingericht worden. M. Lemahieu. Ik dei k niet dat de vleu gel der Halle in een jaar zal gereed zijn. Binnen drie jaar zal dit werk wel gedaan zijn en dan kan men de beenhouweis, indien de raad dit goed vindt, daarin overbrengen. De vraag is nu of wij liet hebbers zullen vinden om de pacht der kramen in de vleeschhalle maar voor een jaar aan te gaan. M. Van der Ghote. Wij zullen dan maar de verpachting voor drie jaar doen op een instelprijs van 600 fr. per kraam. Dit voorstel wordt gestemd met tien st» m men tegen vier "-tem-nen neen de heeren Van der Meisch, biebuyck, Missiaen en Bonnet. 8.Leening van 287 OOO fr. bij het Gemeente krediet om stadsaandeelen in het crisisfonds voor 1Q2Q IQ I2 terug te betalen. M. Van der Ghote Het is de gewone formule van beraadslaging die wij voor deze leering voort-tellen. M. Missiaen. Tijdens de laatste zitting is er door ons gevraagd geweest te wachten om de ni'U-ve belastingen te stemmen totdat de raadsleden in 't bezit waren v„n het ontwerp der stadsbegrooting, om hen alzoo toe te laten te zien hoe de begrooting er uit zag en of er geen andere mogt lijkheden waren om de uitgaven te dekken De heer Burgemeester heeft op deze vraag niet willen ingaan en wij betreuren het. Maar vandaag wil ik bewijzen dat hij ongelijk heeft gehad alzoo te handelen, en ik zal dit bewijzen met te zeggen dat de ons nu voorgestelde leening niet alleen ge vaarlijk is voor de stad, maar zelfs nutteloos is. Als ik zeg gevaarlijk voor de stad, dan steun ik mij op den last der leeningen die vroeger reeds werden aangegaan. Wanneer wij de begrooting bezien, dan bestatigen wij dat de gevestigde schulden nu reeds aan de stad de som van 417.124 fr. kosten. Als deze nieuwe leening ook nog aangegaan wordt, dan moet er daarbij nog een som van 45 000 frank bijgerekend worden, zoodat de jaarlijk sche last voor interesten en alkortingen der aai gegane leeningen de som bedraagt van 462 124 fr. die door de stad moet gedekt worden. Ik vestig bijzonderlijk uwe aandacht op het feit dat een som van 3g3 688 fr. geko men is sedert 1925. Voor het jaar 1925 be droegen de gevestigde schulden ten hoogste 3o.ooo fr., en sedertdien zijn zij met 3g3 688 frank gestegen Weet gij wat de beteekenis daarvan is De gewone inkomsten, in de begrooting voorzien, beloopen tot de som van 2.787 479 fr. Neemt daarvan 462.124 fr. af en dit staat gelijk met een zesde of 17 ®/0 der in komsten. Dus op iederen frank door de stad ontvangen moeten er 17 centiemen dienen om de interesten en afkortingen der schulden te betalen Dit cijfer alleen bewijst dat het aan gaan van nieuwe leeningen een gevaar wordt voor de stad, en straks zal het grootste deel der inkomsten moeten gebruikt worden voor de aflossing der schulden. Verders zeg ik dat het niet noodig was nieuwe lasten noch een nieuwe leening te stemmen, en ik zal dit ins gelijks met cijfers bewijzen. De optelling der gewone inkomsten die in ig32 niet ontvangen werden maar die moeten ontvangen worden, beloopt juist tot 882.200 fr. In ig33 voorzag de begrooting als achterstallig stadsaandeel en opcentiemen op Staatsbelastingen de som van 5zo 000 fr. Op dien artikel werd er dus een som van 362.200 fr. meer ontvangen, som die eer gewone inkomst is en die slechts, omdat zij te laat ontvangen werd, in de buitengewone ontvangsten moet ingeschreven worden. Een tweede bemerking is het volgen de. Wat zullen de opcentiemen en het stads aandeel in de grondbelastingen opbrengen Indien ik goed ingelicht ben, zou de heer Lemahieu tijdens de laatste zitting verklaard hebben dat de grondbelasting minder zal opbrengen dan vroeger, omdat zij in plaats van 10 °/o nu maar 7 meer bedraagt. Dit is echter niet nieuw, de grondbelasting is reeds sedert ig3z verminderd en dit is ook reeds in de stadsbegrooting van ig32 voorz:en geweest. Doch terzelfdertijd van deze ver mindering is ook de heraanpassmg van het - 3 kadaster gedaan geweest. Nu voorziet ^ij daarvoor een som van 790.000 fr. In igJ3 werd er daarvoor 726 000 fr. ontvangen of voorzien met 70 opcentiemen Wanneer er hu go opcentiemen geheven worden, dan mqèt gij dan ook twee zevenden meer voorzien, 't zij 208.000 fr wat een totale som ge^ft van 934.000 Ir. waarop gij moogt rekenen als aandeel der stad in de Staatsgrondbelastinjg. Zoodus zal de stad daar reeds een som vkn 144 000. fr. meer ontvangen dan voorz&n wordt In de buitengewone ontvangsten etjn er ook sommen die niet ingekomen zijn, zpo onder meer een s m van 400 oco fr. als achterstal voor oorlogsschade Ik zal die serm niet veihoogen alhoewel er daar ieder jaar interesten moeten bijkomen. Doch dat is dus nog eens een som van 400.000 fr. die gij kqpt doen inkomen indien gij maar wilt. De stad is immers verplicht zware lasten te dragên. die haar door den Staat worden opgelegd, 6a zoo de Staat zelf zijn eigen verplichtingen niet nakomt dan kan de stad ook weigeren te be talen en hetgeen zij aan den Staat schuldig is doen compenseeren met h-tgeen zij van dën Staat nog moet ontvangen. Om die achter-, stallige oorlogsschade te doen inkomen, is dit slechts een kwestie van het dossier op te maken en een vonnis uit te lokken, en zoo eF geen opwerpingen tegen het vonnis gemaakt worden dan volgt de betaling ook spoedig. M. Van der Mersch Dan gaat de Staat in beroep en men verliest alzoo nogmaals ébn jaar. M. Missiaen. Indien het voorstel vhn vonnis door den algemeenen bestuurder goed gekeurd werd, wordt er nadien dan nog in beroep gegaan M. Van der Mersch. Ja, ik moet zelfs nog antwoorden op een vraag van uw collega, den heer Coutelle, nopens een vraag over het Komensch roetje, doch ik zal dit hier niet in het publiek doen. M. Missiaen. Het is mogelijk dat de Staat nog in beroep gaat, maar dan is het slechte wil van zijnentwege om niet te betalen. Doch die s^m van 400 000 fr. nog daar gelaten, dan nog zijn de gewone ontvan- sten voldoende. De heer Burgemet ster heeft ook in de laatste zitting verklaard dat de begrooting van 1934 een som van 734 000 fr. voorzag voor de we kloosheid alleen, en- inderdaad ik heb deze som erin gevondep, namelijk 246.000 fr. als tusschenkomst in het werkloozenfonds. 100.000 fr. als terugbetaling van stadsaandeel in het Crisisfonds voor 1934, dan nog 287.000 fr. als stadsaandeel in het Crisisfonds roar 1929 tot ig32, som voor dewelke de leening zal aangegaan worden,- en eindelijk nog een som van 100.000 fr. als stadsaandeel in het Crisisfonds voor 1933. In de begroo ing van ig33 was er slechts 200.000 fr en 160 000 fr. voorzien geweest. Ik besluit niettemin dat er, zonder nieuwe lasten te leggen en zonder leening aan te gaan, toch middel geweest ware deze uitgavpn te betalen en die nieuwe leening te vermijden, die de huidige groote lasten nog komt be zworen. M Van der Ghote. Ik moet hierop aan den heer Missiaen antwooiden dat het voör ons plezier niet is dat wtj die nieuwe lasten op den rug der bevolking hebben gelegd, fin wij weten ook dat het steeds een onpopulair werk is nieuwe lasten te moeten leggen. Indien het voor ons er alleen om ging aan politiek te doen, dan zouden wij als eersten plicht hebben de schulden maar te laten loopen, ze niet te betalen en een put te maken waar men nooit meer zou uitgeraken. Als schepen van financiën heb ik echter het besluit genomen iiooit geen buitengewone uitgaven te betalen met gewone inkomsten. De financieele toe stand van stad is nochtans zoo slecht niet. Ook indien wij meer ontvangen dan hetgeëa wij voorzagen, dan kunnen wij aan het Ge meentekrediet vragen om de aangegane lee- nirgen voor den gestelden tijd te mogen dem pen, zooals het ten andere in de leeningsvoor- waarden voorzien is. De meerdere ontvang sten, indien er zijn, zullen tius kunnen dienen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 3