PACHA Hotel Excelsior - Ypres Thé Dansant KOSMOS TOERISME Le Dimanche 31 Décembre Attractions - Surprises Onkerzeele pionier der droge chicorei, verbiedt aan zijne klanten zijn chicorei in vochtige plaatsen te bewaren. 2 9 over de prachtige inrichting die hem is toe vertrouwd en die hij met zooveel zorg en toewijding en ook met zoo een groote be vpegdheid bestuurt, en drukte de hoop uit dat de nieuwe telefooncentrale voortaan aan al de aargeslotenen algeheele voldoening zal schenken. Daarna begon, onder het geleide van de heeren Leclercq en Janssens, die met de meeste bert idwillighrid en een lotwaardigen ijver alle gewenschte inlichtingen verschaften en op de hen zoo verscheiden en talri k ge stelde vragen den noodigen uitleg gaven, het zeer belat gwekkend bezoek der nieuwe tele fponinrichting Dit eerste bezoek duurde ruim een half uur en liet op de oveiheden, die bij het heengaan den heer Leclercq en ztjn personeel be lat.k ten, den allerbesten indruk. Korts nadien kwamen een dertigtal leden der Haidels en Nijverheidskamer samen met hunnen voorzitter, den heer H. Vermeulen, insgelijks de nieuwe telefooncentrale, die pas over enkele weken in werking trad, bezoeken. De heer Ccutelle, gemeenteraadslid, kwam zich bij deze groep voegen. Ock zij werden ontvangen door den heer Leclercq, die volgende rede uitsprak Mijnheer de Voorzitter, M ij tt heeren, Ik acht mij gelukkig hier de Handels en Nt.veiheiJskamer van Yper vergaderd te zien, vereemgrng die, door toedoen van haren voorzitter, over vier jaar reeds de eerste voet stappen aanwendde om eene verandering in de lokalen van telegraaf en telefoon te beko men. Ik weet niet of men vroeger reeds een zulkdanige verandering beloofd had en of er een moderner inrichting, dan degene die op 4 November laatstleden opgehouden heeft te be staan, aangevraagd werd. In alle geval voor die kan wachten komt alles op punt en na eenige maanden ik zeg niet eenige taren geduld, mogen de abonnenten zich in de op stelling van de nieuwe inrichting verheugen. Ik heb het genorgen aan te kondigen dat iedere ttlefoonajrocnent binnen kort zijn toe stel doorpen ander nieuwsoortig zal vervan geivfien. Deze toestellen zult gij hierin het lokaal kunnen bezichtigen. Ik zal mij toelaten U eenige woor jen toe te sturen nopens de nieuwe werkwijze die gij binnen enkele oogenblikken zelf zult kunnen nagaan. Gij zult beseffen dat gevoelige ver anderingen aangebracht werden, dai k aan de groote toewijding van onze ingenieu s en tech niekers. Naarmate de telefoonnetten zich uitbrei den, dringt zich meer en meer de noodzake Ibkhek} op, de handelingen van de telefonis tt-n^ ale de verbinding moeten geven, tot een minimum te bcgngen. Het verkeer tusschen abonnenten wordt inderdaad des te drukker, naar gelang het getal geabonneerden aangroeit. De vertragingen, die aan de handelingen te wij'en zijn. voegen zich de eene bij de an dereen, ten slotte, zouden zij den dienst zoo verlammen, dat hij onmogelnk zcu worden, tenzij men aan iedere telefoniste slechts een klein getal geabonneerden te bedienen gave. Doch die maatregel stuit, in belangrijke kan toren, op andere, eveneens zeer erns'ige hin derpalen te talrijk personeel, te uitgebreide inrichtingen, onvoldoende benuttiging. Overigens bleek alras dat de oude tafel, met hare hindeiLjke kleppen, in de groote kantoren talrijke bezwaren opleverde, die in de eerste plaats aan bovenbedoelde handcliu gen hoeven toegeschreven te worden daaren boven, doordat de electriciteitsbronnen (bat terij en magreto) bij den abonnent geplaatst waren en het nazicht dezer toestellen niet met zekerheid kou geschieden, deden zich talrijke storingen voor tn werd het ondeihoud moei lijker daaruit volgde dat de kbppen vaak ongeregeld of ontijdig werkten, zoodat de te lefonisten zeer dikwijls verkeerd handelden, en zich gedurig in de geleidingen van de ver bonden posten moesten schakelen. De electriciteitsbronnen in het midden kantoor zelf bijeenbrengen, de oude, lastig te behandelen kleppen vervangen door ztlfwer- kende en kleinere seinen lichtseinen bij voorbeeld waren dus de voornaamste ver beteringen diè aan de oude tafel hoefden toe gebracht. Dit doel wordt bereikt door het telefoon stelsel zoogenaamd met centraalbatterij Zooals ik daareven zegde, levert die wijze van inrichting het groot voordeel op, het werk der telefonisten te verminderen en te vergemakkelijken en de verrichtingen, die de abonnenten uit te voeren hebben, om eene verbinding te bekomen, tot een minimum te brengen. Wat de ttlefonisten betreft, zij kun nen de verschillende phasen der verbinding gemakkelijk volgen zonder een'ge welkdanige handeling, zonder, bij voorbeel i, zich in de verbonden geleidingen te motten schak len het juiste oogenbltk waarop het gesprek begint, wordt haar aangewezen door het uit gaan van twee zoogenaamde toezichtslampen, die recht vóór de ttlefonisten geplaatst zijn dat het gesprek uit is, wordt haar aangewezen door het in brand gaan van die zeilde st inen. Die aanwijzingen kunnen bij de telefonisten niet den minsten twijfel doen ontstaan, daar het wel verstaan is dat het in brand gaan van eene enkele lamp, niet aanwijst dat het ge sprtk geëindigd is, doch wel dat het voor een oogenolik geschorst is. Wat nu den geabon neerde betreft, deze hoeft enkel zijne ont vangtelefoon uit de voik te nemen om eene oproeping naar het middenkantoor te zenden, oproeping die, nabij de klink voor antwoord van den geabonneerde, een klein lichtsein doet in brand gaan bedoeld lichtsein gaat vanzelf uit zoodra de teleioniste eene stop van de geleidingskoord in de overeenkomstige klink steekt, om den aanvragenden geabon neerde te antwoorden. »Nadatde telefoniste het gevraagde nummer heeft vernomen, belt zij dit nummer op dit gedaan zijnde, kan zij zich met andere aan vragen bezig houdtn zonder het antwoord van den geabonneerde af tè wachten. Dat de opgeroepene antwoordt, wordt haar aange wezen door het uitgaan van de toezichtslamp, die met de oproepingsstop overeerkomt. Gaat de toezichtslamp niet uit, dan kan de telefo niste den gevraagden geabonneerde andermaal oproepen of, des voorkomend, aan den aan vragrnden abonr.ent zeggen dat hij niet ant woordt. Z ;odra de twee abonnenten met elkander in gemeenschap zijn, h ielt de ttle- foniste zich met hen niet meer bezig te houden zoolang hunne toezichtslampen uit blijven. Zoodra beide lampen weder in brand gaan, mag de verbinding zonder verder formaliteiten afgebroken worden. »De verschillende behandelingen zijn groote- lijks vergemakkelijkt en leveren hoegenaamd geen moeilijkheden op. »Ik steun ncchtar.s op het volgende bij het niet snel antwoorden van het middenkantoor, ha v:n de abonnenten de voik niet te bewe gen, deze handt lwijze zou het regelmatig branden der lampen beletten en Ook storingen kunnen veroorzaken. »Om te eindigen verontschuldig ik mij bij de Handels- en Nijverheidskamer omdat zij niet bij de opening van het nieuw lokaal uitge noodigd werd als reden moet ik aanbrengen dat die opening alleenlijk in tegenwoordigheid van de ingenieurs, die het middenkantoor opgebouwd hebben, plaa's heeft, en om zeggecs in familie geschiedt. »Laat mij nog een Lijzonder woord van dank toesturen aan degentn die medegeholpen heb ben om de Stad Yper van zulk een inrichting te voorzien, daar deze nieuwe opstelling als voorbeeld moet dienen voor de verder gelijk aardige op te richten middenkantoren van het land. Ik noodig U dus uit, Mijnheeren, om dat belangrijk deel onzer werking te bezichtigen en te bewonderen. De heer Vermeulen bedat kte insgelijks den allervriendelijksten heer Leclercq om zijne gulhartige uitnoodiging, die door ae leden der Handelskamer, benieuwd om zich een weinig met de wei king van den telefoondienst ver trouwd te maken, dankbaar werd aanvaard, en bracht vervolgens een warme hulde aan den hr Ontvanger Lecleicq, aan wiens werking het grootelijks te darken is dat de stad Yper, door toedoen van den heer Bovesse, gewezen minister, thans zoo een prachtige en moderne telefooncentrale bezit waarop zij fier mag gaan Van den eersten dag zijner aankomst hier te Yper, stelde de heer Leclercq zich in betrekking met allen die eenigen invloed be zitten en iets konden doen om de oprichting van het nieuw telefoon en telegraalkantoor te bekomen en te bespoedigen, zoodat men thans zonder overdrijving mag zeggen dat, zonder den heer Leclercq, Yper nog in langen tijd van zoo een prachtgebouw en zoo een modelinrichting niet zou voorzien zijn. Deze enkele woorden werden warm toege gejuicht,en onmiddellijk daarna leidde de heer Leclercq de bezoekers naar de verdeelkamer, waar de telefoonkabels van uit stad het tele foonkantoor binnenkomen. Daar werd gansch de kabelinrichting en de verdeeler, die een echt netwerk gelijkt van klare de draden die erin dooreenloopennauwkeurig nagezien, als ook de ladingsstatie met de accumulatoren, de beproeviftgstafel en eindelt|k de zeer merkwaar dige te^foontafels Bij deze verscheidene in richtingen werd allen noodigen uitleg welwil lend door ie heeren Leclercq en Janssens ver strekt, doch wat vooral de aan lacht boeide der bezoekers waren de teletoontafi ls en het is dan ook aan het gadeslaan der werking ervan dat den meesten tijd besteed werd. Deze telefoon tafels, van het veelvuldig stelsel 1.1. z dat ie der abonr ent er verscheidene malen aan ver bonden is, zijn een wonder van techniek en ook van eenvoudigheid en gemakkelijkheid in het behandtlen. Wat ook ten zeerste bewon derd werd, is het fijn afge-vrocht werk langs achter de telefoon'.afels, waar duizende en duizende draden bijeenkomen en zoodanig gerangschikt zijn dat zij voor alle verdere behandeling gemakkelijk te bereiken zijn. Verders bewonderden de bi zoekers nog den enregistreermeter waar al de lokale telefoon gesprekken van ieder abonnent automatisch opgetetkend worden zoodat alle vergissingen in het aanrekenen van het aantal gesprekken thai s onmogelijk geworden zijn. Hier client ook nog opgemerkt dat onder de lokale ge sprekken niet alleen deze met de abonnenten van Yper, maar insgelijks deze met de aange slotenen der telefoonbureelen van Elverdin- ghe, Kemmel, Langemarck en Popeiinghe gerekend worden. Nadien werd nog een oog slag geworpen op de verschillige telefoon- apparaten, zoovel die van voor den 001 leg als het laatst verbeterde toestel, en eindelijk werd de werking van de telegraaf voor onin- gewijden en de bezoekers waren meest allen in dit geval zoo duidelijk mogelijk gemaakt. Het bezoek dier veischill ge diens intich-- tingen terwijl zij in volle wei king waren, scheen alle bezoekers om ter meest te interes seeren en velen konden er maar niet toe be sluiten hui bewonderende blikken af te wenden van alles wat voor hen daar zoo t ieuw, zoo v.eemd en zoo belangwt kkend was. Het was omtrent 8 u toen de heer Ver meulen van den heer Leclercq afscheid nam en hem nogmaals, namens de leden der Han delskamer, hartelijk beJank'e voor al de moeite die hij en zijn pe soneil zich gegeven hadden om dit bezoek zoo aangenaam en vcoral zoo interessant te maken. Alwie thans het ni. uw telefoonkantoor voor de eerste maal binnenkomt en zich nog de vroegere inrichting in het statiegebouw her innert, is getroffen door die zoo groote ver betering, zoo geweldige verandeiing. Vioeger engheid, ongerievigheid en vooral weinig aan lokkend uitzicht, en nu ruim en luchtig gebouw, practische binneninrichting, aange name en stemmige lokalen, en 's avonds heldere verlichtirg Waarlijk Yper mag fier zijn zoo een p-achtig telefoonkantoor te be zitten en voor wie de inrichting bezocht is het niet te verwonderen dat de abonnenten, waarvan het aantal steeds aangroeit, thans met den mees en lof over de wei king van den telefoondienst sprtken. Aan den heer Leclercq en aan zijn personeel sturen wij onzen besten dank omdat het ons toegelaten werd het nieuw telefoonkantoor te bezoeken, en samen met den heer Burge meester en met de Handelskamer wenschen wij hen van harte proficiat over die pracht- inrichting die aan hunne goeie zorgen en groote bevoegdheid is toevertrouwd. Par suite de circonstances impiévues Ie Réveillon de Nouvel An n'aura pas lieu. Op 25" en 28' dezer naar in pracht autocar voorzien van verwarmings tot stel. Afreis te YPER om 6.3o uur. Laat U aanstonds inschrijven bij KOSMOS TOERISME Groote Markt, 4, Yper Telef. 515.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2