Gemeenteraad van Yper M. Van der Ghote. In artikel 161 van de A Verslag der zitting van 18 December 1933 De zitting wordt te 18 u. 25 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Van der Ghote, bur gemeester voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch schepenen Pattijn, Juvr. Cornitlie, heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes en Leuridan, raadsleden Versailles, secreta ris M. Van der Ghote. Wij hebben een brief ontvangen van den heer Verbeke die zich ver ontschuldigt de zitting van heien ni*t te kun nen bijwonen. Het woord is thars aan den heer Secretaris om lezing te geven van het verslag der laatste zitting. 1. Proces-verbaal der sitting van li De cember iq3J. De heer secretaris geeft lezing van dit ver slag, dat zonder opmerkingen wordt goedge keurd. 2. Begrajenisdienst a) Begraf'enisrechten A anvulling. M. Van der Ghote Het schepencollege stelt voor de beraadslaging van 20 November laatstleden betrefknde de begratenisrechten ais volgt aan te vullen voor de negrafenissen die in den namiddag plaats habben ie klas met 2 paarden 700 fr 2e klas met 2 paarden 5oo fr 3' klas met 1 paard 275 en 4' klas met I paard, toofrenkosu loos voor de behoeftigen •mits voorlegging van een getuigschrift. Voor de lijken die van uit andere gemeenten naar het kerkhof alhier gebracht worden, zal een taks van i5o fr geheven worden. Deze rechten, in plaats van met I januari 1934, zullen enkel na goedkeuring door de bevoegde oveiheid in voege treden. Al de raadsleden keuren dit voorstel goed b) Grondvergunningen Wijziging. M. Van der Ghote. Ten einde den ge wonen dienstin evenwicht te houden, stelt het schepencollege voor de grondvergunningen ais volgt te verhoogen vooreen eeuwige ver gunning 3oo fr per vierkanten meter, en voor een vergunning van 20 jaar langs de binnen wegen i5ofr per vierkanten meter. Ieder ver gunning moet minstens 1 V» m2 bedragen. M Lemahieu. - Hit is wel verstaan dat de ze rechten slechts toepasseliik zijn op de aan vragen die na nieuwjaar zullen kkomen. M. Leuridan. Ze zullen zich dan moeten 'haasten. M. Lemahieu Hrt is niet opdat er op de grondvergunningen zou gespeculeerd worden, •maar het meest toch gezegd worden dat deze richten neg niet aanstonds van kracht zija. M. Van der Ghote. Zij zullen het eerst worden nadat debevo gde overheid onze be raadslaging zal goedgekeurd hebben. M. Lemahieu. Het zal dus nog later zijn dan met nieuwjaar. De voorgestelde beraadslaging wordt hier op eenparig ges emd. M. Van der Ghote. Thans zou ik nog willen vragen bij hoogdringendheid een andere wijziging aan onze beraadslaging van 20 No vember 1933 te brengen Artikel een bepaalt dat deze rechten vanaf I Januari 1934 zullen geheven worden, doch de heer Gouverneur vraagt ons thans dat dit artikel zou geschorst worden gezien deze rechten alleen na goed keuring door de hoogere overheid van kracht worden. Ik s el voor, indien er geen opmer Kringen zijn, terzelfder tijd over de hoogdrin gendheid en over de voorgestelde wijziging te stemmen. Al de raadsleden brengen nogmaals een goedkeurende stem uit. 3. Taksverordening op het straatgebruik Wijziging. M. Van der Ghote. Een schrijven van den éieer gouverneur vraagt ons de twee laatste paragrafen van artikel twee der taksverorde- nibg op het straatgebruik te schrappen. Vol gens den ministeriee'.en omzenibrief van 21 April 1933 moeten de voorziene verminderin gen automatisch aangepast worden aan de toegestane verminderingen op de grondbelas tingen. Een belastingschuldige die dus, in gevolge de voordeelen door de wet van t3 Juli 1933 verleend, van een vermindering op de grondbelastingen geniet, bekomt door dit feit zolf vermindering op de straatbelasting. Dit voorstel wordt aangenomen. Alleen de heer Van Alleynnes stemt er tegen. 4. Stadsbegrooting voor ig33— Wijziging. buitengewone uitgaven der begrooting voor 1933 was er voor de economische crisis een som van 200.000 lr. voorzien als achterstallig stadsaandeel en 160.000 fr. als buitengewoon stadsaandeel in hettusschengemeenielyk werk loozenfonds. Daar wij nu in staat zijn de schuld der stad te bepalen en wij weten dat het eene krediet ontoereikend is en het andere de schulden der stad overtreft, stellen wij voor dit ariikel te wijzigen en het opstel eivan als volgt te veranderen economische crisis, ach terstallig stadsaandeel en buitengewoon stads aandeel voor ig33 in het tusschengemeentelijk wei kloozenfonus, alsook buitengewoon stads aandeel voor tg33 tn het nationaal ci tsisiomis, 36o 000 lr. Het slot der begrootir.g blijft dus ongewijzigd. Al de raadsleden keuren dit voorstel goed. 5. Onderstanden -Afbraak - Lastenkohier. M. Van der Ghote. De heer sch pen Lemahieu heeft zich bijzonder met deze zaak beziggehouden en zal erover verslag willen geven. M. Lemahi u. Het is nu reeds verschilli- ge malen dat deze kwestie voor den gemeen teraad komt. Het lastenkohier dat wij vroeger stemden werd eenter nooit goedgekeurd, zoo dat wij thans wel verplicht zijn de ons door den Staat opgelegde voorwaard-n te volgen. Daarom vragen wij thans aan den ia .d het ge wijzigd lastei.kohier te willen goedkt uren z jo- als het opgesteld werd in gemeen overleg met den heer .Viodtor <n het schepencollege. Hierop geelt de heer tchepen Lemahieu lezing van het ontwerp van lastenkohier. Op het grondgebied van Yper zijn er ongeveer 115 gebetonneerde schuilplaatsen die moeten afgeoroken worden. De lijst ei van, zoo zegt de heer schtpen L-mahieu, is hier niet bijge voegd daar enkele abris reeds door de bijzon deren zelf werden afgebroken, doch die lijst is voor het oogenblik van geen belang Uit het lastenkohier blijkt verder dat de enderneming moet geschieden tegen een vaste som per ku ieken meter. De te verrich en werken zijn als volgt beschreven uitgraving tot bloot making der grondvesten van de schuilplaats om de afmeting ervan toe te laten 2) vernie ling van de abris 3) wederplaatsen der aarde in de uitgegraven diepte, en 4) vervoer en ontruiming der mateiialen. M. LemahitU. Dit laatste punt moet thans veranderd worden, daar de Staat het vervoer niet wil doen De steenblokken moe ten r.u bij de plaats van de afgebroken abri verzameld worden daar wij, spijis ons aan dringen, van den Staat het vervoer ervan niet hebben kunnen bekomen. M. Bonnet. Is het in de hoop die steen brokken door de zon te zien smelten M. Lemahieu. Het is omdat het vervoer te kostelijk is. M. Bonnet. De pachter zal er het slechts bij varen. M. Lemahieu. Het is onze schuld niet, wij hebben altijd aangedrongen opdat de Staat de steenbrokken op een hoop zou voe ren. Wij zijn misschien de laatste gemeente die nog de afbraak der onderstanden in aan besteding moet geven, en spijts onze koppig heid zijn wij nu toch verplicht de ons opge legde voorwaarden aan te nemen. Doch ik zal maar voortgaan. M. Bonnet. Neen, neen, blijf maar zitten. (Gelach) M. Lemahieu. Het is alleen maar met de lezing van het lastenkohier dat ik zal voortgaan. Uit de lezing der verschillige artikelen van het lastenkohier blijkt nog dat de steen- brokken ter beschikking moeten blijven liggen 'c zij van hel gemeentebestuur, 't zij van den eigenaar of pachter dat het hout, ijzer, de brijken of alle andere materialen van de af braak voortkomende aan den aannemer toe behooren en door hem mogen weggehaald worden dat de afmeting der abris tegenstrij dig moet geschieden en het proces verbaal van afmeting in driedubbel moet opgemaakt werden, waarvan een exemplaar in het ge meentebestuur bewaard blijft, etn ander aan den aannemer overhandigd en een derde aan het ministerie van financiën gezonden wordt dat het gemeentebestuur ce volgorde der af te breken onderstanden aanduidt dat het ge bruik van springstoffen toegelaten is dat de aannemer burgerlijk verantwoordelijk is voor alle hoegenaamde ongevallen en schade en dat hij, voor het doen springen van abris gelegen langs wegen van groot verkeer, ijzerwegen, enz., zich zal moeten gedragen naar de onder richtingen van de hoogere overheid. De lezing dier verschillige artikelen schijnt de raadsleden maar weinig te interesseeren en sommigen vragen zich af zoo het lastenkohier nog veel artikelen behelst M. Lemahieu. Het is thans niet al te lang meer. M. Leuridan. De heer Schepen sprak eerst van voort te gaan en thans kan hij niet meer uitscheiden. M. Lemahieu. Zoo het niet noodig is de andere aitikelen voort te lezen en de gemeen teraad h t lastenkohier in blok wil goedkeuren, mij is h t goed. M. Biebuyck Die lastenkohier voorziet geen verplichting voor den aannemer van bij een compci.srtiekas aangesloten te zijn. VI. Lemahieu. Hij moet zich daarbij aan- slui'en. VI. Biebuyck. Dit staat er niet in. Zulks moet in het lastenkohier voorzien zijn en de aannemer is verplicht op zijn soumissie aan te duiden bij welke kas hij aangesloten is. M. L'mahieu. De heer Molitor zal na derhand al die bijkomende bepalingen wel in vullen z >0 het noodig is. M. Bonnet. - Binst de overgangsperiode was het waar wat de heer^Bietiuyck daar zegt, doch ihans is deze overgangsperiode reeds verstr< kenen ieder aannemer moet thans zoo als alle we kgevers de sociale verplichtingen naleven. M. Lemahieu. Ten andere, het is in het lastenkohier voorzien dat de aannemer ver plicht is de sociale wetgeving na te komen. Wat wil men meer M. Van der Ghote. Ik stel voor thans het lastenkohier te s emmen. Al de raadsleden stemmen ja. 6. V ij ver huis van Dickebusch -• Pacht Vernieuwing. M Van der Ghote. Gij kent allen de voor waarden. Viaagt er iemand het woord Daar niemand hierop antwoordt, voegt de heer vooizitt'er nog eraan toe dac de pachter van het vijveihuis van Dickebusch bereid is met 1 October ig33 van zi n huidige pacht af te zien en een iinuwe pacht wil aangaan mits de jaarlijksche som van 12 5oo fr. op voor waarde dat de stad daar bij het vijverhuis nog een bngebouw zou doen zetten. De pachter zalechter den interest betalen der som die voor dit bijgebouw besteed werd, vanaf den dag der ingebrutktreding van dit gebouw. Deze pachtvernieu.ving wordt zonder op merkingen goedgekeurd. 7. - Yzer Monument der Eeuwige Broe dertrouw Verzoek om toelage. M. Van der Ghote. Wij hebben een om zendbrief ontvangen die o.is de vraag van 18 Mei laatstleden herinnert uitgaande van het Comiteit der bedevaart aan de graven van de Yzer en waarbij ons een geldelijke toelage ge vraagd wordt om een monument aan de Ge- broedeis Van Raemdocck inde schaduw van het f zei kruis op te richten. M. LtU'i.lan. Er was een eerste vraag toegekomen den 8 Mei die verdoold geraakt is. Een tweede vraag werd den .8 September gedaan. Ik denk dat het niet noodig is hier te zeggen wat het Werk der Bedevaarten aan de Yzer is. Geheel het vlaamsche land, geheel West Vlaanderen en hier vooral de bewoneis van deze streek weten wat de derde Zondag van Augustus ieder jaar in het leven der vla mingen geworden is. Iedereen wett wat er daar te Dixmude op dien dag gebeuit, omdat heel het vlaamsche land daar samenstroomt. Het zijn waarlijk astronomische cijfers die daar bereikt worden, van ongeveer 5ooo in 1920 ishetaantal bedevaarders tot op een paar honderd duizend in 3g32 gestegen, zoodat wij zonder overdrijving mogen zeggen dat geheel het vlaamsche volk daaraan deelneemt. Dit is geen overdrijving, te meer dat alle gezind heden in het bestuur van het bedevaartcomi- teit vertegenwoordigd zijn. Er zijn daar zoo wel geloovigen als ongeloovigen die hun me dezeggenschap hebben, zoodat het zuiver vlaamsch gedeelte van het volk er aanwezig is. Met een kleinen steun te verkenen aan het werk tot oprichting eer verdt regedenkteekens rond het Yzermonument, zal de stad Yper slechts doen wat geheel het vlaamsche land doet. Ik heb hier de opsomming van de ge meenteraden die ons reeds zijn voorgegaan in het steunen van dit werk. Daarin ziet men dat zelfs de kleinste gemeenten er een eeretitel van gemaakt hebben hare nederige bijdrage te verkenen, en ik hoop dan ook dat de stad Yper eiaan zal houden niet in de schaduw ge steld te worden, maar insgelijks haar stuiver zal willen geven. Hebben hier in West Vlaan deren alleen reeds een toelage gestemd Sys- seele, Locre, Heist a/zee, Nieuwpoort, Aert- ryeke, Zonnebeke, Houcke, Vichte, Thielt,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4