—hbs———s5 Wulpen, Clemskcrke, Ledeghem, Westende, West-Roosebeke. Lisseweghe, Thourout, Hooglede en Ghistel. Meest allen hebben met algemeene stemmen een toelage verleend gaande van iooo tot 5oo fr. Ik maak mij hier de tolk van het wei k der Yzerbedevaarttn en vraag aan den raad een toelage van 5oo fr. te willen stemmen, hetgeen een redelijk cijfer is. M. Af ssiaen. Moest diezelfde vraag ons toegt komen zijn in de jaren 1920 of 1921, in den geest zooals het zermonument toen op gevat was, dan zouden wij de toelage ge stemd hebben. Drch grzien de wending die de zaken sindsdien genomen hebben, ingezkn de partijdigheid die eik jaar haar uiting vindt op den dag der bedevaart, en geznn, ondar ks de heer Leuridan zegt d.it ook het vrijzinnig gedeebe van het vlaamsche vi lk daaraan deelneemt, dat het vrijzinnig element totaal is uitgesloten uit die verheerlijking der Dooden en de dag der bedevaait vooral een anti socialistische dag is geworden, is het ons onmogeb k die toelage te stemmen En dit nog zeeveel te meer omdat, volgens de heer Leuridan beweert, het aantal deelnemers astronomische ciifers bereikt en dat er daar telken jare omhalingen gedaan zijn. Moest elke deelnemer een kleinigheir geven, dan zou het gedenkteeken reeds lang betaald zijn. Daarbij h< t is ongepast nu nog aan de ge- meentebes'uren te vragen mede te werken aan de rp ichting van een gedenkteeken dat reeds voltooid is. De ontwerpeis ervan had den eerst moeten zo gen er het noodige geld voor te hebben. Er zijn thars reeds gedenk teekens genoeg om de slachtoffers van den oorlog te verheerlijken, en het is tijd dat er een einde kome aan de aderlating die voor de oprichting van alle soortgelijke monumenten .aan de gemeentebesturen gevraagd wordt. (M. Leuridan. Ik wil hier den raad onder den indruk niet laten eener onnauwkeurigheid. Het gaat hier niet om het groot Yzerkruis dat reeds lang te Dixmude staat en van iedereen gekend is, doch er werd door het bedevaart •comité it besloten op de vier zijden van dit kruis gedurende vier naeenvolgende jaren een ;zeer prachtig beeld, dat het geheel zal volle .digep, te onthullen. En het is mkel voor de •prichtiag van een dezer vier beelden, name slijk voor dit aan de Gebroeders Van Raem- donck gewijd, dat er ons nu een toelage ge yraagd wordt. Het is dus niet meer om het :groot monument te bet. len, zooa s de h er Missiaen meent. Wat nu betreft zijne bewe ring alszouiende Ijzerbedevaarten hun vroe ger karakter niet meer hebben, mag ik hier zeggen dat de heer Missiaen zich vergist. Het Comiieit bevat onder meer den heer Li sen- borst, die c o r re s po nden t is van tal van vrijzinnige g zetten van B-lgië en van het buitenland en ook medewerker is van Het Laatste Nieuws De V. O. S., de vlaamsche oudstrijdersbond, is ook een groot clement in het bedevaartcomiteit, en hij bestaat uit alies behalve geloovige elementen. Ik z?g dit hier opdat de gemeenteraad met kennis van zaken -izou kunnen een beslissing uitbrengen. M. Van der G iote. Het schepencollege was van gedacht de vraag van den heer- Leur idan in te willigen. Het is onze taak niet hier het proces te maken van het Comiteit dat de Vzerbedevaarten inricht, doch gezien de moeilijke tijden die wij doormaken, gezien de sfinancieele crisis waardoor de rechterzijde gedwongen werd nieuwe lasten te stemmen, en wij besloten hebben zooveel mogelijk alle toelagen af te schaffen, ware het dus ongezond nu een werk te steunen dat niets met de be langen der stad te m-ken heeft Wij zijn dan ook besloten onze zuinigheidspolitiek door te voeren en geen toelage te verleenen aan een werk dat slechts met de gedachten van een kleine minderheid der stadsbevolking over eenstemt. M. Leuridan. - Het is een verbazende vrankheid van uwentwege, Mijnheer de Voor zitter, hier te durven beweren, zonder daartoe geenszins gemandateerd te zijn, dat de jaar- lijksche plechtigheid van Dixmude slechts door een gering deel der inwoners van de stad gedeeld wordt. Wij laten deze bewering voor uwe rekening, de bevolking zal erover oordeelen. Gij beroept u verder op den finan cieelen en zeer gespannen toestand. Welnu, ik treed dit argument bij, doch vraag niette min dat de raad het princiep van htt steunen van dit werk zou genegen zijn en dit zou laten blijken door het verleenen eener toelage van 100 fr. lk stel dus voor een hulpgeld van 100 frank te stemmen. M. Missiaen. Niemand minder? M. Van der Mersch. Ik zal er tegen stem men niet om de reden door den heer Missiaen aangehaald, maar uit princiep. Al de vreemde maatschappijen zouden dan aan de stad even i—————MM eens een toelage kunnen vragen. Ik zou ja stemmen voor de maatschappijen van Yprr, doch voor die van elders neen. Dit is uit prin ciep, omdat wij verplicht ziin geweest veel lasten te leggen en dii ge'd niet mag dienen om aan vreemde maatschappijen te geven. M. Leuridan De heer schepen Van der Mersch tracht misleiding te verwekken door te spreken van vreemde maatschappiien. Dit betreft hier hoegenaamd niet een maatschappij, de Yzerhedevaart is een werk door geheel het vlaamsche volk op touw gezet, het is een onderneming van geheel het vlaamsche land. En het is dat werk dat gij niet waardig acht ervoor zelfs een kleine caritate van 100 fr goed te keuren Waar an akte. M. Delahaye. Zoo ik mij niet vergis, werd er hier vroeger reeds een toelage van 5oo fr. gestemd voor het Yzermonument. M Leuridan. Dit kan wel zijn en het zou mii niet verwonderen dat dit zoo geweest is, dr ch dit is geen reden om nu die kleine toe lage te verwerpen. M. Van der Ghote. Ik stel voor te stem men over de toelage van 100 fr. door den heer Leu'idan gevraagd. Stemmen ja de heer Leuridan, en neen de heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Patiyn, Jufvr. Cornillie, de heeren Seys. Rie buyek. Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes en Van der Ghote. - 8. ro lagen aan wettig erkende mutuali teiten - W ijziging. M. Van der Ghote. Het is dezelfde be raadslaging van vroeger die een weinig om vormd is. Er wordt slechts een verandering voorgesteld, namelijk dat de toelagen in geen geval het krediet mogen overtreffen dat in de begrooting voorzien werd Het krediet blijft behouden zooals vroeger, doch thans wordt gevraagd deze bi'komende bepaling te stem men opdat het krediet nooit zou overschre den worden. M. Delahaye. Indien het zoo is gelijk over twee jaar, dan zal het voorziene krediet niet overschreden zijn. M. Missiaen. Ik weet niet waarom die verandering voorgesteld wordt. In de Ccm missie van financiën heeft de burgemeester gezegd dat er voor de wettig erkende mutua liteiien een krediet van 20.000 fr. voorzien was en dat daarop vroeger slechts 12.000 fr. vebruikt werd. Daar is dus een verschil van 8 000 fr. en er bestaat bijgevolg geen gevaar het krediet te overschrijden. M. Van Alleynnes. Ik versta niet waar men heen wil Het schepencollege zou moe ten zorgen dat er steeds een voldoende kre diet voorzien is. Telken jare moet het noodig krediet voorzien zijn om de geringe toelage van 5 aan de mutualiteiten te betalen. Te Wervick en Kortrijk verleent men aan de mu tualiteiten een toelage die het driedubbel van hier bedraagt, en thans wordt nog een nipuw artikel voorgesteld waardoor men zou kunnen gedwongen worden de toelagen te ver minderen. Ik vraag de afschaffing van dit ar tikel. M. Missiaen. Men moet kaart op tafel spelen Indien men van zin is het krediet te behouden zooals vropger, dan heeft de stem ming van dit artikel geen belang. M. Van der Ghote. Het kan er hebben. M. Missiaen. Neen, elk jaar mopt dit krediet vernieuwd worden zoodat gij telkens het ciifer der uitgaven van het voorgaande jaar hebt om het bedrag van het volgend kre diet te voorzien. Doch indien gii van zin zijt, na de stemming van dit artikel, het krediet te verminderen zoodanig dat het niet meer vol- doende is, dan moet gij eerlijk geroeg zijn om het thans te zeggen. M. Van der Mersch. Ik bent'akkoord met den heer Missiaen om te zeggen dat dit arti kel van geen belang is, aangezien het wel ons gedacht is het krediet in zijn geheel te be houden. M. Van Alleynnes. Ik vraag artikel twee uit te schrappen. M Van der Ghote. Dit is het artikel waarbij de beperking voorzien wordt der toelagen die aan de vprschillige mutualiteiten verleend worden en die het voorziene krediet niet mogen overtreffen. De hr Van Alleynnes vraagt dit artikel weg te laten, ik stel voor over die vraag te stemmen. M. Van der Mersch. Dit is niet noodig en het ware beter het reglement te laten zooals het is. M. Lemahieu. Ja, het voorstel is inge trokken. De heer Voerzitter en de raadsleden ver klaren zich daarmede t'akkoord. 10. M ededeehngen M. Bonnet. In den laatsten tijd heb ik verscheidene klachten vernomen van men- schen die taksen moeten betalen voor iets waarvan zij niet genieten Ik bedoel de be woners van den Dickebuschsteen weg langs de vaart die de taks op het siraa'ge >ruik moeten betalen. Ik ben daar eens ter plaats geweest en heb er nergens een straat ot een voorland gevonden. Een mijner collega's heeft er even vruchteloos als ik raar gezocht. M. Lemahieu. Ik moet den heer Bonnet in grooten deele gelijk geven. fet eerste reglement op het stiaatgebru k, dat veruit het rechtveerdigste was. alhoewel ve.len schreeuw den dat het onrechtveerdig was en dat betrek had op de riolen, den vuilnis ienst, enz., voorzag enkel de heffing der taks op het straaigebruik voor zoover de opi-nbare ver lichting bestond. Dit reglement werd echter verworpen en de taks werd gestemd volgens het kadastraal irkomen, zoodat al de inwo ners thans die taks moeten betalen. Dit werd gestemd niettegenstaande mijn hevig protest, en nu is daar niets meer aan te doen. M. Bonnet. Ik zal het princiep van de taks niet betwisten, maar dan is het de bena ming van straat belasting die misplaatst is. M. Van der Ghote. lie herinner de raads leden eraan dat wij morgen avond, om 17U 45, de nieuwe telefooncentrale gaan bezoeken. Wij zullen hier op het stadhuis vergaderen. 9 Stadsbegrooting voor 1934. M. Van der Ghote Wij zu len thans eerst de ailikelen afhandelen die verleden week voorbehouden werden. Artikel 2 had betrek op de interesten van 132.417 fr. mobilaire oorlogsschade niet onderhevig aan herbeleg volgens overeenkomst met den Staat goedge keurd in zitting van 17 Oogst 1928 Dit betrof de overeenkomst die gesloten was geweest voor de meubileering van scholen en van het stadhuis. Thans hebben wij bestatigd dat wij nog een aantal titels van oorlogsschade in portefeuille hadden, zoodat wij onder dit artikel een som van ongeveer 120.000 fr. mogen inschrijven. M Missiaen Dit is een buitengewone ontvangst. M. Van der Ghote. Ja, doch aangezien de Staat ors verplicht gewone ontvangsten in den buitengewonen dienst in te schrijven, zijn wij wel gedwongen buitengewone ont vangsten in den gewonen dienst te plaatsen, en alzo© is de stadsbegrooting gered. M. Missiaen. Op papier. M. Van der Ghote. Niet alleen op papier, maar ook in werkelijkheid. Verders hebben wij nog artikel 27 dat voorbehouden werd. Dit v lorzag een ontvangst van 70 000 fr. als gemeentebelasting op wedden, loonen en pensioenen. Volgens ons is er daarop geen vermindering toe te passen. M. Missiaen Dit is niet mogelijk, aange zien dit cijfer ingeschreven werd volgens de vroegere belastingsrol van 1932. Sedertdien zijn de wedden en loonen minstens met 5 verminderd, wat niet alleen voor gevolg zal hebben dat de opbrengst dezer belasting voor de stad met 5 r/0 zal verminderen, maar dat een groot deel der vroegere belas tingsschuldigen aan die taks niet meer zullen onderhevig zijn en in de reeks der vrijgestel den vallen. M. Van der Ghote. Willen wij de voor ziene som op 60.000 fr. terugbrengen Dit ware dus een vermindering van 10.000 fr. Dit voorstel wordt aangenomen. M. Van der Ghote. Voor artikel 29, ge- meenteopcentiemen op Staatsbelasting op het inkomen, zijn wij verplicht de vroeger inge schreven som van 790.000 fr. te behouden, volgens de inlichtingen die wij van den heer Bestuurder der Belastingen te Brugge ont vangen hebben. M. Missiaen. Voor de grondbelasting wordt er nu 3go 000 fr. voorzien. Vroeger be droeg deze som 400.000 fr- Dit is dus slechts een vermindering van 10.000 fr. Doch de groote vermindering komt van de bedrijfsbe lasting. Daarvoor wordt 110.000 fr. minder voorzien, hetgeen dus mijn bewering van zooeven bevestigt, namelijk dat de belasting op de wedden en loonen veel minder zal op brengen. Immers er zijn hier te Yper maar weinig groote fortuinen en het grootste deel der bedrijfsbelasting komt wel voort van de wedden en loonen. M. Van der Mersch. Het krediet werd ingeschreven volgens de inlichtingen die wij van den heer Bestuurder der Belastingen ont vangen hebben. Wij moeten ons toch daarop steunen. Dit artikel blijft behouden. M. Van der Ghote. Artikel 42, gemeente-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5