-HET YPERSCf IE- LA RÉQION D'VPF *ES Zondagrust - Repos dominica 14' Jaargang, N' 3 8 23 December 1933 14 Année, N' 38 23 Décembre 19 33 Bijvoegsel Supplement Wekeiijksch Overzicht De internationale politiek, die het zoo 't scheen had laten steken met den Volkeren bond. schuift al met eens opeen nieuw baan tje. Wij hebben thans te doen met bepaalde voorstellen, die door Duitschland zelf ge daan worden. Hitier wil betuigen dat hij werkelijk vrede wil en daarom heeft hij het volgende plan voor uitgezeti Het Reich vraagt een leger te mo gen bezitten van 3oo-ooo man. De dienstter- mijn zou van korten duur zijn en later nader te bepalen. 2 Voor dit leger wil het voor zien zijn van al de verdedigingswapens voorzien te Geneve, maar zonder beperking. 3 Het wil toestemmen dat er controol uit geoefend worde op zijn krijgsiostellingen in dien dit toezicht ook mag uitgeoefend worden op al de militaire instellingen der andere lan den. 4 Het wil met Frankrijk een verbond aangaan om gedurende 10 jaar geen aanval te doen I Van 't Saargebied wordt er voor- alsnu niet gesproken. Dit voorstel lokt allerlei opwerpingen uit. Over 't algemeen is 't maar al te duidelijk dat dit voorstel, zonderhetuitdrukkelijk te zeggen, eene volledige afbreuk is op het vredesverdrag van Versailles. Vervolgens, wat het eerste deel van 't voorstel betreft, weet iedereen nu dat het Reich niet gewacht heeft op eene toelating om ten minste 3oo.ooo man te been te kun nen brengen in zijn leger. Nummer 2 is ook al uitgevoerd vooraleer het gevraagd werd, want wapens van allen aard zijn er genoeg in de stapelplaatsen van het Reich. Het derde punt ontslaat Duitschland van de opgelegde controol en stelt hem op gelijken voet met de andere landen om zelf toezicht uit te oefenen. En het laatste punt is nog het sch rdelijkste, want, indien er een verdrag gesloten wordt met Frankrijk alleen, dan schakelt men Enge land en Italië buiten, aldus inbreuk makende op de verdragen van Locarno, en Frankrijk afzonderende van zijne natuurlijke bondgenoo ten in geval van verwikkelingen. Indien men in overeenstemming kon han delen met al de in deze zaak betrokken lan den, kon er misschien nog iets goeds uit dit plan samergesteld worden maar zoolang er geen gezamenlijk optreden plaats heeft, kan men er slechts nieuwe oneenigheid van ver wachten. Intusschen reist de heer John Simon, Lei der der Buitenlandsche Zaken in Engeland, van de eene hoofdstad naar de andere, cm de gedachten te toetsen in Paiijs, Berlijn en Rome en de zaak der ontwapening en van den Volkerenbond op een nieuwen uitweg te brengen. In Spanje is de Regeering meester geble ven van den bloedigen opstand door de extre misten verwekt en volgens de uitslagen van de jongste verkiezingen, werd er een nieuw ministerie samengesteld onder leiding van den heer Lerroux. Deze heeft eene kernach tige verklaring afgelegd waarin hij namelijk zegt, dat hij, zonder schroom en zonder zwakheid, het land wil leiden op de baan van vrede. Ons eenig doel zal zijn, verzekert hij, 't vaderland en de Republiek te bevorderen, niettegenstaande alle geweld of kuiperijen. De bevolking heeft hare meening klaar laten blijken in de verkiezingen dje komen plaats te hebben en wij zullen daarvan dan ook uit- sluitelijk rekening houden om het land kalm en voordeelig te besturen in een democrati- schen zin. Het nieuw Ministerie in Frankrijk schijnt op een beter voetstuk te rusten dan de vorige Men heeft ingezien dat niets te bekomen is als men alleen wil luisteren naar uiteenloopende partijbelangen. Eens voorgoed is men aan 't opbouwen gegaan van een belastingstelsel en een inkrimpingsplan, die de staatsfinanciën op een gezonden vloer moeten brengen en het onverklaarbaar tekort aanvullen, dat de staats kas onbeholpen liet. Het was ten andere hoogst noodig dat men tot een aanzuiverend stelsel kwam, want terwijl men aan 't kibbelen was over binnenlandsche knoeierijen, werden de gewichtigste buitenlandsche belangen in 't ge drang gebracht, zonder dat men er de noodige aandacht kon aan wijden, 't Was hoog tijd, want het ging er in de huidige omstandighe den niet alleen om fransche aangelegenheden, maar om Europeesche, waarin wij zelf maar a te veel belang moeten steller. RIK. Kerstfeest in de Paterskerk der Ongeschoeide Karmelieten 't Rust op aloude overleveringen van de Karmelorde, aan de zielroerende kerstfeesten al de luister bij te zetten, die als de ontlui king en de samer smelting is van statige litur gieen kinderlijke devotie, zoo eigen aan eene beschouwende orde. Niets gaat dieper in de zielen dan een Kerstnacht ineen kloosterbid plaats. Wie oogen en ooren en nog veel meer zijn ziel wil voldoen aan geestelijk voedsel wordt tot de plechtigheden uitgenoodigd. Zor dag, Kerstavond, 24 December, te 10 u wordt de kerk geopend tot het nachte lijk officie, door de kloosterlingen in witten mantel in het kerkkoor gezongen. Na het Te Deum van 't officie, rond 11 V» u wordt het Kindje naar de kribbe, processiewijs, door de kloosterlingen gedragen waar het Martyrolo gium dit is, de blijde boodschap der geboor te zingend aangekondigd wordt. Dit is een eenig schouwspel zoo als het te Bethlehem geschiedt, als al de kloosterlingen 't hoofd ten gronde drukken bij de woorden Christus is geboren te Bethlehem in Juda, wat dadelijk vertolkt wordt in het cuie gekend driestemmig lied Een kindekyn is ons ghe- boren. 't Is Middernacht. De kerk wordt gesloten. De Kerstmis begint met volle assistentie der kloosterlingen. Orgel en volledig orkest. Adeste en Kerstlied, alles van Vlaamsche Meesters geschreven voor 3 gelijke stemmen en uitgevoerd door het welgekend vrouwen koor. De H. Communie zal door twee paters uitgereikt worden. Na de mis worden de Lau den gezongen terwijl twee gelezen missen ter dankzegging gedaan worden. En verders van 5 tot 10 Yt u zullen mi: sen gelezen worden. Te 9 u. Jubelmis door gemengd koor (mannen en vrouwen) met orgel en volledig orkest, 's Avonds om 5 u. onder het lof, motetten voor 3 gelijke stemmen, door het vrouwen koor, begeleid met orgel en volledig orkest. Sermoen door E. P. Michaël, O.C.D. uit het klooster te Yper. Luisterrijke Kerstnachtmis in Sint-Maartenskerk Tot de luisterrijke Kerstnachtmis in St- Maartens wordt iedereen toegelaten en ook vriendelijk uitgenoodigd. Zij wordt vooraf gegaan kwart vóór middernacht door de roerende plechtigheid van het aanbrengen van 't Kindeke Jezus in de kribbe met de aandoen lijke kerstliederen Stille nacht, heilige nacht Adeste fideles en 't Is nacht, staat op (Minuit, chrétiens.) Onder de middernacbtmis, zal een pracht werk van de kerkelijke muziek door St Maar ter s gemengd zangkoor, onder leiding van den heer Maurice Baert, kapelmeester van St- Maartens, uitgevoerd worden de vierstem mige Mis (in Do groot) van Jos. Rheinberger, met begeleiding van orgel en volledig orkest. Na het Credo, dat in plain chant gezongen wordt door het volk, zal de H. Communie uit gereikt worden op drie plaatsen tegelijk vóór het hoogaltaar, aan het autaar van O.L. Vrouw van Thuyne en aan het nieuw' autaar Van de Passie des Heeren. Heel de kei k zal schitterend verlicht zijn en geopend worden een half uur vóór de cere monie, dit is te 11 1/4 Na middernacht wordt niemand meer binnengelaten. De Apotheek van I La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Meenenst&aat o— Rue de Menio Zondag 24 Dec. reste seule ouverte i« Dimanche 24 Déc. en deze van et celle de Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place op Maandag 25 December (Kerstdag) le Lundi 25 Décembre (Jour de Noël). van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de 1 a 7 heures. Sterfgeval Heer Camiel-René LOUWAEGE Z 1 E L MTTSTN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELM 15 bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 24 December, om 8 V» uur, in St-Jacobskerk, tot zi lefaf-nis van Heer en Vrouw Gustaaf DAEL en dochter Albine. Vrie'iden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 24 December, om 8 1/2 uur, in St Pieterskerk, tot zieMafenis van Heer Pieter VERSCHOORE en Echtgenoole Sophie RONSSE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondig e4 Decemberom 9 u ir. de ketk der E. E. P. P. Karmelieten, tot zieielafenis van Heer Gustaaf DESRAMAULT. Vrienden en kennissen wotden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 25 December (Kerst dag), om 8Vi u., in St Jacobskerk, tot zieie lafenis van Heer en Vrouw Joseph DE PLANCKR. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 25 December (Kerst dag). cm 8 Vi uur, in St Pieterskerk, tot zieielafenis van Heeren Gesar en Sylvère RAMBOUR. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 25 December, (Kerst dag), om g uur, in de kerk der E. E. P. P. Karmelieten, tot zieielafenis van Mevrouw Weduwe Ernest SEYS - STAELENS1 vanwege de Boeder schap van oen H Jozef. Les amis et connaissances sunt pnés d'as sister a la M ES SE DER EQ UIE M qui sara célébrée le Lundi 25 Décembre, (Jour de Noël) a 9 heures, en l'église des R. R. P. P. Carmes, pour le repos de fame de Madame Veuve Ernest SEYS - STAELENS de la part de la Confrérie te Saint Joseph. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen, die zal gelezen worden op Maandag 25 December (Keist- dag), om li y» u., in St Maartens kathedraal, tot zieielafenis van Heer Frans VERMEERSCH. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de Solemneele JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Dinsdag 26 De- cember, (2e Kerstdag), om 9 u., in St Maar tenkathedraal, tot zieielafenis van Mevrouw Elisa ROOSE Echtgenoote van heer Maurits Vanderghote. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 31 December, om 11 uur, in St-Maartenskerk, tot zieielafenis van Heer Robert DECLERCQ. IS ALLEEN OPEN Op Eerweerde Pater Gregorius (Achiel Louwaege) Ongeschoei de CarmelietHeer en Vrouw Cbarles Ponte-Louwaege Heer en Vrouw Robert Bonte-Louwaege Vrouw Weduwe Swertvaegher-Hersoen Heer en Vrouw Arthur Lambert-Hersoen De familiën Louwaege, Bonte, Hersoen en Lsnszweert. melden met droefheid het afsterven van hunnen teergeliefden broeder, schoonbroeder en bloedverwant, Weduwnaar van Vrouw Emma HERSOEN geboren te Reninghe. den 7 Mei 1861 en godvruchtig over leden te Yper, den 20 December 1933. De Teraardbestelling heelt plaats, in intiemen familiekring fe Slavele, heden Zaterdag 23 December, om 11 uur. Een Plechtige Lijkdienst ter lafenis zijner ziel, zal gezon gen worden op DINSDAG 26 DECEMBER, te 11 uur, in St-Maartens Kathedraal. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit beticht als dusdanig te aanzien. 36, Elverdinohestraat.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9