Hotel Excelsior - Ypres Tlié Dansant Slachthuis van Yper Gemeenteraad van Yper 3 Le Dimanche 7 Janvier 1934 Fête des Rois Distribution du GÉLteau Traditionnel. Vereenigde Hofbouwliefhebbers Verslag der Algemeene Vergadering van 3 December 1933 Algemeene Vergadering OP ZONDAG 7 JANUARI 1934 V. Vanbeselaere. A. Versavel. LEE ST VERSPREIDT HET YJPEHSCHB Verslag der Zitting van den 29 December 1933 ge mélancolie. M. Verstraete, accompagné au piano, par sa fille Mme Debacker, professeur a notre école de musique, interprêta deux romances exquises pour cor anglais Air Lcintain de Alex. Béon et Le Cygne de Saint Saêns. C'est un virtuose dont les éloges ne sont plus a faire après une longue, magnifique etféconde carrière comme la sienne Disons tout simple- ment qu'il fait chanter son instrument a la voix pénétranteet qu'il charme ceux qui l'écoutent.» Mm: Debacker nous le savons tous est une artiste de grand talent. Elle fut une accom pagnatrice discrète complétant le chant, sans le dominer. Trois grands artistes du Théatre Royal de la Monnaie vinrent mettre une auiéole a cette soirée enchanteresse. M'11' Tina Baritza, cantatrice, possède une voix souple au timbre clair. Elle a modulé les Variations de Proch, avec une aisance ad mirable, et nous a ra vis en chantant Vila nelle Dell'aqua M. Lesens est un ténor qui charme par la pureté du sentiment qui fleurit dans sa voix caressante. II nous fit entendre Ideal de Tosti, au lieu de Air de Roméo et Juliette annoncé au programme, et Le Cygne de Grieg. M. Louis Richard, ie Baryton, majestueux, sans affectation, adapte sa voix puissante, agrémentée d'une diction parfaite aux airs et aux romances qu'il interprète. II nous régala de Air du Torêador dans Carmen de Bizet, Pensée d'Automne air des Contes d'Hoff man d'Ofïenbach et Benvenuto Si nous n'avons pas tout de suite mis en relief toutes les qualités de ces artistes, c'est paree que nous les avons réservées pour l'apothéose qu'ils nous oflrirent dans une Grande Selection de Lakmé de Léo Delibes. Monsieur Lesens incarne avec un naturel émouvant, un Gérald, grisé d'amour. Sa voix suit les impulsions des sentiments qui le dominent. Ce n'est plus lui qui chante, c'est son coeur, tandis que M"e Baritza abandonne sa personnalité pour devenir corps et ame Lakmé, petite p êtresse hindoue. Sa voix pleure et chante, se fait douce et craintive, plane comme une voix céleste, avec un art presque surhumain. Et Monsieur Richard, dans le röle du père de Lakmé, sait faire tressaillir les spectateurs par sa mimique admirable, tant son courroux parait réel. Sa voix elle même fait trembler, et pourtant elle sait se faire douce lorsqu'il prend dans ses bras, sa fille bien-aimée. Nous ne citerons point tous les passages qui nous charmèrent et qui furent applaudis avec enthousiasme citons en quelques uns «■.Air de Gérald Fantaisie aux divins men- songes L'Air des ClochetteS Lakmé ton doux regard se voile etc. Nous adressons nos plus vifs remerciements, a MM. Armand Donck, Aimé Gruwez, Arthur Weckesser, Remy Bouquet, bref, a tous les membres du comité de l'Harmonie, qui nous ont permis d'applaudir chez nous, ces grands artistes du Théatre Royal de la Monnaie. Nous leur adressons aussi nos plus sincères félicitations, ainsi qu'a M. Deridder, le talen- tueux et sympathique chef, a ses dévoués musiciens, enfin aux artistes qui ont prêté leur bienveillant concours a cette inoubliable soirée, sans oublier M. Vincpnt, le virtuose accompagnateur. GAIRED. In achttien honderd vijf- en-twintig geboren, Heeft PACHA nooit zijn weg verloren Hij gaat zijn gang nog wel te pas, En giet nieuw leven in uw tas. MAATSCHAPPIJ Landbouw, Bijen, Neerhof van het Arrondissement Yper Gesticht in 1894 Lokaal Drie Koningen Groote Markt De algemeene vergadering wordt te i5 u onder het voorzitterschap van den heer Van beselaere, Voorzitter, geopend. De schrijver geeft lezing van het verslag van 5 November iq33. Dit verslag wordt met eenparige stem men goedgekeurd. De heer Voorzitter geeft kennis aan de leden dat de punten, behaald in de maande- lijksche vergaderingen en tentoonstellingen van verleden jaar, zullen uitgedeeld worden op Zondag 7 Januari 1934. Een nieuw lid wordt door den heer Vanbe- selaere voorgesteld, te weten Mijnheer H. Timmerman, Yper. Dit nieuw lid wordt met algemeene stemmeD aanvaard. De heer Voorzitter geeft een voordracht nopens het planten der fruitboomen, het vor men van boomgaarden, het wortelgestel, het reinigen der wortels, de soorten van vroegen en laten oogst, de afstanden die dienen in acht genomen te worden, hun bescherming tegen den wind, enz. Deze voordracht wordt met groote aandacht gevolgd. Worden als Juryleden aangeduid de hee ren Cardoen, Cromeecke, Vanderheere en heer Lamps, srcretaris. Deze heeren over handigen vervolgens den uitslag hunner wer king. Mijnheer Mestdagh Gerard behaalt 2 p. voor zijn peren (St Remi). De Tombola, bestaande uit een prachtig lot appels en peren, geschonken door den Edelen Heer Graaf de Laubespin, Eere Voorzitter, alsook uit een lot van allerhande planten, geschonken door Mijnheer Van beselaere, wordt vervolgens onder de tegenwoordige leden verloot. Mits er niets meer te bespreken valt, wordt de vergadering te 17 uur gesloten. Om i5 uur DAGORDE i° Verslag der voorgaande vergadering. 2° Mededeelingen. 3° Aanvaarden van nieuwe leden. 40 Voordracht. 5° Beoordeeling der aanbrengsten. 6° Uitdeeling der behaalde punten (jaar 1933) 70 Prijsloterij. De Voorzitter, De Schrijver, Hieronder geven wij de tabel der in Decem ber ig33 en in gansch 't jaar 1933 geslachte dieren en hun totaal gewicht. Soort dieren In de maand December 1933 Gedurende 't jaar 1933 Totaal gewicht 1933 Stieren 5 5l 27.145 Ossen 23 204 98.335 Veerzen 37 622 270 94O Koeien 34 297 159.075 Nuchter Kalvers i5 244 9.600 Vette Kalvers 42 638 72.6o5 Schapen 77 5oo 23.255 Verkens iS5 2214 238.3oo Geiten 5 24 690 Paarden 7 8r 40.375 Samen 43o 4875 940.320 Dieren Kgr. De zitting wordt te 18 u. 5 geoprnd Zijn tegenwoordig-de heeren Lemahieu Delahaye en Van der Mersch, Schepenen Pattyn. J vr. Cornillie, de heeren Biebuyck, Missiaen, Bon net, Coutelle, Vergracht en Verbcke, raads leden Veisailles, secretaris. De heer Lemahieu, eerste schepen, die voorzit, verklaart de vergadering geopend en zegt dat de heer burgemeester, door een fami liefeest weerhouden, zich heeft laten veront schuldigen de zitting van heden avon i niet te kunnen bijwonen. Vervolgens verleent hij het woord aan den heer secretaris om lezing te geven van het verslag der laatste zitting. 1. Prcces-verbaalder zittingvan 18 Decem ber 1933. Na lez ng, door den heer secretaris gegeven, wordt dit proces-verbaal zonder opmerkingen goedgekeurd. 2. Leening van een millioen bij het Ge meentekrediet onder vorm van kredietopening Vernieuwing voor 1934. M. Lemahieu. Dit is een voorstel dat zooals gewoonte ieder jaar vernieuwd wordt. Die leening wordt aangegaan om den dienst der stad te kunnen verzekeren. Ziehier, ten andere, de beraadslaging die wij voorstellen goed te keuren. De heer Voorzitter geeft hierop lezing dezer beraadslaging,waaruit blijkt dat deze leening, welke bij het Gemeentekrediet onder vorm van kredietopening zal aangegaan worden, dienen moet om de gewone verplichte uitga ven der stad, zooals wedden, loonen en ande re, te betalen in afwachting dat de voor 1934 voorziene Stadsaandeelen en opcentiemen op Staatsbelastingen inkomen. De tegenwoordige raadsleden keuren die beraadslaging eenparig goed. 3. Kalf vaart- en Ligywijk Overeenkomst met den Staat Goedkeuring. M. Lemahieu. Ik verleen het woord aan den heer schepen Delahaye die zich bijzonder met deze zaak gelast heeft. M. Delahaye. 't Is nu reeds jaren dat wij ons met deze zaak bezighouden, namelijk de kwes'ie der verlichting van de Kalfvaart en Ligywijken. Sedert twee jaar zijn wij in on derhandeling met den Staat om deze twee wijken te vellichten. Op ons eerste voorstel volgde een nieu .v voorstel van den Staat, dan kwamen nog andere brieven en de zaak bleef steeds hangend tot wanneer over een jaar een formeel voorstel gedaan werd waarbij de stad het gas zou leveren en de Staat de noodige lantaarns zou geven en de kosten van het plaatsen ervan zou betalen. Wij waren hier allen t'akkoord om op dat voorstel in te gaan, toen eenigen tijd later alles weer in 't water viel en de Staat beweerde dat de wegen in deze wijken zijn eigendom waren, alswanneer de raad dacht dat de zaak opgelost was tn de wegen reeds overgenomen waren. Nu ver klaart de Staat zich bereid-aari de stad een som van 25 000 fr. te geven op voorwaarde dat zij zelf het plaatsen der gaslantaarns zou bekostigen. Dit is dus veel meer dan hetgeen wij vroeger t'akkoord waren te aanvaarden en dat de Staat ons nadien betwistte. Ik vraag dan ook aan den raad dit voorstel te willen goedkeuren, opdat wij binnen een veertiental dagen reeds met de gasmaatschappij zouden kunnen overeenkomen om het werk uit te voeren en het gas te leveren voor de verlich ting dezer wijken. Het komt er dus nu op aan het besluit te nemen dadelijk de verlichting te bevelen. De stad zal alle kosten betalen en al- zoo een som van 25.000 fr. van den Staat krijgen. M. Missiaen. Wilt gij eens den laatsten brief lezen Ik geloof dat daarin juist het tegenovergestelde staat van hetgeen gij zegt. M. Delahaye. Volgens het schrijven dat wij ontvangen hebben betaalt de Staat een forfaitaire som van 25.000 fr. aan de stad, op voorwaarde dat het akkoord nog voor he.t einde van dit jaar gedaan worde. Doch hier is thans ook nog een anderen brief dien ft nog niet gezien heb. "J- De heer schepen Delahaye leest dan halfluiden toon een franschen brief die weinig klaar is en waarvan iemand, die htm zelf niej gelezen heeft, niet veel zal voort vertellen, i M. Missiaen. Ik ben een van de eerstr geweest om aan te dringen opdat die twei wijken door de stad zouden overgenomej worden Wanneer ik daar vroeger over sprai^ werd er mij toen geantwoord dat de onderin-f, delingen aan den gang waren. En inderdaad

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3