Groole CARNAVALSTOET Grand Cortege Carnavalesque 14e Jaar, N° 43 - 27 Januari 1934 14e Année, N° 43 - 27 Janvier STAl L> IT F E Ft Op Zondag 11 Februari 1934 15.000 Fr. Premiën VIEEE IT F Ft ES Dimanche 11 Février 1934 15.000 Fr. de Primes Huldebetoon door den Gemeenteraad van Yper DE CARNAVALSTOET VRIEIiDEMSCHIETINQ DE 11e MANDELSFOOR Krisis van het Gezag Weekblad - bel Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de I Arrondissement d Ypres 1 Koninklijke Handbor gmaatschappij SINT - SEBASTIAAN HET yPERSCHE itglng der Gotatetardeiv :h« Qubt, ens. LA REGION D'VPRES de I'Association des Sinistréa^ des Clubs Yprois, etc. beheer, Opstel tn Aankondigingen 34. Boterstraat, 34, Yper Abonnement 18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men hui htijvtn In alle J5elgitthe postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer mloott arltXelt tewelser' Rédnctlon, Admtnlstrntlon et Pabllctté 34, rue au Beurre, Ypret. i bjnnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On nat s'abonner dans tons let bureaux ie potte Belgei 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Let articles non signti tont refutès om 2 uur 7 Fanions voor de deelnemende Maatschappijen Voor alle inlichtingen zich te wenden tot het Secretariaat, 2a, Siachthuisstraat, te Yper, a 2 heures 7 Fanions pour les Sociétés participates Pour tous renseignements s'adresser au Secrétariat, rue de i'Abattoir, 2a, Ypres. aan den Heer HENRI SOBRY gewezen Burgemeester der Stad Op Maandag 29 Januari 1934, om 7 ure 's avonds, ten stadhuize, zal de Gemeen teraad eene feest vergadering houden ter gelegenheid der or thulling van het portret van den Heer Henri SOBRY, gewezen burge meester der stad Yper. Het publiek wordt in de zaal toegelaten. Enkele zonnestralen en de bijval van den aanstaanden Carnavalstoet is verzekerd. Be nevens de schoone maatschappijen van de stad, de talrijke en luisterlijke groepen van den vreemde, valt er bijzonder nog te melden de belangrijke medewerking van afzonder lijken die niets zullen sparen om het feest te verheffen. Verleden jaar bekwam de persoon, verbeeldende het standbeeld, en zijn twee kinderen een onbeschrijflijken bijval. Dees jaar komt die kunstenaar bij ons terug met een ander nummer. Iets nieuws en eigen aardigs, dat zonder twijfel de bewondering van het publiek zal afdwingen. Hier volgen de namen der steden en ge meenten van waar wij reeds met zekerheid groepen mogen verwachten Brugge, Boesinghe, Comines, Halluin, Hollebeke, Iseghem, Jemappes, Meessen, Poperinghe, Staden, Wervick. Wederom voor onze geliefde stad een prachtige dag in 't verschiet De leden der drie Ypersche Handboog maatschappijen worden uitgenoodigd tot de AAN DE LIGGENDE PERS die zal plaats hebben in de zaal van het lokaal AU MIROIR op Zaterdag 27 Januari 1934, om 5 1/2 uur zeer stipt 's avonds. Inschrijving orh 5 uur. Inleg 5 fr. 5o te verschieten in vogels van 2 fr. 5o na aftrek van pijlrapersgeld. De tiende verjaring dertentoonscelling heeft zoo succesvol geweest, dat de leden der Han dels en Nijverheidskamer besloten hebben met Paschen aanstaande de elfde Handelsfoor in te richten. Te dien einde heeft het Comiteit reeds ver schillige malen vergaderd, en de eerste maat regelen zijn genomen geweest om den bijval dezer onderneming te verzekeren. De aantrekkelijkheden der tentoonstelling zijn drieërlei. Men heeft eerst de prachtige stands der Handelaars en Nijveraars, welke in de lokalen der Middelbare School, Mond straat, en inhetherbouwdgedeelte der Laken halle zijn ingericht. Gedurende de twee Paaschdagen heeft er een bestendig Festival plaats, ingericht door het Comiteit der Foor en waaraan al de be staande muziekmaatschappijen der stad en zeven of acht muziekkorpsen der omliggende steden en gemeenten deelnemen. De uitvoe ringen hebben plaats op de Groote Markt en op de René Colaertplaats (statie). Dit jaar zijn de maatschappijen der volgen de gemeenten uitgenoodigd Meessen, Ley- sele, Loo, Moorslede, Armentières, Oostvle teren en Passcbendaele. Deze concertenen het bezoek dezer talrijke muziekmaatschappijen brengen een buitenge wone levendigheid en drukte mede in gansch de stad, en van economische zijde beschouwd is het een ware weldaad. De derde aantrekkelijkheid is de prachtige tombola welke de duizenden bezoekers der Foor gratis wordt aangeboden, en die ieder jaar zulken machtigen bijval verwerft. En om aan Cesar te geven wat aan Cesar toekomt, moeten wij nog vermelden de prach tige uitstallingen der Handelaars in de stad, welke gedurende deze dagen hunne vitrienen op sierliike wijze opsmukken en ze tot pronk stukken herscheppen. De aangekondigde prachtafhche, ter gele genheid der Foor uitgegeven, verbeeldt bet herbouwde Belfort onzer stad, met op den achtergrond de silhouet der majestueuze Ka thedraal en der aanpalende gebouwen. Het is iets eenigs in zijn soort en de ontwerper ervan verdient allen lof voor zijn mooie opvatting.. De Handelaars en Nij veraars zullen binnen kort een uitnoodiging tot deelname aan de Foor ontvangen. Het lijdt geen twijfel of de deelnemers zullen talrijk wezen en de elfde Handelsfoor zal aan hare voorgangsters niets te beriijden hebben. Julien Tahon. Onlangs heeft een schrijven van Z. M. Ko ning Albert een ministerieele krisis vermeden. De Koning stelde daarmee een schoone daad- van gezag binnen denauwe palen hem door de Grondwet vastgesteld. Het Koninklijk initia tief wekte bewondering en wierd door de openbare opinie gunstig onthaald. Waarom Omdat dit koniokbjk gebaar als een ster verscheen aan den donkeren hemel, in een tijd* waarop het gezag geweldig in opspraak kwam en na herhaalde deuken, jammerlijk dreigt weg te zinken. Ons volk heeft de vrijheid lief gelijk het houdt aan pijp en pint. Viijheid ontwikkelt het gevoel van rust, en die drang naar rust leidt naar vadsigheid. Eens in dien toestand geraakt, komen de profiteerders,de uitbuiters en de rustverstoor ders, om onder den dekmantel der vrijeinstel- lingen en in naam der vrijheid, een waie dwin gelandij uit te oefenen. Zoo gebeurde het in Rusland, dat een gan- sche natie, waarvan de massa vijandig of on verschillig stond tegenover het communisme, sedert vijftien jaar gebukt gaat onder den hiel van een ellendige kliek, die de natie de dwaas te wetten doet aanvaarden. Zoo gebeurde het in Duitschland met het Hitlerisme. Zoo zien 1 wij bij ons ook de eene kliek na de andere opdagen blauwhemden, groenhemden, bruin hemden, zwarthemden om buiten alle gezag om hun dwingelandij door te voeren. Zqo zien we partijclubs zoo ver gaan dat ze de wet willen voorschrijven aan Koning en Ministers.' Het volk heeft den buik vol van een demo cratie, waarin helden van wanorde handelen en de Regeering doen handelen, terwijl de regeerders, verdedigers der orde, wat zoete

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 1