2 Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Verslag der Vergadering vao 14 Januari 1934 Stad Yper Muziekschool l8te LEERLIN GEN CON CERT Onze Scheepvaart drankjes bereiden om de pijnen te stillen van déze, die aangevallen zijn. Het volk kijkt met weerzin naar al die idealisten, opbouwers van luchtkasteelen, die als kaartenhuizen ineenstorten het walgt van dé regiemuitbaters, wier profijten bedreigd zijn het voelt den nood van een waar gezag, v^n dat gezag, hetwelk de schriftgeleerden der democratie een musschenschrik noemen of maar aanzien als een symbool. Gezag Men eischt eerbied voor de wet. Hpbben de wetgevers zelf eerbied voor het geen zij een ander opleggen. Voorwaar Het voorbeeld moet van hooger komen In naam der wetEn de miljoenen doen een akeligen heksendans In naam der wet, bezuinigt en spaart En nog nooit werd er meer geld met h|mers gekloven «In naam der wet geen bij bedieningen En nog nooit vond men meer gekozenen die, én advokaat, én burgemeester, én beheerder van maatschappijen, én volks vertegenwoordiger of Senator zijn! In naam der wet, weest eeilijk, betaalt regelmatig uw belastingen en dient uw vaderland in nood Ep nog nooit kwamen er meer schandalen aan 't licht in de openbare besturen Was het niet bedroevend om zien toen oud minister Crock iert van op het spreekgestoelte van den Senaat, ten aanzien van het land, een gansche Regeering in beschuldiging stelde De geslepene tong van De Broqueville of Jas pixr heeft niets weerlegd van hetgeen Croc kaert zegde en deze moest zeker van zijn stuk zijn want Ik trek geen woord in van al wat ik .zegde of schreef I dat was zijn wederant woord. Dat was voor de Banken en de Kolonie, mjar het reeds zoo ondermijnde gezag kreeg kirts daarop nieuwe, gevoelige schokken, door het schandaal der dekoraties, het schan daal der genadeverleening, het schandaa. der pcrtjtiekommissarissen. Al die mannen van 't gezig, die het gezag mpeten doen eerbiedigen en moeten instaan vo.or de orde, mannen voor wie Rechtvaar digheic een heilige beteekenis heeft, mannen dii te oordeelen hebben over honderden en duizenden gevallen, waai in honderden en dui- zspden mannen in betrokken zijn; die mannen, zeggen we, hebben bewezen een bende ge- meene ploerten te zijn, die met honderd dui zepd frank wedde tot zulke lage handelingen bekwaam zijn. Cs het dan te verwonderen dat de groote massa zijn broek vaagt aan de Regeering en dat die gemoedstoestand erge gevolgen kan hebben I En wanneer wij nu overstelpt worden met belastingsbriefjes en de VT.nisier van Financies to* heesch worden toe schreeuwt Sparen Bezuinigen dan denken wij eventjes na, zan al het slichtende, dat in de laatste wiken inrons gebenedijd landéke uitlekte I We hoeven onder dat opzicht niet jaloersch vap Frankrijk te zijn Waarom, zoo vraagt de simpele burger, durft men het niet aan den ruwen borstel te gebruiken om alle wijnpttters onbarm'iirtig buiten te vagen Waarom durft de Regeering geen parlemen tair onderzoek toestaan ever al de aangeklaag de feiten?» Omdat zegt een Brusselsch dag blad, er uit zekere ministeries verschillende ambtenaren bij het gerecht zouden ontboden worden en wijde vertakkingen veel aan 't licht zouden brengen». Moest een simpele bediende bij een parti culier het honderdste deel begaan van hetgeen die lekkere kwasten uitstaken, dan zou hij ken nis maken met het gezag, op straat vliegen of terecht komen achter slot en grendel. Ofwel heer Crockaert is een eerlijk en een verstandig man en al hetgeen hij zegde en schreef was waar en was het een plicht hem de onderzoekscommissie toe te staan ofwel is iuj geeft- eerlijk sa verstandig man waarom heeft men hem dan vroeger uitverkoren tot de hooge waardigheid van Minister De belastingbetalers eischen dat al deze, die hun ambt of hun waardigheid misbruiken om hun onverzadelijken gelddorst te lesschen, met naam en toenaam en titels bekend worden gemaakt. Het oude vooisje In 't belang van gezag en orde moet alles gedekt blijven heeft uit gediend. De belastingbetalers verklaren ronduit dat zij er genoeg van hebben van den speelbal te zijn van enkele hooge ambtenaren, die er allen gekomen zijn dar k aan den vuilen politieken invloed het mogen groote katten of politieke boezemvrienden zijn, het kan hun niet schelen. En zoo de belastingbetalers, op hun beurt, eens het gezag aan hun hielen vagen, wat dan? Er moet gezag zi n, maar het gezag moet zich doen eerbiedigen. Eerbied voor de wet, overalaltijd, voor iedereen en op alle plaatsen. En dan mag men eischen. Wantoestanden en schandalen brachten de diktatuur in Spanje, Rusland, Ital Duitsch land. Is Frar.krijk aan de beurt Zijn wij aan de beurt Is de redding maar mogelijk, d n door ten diktator Och De diktatuur ligt niet in de mentali teit, noch in de tradiiirs der Pelgen. De Grondwet geefc aan de Wetgevende Macht een toezicht over de mogelijke wilKktu ige besluiten der Uitvoerende Macht. Maar dan moet de Wetgevende Macht bij haar zending blijven zoo men van geen diktatuur der Uit voerende Macht wil, dan moet men ook afzien van de diktatuur der politieke parujelubs, die dreigen een Staat in een Staat te scheppen. Het is zeker, de toestand, 1 jk h j nu is, kan niet blijven duren er moet verandering ko men zooniet dan zet men de deur wagen wij i open voor een diktator, die leeren zal wat orde wil zeggen en wat g^zag beteekent. Wil men 't gezag niet hersteld zien bij middel van ricinusolie gelijk in Ltaliè of door concentratiekampen, zooals in Duitschland, dan moet men Recht, Rechtvaardigheid, Eer lijkheid in eere herstellen en het voorbeeld diene van hoogerhand ie komen. M HETT. De vergadering wordt te 14 u. 3o geopend onder het voorzitterschap van den heer advo kaat Arth. Putaye. Nemen nog plaats aan het bureel de heeren Dr H. ttiusaert, ge wezen volksvertegenwoordiger, B. Vermeulen, burgemeester van St Jan, C. Lemahieu, eerste schepen der stad Yper, H. Vermeulen, voor zitter der Handels en Nijverheidskamer van Yper, en L. Geuten, bestuurder der samen weikende vennootschap voor ooilogsschade Het Leiedal te Werxick. De heer voorzitter vangt aanstonds de be spreking aan van het eerste punt der dagorde, namelijk de uitbetaling der oorlogsschadever goedingen aan herbeleg onderhevig in titels die aan hunne nominale waarde aangerekend worden. Sedert de laatste vergadering is de toestand nog steeds ongewijzigd gebleven. Alsdan werd er aan de afgevaardigden kermis gegeven van den uitslag van het ministerieel verhoor en van de stappen die door den heer senator Legrand, van Dinant, aangewend wer den. De heer Minister erkent de gegrond heid onzer klachten, maar beweert dat de moeilijke financieels toestand hem voor het oogenblik belet er voldoening aan te geven. Sedertdien werden aan den heer Minister ver- schillige voorstellen gedaan en vescheidene brieven gezonden, doch allen bekwamen tot heden toe nog niet het minste gevolg. Om die reden, gezien het ministerie zelfs niet meer antwoordt, besluit de heer Voorzit ter dat er ons maar enkel een middel over blijft om recht te bekomen, en 't is den Staat voor de Rechtbanken te dagvaarden ten einde hem te verplichten zijne verbintenissen na te komen. De heer Le Boulengé, advokaat te Di nant, was vroegerreeds voornemens een proces tegen den Staat in te spannen, doch een ziekte heeft hem ongelukkiglijk belet dit ontwerp ten uitvoer te brengen. De tegenwoordige afgevaardigden verkla ren zich Takkoord met het voorstel van den heer Voorzitter. Deze zal voorafgaandelijk nog den steun inwinnen van andere personen en de werking beginnen van zoodra hij kennis zal hebben van een belangwekkend geval waarvoor zijne tusschenkomst gewenscht wordt. Zoo mogelijk zou het een oorlogsscha de moeten zijn aan herbeleg onderhevig van een bedrag van 5 tot 6000 fr en betaald bij middel van obligatiën der Openbare Schuld 5 van 1925. De heer H. Vermeulen brengt nadien ver slag uit over de kwestie van de vaart Yper- Komen en geeft een koit overzicht van het geen voor dit werk in de laatste tijden gedaan werd. Sedert de strijd voor het hei stel dezer vaart werd ingezet, dit is nadat de vaart Vper- Yzej terug in orde gesteld en bevaarbaar was, heeft die kwestie reeds veel veldgewonnen. Ingenieurs en hooge ambtenaren van den Dienst van Bruggen en Wegen, wier bevoegd hei 1 in deze zaak door niemand kan in twijfel getrokken worden, zijn van oordeel dat de moeilijkheden, die men vroeger te Hullibeke ontmoette, thars gtmaklchik k >nnen over wonnen worden Zijne Ma estt.it de Koning, aan wien de zaak breedvoeiig werd uittcnge- zet, heeft de afgevaardigden, die door Hem in verhoor ontvangen werden, van gansch zijne welwillendheid verzekerd. En onlangs r.og werd het herstel der vaart Yper-Komen in den Senaat besproken en er door de heeren Gillon en Mullie warm verdedigd Alleen een orzer volksverti gen woordigets heeft zich in de Kamers tegen deze herst Hing verzet en heeft er zijne persoonlijk 1 meening vooruitgezet, meening die tegelrtchc in strijd is met de belangen van het arrondissement dat hij ver tegenwoordigt, en die ook gansch het tegen overgestelde is van den wensch door leden zijner eigen partij uitgedrukt Dergelijke hou ding is ten zeerste te betieuren, want ieder vertegenwoordiger, by het aanvaarden van zijn mandaat, verplicht zich uilsluitend en alleen de belangen der algemeenheid te ditnen en allen persoonlijken wrok van kant te ichui- ven. Deze zelfde volksvertegenwoordiger heeft zich eveneens toegelaten eerlijke personen te verdei ken die zich, buiten alle politiek om, voor de herwording en het welzijn onzer streek toewijden en heeft te hunnen laste som mige werken gelegd waaraan zij gansch vreemd zijn gebleven. De aanwezige afgevaardigden zijn eens gezind om te verklaren dat de Federatie hare werking, in gemeen overleg met de Handels en Nijverheidskamer, moet voortzetten. Hierop ontstaat een lange gedachtenwisseling tijdens dewelke een weikingsplan wordt opgemaakt waarvan zonder twijfel de beste uitslagen te verwachten zij i. Nadat er besloten wordt de eerstvolgende bijetr.komst op den eersten Zondag van Maart aanstaande te bepalen, wordt de ver gadering te 16 u. 3o opgeheven. Op Zondag 4 Februari aanstaande, om 3 uur namiddag, zal het gegeven worden, in Stadsschouwburg, Van den Peereboomplaats. INGANG VRIJ. De Beheerraad. Verleden Zaterdag is de beurt opnieuw tot Yper gekomen en bracht ons 20 ton beurtgoed voor verscheidene. Zaterdag eveneens is de Marie binnen gevaren met no ton graan voor MM. Bloot- acker Vermeersch te Yper. Maandag 22 is de Adile komen aanleg gen met 80 ton hout voor M. Schmidt te Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2