KOFFIES en CHICOMEI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrijK Te keop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Toomgaardstraat, Yper. Gemeenteraad van Yper EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE Verslat der fitting van 22 Januari 1934 De zitting wordt te 18 u. 10 geopend. Zijn tegenwoordig de herren Van der Ghote, bur gemeester voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Mis siaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Van Al- leynnes en Verbeke, raadsleden Versailles, secretaris. I. Proces verbaal der zitting van 29 De cember 1933. De heer secretaris geeft lezing van dit ver siag dat zonder opmerkingen wordt goedge keurd. M. Van der Ghote. Ik verleen het woord aan den heer schepen Lemahieu om mededee- lirjg te geven der beweging van de bevolking in 1933. M. Lemahieu. Mevrouw, Mijnheeren, het io'de gewoonte dat er ieder jaar in de eerste zitting van den gemeenteraad kennis gegeven wordt van de beweging der bevolking gedu rende het ve loopen jaar. De bevolking der stad Yper op 3t Decern ber ig32 telde i5 782 personen en op 3i December 1933, t5 842 personen, 't zij dus een aanwinst van 60 personen. Ziehier nu de beweging der bevolking in 1933 Geboot ten (van personen wettelijk gehuisvest te Yper) Mannen i3i Vrouwen T Tz Samen 943 Geboorten (van personen gehuisvest in eene andere gemeente des rijks en die dus tot de wettelijke bevolking van Yper niet toebe- ho"ören) Mannen 17 Vrouwen ]8 Samen 35 Geboorten (van personen in eene andere gemeente des rijks maar die tot de wettelrke bevolking van Yper toebehooren Mannen 8 Vrouwen 8 Samen Totaal geboorten in deze stad 243 35 278 De laatste aangegeven geboorten, 8 mannen en 8 vrouwen, zijn geboorten die normaal in Yper hadden moeten plaats hebben, zoodat het totaal der geboorten van personen wette lijk te Yper gehuisvest eigenlijk 25g zou moeten bedragen. Huwelijken 104 Echtscheidingen 2 Overlijdens van personen wettelijk gehuisvest te Yper) Mannel^ke 106 Vrouwelijke t r r Samen 217 Cvtrlijdens (van personen gehuisvest in eefte andere gemeente des rijks en die dus tot de wettelijke Bevolking van Yper niet toebe hooren)Mannelijke 25 Vrouwelijke 48 Samen 73 Totaal overlijdens in deze stad 217 4- 73 - 290 Er zijn dus 3l sterfgevallen meer dan ge boorten. Intredingen in deze stad door woonstverandering Mannen 366 Vrouwen 499 Samen 865 Totaal intredingen door woonstverandering 865 geboorten in Yper 243 geboorten in eene andere gemeente des rijks 16 Samen 1124 Uittredingen uit deze stad Mannen 345 Vrouwen 5o2 Samen 847 To'aal uittredingen door woonstverandering 847 overlijdens 217 Samen 10B4 Dus eene vermeerdering van Bevolking van 60 personen (tusschen den 3l December 1932 en 3i December 1933). Personen uit een vreemd land gekomen 38 Pers. naar een vreemd land vertrokken 41 kiezerslijsten ig33 1 g35 Getal kiezers voor de Kamers 4466 waaronder 14 vrouwen. Getal kiezers voor de Gemeente a) Mannen 4409 b) Vrouwen 52i3 Samen 9622 M. Seys. Zijn die 25 mannelijke en 48 vrouwelijke overlijdens van personen die niet tot de wettelijke bevolking der stad bi hooren, begrepen geweest in het totaal cijfer der overlijdens M. Lemahieu. Dit geldt de personen die bijvoorbeeld hierin het krankzinnigengesticht verblijven. Die personen wonen hier niet, alhoewel sommigen reeds sedert vele jaren hier verblijven. Zij stemmen hier, doch maken erk.l deel uit van de dadelijke bevolking der stad. M. Seys. Dan zou de aanwinst der be volking nog grooter zijn. M. Lemah eu. Het is daarom dat wij een onderscheid maken en de beweging der per sonen vreemd aan de s'ad afzonderlijk opge ven. Om nog een ander voorbeeld aan te halen dat de zaak duidelijker zal maken, zoo overtrof vroeger, met het garnizoen en de wel dadigheidsschool die hier vóór den oorlog bestonden, de dadelijke bevolking der stad met omtrent 2000 zielen de wettelijke be volking. M. Van der Ghote. - Wij hebben een brief ontvangen van den heer Leuridan, waarbij hij zich verontschuldigt de zitting van dezen avond niet te kunnen bijwonen, daar hij uit stad is. 2. Taksverordening op den begrafenis dienst W ij ziging. M. Van der Ghote. Wij hebben een brief ontvangen van den heer Gouverneur der pro vincie, die ons de beraadslagingen van 20 November en 18 December terugzendt, omdat de wet zich verzet tegen de inlassching van elke bepaling, in de verordening op den begrafenisdienst, die var. aard is de behoef tigheid der personen te deen uitschijnen. Ver ders wordt in dien brief nog gezegd dat een begrafenisrecht mag gtëischt worden voor de lijken van vreemdelingen die van andere gemeenten komen om hier begraven te wor den, maar dat de personen die hier een ver gunning op het stedelijk kerkhof bezitten of die hier geboren zijn, niet als vreemdelingen mogen aanzien worden. Het schepencollege stelt dienvolgens voor de vroegere beraad slagingen van 2© November en 18 December laats leden te herzien en de 5de en 6d' klas, van 8 u. 3o en 8 u te versmelten en het woord kosteloos uit te schrappen. M. Lemahieu. Het is natuurlijk dat de behoeftige personen kosteloos moeten begra ven worden, doch ik zou willen dat er, om van de kosteloosheid te genieten, een bewijs van behoeftigheid moet voorgelegd worden, 't Zelf de geldt voor de diensten die 's namiddags plaats hebben. Anders zou er daarover veel betwisting kunnen bestaan en iedereen zou kunnen zeggen dat hij behoeftig is, zoodat de persoon gelast met het ontvangen der be grafenisrechten daarmede veel ruzie zou kun nen hebben. M. Van der Ghote. Ja, wij zouden daar bij kunnen voegen dat de personen van het betalen der begrafenis-echten ontslegen zijn op voorlegging van een bewijs van behoeftig heid. M. Lemahieu. Een andere bemerking die ik nog wensch te maken is aangaande de taks op de lijken van personen die elders gestorven zijn en hier ingebracht worden. Voor de per sonen, die hier te Yper een vergunning heb ben of hier in de bevolkingsregisters inge schreven zijn, is het natuurlijk dat er geen taks van inkomen mag gi ëbcht worden. Maar, alswanr.eer wij daarbij ook nog de personen moeten rekenen die hier te Yper geboren zijn en sedert lang reeds elders wonen, dan weet ik niet waarom die taks nog moet blijven be staan. Die taks zal in dit geval niet meer toe passelijk zijn en niemand zal nog die j5o fr. moeten betalen. M. Van der Ghote. Volgens mij is die taks van i5o fr. verschuldigd voor de overle den personen wier lijkdienst elders heeft plaats gehad en die naderhand ingebracht worden om hier begraven te worden. Voor het vervoer van de statie tot aan het kerkhof is een som van i5o fr. toch niet te veel, de stad moet toch het vervoer verzekeren en de lijk iragers betalen. Doch wanneer het een inwoner van de stad betreft, die bijvoorbeeld te B.ugge sterfc, en dat de lijkdienst hier plaais heeft, dan is er geen taks van inkomen verschuldigd, maar wel als de dienst elders plaats grijpt. Het is dus billijk die taks te laten zooals ze gestemd werd. M. Lemahieu. Het is mij goed, miar zij is volstrekt niet meer noodig, aangezien de bestendige afvaa diging zegt dat de taks niet mag gevraagd worden voor personen die hier te Yper geboren zijn. M. Van der Ghote. Ik geloof dat de heer schepen den brief van den heer Gouverneur niet goed gelezen heeft. Daarin wordt gezegd dat er een taks mag geëischt worden voor de lijken van vreemdelingen die hier ingebracht worden, maar dat de personen die hier te Yper geboren werden niet als vreemdelingen mogen aanzien worden. Welnu dit begravingsrecht van i5o fr., dat gestemd werd, is geen taks op de vreemdelingen maar wel op de personen di^ elders sterven en naar hier worden ge bracht nadat hun lijkdienst reeds heeft plaats gehad. Ik stel dus voor te stemmen over het voorsttl van versmelting der 5de en 6de klassen met bijvoeging der woorden op voorlegging van een getuigschrift van „behoeftigheid Het overige der vroeger genomen beraadsla

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4