- HET YPERSCh 1E - LA RÉGION D'YPF Bijvoegsel Supplement Wekelijksch Overzicht ZIELMISSEN Zondagrost - Repos dominical Amitiés Frangaises 14" Jaargang, N' 45 -1 O Februari 1934 14 \nnóe, N° 45 -1 O Février 1S34 DAVIDSFONDS - YPER Vrouw Emile SEGERS Charlotte - Caroline LEPOUTRE Monsieur Pierre VANDEMAELE Monsieur le Docteur Léon Declercq Kerk der EE. PP. Karmelieten - Yper 9 Woensdagen van St Jozef Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place \%t*ÊL We hadden dus nogmaals goed. voorzien met te zeggen dat het ministerie Daladier op een wankelend voetstuk stond in Frankrijk. Het ligt eens te meer omver. Maar wat i ie mand voorzag, dat zijn de benarde omstan digheden die met zijn val gepaard gingen. Zooals wij ook zegden, had het de heer Daladier goed op toen hij aanvaardde een nieuw bestuur samen te stellen Maar nauwe lijks had hij de hand aan 't werk gelegd of de uiterste linkerzijde gelukte erin hem schrik aan te jagen en hij deed onmiddellijk eenige ongelukkige toegevingen die eene tegenbot- sing van het gezond verstand der natie uitlok ten. En niet weinig scheelde het of er ontstond een revolutie. Ja het woord is niet te zwaar, want zonder dat het zoover kwam moet men reeds de dood betreuren van een twintigtal menschen, waarnaast 200 burgers gekwetst werden en 400 agenten der politie Er werden straat versperringen opgeworpen, ruiterij stormloop gedaan, en men was zelfs verplicht de machinegeweren in werking te brengen Gelukkiglijk heeft het M. Daladier bij tijds opgegeven. Het volk wilde een einde zien stellen aan al de knoeierijen van een Stavisky en al zijn beschermers uit de hoogste kringen. Doch dadelijk werd het gewaar dat de nieuwe Regeering niet handelde in alle onafhankelijk beid en dat de politieke macht, gereed om nieuwe schanddaden te dekken, weeral haar invloed deed gelden. Het potje kookte over toen daarbij nog zoogezegde straf- en zuive ringsmaatregelen genomen werden waar het niet mocht, zooals gedaan werd met den prefekt der politie en den bestuurder der Comédie Frargaise. De heer Daladier, na tweemaal in de Ka mers en Senaat de meerderheid bekomen te hebben, dank zij zijne laakbare toegevingen, zag dan toch in dat het zoo niet kon gaan en gaf met heel zijn kring vrienden ontslag in. Thans heeft men beroep gedaan op de eerbied- afdwingende persoonlijkheid van den heer Doumergue, oud-voorzitter der Republitk, die aangenomen heeft een nieuw Ministerie op te stellen. Maar deze man uit één stuk, heeft zijn voorwaarden gesteld. Hij is vast besloten aan het land een bewijs te geven dat het gedaan is met schelmen en aftruggelaars door de groote Staatslieden te doen bescher men. Indien hij zijne taak uitvoert zooals hij ze aanvat dan kan er weer gezond werk ver richt worden onder het bestuur van mannen die. buiten de politieke partijen om, alleen het" welzijn betrachten van het land en de bescher ming der burgers Indien zulks tot stand komt, kan Frankrijk weer met gezag optre den en zijn invloed doen gelden wijkt men van dien regel af dan zal de zedeli ke invloed van dit machtig land stilaan verloren gaan, zooniet in eens gewasschen worden in een bloedbad. Laat er ons het beste van hopen. Terwijl de inwendige orde aldaar aldus ge stoord wordt, gaat Engeland onvermoeid voort met werken om de uitwendige orde te handha ven, vooral om de tegenstrijdige strekkingen die bestaan tusschen Frankrijk en Duitschland in der minne te beleggen. In eene breedvoerige uiteenzetting in de Kamers heeft de heer John .Simon uiteengezet hoe en waarom de engel- sche regeering een nieuw ontwerp heeft op gesteld om eene overeenkomst te bewerken. De oplossing volgens dezen behendigen staats man ligt in het ontdekken van een verzoeniDgs middel tusschen de standpunten van Parijs en Berlijn! Maar, voegt hij erbij, zoolang men deze twee tegenstanders alleen aan het woord laat kan er onmogelijk eene overeenkomst uit voortspruiten. Immers blijft Duitschland hals starig houden aan herwapening, terwijl Frank rijk steeds beducht is voor zijn veiligheid. Het valt nochtans niet te ontkennen, zegt hij, dat een groot en machtig land als Duitschland ontwapend zou blijven, Zelfs indien men het wilde dwingen, zou dit niet kunnen zijn An derzijds moet er borg gesteld worden voor het verzekeren der fransche belangen. Daarom wil Engeland tusschenkomen, eenérzijds om ze kere toegevingen te doen aan het Reich, ander zijds om zijn steun te verleenen, volgens be staande of te teekenen verdragen em Frank rijk in geval van nood terzijde te staan. Ten einde tot een ernstiger uitslag te geraken zal er speciaal een gezant naar Parijs, Berlijn en Rome gezonden worden. RIK. Nos membres ont eu l'agrément de ré=r.- tendre mercredi soir, en la sail 1 du Vieil Ypres M Cuvtlier, avocat a la Cour d'Ap pel de buxelles, connu lepuis longtemps déja chez nous, par sa qualité d'excellent conférencier M. Cuvelier est venu nousparler, cette fois, du Berry particulièrement du Berry tel que l'a vu le lyrisme de l'écrivain féminin George Sand It nous a xoosé les sentiments de cette femme pom la dite égion de France cü elle a élevée, r la nostalgie l'a ramenée après un assr z long temps d'txil C'«*st la au con tact de la nature, dans sa chère province parmi les paysans hontêtr s et droits de l'épo que, que George Sand a décrit, sans éclats de passion ni tapage de doctrines, des scènes rustiques tou'es simples, des idylles paysan nes ou bourgeoises, de beaux récits d'amour sans brutali tout cela dans le cadre de pay- sages enchanteu sé udiés et peints sur place. C'est sur ces paysages surtout que M. Cu velier a voulu attirer notre attention, emprun tantparfois l'éloquence même des textes de l'incompara'de peintre de la nature. Si nous nous rapportons aux merveilleux clichés que notre confé encier nous a montrés du Berry, il nous est a>sé de comprendre la nostalgie de Sand, et aussi la séiuction exercée sur elle par les boqu teaux, les sentiers enchanteurs, les contou s des paysages et la charmante rusticité des habitations dans cette belle con ti ée de France. Au fond, l'agréable conférence de M. Cuve lier a été tant littéraire que descriptive nous ne pouvons que nous en féliciter. II semble que ce fin causeur ait chaque fois une ma nière nouvelle i'intéresser. Nous en estimons beaucoup l'habileté paree qu'wlle s'acc^m pagne toujours d'un profit supplémentaire pour l'audit( ur. L'intéressante soirée dont nous venons de rappeler l'essentiel s'est terminée par la pro jection a l'écran de quatre beaux films docu mentaires Languedoc, Touraine, Bretagne et Morbihan, qui furent suivis de l'Eclair Journal de la semaine. R D. Donderdag 15 Februari 1934, te 8 uur 's avonds, in de Feestzaal van 't College Feestavond Zang en Voordracht door de Twee Michels. Toègangvrij. Heer Emile Segers Heer en Vrouw Gustave Callandt-Segers en hunne zonen Jacques en RobertHeer René Segers De familiën Deltombe, Breyne, Segers en Dujardin, melden met droefheid het afsterven van geboren Elisa-Elodie DELTOMBE hunne teergeliefde echtgenoote, moeder, schoonmoeder, grootmoeder en bloedverwante, geboren te Boesinghe, den 7 December 1886, en godvruchtig overleden te Yper, den 8 Februari 1934. De lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, zal plaats hebben op MAANDAG 12 FEBRUARI 1934, om 8 uur, in de Kapel van O. L. Vrouw Gasthuis te Yper. De personen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. 74, Hondstraat. Heer en Vrouw Karei Verfaillie-Notebaert Vrouw Weduwe Arthur Cremer, geboren Stephanie Notebaert Vrouw Weduwe Frans Ossieur, geboren Alixe Notebaert Vrouw Weduwe Frans Wagemans, geboren Anaïs Notebaert; Heer en Vrouw Leon Notebaert-Madou De familiën Notebaert, Lepoutre en Ginders, melden met droefheid het afsterven van hun teerbeminde moeder, schoonmoeder en bloedverwante, VROUW Weduwe van Heer Petrus-August NOTE3AERT geboren te Yper, den 10 Februari 1849, en aldaar godvruch tig overleden, den 3 Februari 1934. Vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. 20, Oude Houtmarktstraat, Madame Pierre.Vandemaele, née Marlhe Doom Madame Paul Doom Les families Vandemaele, Doom ef Mahieu, ont la profonde douleur de faire part du décès de leur époux, gendre, frère et parent bien-aimé, survenu A Forest-Oruxelles, le 5 février 1934, après une courte et pé- nible maladie, muni des secours de Notre Mère la St'-Eglise. Le présent avis tient lieu de faire part. Forest, le 6 lévrier 1934 222, Chaussée de Wruxelles. 1 On nous prie d annoncer le décès de Capitaine Commandant Médecin au 13e Rég' d'Artillerie Invalide de Guerre Officier de l'Ordre de la Couronne Chevalier de l'Ordre de Lèopold Décorê de la Croix de Guerre avec Palme Médaille de l'Yser, Médaille Commémorative Médaille de la Vlctoire, Médaille du Centenaire et Croix du Feu. né A Ypres, le 10 Janvier 1880, et pieusement décédé A Bruges, le 3 Février 1934. Les amis et connaissances qui, par oubli, n'auraient pas re?u de lettre de faire part sont priés de considérer le présént avis comme en tenant lieu Bruges, Rue St-Jacques, 42 Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 11 Februari om 8y»u., in St-Pieierskerk, tot zielelaf-nis van Vrouw Alix FINTE Echtgenoote van H er G. v'enes. Vrienden en kennissen worden uiigeuoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden ep Zondag 11 Februari, om 8 y, a., in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Joseph DUFLOU van wegens St Maartenskrine. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 11 Februari, om 11% uur, in St- Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Edmond CAENEPEEL. Les amis et conuaissances sout pi tes d'Jts- sister a la MESSE ANN I VERS IRE qui sera célébiée le Dimanche 18 Février, a 9 hM en l'é^lise St Nicolas, pour le repos de lame de Monsieur Roger DEDUYTSCHAEVER. Vrienden en Kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 Februari, om 9 uur, in St Niklaaskerk tot zielelafenis van Heer Roger DEDUYTSCHAEVER. Vrienden enkennissen worden uugt-nooaigd de JAARMIS bii te wonen, die zal gelézen worden op Zondag 18 Februari, om ri w uur, in St Maartenskathedraal, tot ziele lafenis van Heer Henri DECLERCQ der Rijsselstraat. Wie loten gekocht heeft van de Tomoola tot den Heropbouw der Abdij van Tongerloo, kan de lijst der uitslagen zien bij JutvrouiV Masquelier, Kauwekijnstraat, of bij Jufvrouw Pien, Elverdinghestraat, 2t, Yper. 's Avoncs te 6 u., groot sermoen cv<yr Levenswijding door den E. P. Gratianus, Karmeliet. De Apotheek van La Pharmacie de is alleen open Op Zondag 11 Febr. reste sêule ouverte le Dimanche 11 Fèor. van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de x a 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 9