CHICOREIPACHA Onze Carnavalstoet Crédit Fancier de Belgique 90 cmen 't 1/4 k° i BELGISCH GRONDKREDIET Kaamloozt Hntidiipiij giiticht ii 1835 Uitgifte van Grondobligatiën BANK VAN KORTBIJK EN WEST VLAANDEREN De Ypersche Vliegers De Zanzibars van Iseghem geschiedenis niets meer Neemt alle eerlijk heid er waardigheid weg uit de maatschappij en ge zult de verdierlijking, de omwenteling en de burgeroorlog zien aanstormen- Zoo Frankrijk in de huidige oogenblikken akelige uren beleeft, zoo de omwenteling dreigend haar kop opsteekt, dan is het omdat men de eerlijkheid daar gehalsrecht heeft, niet alleen in het werkhuis, in de school, op 't ge recht, maar tot op de regeeringsbanken. A vee quel droit demande le Figaro ose-t-on exiger la probité, la justice et l'honneur aux petits, quand les policiers ont couvert pendant 9 ans Stavisky quand on proiège les voleurs des pièces de son dossier et les bénéficiaires de l'escroquerie et les protecteurs de l'escroc. Chaque jour fait apparaitre depuis trois semaines le désarroi général de notre administration, la puissance de la police, dressée contre la loi, la veulerie de la justice et la complaisance des démar- cheurs pailementaires. Un petit jury de fonc tionnaires bien trié ne suffira pas a parfaire l'assainissement profond que le pays réclame. Le pays demande l'envoi en prison ou au bagne de tous les coupables après comparu tion devant un vrai jury, le jury de tout le monde, ce jury national qui effraye les parle- mentaires, auquel ils n'osent pas déférer les accusations dont ils sont l'objet et dont, a la faveur du scandale actuel, ils ont tenté de se débarrasser Pas de loi spéciale pour ces messieurs pas de loi d'exception, pas de loi de dessaisissement Overtredingen der eerlijkheid van hooger Hand slaan diep in bij de massa en dragen groote gevolgen. Wat wij dezer dagen te hooren kregen ter gelegenheid der menig vuldige schandalen te Brussel en elders, doet ons denken aan 't vreeselijke «Wee dengene, die ergernis geeft 1 Het is hoog tijd dat men door opvoeding redde wat er nog te redden is, dat men eer lijkheid en waardigheid weer op den voor grond brenge, dat de schaar eerlijke jongens als deze der portefeuille verhonderdvoudige, dat men zijn geweten, wie men ook is, als levensleiddraad neme. Waar de mensch zich ook bevinde, hij heeft altijd een getuige van al zijn doen en laten, van ziin wenschen en willen, een getuige, die goedkeurt als hij waardig handelt of berispt wanneer hij onwaardige daden verricht. Die getuige is de stem van het geweten, de stem, die ons de deugd van de ondeugd, het waardige van het onwaardige, het eerlijke van het laakbare doet onderscheiden. En die stem zwijgt nooit. Huilen met de wolven waarmede men in het bosch is wordt een dogma, dat heden- daags door velen toegepast wordt en waarmee ten slotte schipbreuk geleden wordt. Men vergete niet dat er nog iets meer ge- eischt wordt dan flink gedrag, deftige taal en knappe houding dat zijn maar uitwendige bewiizen van waardigheid heel dat deftig voorkomen moet de weerglans zijn van inner lijke waardigheid. Wij houdtn het met het eenig mooie gedrag van onzen werkersjongenden jongen met de portefeuille en wenschen hem veel navolgers op 't pad der eerlijkheid. M. HETT. INTREST 4% ZUIVER VAN ALLE TEGENWOORDIGE EN TOEKOMENDE LASTEN Die obligatiën uitgegeven doer deze maatschappij met een bestaan van bijna Jaar, en beschermd door de SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE, aijn eene volstrekt zekere plaatsing. Onder meer zijn zij geklasseerd in de portefeuille van de ALGEMEENE SPAAR- en LIJFRENTKAS en van talrijke maatschappijen. AGENTSCHAP Naamleeze Venneetsehap gesticht in 1(73 Hypotheekleeningen aan voordeelige voorwaarden. Door een buitengewoon en in dit seizoen zeer zeldzaam prachtweder begunstigd, heelt onze jaarltjksche Carnavalstoet, die hier Zondag laatst voor de negende maal de straten van V per doortrok, een ongehoorden en wel verdienden bijval genoten. een dubbele en schier eindeloozï haag van-, toeschouwers in beweging zette, tenzij dat hij) effenaf prachtig was dat hij, zoo door de tal rijkheid en de verscheidenheid der groepen,, als door de netheid en de frischh id der keu rige en kleurrijke kostumen die onder de stra>r- Van 's morgens vroeg reeds vertoonde de stad een ongewone drukte. Treinen en auto bussen brachten een vloed van vreemdelingen aan, doch 's namiddags vooral was het een toeloop zonder einde. Aangelokt door het vermakelijk en aantrekkelijk schouwspel dat een carnavalstoet steeds biedt en die van Yper is onder dit opzicht reeds ver en naar bekend en ook aangemoedigd door het uit nemend gunstweder, kwamen de bezoekers hier langs alle kanten toegestroomd. De mooi bevlagde straten zagen op sommige oogm blikken zwart van 't volk en op zekere plaat sen was het een ware menschenzee die er zich verdrong, zoodanig dat de plaatselijke politie, hierin flink geholpen door de vliegende kanon niers, de grootste moeite had om voor den in aantocht zijnde stoet, door die opeengepakte menigte, vrijen doortocht te baner. Vanaf 12 u. 3o moesten de deelnemende groepen en afzonderlijken zich aanbieden voor de jury's, die op de Vandenpeereboom plaats en de Kiekenmarkt zetelden en met de rangschikking en de toekenning der prijzen en premiên gelast waren Niettegenstaande het ontijdig uur, velen zitten dan immers gewoon lijk met de voetjes onder tafel, bracht zulks heel wat beweging op deze twee plaatsen en veel kiiklustigen verdrongen er zich, ten einde de verschillige groepen en haar balletten te bewonderen en alzoo reeds een voorsmaakje te nemen van hetgeen zij eenigen tijd nadien in den stoet zouden te zien krijgen. Dat de taak van beide jury's, om al die prachtige en even verdienstelijke groepen te rangschikken, niet gemakkelijk moet geweest zijn, daarvan hebben duizende en duizende toeschouwers zich tijdens den doortocht van den stoet kun- nen overtuigen. Joch, dat de juryleden, spijts de moeilijkheid der hun opgelegde taak, zich ervan opperbest en bekwaamvol gekweten hebben, bewezen ook de herhaalde toejuichin gen waarop, na afloop van den stoet, de bekendmaking der uitslagen op het Stadhuis onthaald werd. Wat nu gezegd van den stoet zelf, die zich om 2 u van aan de Dixmudepoort tusschen len van een deugddoend zonnetje blonken en- glinsterden, en ook nog zoo door de orde era de tucht die er in heerschte als door de vroo lijkheid der meeslepende muziek en gezangen en de liefelijkheid der uitgevoerde dansen era balletten, ten volle beantwoordde aan de ver wachtingen dier ontelbare toeschouwers die hunne groote voldoening en bewondering door hunne luidruchtige toejuichingen era goedkeurend gemompel te kennen gaven dat hij,eindelijk, gansch ter eere strekt der zeer verdienstelijke inrichters die sedert maanden, reeds, met een lofwaardige onbaatzuchtigheid en een nooit in gebreke blijvenden ijver, op de bres staan om aan Yper een plezieriger), aan- genamen en neringvollen dag te bezorgen. De stoet was geopend door de politie, ön- middelliik gevolgd door de vliegende kanón niers die zich bereidwillig met het eigerilijk: werk der politie gelastten. Na zoo een entrai- cement moeten die peerdemannen, die niet ophielden te draven en te springen, 's avonds voorzeker niet meer gewiegd worden. Daarna volgden drie flinke champetters te paard met hun lansen met de Ypersche eb belgische vlaggen versierdacht lieve pierrots,, dragers van de fanions bestemd om aan de verdienstelijkste groepen als herinnering ge schonken te worden den statigen en indhik- makenden tambour-majoor voorafgegaan vara zijn kleinzoon, en vervolgens de traditioneels pierrots muzikanten der Harmonie Ypriana die onvermoeibaar hun vroolijkste stapmar- schen uitvoerden en steeds al onze Ypersche feesten opluisteren. De lustige St Anna Vierders van Brugge met hun .talrijke en mooie groep* hollandsche boeren en boe rinnen, bekwa men terecht eent welverdienden bijval. De Yper sche Vliegers hebben ook nóg: niets van hun«. aantrekkelijk heid verloren en hun gezang era lief ballet vielera zeer in dera smaak. Hollebeke- in Montenegro»,, die hier verle den jaar voor 't eerst optrad era sedertdien op* veel andere plaatsen reeds uitblonk, is eera tuchtvolle en wonderschoor.e groep die haar iniichters ter eere strekt. De Zanzibars van Iseghem, met hum eigenaardige kleedij en lief muziek, brachtera hier een gelukkige afwisseling en werdera terecht bewonderd. De Clowns Cominois zijn oude kennis sen, hun levendigheid en gekke sprongen- deden oud en jong lachen. Daarna kwamen drie schoone groepen van

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2